"Oklaski, wręczane kwiaty i ordery mają przykryć mizerię ochrony zdrowia. To nie wystarcza"

Źródło:
TVN24
Krystyna Ptok: To będzie dwugodzinny strajk ostrzegawczy. Oddziały, które opuścimy zostaną zabezpieczone
Krystyna Ptok: To będzie dwugodzinny strajk ostrzegawczy. Oddziały, które opuścimy zostaną zabezpieczoneTVN24
wideo 2/10
Krystyna Ptok: To będzie dwugodzinny strajk ostrzegawczy. Oddziały, które opuścimy zostaną zabezpieczoneTVN24

Lepsze warunki pracy, większa liczba personelu, a przede wszystkim wyższe zarobki – to warunki, które potrzebne są, aby zawód pielęgniarki stał się bardziej atrakcyjny. Wymieniała je w programie "Sprawdzam" Dorota Poneta, pielęgniarka z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem. Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok wyjaśniła w programie, na czym ma polegać czerwcowy strajk ostrzegawczy pielęgniarek i pielęgniarzy.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych zapowiedział w tym tygodniu strajk ostrzegawczy na 7 czerwca. Argumentowano, że "dotychczasowa formuła dialogu z ministrem zdrowia wyczerpała się".

CZYTAJ WIĘCEJ: Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych: 7 czerwca przeprowadzimy strajk ostrzegawczy

Gośćmi piątkowego "Sprawdzam" u Krzysztofa Skórzyńskiego były przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok oraz Dorota Poneta – pielęgniarka w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym "Jaśmin". Pytane były o rozmowy z Adamem Niedzielskim.

W programie przypomniano także brawa dla pielęgniarek z resortu zdrowia, jeszcze za czasów pierwszej fali epidemii, gdy Ministerstwem Zdrowia zarządzał Łukasz Szumowski.

Łukasz Szumowski podziękował pracownikom ochrony zdrowia za walkę z koronawirusem
Minister zdrowia podziękował pracownikom ochrony zdrowia za walkę z koronawirusemTVN24

"Domagamy się od rządu radykalnego podejścia do zmian"

Krystyna Ptok wyjaśniała, na czym będzie polegał strajk ostrzegawczy. Była pytana, czy pielęgniarki odejdą w tym dniu od łóżek pacjentów? - Tak, to będzie dwugodzinny strajk ostrzegawczy. W tym czasie zabezpieczone zostaną oddziały, które opuścimy. W oddziałach takich jak OIOM-y, czy onkologia i kardiologia ta opieka pielęgniarska będzie – odpowiedziała.

- W tych najcięższych oddziałach obsada będzie – zapewniła. - W pozostałych oddziałach opracowany zostanie harmonogram odejścia. Osoby odpowiedzialne będą przyjmowały telefony alarmowe dotyczące powrotu na oddziały, gdyby pacjenci byli w stanie zagrożenia – opisała.

Zauważyła, że strajk ten to "wyłącznie ostrzeżenie dla rządu". - Brawa, oklaski, wręczane kwiaty i ordery mają przykryć mizerię ochrony zdrowia, którą jeszcze bardziej odkrył covid. To nie wystarcza – powiedziała. - Domagamy się od rządu radykalnego podejścia do zmian – dodała.

ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ W "SPRAWDZAM" INTERNECIE

"Pielęgniarstwo polskie nie ma czasu czekać wiele lat"

Ile pielęgniarek nie dostanie proponowanej przez resort zdrowia w najnowszym projekcie ustawy podwyżki? - Na pewno w tej chwili podwyżki nie dostaną osoby, które nadal są w systemie i system ochrony zdrowia powinien o nie dbać – odpowiedziała Ptok.

Zwróciła uwagę, że ponad 70 tysięcy pielęgniarek jest wieku 60 plus, a ponad 80 tysięcy – 50-59 lat. - Razem to ponad 150 tysięcy osób, które w najbliższym czasie mogą odchodzić na emerytury. Bardzo niekorzystny jest wskaźnik osób w wieku do 30 lat. Tych osób w systemie jest 10,5 tysiąca. A 10,5 tysiąca rokrocznie w tej chwili będzie odchodziło na emeryturę – zauważyła.

- Działania, które dotychczas były podejmowane, te doraźne, nie spowodowały zmiany takiej, żeby młode kobiety i młodzi mężczyźni byli zainteresowani wykonywaniem zawodu pielęgniarki, pielęgniarza, położnej i położnego – mówiła dalej Ptok. - Badania pokazują, że rodzice w Polsce, w jednej trzeciej, mówią, że nie chcieliby, żeby ich córka czy syn wykonywali ten zawód – zauważyła.

Ptok zwróciła uwagę, że strajk pielęgniarek jest "obudowany innymi zawodami medycznymi". - My wszyscy jesteśmy niezadowoleni z warunków pracy w systemie ochrony zdrowia – oświadczyła.

Przewodnicząca OZZPiP punktowała, że plan resortu zdrowia jest wieloletni, na lata 2024-2027. - Pielęgniarstwo polskie nie ma czasu czekać wiele lat – oceniła. - Wcześniej szliśmy na półśrodki, było to załatwiane w nienależyty sposób i stąd mamy dziurę pokoleniową w pielęgniarstwie – mówiła.

"Pielęgniarstwo polskie nie ma czasu czekać wiele lat"
"Pielęgniarstwo polskie nie ma czasu czekać wiele lat"TVN24

"To nie jest atrakcyjny zawód"

Dorota Poneta, która w zawodzie przepracowała 32 lata, potwierdziła, że weźmie udział w strajku. - Nie widzę innej drogi w tym momencie, jesteśmy do tego zmuszone – oświadczyła. - Jeżeli nie możemy nic uzyskać, to nie widzę innej formy – przyznała.

Jakie rozwiązania przyciągnęłyby do pracy młode osoby? - Lepsze warunki pracy, większa liczba personelu, a przede wszystkim (wyższe) zarobki – wymieniała.

Przyznała, że zawód pielęgniarki aktualnie "nie jest atrakcyjny" dla młodych. - Nie jest dobrze opłacany, jest nas za mało, praca jest ciężka, pracujemy przeważnie na dwóch etatach, mamy mało czasu dla siebie, jest mały szacunek – opisała sytuację pielęgniarek.

Dodała, że nigdy nie poczuła się doceniona przez żadną władzę.

W internetowej części programu "Sprawdzam" w TVN24 GO Poneta była pytana także, czy ostatni rok epidemii obnażył według niej słabości systemu opieki zdrowia. - Na pewno zostało pokazane to, że jest nas za mało. Nie dajemy rady pracować na dwóch, czy na trzech etatach, wyrabiać ponad 300 godzin miesięcznie. Nie jest to zachęcające dla młodych ludzi, aby iść w kierunku pielęgniarstwa – podsumowała.

Dorota Poneta: zawód pielęgniarki nie jest atrakcyjny dla młodych osób
Dorota Poneta: zawód pielęgniarki nie jest atrakcyjny dla młodych osóbTVN24

Pielęgniarki protestują

W poniedziałek w siedzibie resortu zdrowia odbyło się spotkanie przedstawicieli resortu z pielęgniarkami i położnymi. Na zaproszenie ministra Adama Niedzielskiego uczestniczyły w nim, oprócz OZZPiP, również przedstawicielki innych związków zawodowych pielęgniarek – OPZZ i Solidarność, co stało się powodem przerwania rozmów.

Ptok mówiła wtedy, że "spotkanie nie wniosło niczego dobrego". Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział w poniedziałek, że resort jest "trochę zaskoczony postawą pań pielęgniarek". Przekazał, że "jeśli chcemy rozmawiać o zarobkach tej grupy zawodowej, to rozmawiamy w szerszym gronie".

W zeszłą środę przed Sejmem odbył się protest pielęgniarek i położnych. Domagały się one poprawy warunków pracy i godnej płacy. Zwracały też uwagę na brak zastępowalności pokoleniowej pielęgniarek i położnych. Na proteście sprzeciwiano się także propozycjom resortu zdrowia dotyczącym przepisów o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

"Pielęgniarki starzeją się tak, jak starzeje się całe społeczeństwo"
"Pielęgniarki starzeją się tak, jak starzeje się całe społeczeństwo"TVN24

"Powinniśmy się szczepić, jeśli chcemy normalności"

Pielęgniarki w programie pytane były także o niechęć Polaków do szczepień. - Powinniśmy się szczepić, jeśli chcemy normalności. Musimy się szczepić, to jedyne wyjście – odpowiedziała Dorota Poneta.

- Widziałam dużo cierpienia, dużo śmierci, nadal widzę dużo powikłań covidowych, szczególnie u ludzi starszych. Nie bójmy się, szczepmy się, bo tylko w ten sposób możemy rozwiązać sytuację – zaapelowała pielęgniarka.

Czy prosto jest przekonywać nowe osoby do szczepień? - Sceptyków nie przekonamy. Musimy pracować nad tymi, którzy mają wątpliwości i edukować w takim zakresie, że te szczepienia przynoszą więcej pożytku niż powikłań – mówiła Krystyna Ptok. - Śmiertelność na ulicach z powodu wypadków samochodowych i śmiertelność na przejściach dla pieszych jest procentowo wyższa niż śmiertelność po podanych szczepionkach na covid – podała przykład.

- Lęk jest zrozumiały, jednak korzyści z zaszczepienia mamy więcej. Źle, że w Polsce mamy zaledwie około pięćdziesięciu kilku procent wyszczepionych. To zbyt mało, żebyśmy mieli odporność populacyjną. Powinniśmy nad tym pracować – oceniła. Zwróciła przy tym uwagę na zapowiedzi czwartej fali epidemii.

Pielęgniarki: Powinniśmy się szczepić, jeśli chcemy normalności. Musimy pracować nad tymi, którzy mają wątpliwości
Pielęgniarki: Powinniśmy się szczepić, jeśli chcemy normalności. Musimy pracować nad tymi, którzy mają wątpliwości.TVN24

Akcja "Szczepię się, bo...". Polacy mówią, dlaczego się szczepią

"Wszyscy się szczepią, to dlaczego ja nie?". Polacy mówią, dlaczego się zaszczepili
"Wszyscy się szczepią, to dlaczego ja nie?". Polacy mówią, dlaczego się zaszczepiliTVN24
wideo 2/14

Autorka/Autor:akw/dap

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Uważam, że Jarosław Kaczyński na tym kongresie PiS namaścił Przemysława Czarnka na bardzo ważną osobistość. To pokazuje, w którą stronę Prawo i Sprawiedliwość będzie szło, czyli w stronę bardzo radykalną, nie chcę powiedzieć "czarnkową" - mówiła europosłanka Joanna Scheuring-Wielgus w "Faktach po Faktach".

"Kaczyński namaścił Czarnka"

"Kaczyński namaścił Czarnka"

Źródło:
TVN24

We wtorek mija rok od zwycięstwa koalicji 15 października. Od kilku tygodni liderzy i ich doradcy zastanawiali się, jak można wykorzystać tę datę i przywrócić atmosferę tamtych dni. - Liderzy mieliby na przykład zjeść wspólne śniadanie, a potem "spontanicznie" zrobić spacer po Łazienkach Królewskich - mówi reporterce "Faktów" TVN Arlecie Zalewskiej polityk koalicji. Ale żadnej wielkiej fety ma nie być. Dlaczego? - Każdy chwaliłby się, co zrobiła jego partia, ale nikt nie chwaliłby całej koalicji - pada w odpowiedzi. Planowane jest dodatkowe posiedzenie rządu z wystąpieniem premiera.

"Jak oni się pokłócą, to koniec". Co się dzieje za kulisami koalicji

"Jak oni się pokłócą, to koniec". Co się dzieje za kulisami koalicji

Źródło:
TVN24

W ogólnokrajowym sondażu NBC News Kamala Harris i Donald Trump otrzymali jednakowe poparcie - po 48 procent. To zmiana na niekorzyść obecnej wiceprezydentki USA.

Najnowszy sondaż z USA

Najnowszy sondaż z USA

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Kilkadziesiąt osób zostało rannych w pobliżu miasta Binjamina w środkowym Izraelu po ataku drona. Trwa dochodzenie, dlaczego pocisk nie został przechwycony przez obronę powietrzną, a mieszkańcy nie zostali ostrzeżeni przez system alarmowy.

Nie przechwycili drona. Kilkadziesiąt osób rannych

Nie przechwycili drona. Kilkadziesiąt osób rannych

Źródło:
PAP

Policja przeprowadziła eksperyment na ulicy w ramach kampanii społecznej. Funkcjonariusze chcieli sprawdzić, czy ktoś z przechodniów zwróci uwagę na starszą panią w szlafroku, wyglądająca na zagubioną. Czy zatroszczą się o nią, pomogą? Starsi ludzie często tracą orientację w czasie i przestrzeni. Ratunkiem dla nich jest spostrzegawczość oraz wrażliwość obcych ludzi, którzy podejdą i zapytają.

Policja zorganizowała na ulicy test na ludzką wrażliwość. Wniosek? Jako społeczeństwo mamy duży problem

Policja zorganizowała na ulicy test na ludzką wrażliwość. Wniosek? Jako społeczeństwo mamy duży problem

Źródło:
Fakty TVN

W Sulechowie (woj. lubuskie) w niedzielę wybuchł pożar hal. Ze względu na zadymienie z pobliskich bloków ewakuowano 93 osoby, w tym dwie z niepełnosprawnościami. - Żywioł pojawił się w nieużywanych od lat halach. Powierzchnię zniszczonych hal trzeba liczyć w setkach metrów kwadratowych, jak nie tysiącach - przekazał starszy kapitan Piotr Kowalski ze straży pożarnej w Zielonej Górze.

Spłonęły trzy hale, blisko sto osób trzeba było ewakuować. "Policja będzie badać przyczyny"

Spłonęły trzy hale, blisko sto osób trzeba było ewakuować. "Policja będzie badać przyczyny"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia komety C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). Dla autorki jednej z fotografii - pani Aleksandry widok obiektu gołym okiem był ciekawym przeżyciem.

"To było fajne uczucie, że coś się widzi raz w życiu"

"To było fajne uczucie, że coś się widzi raz w życiu"

Źródło:
Kontakt24

Projekt zjednoczonej Europy zbliża się do punktu krytycznego - ocenia Bloomberg. Na drodze do stworzenia z Unii Europejskiej globalnego mocarstwa mogą stanąć niepokoje polityczne, zagrożenia zewnętrze czy trudności gospodarcze. Tworzące Wspólnotę państwa zaciekle bronią własnych interesów, ignorując alarmujące prognozy o podupadającej pozycji Starego Kontynentu.

Europa w "stanie zagrożenia". "Punkt krytyczny"

Europa w "stanie zagrożenia". "Punkt krytyczny"

Źródło:
tvn24.pl/Bloomberg

Zmarł były premier Szkocji Alex Salmond. Podczas jego rządów przeprowadzono referendum niepodległościowe, w którym Szkoci poparli pozostanie w Wielkiej Brytanii. "Jego oddanie Szkocji napędzało jego dziesięciolecia służby publicznej" - oświadczył król Wielkiej Brytanii Karol III. Brytyjski premier Keir Starmer określił Salmonda jako "monumentalną postać szkockiej i brytyjskiej polityki".

Nagła śmierć na konferencji. "Monumentalna postać polityki"

Nagła śmierć na konferencji. "Monumentalna postać polityki"

Źródło:
PAP

Słynny XV-wieczny odkrywca Krzysztof Kolumb był prawdopodobnie sefardyjskim Żydem z Europy Zachodniej - stwierdzili hiszpańscy naukowcy po przeprowadzeniu analizy DNA w celu rozwiązania wielowiekowej tajemnicy pochodzenia podróżnika.

Gdzie urodził się Krzysztof Kolumb? Nowe badanie

Gdzie urodził się Krzysztof Kolumb? Nowe badanie

Źródło:
BBC, PAP

Producent odzieży kusi klientów użyciem naturalnych materiałów, ale okazuje się, że prawie sto procent składu to syntetyki. - Przepisy są przestarzałe. Potrzebujemy nowych rozwiązań, dzięki którym prawa konsumentów będą lepiej chronione - stwierdza Michał Kędziora, znany jako Mr Vintage.

Pułapki na klientów. "Nie dajcie się zwieść"

Pułapki na klientów. "Nie dajcie się zwieść"

Źródło:
tvn24.pl

Polska musi mieć taką strategię migracyjną, dlatego że Polacy są zaniepokojeni tym, że państwo nie kontroluje swoich granic - powiedział w "Faktach po Faktach" minister sportu i turystyki Sławomir Nitras. Zapewnił, że zna założenia nowej strategii, a w czterech resortach trwają "zmiany ustawowe" w oparciu o nie. W najbliższy czwartek minister przedstawi założenia strategii przygotowań Polski do organizacji Igrzysk Olimpijskich w 2040 roku w Warszawie.

"Polska musi mieć taką strategię, bo Polacy są zaniepokojeni"

"Polska musi mieć taką strategię, bo Polacy są zaniepokojeni"

Źródło:
TVN24

Nie do przyjęcia jest sytuacja, że obowiązek czipowania będzie dotyczył tylko nowo narodzonych psów. Biorąc pod uwagę proces legislacyjny, pełną populację zaczipowanych zwierząt osiągniemy dopiero za 20 lat - stwierdził w rozmowie z tvn24.pl Leszek Świętalski, dyrektor biura Związku Gmin Wiejskich RP, odnosząc się do projektu ustawy o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów.

Rewolucja dla właścicieli psów i kotów. Projekt "trudny do zaakceptowania"

Rewolucja dla właścicieli psów i kotów. Projekt "trudny do zaakceptowania"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Jedenastu członków rodziny - w tym roczne dziecko - trafiło do szpitala w jednym z miasteczek w Pensylwanii po spożyciu "toksycznych grzybów" - poinformowały lokalne władze.

11 osób "spożyło toksyczne grzyby, wszystkie zachorowały"

11 osób "spożyło toksyczne grzyby, wszystkie zachorowały"

Źródło:
CNN

W drugiej połowie miesiąca temperatura zbliży się do 20 stopni. Wpierw jednak czeka nas chłodniejszy czas. Jakie wartości na termometrach zobaczymy do niemal ostatnich dni października? Sprawdź długoterminową prognozę pogody, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: szykuje się duże ocieplenie

Pogoda na 16 dni: szykuje się duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nie tylko stolica i największe miasta zmagają się z problemem samochodowych wyścigów albo pokazowych przejazdów aut lub motocykli z ryczącymi głośno, stuningowanymi silnikami. W położonej niedaleko Torunia Brodnicy nie dający mieszkańcom spać hałas niesie się prawie codziennie pomiędzy stojącymi przy wąskich ulicach kamienicami i po zabytkowym rynku.

Ryk silników nie daje im żyć. "Kupiłam tu mieszkanie. Drugi raz bym tego nie zrobiła"

Ryk silników nie daje im żyć. "Kupiłam tu mieszkanie. Drugi raz bym tego nie zrobiła"

Źródło:
tvn24.pl

Kultowe dla wielu turystów schronisko Samotnia w Karkonoszach ma za sobą pierwsze wakacje pod rządami nowych dzierżawców. Niechętnie odpowiadają na pytania o kulisy przejęcia obiektu od zarządzającej nim przez ponad 57 lat rodziny Siemaszków. Wprowadzają natomiast zmiany i planują kolejne. - Zakończyłyśmy ten etap życia - mówi Agnieszka Siemaszko-Arcimowicz i przyznaje, że po opuszczeniu schroniska w połowie maja już się do niego nie wybrała.

Odnowiona Samotnia. "Zrobiło się troszeczkę barowo, a mało być schroniskowo"

Odnowiona Samotnia. "Zrobiło się troszeczkę barowo, a mało być schroniskowo"

Źródło:
tvn24.pl
Dzieci odizolowane w Trump Tower czy "momala" i "modelowy patchwork"? Pojedynek pierwszych rodzin

Dzieci odizolowane w Trump Tower czy "momala" i "modelowy patchwork"? Pojedynek pierwszych rodzin

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Policjanci z Gdańska uratowali lisa, który wpadł do kanału portowego w rejonie Martwej Wisły. Zwierzę było zanurzone w wodzie i resztką sił trzymało się ostatniego stopnia drabinki.

Był wycieńczony i piszczał. Lis wpadł do kanału portowego

Był wycieńczony i piszczał. Lis wpadł do kanału portowego

Źródło:
KWP Gdańsk