"Nikt nie spodziewał się, że będziemy musieli zmierzyć się z największym kryzysem zdrowotnym stulecia"

Źródło:
TVN24
"Szczepionka trafi do każdego kraju Unii, kryterium podziału będzie liczba ludności"
"Szczepionka trafi do każdego kraju Unii, kryterium podziału będzie liczba ludności"TVN24
wideo 2/4
"Szczepionka trafi do każdego kraju Unii, kryterium podziału będzie liczba ludności"TVN24

Podziały sprawiają, że jesteśmy słabsi, a solidarność - że jesteśmy silniejsi. I zgodnie z tą zasadą pracujemy w ostatnich miesiącach - przyznaje unijna komisarz do spraw zdrowia Stela Kiriakidu w rozmowie z Maciejem Sokołowskim dla programu "7 dni Unia". Zapewnia, że szczepionka przeciwko koronawirusowi trafi do każdego kraju UE, a kryterium podziału między państwa będzie liczba ludności.

Początkowo w sprawie szczepionki na COVID-19 wystąpiły trudności w koordynacji między krajami Unii Europejskiej. Państwa wierzyły, że są w stanie poradzić sobie samodzielnie. Ale gdy liczba przypadków rosła i coraz więcej krajów było dotkniętych epidemią, zdały sobie sprawę, że mamy do czynienia z kryzysem i że tak jak wirusa nie mogą zatrzymać granice, tak też nie można sobie z nim poradzić samemu.

Unijna komisarz do spraw zdrowia Stela Kiriakidu w rozmowie z Maciejem Sokołowskim dla programu "7 dni Unia" opowiada o tym, jak UE przygotowuje się do dystrybucji szczepionki i jakie wnioski wyciągnięto po pierwszej fali epidemii. Odpowiada na pytania, czy Unia jest teraz lepiej przygotowana i w czym może pomóc projekt powstającej Europejskiej Unii Zdrowia.

Cała rozmowa w programie "7 dni Unia" do obejrzenia już teraz w tvn24.pl i w sobotę w TVN24 BIS.

Wyobrażam sobie, że nie spodziewała się pani tego, gdy rok temu rozpoczynała pani swoją pracę jako komisarz do spraw zdrowia. Nikt się nie spodziewał.

Oczywiście to prawda. Nikt nie spodziewał się, że będziemy musieli zmierzyć się z największym kryzysem zdrowotnym tego stulecia. W momencie, gdy zdaliśmy sobie z tego sprawę, rozpoczęliśmy naszą pracę w tym zakresie i współpracę z państwami, i to już pod koniec stycznia. Nie spodziewaliśmy się, ale zaczęliśmy reagować dość wcześnie. 

Kiriakidu: nikt nie spodziewał się, że będziemy musieli zmierzyć się z największym kryzysem zdrowotnym tego stulecia
Kiriakidu: nikt nie spodziewał się, że będziemy musieli zmierzyć się z największym kryzysem zdrowotnym tego stuleciaTVN24

Kiedy teraz pani patrzy na te miesiące - styczeń, luty, marzec - czy jest coś, co Unia mogła zrobić inaczej w tym okresie?

Na początku były trudności w koordynacji między państwami Unii. Państwa myślały, że są w stanie poradzić sobie samodzielnie. Ale gdy liczba przypadków rosła i coraz więcej krajów było dotkniętych, to zdały sobie sprawę, że mamy do czynienia z kryzysem i tak jak wirusa nie mogą zatrzymać granice, tak też nie można sobie z nim poradzić samemu. Podziały sprawiają, że jesteśmy słabsi, a solidarność - że jesteśmy silniejsi. I zgodnie z tą zasadą pracujemy w ostatnich miesiącach.

Czy teraz jesteśmy lepiej przygotowani, niż byliśmy na wiosnę? Czy lato zostało wykorzystane, by przygotować się do drugiej fali, czy nie zostało zmarnowane?

Wysłaliśmy komunikat do wszystkich państw 15 lipca, by były przygotowane na kolejną falę.

Pamiętam ten komunikat i pamiętam konferencję prasową, gdy Komisja mówiła: to nie czas na świętowanie, to czas na przygotowania. Czy myśli pani, że wszyscy tego posłuchali i wszystkie kraje się przygotowały?

Współpracuję blisko ze wszystkimi ministrami zdrowia i przekazaliśmy ten komunikat bardzo wyraźnie, powtórzyliśmy też we wrześniu, że musimy się przygotować. Dziś mogę powtórzyć to samo, wiedząc, jak trudno jest obywatelom dostosować się do zasad: że jest to wirus, który krąży między nami i musimy podjąć wszelki środki, żeby go opanować. 

Pojawiła się wiadomość, że wkrótce możliwa będzie szczepionka, proszę powiedzieć więcej na temat tego, kiedy możemy spodziewać się jej wyprodukowania i dystrybucji w krajach Unii?

Nie podam dokładnego harmonogramu, ale mogę powiedzieć, że przy najlepszym scenariuszu możemy mieć szczepionkę pod koniec 2020 roku i na początku 2021.

Czyli scenariusz optymistyczny to koniec tego roku?

I początek przyszłego roku, to scenariusz optymistyczny. Ale widzieliśmy już wiele zwrotów akcji, więc więcej szczegółów poznamy w przyszłym miesiącu. 

Umowa została podpisana na 300 milionów dawek, czyli nie wystarczy to dla wszystkich. Jakie będzie kryterium podziału między kraje Unii?

Szczepionka - może jedna, może więcej - trafi do każdego kraju Unii, kryterium podziału będzie liczba ludności. 

Tylko liczba ludności? Nie wiek, nie sytuacja, tylko liczba ludności?

Nie, dyskutowaliśmy o tym z unijną agencją i krajami, jak podzielą to między mieszkańcami, między bardziej narażonymi grupami, medykami. Ale to każdy kraj będzie sam dostosowywał do swojej sytuacji. 

Wiemy, że dystrybucja nie będzie łatwa, że jest wymagana bardzo niska temperatura dostaw. Czy wszystkie kraje Unii są na to przygotowane, czy Unia jest na to gotowa?

Teraz kraje Unii pracują nad przygotowaniem swoich planów, poprosiliśmy o to już w październiku, uważnie to obserwujemy. Transport i przechowywanie to coś, co musimy dokładnie przeanalizować wtedy, gdy będziemy wiedzieć, jakim rodzajem szczepionki dysponujemy. Pracujemy bardzo blisko z krajami Unii, by zapewnić, że gdy już będzie szczepionka, to bardzo szybko trafi do ludzi. 

Stela Kiriakidu o rozdysponowaniu szczepionki w UE
Stela Kiriakidu o rozdysponowaniu szczepionki w UETVN24

Stworzenie Unii Zdrowotnej, którą pani zapowiedziała, może pomóc w tym procesie. Jak Polacy mogą zyskać na stworzeniu Unii Zdrowotnej?

Unia Zdrowotna nie dotyczy tylko przygotowania do wspólnych zagrożeń, ale ma służyć budowie silniejszego systemu opieki zdrowotnej. Od początku tego kryzysu ludzie, także w Polsce, pytali: gdzie jest Unia, potrzebujemy więcej Unii. A ja zawsze mówiłam: musi być więcej Europy w dziedzinie zdrowia publicznego, by być zdolnym do zwalczania kryzysów na różne sposoby. Podłożyliśmy pod to fundament i myślę, że także dla Polaków to zmiana idąca w kierunku oczekiwań. Silniejsza Unia, która traktuje zdrowie jako priorytet. 

Czy kraje Unii są już gotowe, by przekazać kompetencje w sprawie zdrowia na poziom Unii? Zawsze był problem z tym dzieleniem się z uprawnieniami z Brukselą.

Widzieliśmy rosnącą potrzebę obywateli i wezwania do większego zaangażowania się Unii, więc jest wyraźna potrzeba, by było więcej Europy w dziedzinie zdrowia. 

Brak koordynacji i fragmentaryzacja - to teraz najważniejsze problemy do rozwiązania?

To był największy problem na początku, ale teraz jest już dużo lepsza koordynacja i dużo więcej solidarności. Mamy tego przykłady cały czas, najlepszym przykładem jest unijna strategia co do szczepionek, gdzie od miesięcy negocjujemy wraz z 27 krajami Unii i dla nich. Zapewniliśmy już dwa kontrakty i pracujemy nad kolejnymi dwoma. 

"Od początku tego kryzysu ludzie pytali: gdzie jest Unia, potrzebujemy więcej Unii"
"Od początku tego kryzysu ludzie pytali: gdzie jest Unia, potrzebujemy więcej Unii"TVN24

Pytam o to nie tylko w kontekście pandemii, ale też jeśli chodzi o inne choroby, gdzie brak koordynacji jest problemem. Na przykład jeśli chodzi o walkę z rakiem, temat bardzo ważny też dla pani. Co więcej, teraz z powodu pandemii może też w tym obszarze dość do regresu i pogorszenia sytuacji.

Jestem świadoma i wiem to po rozmowach z wieloma organizacjami, że pandemia pogorszyła życie osób z wieloma innymi chorobami. Sytuacja wywiera presję na systemy opieki zdrowotnej, ale też na pacjentów i ich rodziny. Rozmawiałam z ministrami zdrowia, by podkreślić, że nie możemy tego stracić z oczu, by pacjenci z nowotworami, z chorobami serca, w dalszym ciągu mieli dostęp do leczenia. W przyszłym miesiącu opublikujemy europejski plan walki z rakiem, który będzie odnosił się do wielu kwestii bliskich dla obywateli 

I na koniec chciałbym spytać: kiedy będzie koniec? Ile według pani potrwa jeszcze walka z pandemią?

Nie mogę powiedzieć, kiedy to się skończy. To, co mogę powiedzieć Polakom, to że rozumiem, jak wszyscy, zmęczenie pandemią. Każdy chce powrócić do życia, jakie znaliśmy wcześniej, w pracy, ze znajomymi, z rodziną. Najlepszym wyjściem będzie bezpieczna i efektywna szczepionka, i chcemy zapewnić, by wszyscy obywatele mieli do niej dostęp. Ale do tego czasu nie będzie cudownego środka. Musimy przestrzegać środków, które zostały nałożone. To najlepszy sposób, by chronić siebie i tych najbardziej zagrożonych wokół nas. I to najlepszy sposób, by odciążyć ochronę zdrowia. 

Autorka/Autor:Maciej Sokołowski

Źródło: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Choć temperatura jest dodatnia i trwa odwilż, wiele osób postanowiło spacerować w niedzielę po zamarzniętej tafli Jeziorka Kamionkowskiego w Parku Skaryszewskim. Do równie niebezpiecznych sytuacji dochodzi na Jeziorku Czerniakowskim. Na lód wchodzą dorośli z dziećmi.

Trwa odwilż, lód szybko topnieje, a na zamarzniętych jeziorach całe rodziny

Trwa odwilż, lód szybko topnieje, a na zamarzniętych jeziorach całe rodziny

Źródło:
Kontakt24

W przededniu trzeciej rocznicy inwazji zbrojnej, w nocy z soboty na niedzielę, armia rosyjska użyła do ataku na Ukrainę 267 dronów - poinformowały ukraińskie siły powietrzne. Takiej liczby wrogich bezzałogowców wojsko ukraińskie nie odnotowało od początku agresji.  

Największy atak od początku agresji. Rosja wysłała ponad 250 dronów

Największy atak od początku agresji. Rosja wysłała ponad 250 dronów

Źródło:
PAP, Suspilne, NV

Papież Franciszek w oświadczeniu, przygotowanym wcześniej i opublikowanym w niedzielę przez służby prasowe Watykanu, przekazał, że z "ufnością kontynuuje kurację". W najnowszym komunikacie o jego stanie zdrowia poinformowano, że miał "spokojną noc" i odpoczął". Dzień wcześniej doszło do pogorszenia stanu 88-letniego Franciszka.

Papież z "ufnością kontynuuje kurację"

Papież z "ufnością kontynuuje kurację"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Psychiatra, profesor Tadeusz Pietras powiedział w TVN24, że co piąty senior w Polsce "cierpi na zaburzenia nastroju o charakterze depresji". To - jak wskazał - dużo większy odsetek niż w państwach zachodnich. - Na depresję składa się pewien komplet objawów. Nigdy wszystkie objawy nie występują u wszystkich osób. Czasami depresja może mieć charakter maskowany - wyjaśnił.

Choruje co piąty senior. "Nigdy wszystkie objawy nie występują u wszystkich osób"

Choruje co piąty senior. "Nigdy wszystkie objawy nie występują u wszystkich osób"

Źródło:
TVN24

Doradca prezydenta Andrzeja Dudy prof. Andrzej Zybertowicz ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24, że format spotkania głowy polskiego państwa z Donaldem Trumpem był rozczarowujący. Europoseł KO Bartosz Arłukowicz powiedział, że odczuwał "dość spory dyskomfort" śledząc wczorajszą relację ze spotkania prezydentów. Zdaniem posłanki Lewicy Anny Marii Żukowskiej obwiniać za to, że spotkanie trwało około dziesięciu minut, należy amerykańskiego prezydenta. Wiceministra edukacji z Polski 2050 Joanna Mucha oceniła natomiast, iż "iluzja o przyjaźni" Dudy z Trumpem upadła.

Po rozmowie Dudy z Trumpem. "Rozczarowanie", "dyskomfort" i "kwestia nie przyjaźni, a interesów"

Po rozmowie Dudy z Trumpem. "Rozczarowanie", "dyskomfort" i "kwestia nie przyjaźni, a interesów"

Źródło:
TVN24

Policja zatrzymała 49-latka, który w jednej z miejscowości w gminie Granowo (Wielkopolskie) postrzelił z wiatrówki swojego 36-letniego kolegę. Trafił go w głowę.

Strzelił do kolegi z wiatrówki, trafił w głowę

Strzelił do kolegi z wiatrówki, trafił w głowę

Źródło:
tvn24.pl

Bomba ekologiczna - tak mówi się o skażonych terenach po dawnych zakładach chemicznych Zachem w Bydgoszczy. Miasto nie jest w stanie wziąć na siebie kosztów oszyszczenia, które są szacowane na kilka miliardów złotych. Bez pomocy państwa lub Unii Europejskiej jest to niemożliwe. Hydrogeolog dr hab. inż. Mariusz Czop, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mówi wprost o "gigantycznej porażce naszego państwa".

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz oddał głos w wyborach do Bundestagu. "Decydujący dzień dla swojej kariery politycznej" - informują niemieckie media - rozpoczął od joggingu. Lokal wyborczy w rodzinnym mieście odwiedził już także jego polityczny rywal, Friedrich Merz, kandydat CDU na kanclerza. Przedterminowe wybory parlamentarne są konsekwencją rozpadu koalicji rządowej SPD, Zielonych i liberałów (FDP) w listopadzie 2024 roku. Lokale wyborcze są czynne od godziny 8 do 18.

Tak Scholz "rozpoczął decydujący dzień dla swojej kariery politycznej"

Tak Scholz "rozpoczął decydujący dzień dla swojej kariery politycznej"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Pomimo zaangażowania wielu osób i prowadzonej ponad półtorej godziny resuscytacji, nie udało się uratować życia turysty w Beskidach. Mężczyzna został znaleziony przez postronne osoby około 100 metrów od szczytu Klimczoka (Śląskie).

100 metrów od szczytu znaleźli nieprzytomnego turystę. Nie udało się go uratować

100 metrów od szczytu znaleźli nieprzytomnego turystę. Nie udało się go uratować

Źródło:
PAP

Nie żyją dwa konie, które wybiegły na drogę. Potrąciły je tam dwa auta. Kierowcom i pasażerom nic się nie stało.

Konie wbiegły na drogę, uderzyły w nie auta. Zwierzęta nie przeżyły

Konie wbiegły na drogę, uderzyły w nie auta. Zwierzęta nie przeżyły

Źródło:
tvn24.pl

Wyszli do lasu w miejscowości Rzeczków (Łódzkie), żeby ściąć drzewa. Znaleziono ich przygniecionych. 68-letni mężczyzna zginął na miejscu, 41-latek zmarł w szpitalu.

Tragedia podczas wycinki drzew. Nie żyją dwaj mężczyźni

Tragedia podczas wycinki drzew. Nie żyją dwaj mężczyźni

Źródło:
tvn24.pl

Mieszkaniec Rzyków w powiecie andrychowskim stracił przytomność. Natychmiast zareagowali pozostali mieszkańcy budynku, którzy pod nadzorem strażaka po służbie prowadzili resuscytację krążeniowo-oddechową, tworząc "łańcuch przeżycia".

36-latek zasłabł, reanimowali go na zmianę sąsiedzi

36-latek zasłabł, reanimowali go na zmianę sąsiedzi

Źródło:
tvn24.pl

Hunter Schafer, transpłciowa gwiazda popularnego serialu młodzieżowego HBO "Euforia", oznajmiła, że ​​w jej nowym paszporcie amerykańskim widnieje informacja o niej jako o mężczyźnie. Schafer przekazała, że przy wypełnianiu dokumentów zaznaczyła płeć żeńską - podała BBC.

Nowy paszport zszokował gwiazdę "Euforii". "Nie wierzyłam, że to się naprawdę wydarzy"

Nowy paszport zszokował gwiazdę "Euforii". "Nie wierzyłam, że to się naprawdę wydarzy"

Źródło:
BBC

Zdjęcie zniszczonego zabytkowego krzyża w Portugalii stało się pretekstem do antyimigranckiego hejtu w sieci oraz podawania fałszywych informacji. Bo na twierdzenia internautów nie ma żadnych dowodów.

"Pakistańczyk rozwalił krzyż"? Co wiemy o tej sprawie

"Pakistańczyk rozwalił krzyż"? Co wiemy o tej sprawie

Źródło:
Konkret24

W mieście Trujillo na północy Peru zawalił się dach w części restauracyjnej tamtejszego centrum handlowego. Lokalne media przekazały, że co najmniej sześć osób zginęło, a 82 zostały ranne. W całym regionie La Libertad ogłoszono dwa dni żałoby.

Zawalił się dach centrum handlowego. Dwa dni żałoby

Zawalił się dach centrum handlowego. Dwa dni żałoby

Źródło:
PAP

Rozmowa prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem trwała zaledwie dziesięć minut, choć oczekiwano, że może potrwać godzinę. - Powinniśmy się cieszyć, że na omówienie spraw fundamentalnie ważnych dla Polski, państwa, nie tylko frontowego, ale także państwa sąsiadującego z Ukrainą, Donald Trump znalazł "pięć minut" - komentowała w TVN24 dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

"Dziesięć minut" Dudy z Trumpem. "Oczekiwania były duże, ale stawka jest podniesiona bardzo wysoko"

"Dziesięć minut" Dudy z Trumpem. "Oczekiwania były duże, ale stawka jest podniesiona bardzo wysoko"

Źródło:
Reuters, CNN, TVN24, PAP

W sobotę wieczorem pracownicy rządu federalnego USA otrzymali e-maile z działu kadr Biura Zarządzania Personelem Stanów Zjednoczonych (OPM), z prośbą o przesłanie informacji co udało się im zrobić w pracy w minionym tygodniu - donosi Reuters. Brak odpowiedzi ma być podstawą do zwolnienia z pracy. Chwilę wcześniej Musk zapowiedział takie działanie w serwisie X.

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

Źródło:
Reuters, X, PAP, tvn24.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed marznącymi opadami, które mogą doprowadzić do powstania gołoledzi. Na drogach i chodnikach zrobi się ślisko. Sprawdź, gdzie wydano alarmy.

Gołoledź. Gdzie trzeba na nią uważać

Gołoledź. Gdzie trzeba na nią uważać

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP

Kolejna fala obfitych opadów śniegu nawiedziła wybrzeże Morza Japońskiego. Miejscami grubość pokrywy śnieżnej przekracza pięć metrów.

Miejscami leży ponad pięć metrów śniegu

Miejscami leży ponad pięć metrów śniegu

Źródło:
Reuters, NHK

- Przyszłość jest naturalną konsekwencją naszych działań tu i teraz. Tylko na nią jeszcze mamy wpływ. Dlatego tak ważne, żeby dobrze się do niej przygotować - mówi Natalia Hatalska, założycielka i dyrektorka infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością. W rozmowie z tvn24.pl wskazuje, że kolejnym obszarem, który ludzkość będzie próbować cyfryzować są zmysły. -Doświadczenia cyfrowe mają w ten sposób stać się pełniejsze - wyjaśnia.

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Źródło:
tvn24.pl

Nie ma się z czego śmiać. Bądźmy poważni, bo sytuacja robi się naprawdę poważna - napisał na platformie X premier Donald Tusk. Nastąpiło to krótko po spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

"Sytuacja robi się naprawdę poważna". Wpis premiera

"Sytuacja robi się naprawdę poważna". Wpis premiera

Źródło:
PAP

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News

Spotkanie z Donaldem Trumpem traktuję jako dopełnienie procesu po tym, jak wcześniej rozmawiałem z sekretarzem obrony USA i generałem Keithem Kelloggiem - powiedział prezydent Andrzej Duda w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN w Waszyngtonie Marcinem Wroną. Mówił także o "sprytnym planie" dotyczącym amerykańskiego zaangażowania w rozmowy o zakończeniu wojny między Ukrainą a Rosją, który jednocześnie byłby "swoistą gwarancją bezpieczeństwa dla Ukrainy".

Prezydent Andrzej Duda o "sprytnym planie" w rozmowie z Marcinem Wroną po spotkaniu z Donaldem Trumpem

Prezydent Andrzej Duda o "sprytnym planie" w rozmowie z Marcinem Wroną po spotkaniu z Donaldem Trumpem

Źródło:
TVN24, PAP
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o remake'u klasycznego horroru "Nosferatu", wyczekiwanym powrocie serialu "Biały Lotos", nowej roli Cezarego Pazury i planowanym występie AC/DC tego lata w Polsce.

"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce

"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce

Źródło:
tvn24.pl