Próbowali przekonać prezydenta do weta. "Podpisze raczej tę ustawę i pogłębi tym samym chaos"

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP
Kosiniak-Kamysz po spotkaniu z prezydentem
Kosiniak-Kamysz po spotkaniu z prezydentem TVN24
wideo 2/12
Kosiniak-Kamysz po spotkaniu z prezydentem TVN24

Przyszliśmy do pana prezydenta z wnioskiem, żeby zawetował nowelizację ustaw sądowych - mówił szef Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz po spotkaniu przedstawicieli klubów i kół poselskich z Andrzejem Dudą. Dodał, że w jego przekonaniu prezydent raczej podpisze nowelę i "pogłębi tym samym chaos". - Pan prezydent dysponuje takim zasobem wiedzy, żeby już podjąć w tej sprawie decyzję - stwierdził minister Paweł Mucha.

W środę w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych. Rozmowy dotyczyły reformy wymiaru sprawiedliwości i nowelizacji ustaw sądowych. Opozycja chciała przekonać prezydenta, by zawetował tak zwaną ustawę represyjną.

Kosiniak-Kamysz: możemy podejrzewać, że prezydent podpisze ustawę i pogłębi chaos

Na konferencji prasowej, tuż po rozmowach, szef Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz przekazał, że politycy opozycji wnioskowali o zawetowanie noweli ustaw sądowych. - Ponieważ podpisanie tej ustawy będzie pogłębiać chaos prawny, który już dzisiaj jest w Polsce - wyjaśniał.

Jego zdaniem "jest daleko idący rozgardiasz, który nie służy nikomu, a najbardziej nie służy obywatelom, którzy nie będą pewni orzeczeń sądowych, te orzeczenia będą mogły być podważane". - Przyszliśmy do pana prezydenta z wnioskiem, żeby zawetował tę ustawę i (żeby - red.) przygotować prawdziwą reformę wymiaru sprawiedliwości. My chcemy prawdziwego kompromisu, prawdziwego porozumienia - oświadczył Kosiniak-Kamysz.

Lider ludowców powiedział, że jego zdaniem prezydent "jest bardzo przekonany do tych zmian", jakie wprowadza nowelizacja ustaw sądowych. - Nie powiedział, czy podpisze, ale po jego wypowiedziach, jego obronie tej ustawy i stuprocentowym przekonaniu, że te zmiany są konieczne, możemy podejrzewać - to są nasze odczucia, podkreślę - że podpisze raczej tę ustawę i pogłębi tym samym chaos - powiedział prezes PSL.

W Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnychIgor Smirnow/KPRP

Czarzasty: jedna rzecz chyba się udała

Szef SLD Włodzimierz Czarzasty mówił po wyjściu z Pałacu Prezydenckiego, że "każda strona ma swoje oceny". - Ja mam taką: prezydent ustawę podpisze - powiedział. - Różnica w ocenie sytuacji w polskim sądownictwie oraz w podejściu do tego, co jest zgodne z prawem bądź niezgodne z prawem, jest olbrzymia między stroną prezydencką i jego obozem politycznym a stroną demokratyczną. Różnimy się w ocenie tego, co znaczy łamać konstytucję, co znaczy upolityczniać sądownictwo, co znaczy niezależność sądownicza - mówił.

Czarzasty ocenił, że na spotkaniu "nie udało się przekonać żadnej ze stron". - Natomiast jedna rzecz chyba się udała, mianowicie myślę, że pan prezydent może pozytywnie odpowiedzieć na zgłoszoną dzisiaj inicjatywę Lewicy o powstrzymanie się od powołania nowych sędziów wyznaczonych przez KRS do momentu odbycia jeszcze kilkunastu spotkań, które może spróbują załagodzić konflikt wokół polskiego sądownictwa - dodał.

Czarzasty po spotkaniu z prezydentem
Czarzasty po spotkaniu z prezydentem TVN24

Szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski powiedział natomiast, że złożył na ręce prezydenta opinie organizacji społecznych, Naczelnego Sądu Administracyjnego, Rzecznika Praw Obywatelskich i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, które - jak mówił - jednoznacznie stwierdzają, że ustawa powinna zostać zawetowana.

Gawkowski po spotkaniu z prezydentem
Gawkowski po spotkaniu z prezydentem TVN24

Budka: bez jakichkolwiek konstruktywnych ustaleń

Rozmowy komentował także szef Platformy Obywatelskiej Borys Budka. "Spotkanie w Kancelarii Prezydenta bez jakichkolwiek konstruktywnych ustaleń. Według mnie prezydent Andrzej Duda już podjął decyzję. Argumenty, którymi się posługiwał, były powtórzeniem narracji ministra Ziobro. Szkoda, gdy ponad konstytucją stawia się interes polityczny" - napisał na Twitterze.

Bosak: wskazywaliśmy na to, że prezydent powinien wystąpić w roli mediatora

Krzysztof Bosak z Konfederacji ocenił, że dyskusja była "momentami gorąca, emocjonalna". - Wskazywaliśmy na to, że prezydent powinien wystąpić w roli mediatora, że bez mediacji tego konfliktu się nie da zażegnać - powiedział.

- Zarówno z naszych ust, jak i z ust pana prezydenta wybrzmiały słowa o niebezpieczeństwie anarchii w państwie - relacjonował Bosak. - Pan prezydent w swoich wypowiedziach zgodził się częściowo z diagnozą Konfederacji, a mianowicie, że dotychczas przygotowywane przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekty nie reformują tak naprawdę sądów, a jedynie regulują władztwo na najwyższych szczeblach sądowych hierarchii - dodał poseł.

Przyznał, że ze słów prezydenta wnioskuje, że skłania się on do podpisania noweli ustaw sądowych. Dodał, że zarówno on, jak i obecny na spotkaniu przewodniczący koła Konfederacji Jakub Kulesza, apelowali do Dudy, aby wstrzymał się od podpisu i skierował ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. - Uważamy, że eskalacja tego konfliktu nie służy obywatelom - powiedział Bosak.

Bosak po spotkaniu z prezydentem
Bosak po spotkaniu z prezydentem TVN24

Klub PiS poprosił prezdydeta o podpisane noweli

Obecny na spotkaniu szef klubu PiS Ryszard Terlecki powiedział, że przedstawiciele jego klubu wzięli udział w rozmowach "po to, by jeszcze raz potwierdzić opinię na temat sytuacji w wymiarze sprawiedliwości". - Bardzo mocno i stanowczo (chcieliśmy - red.) zaakcentować nasze zdanie, że prawo musi być przestrzegane, konstytucja musi być przestrzegana, a środowisko, które jest do tego najbardziej zobowiązane, to środowisko sędziów - mówił Terlecki.

Z kolei poseł Przemysław Czarnek poinformował, że przedstawiciele klubu PiS poprosili prezydenta, by podpisał nowelę ustaw sądowych.

- O różnych kompromisach wokół rozwiązań na temat wymiaru sprawiedliwości, sędziów pokoju czy powszechnych wyborów do KRS możemy rozmawiać, ale jedna rzecz jest fundamentalna - brak przestrzegania prawa przez niektórych sędziów, zwłaszcza sędziów Sądu Najwyższego z prezes Małgorzatę Gersdorf na czele. Wokół tego kompromisu nie ma - powiedział poseł.

Mucha: kiedy prezydent podejmie decyzję, opinia publiczna zostanie o tym poinformowana

Prezydencki minister Paweł Mucha przekazał na konferencji prasowej, że "przedmiotem tego spotkania była dyskusja na temat reformy wymiaru sprawiedliwości". - To była dyskusja dość szeroka, dość żywa - dodał. Wskazywał, że dyskusja dotyczyła także nowelizacji ustaw sądowych. Podkreślił, że na spotkaniu swoje stanowiska zaprezentowali zarówno inicjatorzy spotkania, jak i zaproszeni parlamentarzyści.

Mucha przekazał, że kiedy prezydent podejmie decyzję w sprawie noweli, opinia publiczna zostanie o tym poinformowana.

Według jego relacji prezydent Andrzej Duda "bardzo wyraźnie wskazał na treść Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i na konstytucyjne prerogatywy prezydenta co do powołań sędziowskich". - Bardzo wyraźnie wskazał na treść artykułu 144., ustęp 3., punkt 17. Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, wskazując, że niekwestionowalna jest prerogatywa prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej co do powołań sędziowskich, że kwestia powołania sędziowskiego zamyka wszelkie dyskusje i wszelkie spory - podkreślił wiceszef kancelarii prezydenta.

Prezydencki minister po spotkaniu prezydenta z przedstawicielami klubów i kół
Prezydencki minister po spotkaniu prezydenta z przedstawicielami klubów i kół TVN24

Jak dodał, prezydent w tym kontekście przywoływał też orzecznictwo sądowe. - Jeśli chodzi o kwestie odebrania ślubowania przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, to nie ulega żadnej wątpliwości na gruncie wspomnianego artykułu (art. 144 konstytucji - red.), a także zgodnie z artykułem 179 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, że w takiej sytuacji, kiedy na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa prezydent Rzeczypospolitej Polskiej powołuje sędziego, to nie może być przedmiotem jakichkolwiek wypowiedzi czy kwestionowania badanie statusu sędziego. Ten status jest przesądzony przez odebranie ślubowania przez prezydenta - kontynuował Mucha.

"To był główny powód tego spotkania"

Minister relacjonował, że podczas spotkania pojawiły się różne głosy w sprawie ustawy. Senator niezależna Lidia Staroń - jak mówił Mucha - zaapelowała o jak najszybsze podpisanie noweli. Podobny apel - przekazał prezydencki minister - sformułowali przedstawiciele klubu PiS. Z kolei politycy opozycji zwracali się do prezydenta o zawetowanie nowelizacji lub skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego.

- Kwestie związane z dialogiem, z możliwością przedstawienia swojego stanowiska, zaprezentowania poglądu na sprawę to był główny powód tego spotkania, bo ta prezydentura jest otwarta na dialog. To nie jest pierwsze spotkanie, które dotyczy spraw reformy wymiaru sprawiedliwości - mówił Mucha.

Mucha: ta prezydentura jest otwarta na dialog
Mucha: ta prezydentura jest otwarta na dialogTVN24

Jak wskazywał, "wszelkie kompetencje są w rękach prezydenta". - Natomiast prezydent wysłuchał głosu pełnej reprezentacji parlamentu i będzie co do ustawy, która została uchwalona przez Sejm 20 grudnia 2019 roku, podejmował rozstrzygnięcie także z uwzględnieniem tych głosów czy stanowisk, które dzisiaj na tym spotkaniu wybrzmiały - oświadczył.

Mucha przekazał także, że wśród propozycji, które padły podczas spotkania, była między innymi zmiana kognicji sądów i wprowadzenie sędziów pokoju. Podkreślił ponadto, że dla prezydenta niezwykle ważne jest wprowadzenie zasady zero tolerancji dla przewinień dyscyplinarnych sędziów.

- Pan prezydent bardzo wyraźnie to podkreśla, że sędziowie - mając ogromną indywidualną władzę orzekania w sprawach cywilnych, karnych czy we wszelkiego rodzaju innych postępowaniach - w takich sytuacjach, kiedy naruszają prawo, także powinni być pociągani do rzeczywistej odpowiedzialności prawnej. Tutaj wskazywał na rolę przepisów właściwych dotyczących odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów - mówił.

Mucha: zasób wiedzy prezydenta wystarczający

Mucha został zapytany, czy prezydent jeszcze przed podjęciem decyzji w sprawie noweli planuje kolejne spotkanie lub konsultacje z przedstawicielami środowisk sędziowskich lub politykami. W odpowiedzi minister zaznaczył, że nowela była przedmiotem zainteresowania Kancelarii Prezydenta, poprzez nie tylko środowe spotkanie, lecz także monitorowanie na bieżąco dyskusji parlamentarnych i formalnych prac nad ustawą.

- Myślę, że pan prezydent dysponuje takim zasobem wiedzy, żeby już podjąć w tej sprawie decyzję, czy ustawę podpisuje, czy jakakolwiek inna jest jego decyzja - powiedział wiceszef KPRP. - Myślę, że zasób materiałów, wiedzy, także z uwzględnieniem tej dzisiejszej dyskusji, jest naprawdę już wystarczający czy przydatny dla prezydenta, ale pozwalający mu podjąć właściwe rozstrzygnięcie - dodał.

Politycy przyjechali do Pałacu Prezydenckiego
Politycy przyjechali do Pałacu Prezydenckiego TVN24

Przedstawiciele klubów i kół w Pałacu Prezydenckim

Na spotkaniu w Pałacu Prezydenckim pojawili się: wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, przewodniczący Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz. Na liście goście prezydenta znaleźli się także szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski oraz wicemarszałek Sejmu, lider Sojuszu Lewicy Demokratycznej Włodzimierz Czarzasty i poseł Stanisław Tyszka z klubu PSL-Kukiz15. Koło Konfederacji reprezentowali Jakub Kulesza i Krzysztof Bosak. 

Na spotkanie przyjechał też szef Platformy Obywatelskiej Borys Budka, który wcześniej zapowiedział, że uda się na nie z ekspertką, mecenas Sylwią Gregorczyk-Abram ze stowarzyszenia Wolne sądy. Ona również pojawiła się w środę w pałacu.

W rozmowach uczestniczyli także prezydencki minister Paweł Mucha, senatorka niezależna Lidia Staroń i poseł PiS Przemysław Czarnek.

Reforma wymiaru sprawiedliwości i tak zwana ustawa represyjna

Prezydencki minister Paweł Mucha poinformował we wtorek, że tematem spotkania będą kwestie zmian w wymiarze sprawiedliwości.

Inny prezydencki minister Andrzej Dera w "Kropce nad i" dodał, że rozmowa ma dotyczyć między innymi nowelizacji ustaw sądowych, która oczekuje obecnie na decyzję prezydenta.

Dera: jest taka sytuacja, że trzeba ze sobą po prostu rozmawiać
Dera: jest taka sytuacja, że trzeba ze sobą po prostu rozmawiaćTVN24

Władysław Kosiniak-Kamysz, szef PSL i kandydat na prezydenta, w środę w "Rozmowie Piaseckiego" mówił o swoich oczekiwaniach względem rozmowy z Andrzejem Dudą. - Prosiliśmy o to spotkanie, wnioskowaliśmy. Trzeba do skutku zabiegać, jeśli ma się dobre intencje, chce się zablokować złą ustawę. Będziemy wzywać, by prezydent zawetował tę ustawę. Będziemy przedstawiać argumenty, pomysły na reformę wymiaru sprawiedliwości - wskazywał.

Kosiniak-Kamysz: na spotkaniu z prezydentem przedstawimy pomysły na reformę
Kosiniak-Kamysz: na spotkaniu z prezydentem przedstawimy pomysły na reformęTVN24

Apel opozycji o spotkanie

Dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marcin Kędryna poinformował we wtorek, że prezydent zarządził spotkanie "na prośbę opozycji".

Przedstawiciele opozycji zaapelowali do prezydenta Andrzeja Dudy o spotkanie po tym, jak 23 stycznia Sejm zdecydował się odrzucić uchwałę Senatu, który nie zaakceptował tak zwanej ustawy represyjnej wobec sędziów. Wprowadza ona odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości. 

Sejm odrzucił sprzeciw Senatu w sprawie ustawy represyjnej
Sejm odrzucił sprzeciw Senatu w sprawie ustawy represyjnej

– Sejm przegłosował haniebną ustawę kagańcową, która cofa polski wymiar sprawiedliwości do czasu głębokiego PRL-u. W tym miejscu potrzebne jest wspólne stanowisko wszystkich ugrupowań opozycyjnych, potrzebny jest jeden głos, który pokaże opinii publicznej, że wszyscy jesteśmy po tej samej stronie, po stronie Polski demokratycznej, po stronie Polski, która chce dalszej integracji z Unią Europejską - mówił wówczas szef klubu Koalicji Obywatelskiej Borys Budka.

– Stąd nasze wspólne żądanie i oczekiwanie od prezydenta niezwłocznego spotkania z przedstawicielami klubów opozycyjnych, by przedstawić argumenty, które pomogą prezydentowi podjąć jedyną właściwą decyzję, czyli zawetowanie tej haniebnej ustawy – dodał polityk.

Prezydent Duda w ostrych słowach o sędziach i wymiarze sprawiedliwości
Prezydent Duda w ostrych słowach o sędziach i wymiarze sprawiedliwości TVN24

Ustawa represyjna

Uchwalona 20 grudnia ubiegłego roku nowelizacja, m.in. Prawa o ustroju sądów i ustawy o Sądzie Najwyższym, a także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze, wprowadza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

Ponadto nowelizacja wprowadza też zmiany w procedurze wyboru I prezesa SN. Kandydata na to stanowisko będzie mógł zgłosić każdy sędzia SN. W razie problemów z wyborem kandydatów ze względu na brak kworum w ostatecznym stopniu planowanej procedury do ważności wyboru będzie wymagana obecność 32 sędziów SN.

Sejm przegłosował ustawę represyjną wobec sędziów
Sejm przegłosował ustawę represyjną wobec sędziówTVN24

Krytyczne opinie

Nowe przepisy są krytykowane przez opozycję, Rzecznika Praw Obywatelskich i część środowiska sędziowskiego. Negatywne opinie prawne w sprawie niektórych proponowanych rozwiązań wyrazili m.in. RPO i Sąd Najwyższy. Ustawa została także krytycznie oceniona przez Komisję Europejską czy Komisję Wenecką, organ doradczy Rady Europy.

Według KW, niektóre z zapisów przyjętych przez Sejm mogą być postrzegane jako dalsze osłabienie niezależności sądownictwa w Polsce. W opinii tej zaapelowano też o inne rozwiązania, by uniknąć kryzysu. Komisja zarekomendowała również, by nie przyjmować zapisów dotyczących postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów.

Źródło: TVN24, PAP

Autorka/Autor:akr

Źródło zdjęcia głównego: Igor Smirnow/KPRP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Premier Węgier Viktor Orban nie po raz pierwszy realizuje skrupulatnie politykę Władimira Putina w Unii Europejskiej, ponieważ uderza w fundamenty wspólnoty - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, komentując kwestię azylu politycznego dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka mówił, o "zdziecinnieniu polskiej polityki, która sprowadza się do relacji interpersonalnych w tym przypadku między Tuskiem a Orbanem, którzy byli kiedyś kumplami, pokłócili się w tym momencie i robią sobie na złość".

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

Źródło:
TVN24, PAP

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Posłanka Magdalena Filiks z KO napisała, że "w Szczecinie i w Gdańsku i wielu innych miejscach doszło w ostatnich latach do takich sytuacji" jak w piątek w Magdeburgu, gdzie w wyniku zamachu i wjechanie autem w tłum zginęło pięć osób, a rannych zostało ponad 200. Tyle że, wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku miały zupełnie inny charakter.

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Źródło:
Konkret24

Śmigłowiec pogotowania ratunkowego uderzył w szpital i roztrzaskał się o ziemię. Zginęły cztery osoby. Do tragedii doszło w niedzielę w południowo-zachodniej Turcji.

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
Reuters

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

75-letni mężczyzna strzelił z broni do znajomej siedzącej w aucie na jednej z ulic Przemyśla (woj. podkarpackie). Kobieta z raną postrzałową głowy trafiła do szpitala. Mężczyzna prawdopodobnie usłyszy zarzut usiłowania zabójstwa.

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

W Kraju Zabajkalskim w Rosji w niedzielę zderzyły się dwa pociągi towarowe. Wykoleiły się 42 wagony z węglem - podała Prokuratura do spraw Transportu Wschodniosyberyjskiego. Przyczyny zdarzenia są wyjaśniane.

Zderzenie pociągów towarowych w Rosji

Zderzenie pociągów towarowych w Rosji

Źródło:
Interfax, tvn24.pl

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Problemy z kręgosłupem wśród dzieci podzieliłbym na dwie grupy. Z jednej strony mówimy o nieprawidłowej pozycji, przebywaniu przez długi czas przed komputerem, nabywaniu wad postawy. Z drugiej mamy niemałą grupę osób, które zgłaszają się z dolegliwościami bólowymi, co może wiązać się z nieprawidłowym ruchem, z jego nadmiarem - mówił w TVN24 lekarz Łukasz Antolak, specjalista ortopedii i traumatologii kręgosłupa. Wskazał, że "zdarza się, że dochodzi do złamania zmęczeniowego kręgu".

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

Źródło:
TVN24

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

23-centymetrowy żelazny grot z czasów wpływów rzymskich odkryli członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" w lasach pod Baligrodem w Bieszczadach. Niebawem będzie można go oglądać na wystawie w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Źródło:
RDLP w Krośnie

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Rosnące temperatury sprawiają, że liczba dni, w których możemy cieszyć się opadami śniegu, zmniejszają się z roku na rok. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy taki dzień nadchodzi, cieszymy się z każdego płatka śniegu. Można wtedy lepić bałwana, pójść na sanki czy na narty. A wy lubicie gdy otacza nas biała pokrywa śniegu czy raczej preferujecie jesienną aurę? Pokażcie nam wasze zimowe dni! Czekamy na wasze filmy i zdjęcia.

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Źródło:
Kontakt24

Podczas świątecznego dnia przeciętny Polak zje sześć tysięcy kalorii, a niektórzy nawet 10 tysięcy – wskazuje profesor Danuta Figurska–Ciura z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Zapotrzebowanie dla zdrowego, dorosłego człowieka o masie 60-70 kilogramów to około dwa tysiące kalorii dziennie.

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Źródło:
PAP

Sztuczne światło może powodować wyraźne zmiany w nocnym działaniu ekosystemu raf koralowych. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Brystolskiego. Jak przekazał jeden z autorów publikacji, sztuczne naświetlanie naraża morskie organizmy na "niespodziewane niebezpieczeństwo".

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

Źródło:
PAP, Uniwersytet Brystolski
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl