Specjalne wydanie "Rozmów o końcu świata" z Glasgow

Aktualizacja:
Autor:
red.
Źródło:
TVN24
"Rozmowy o końcu świata". Nowy program w TVN24
"Rozmowy o końcu świata". Nowy program w TVN24
TVN24
TVN24"Rozmowy o końcu świata". Od 2 października nowy program w TVN24

W niedzielę w TVN24 - z jednodniowym opóźnieniem spowodowanym sobotnią relacją na antenie z odbywających się w wielu miejscach w Polsce demonstracji po śmierci pani Izy w Pszczynie - o godzinie 20 rozpocznie się w TVN24 specjalne wydanie programu "Rozmowy o końcu świata". Magda Łucyan prosto z Glasgow będzie mówić o tym, co udało się do tej pory ustalić podczas szczytu klimatycznego COP26. Porozmawia też z młodymi ludźmi z krajów dotkniętych przez kryzys klimatyczny. Odcinek już teraz dostępny jest w TVN24 GO.

Szczyty klimatyczne ONZ, tzw. COP (Conference of the Parties), to doroczne globalne spotkania, podczas których negocjowane są działania na rzecz polityki klimatycznej. W tym roku konferencja, która odbywa się w Glasgow w Wielkiej Brytanii, potrwa do 12 listopada. Głównym jej celem jest wzmocnienie uzgodnień zawartych w Paryżu w 2015 roku, gdy po raz pierwszy wszystkie kraje zawarły porozumienie o walce z globalnym ociepleniem i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Ustalono wówczas, że wszystkie strony będą "kontynuować wysiłki" w celu ograniczenia wzrostu temperatury na świecie do 1,5 st. C w stosunku do poziomu sprzed epoki przemysłowej i utrzymania tego wzrostu "znacznie poniżej" 2,0 st. C.

"ROZMOWY O KOŃCU ŚWIATA" - OGLĄDAJ W TVN24 GO >>>

Specjalne wydanie z Glasgow

W niedzielę specjalny odcinek "Rozmów o końcu świata" prosto z Glasgow, gdzie Magda Łucyan od tygodnia śledzi przebieg globalnych negocjacji klimatycznych. Dziennikarka opowie, na jakim są etapie i co do tej pory udało się ustalić.

Głównym celem szczytu jest wzmocnienie porozumień paryskich z 2015 roku. Ówczesne decyzje pozostają w sferze założeń, dlatego ulice w Glasgow zostały przejęte przez aktywistów z całego świata. Tysiące młodych przyjechało, by walczyć o swoją przyszłość i patrzeć politykom na ręce. Magda Łucyan porozmawiała z ludźmi z krajów dotkniętych przez kryzys klimatyczny. - Mamy tylko dekadę na ocalenie Wysp, bo mogą zostać zalane. To jest to, czego się obawiamy - powiedziała Brianna Fruean, aktywistka klimatyczna z Wysp Samoa. Dla Evelyn Acham, aktywistki z Ugandy, zmiany klimatu dla niej i jej rodziny ”to kwestia życia i śmierci”. - W mojej społeczności jesteśmy uzależnieni od rolnictwa, a ono od przyrody. Zmiana klimatu jest czymś, co dotyka każdej sfery naszego życia – oceniła Acham.

W programie pokażemy też rozmowę z Polakami, którzy pozwali rząd polski za bezczynność w walce z katastrofą klimatyczną. - Nie oczekujemy żadnego odszkodowania, żadnego zadośćuczynienia. Zależy nam przede wszystkim, żeby wywrzeć presję na rządzących, pokazać im, że katastrofa klimatyczna jest już tutaj, nie gdzieś tam daleko. Naszym zdaniem rządzący robią naprawdę niewiele, by temu zapobiec - mówi Piotr Nowakowski, jeden z pozywających.

W programie także relacja korespondenta "Faktów" Macieja Worocha, który mówił o odejściu od węgla w Wielkiej Brytanii oraz rozmowa z Polakami, którzy pozwali rząd polski za bezczynność w walce z katastrofą klimatyczną.

Rozmowy o końcu świata

"Rozmowy o końcu świata" do obejrzenia w każdą pierwszą sobotę miesiąca o godzinie 20.00 na antenie TVN24 i w TVN24 GO. Tym razem emisję przełożono na niedzielę w związku z sobotnią relacją na antenie z odbywających się w wielu miejscach w Polsce demonstracji po śmierci pani Izy w Pszczynie.

- To nie jest kolejny program o ekologii, to zupełnie nowa formuła, której jeszcze nie było. Tu świat dorosłej polityki zmierzy się z ambicjami i obawami młodych ludzi. Mam nadzieję, że ten program zwiększy naszą klimatyczną świadomość, wreszcie zaczniemy słuchać naukowców i zaczniemy działać - wyjaśnia Magda Łucyan.

Autor:red.

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości