Ma powstać nowy sąd. "Skrojony na potrzeby ministra Ziobry"

Źródło:
TVN24
Ministerstwo chce stworzyć nowy sąd w Sosnowcu
Ministerstwo chce stworzyć nowy sąd w Sosnowcu
TVN24
Ministerstwo chce stworzyć nowy sąd w SosnowcuTVN24

W Ministerstwie Sprawiedliwości trwają prace nad utworzeniem zupełnie nowego sądu. Sąd okręgowy miałby powstać w Sosnowcu. Sprawa wzbudza wiele kontrowersji w środowisku prawniczym. Sędziowskie stowarzyszenia obawiają się, że "będzie on skrojony tak, by pasował ministrowi sprawiedliwości". Jak nieoficjalnie dowiedział się reporter TVN24, prezesem tego sądu ma zostać żona prokuratora krajowego Małgorzata Hencel-Święczkowska. Premiera materiału Michała Tracza w TVN24 GO.

OBEJRZYJ CAŁY MATERIAŁ MICHAŁA TRACZA W TVN24 GO

O planach utworzenia od postaw nowego sądu w Sosnowcu na korytarzach Ministerstwa Sprawiedliwości mówiło się od wielu miesięcy. Uzasadnieniem takiej decyzji miała być konieczność odciążenia innych sądów okręgowych w apelacji katowickiej. To duży obszar, z dużą liczbą mieszkańców i dużą liczbą spraw. Sąd Okręgowy w Sosnowcu miałby pomóc rozładować zatory, które pojawiły się w innych jednostkach.

Do Ministerstwa Sprawiedliwości trafiła nawet petycja w tej sprawie, choć resort nie ujawnia, kto jest jej autorem. W dokumencie, który na stronach ministerstwa Zbigniewa Ziobry opublikowany został w sierpniu zeszłego roku, czytamy, że utworzenie sądu "zmniejszyłoby dystans pomiędzy obywatelem a sądem, gdyż krótsza stałaby się odległość, jaką obywatel musiałby przebyć do sądu".

Sprawa przyspieszyła

W ostatnich tygodniach sprawa zdecydowanie przyspieszyła. Według nieoficjalnych informacji, do których dotarł Michał Tracz, reporter TVN24, w ministerstwie zapadła decyzja, by szybko sfinalizować powstanie sądu. Gotowy jest już odpowiedni projekt rozporządzenia ministra sprawiedliwości w sprawie utworzenia jednostki. Sprawą ma się też niebawem zająć nowa Krajowa Rada Sądownictwa. KRS powinna wydać w tej sprawie opinię.

- Jeżeli minister dysponuje danymi, które upoważniają go do tworzenia tej jednostki to jestem jak najbardziej na tak - mówi sędzia Maciej Mitera z KRS. - Aglomeracja śląska potrzebuje takiej jednostki. To duża liczba osób, duża liczba sądów. Ufam, że resort sprawiedliwości przeprowadził odpowiednie analizy - dodaje. Ministerstwo Sprawiedliwości nie komentuje swoich planów, ale potwierdza, że "trwają prace legislacyjne" w tej sprawie.

"Skrojony tak, by pasował ministrowi"

Zazwyczaj tworzenie nowego sądu nie budzi większych emocji. Czasem wnioskują o to sami mieszkańcy czy samorządowcy. Tym razem jednak mocno zaniepokojone są stowarzyszenia sędziowskie. - Jest poważna obawa, że to będzie sąd skrojony tak, by był to sąd bardzo pasujący ministrowi sprawiedliwości - ocenia sędzia Bartłomiej Przymusiński ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". - W przypadku konkursu powołania przechodzą przez upolitycznioną KRS, która będzie decydować, kogo przedstawić do nominacji - zaznacza.

Sędziowie zwracają uwagę przede wszystkim na sposób, w jaki do nowego sądu trafiać będą sędziowie. Drogi są dwie. Sędziowie mogą zgłaszać się dobrowolnie, ale wtedy ich przeprowadzkę, tak jak delegację, musi zaakceptować minister sprawiedliwości. Innym sposobem jest konkurs na wolne etaty lub awans z sądu rejonowego, ale wtedy niezbędna jest rekomendacja nowej KRS i nominacja prezydencka. W obu przypadkach o zatrudnieniu sędziego w nowym sądzie będzie decydować władza polityczna.

Polskie ministerstwo sprawiedliwości również zgłasza uwagi do stanu praworządności w Norwegii
Ministerstwo Sprawiedliwościtvn24

- Nikt inny jak minister sprawiedliwości będzie mógł delegować wybranych przez siebie sędziów do orzekania w nowym sądzie - podkreśla profesor Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Iustitia. - Będą stworzone nowe funkcje, będą nowi prezesi, nowi przewodniczący, nowe stołki i pieniądze do rozdania - dodaje.

Takich obaw nie podziela sędzia Maciej Mitera z nowej KRS. - Żaden sąd w Polsce nie jest upolityczniony. Sędziowie są niezawiśli - zapewnia.

Po zmianach w prawie, których dokonał PiS, sędziów do nowej KRS pierwszy raz w historii wybrali politycy władzy. Bez rekomendacji KRS nikt nie może zostać sędzią ani starać się o awans.

Prezesem sądu żona Prokuratora Krajowego?

Według nieoficjalnych informacji, które w Ministerstwie Sprawiedliwości potwierdził reporter TVN24 Michał Tracz, najpoważniejszą kandydatką na objęcie stanowiska prezesa nowego Sądu Okręgowego w Sosnowcu jest Małgorzata Hencel-Święczkowska. To obecna prezes sądu rejonowego w tym samym mieście. Jest żoną Bogdana Święczkowskiego, prokuratora krajowego. Święczkowski uważany jest za jednego z najbliższych i najbardziej lojalnych współpracowników Zbigniewa Ziobry.

Żona prokuratora krajowego prezesem sądu w Sosnowcu. Ziobro tłumaczy nominacj

Oficjalnie ministerstwo tych doniesień nie chce potwierdzić. - Trwają prace legislacyjne. Nie ma zatem powodu, by w tej sprawie zastanawiać się nad ewentualną obsadą stanowisk - napisało nam biuro prasowe resortu.

Zdaniem profesora Markiewicza jest to odpowiedź na pytanie, po co minister sprawiedliwości tworzy nowy sąd. - Chodzi o pełną kontrolę nad tym, jaka będzie obsada tego sądu. Później odpowiednie sprawy będą mogły być przekazywane do tego sądu, którego skład osobowy od początku ukształtowany jest tak, jak chce tego minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro - uważa prezes Iustitii. - Chodzi o realizację programu "koryto plus" - dodaje.

Wcześniej był Rybnik

Sosnowiec będzie już drugim sądem w apelacji katowickiej, który w ostatnim czasie od zera tworzy obecny minister sprawiedliwości. W lipcu z pompą ruszał Sąd Okręgowy w Rybniku. Inaugurując jego działalność wstęgę przecinała wiceminister sprawiedliwości Anna Dalkowska i politycy Solidarnej Polski, między innymi Michał Woś.

Dziś media piszą o poważnych kłopotach sądu. Pojawiają się informacje o dużych brakach kadrowych, o sędziach z wydziału cywilnego, którzy z powodu braku sędziów karnistów muszą orzekać w sprawach karnych. Dziennikarze pisali też o sędziach, którzy odmawiali orzekania w Rybniku.

Ale kontrowersje wzbudziły także nominacje sędziowskie w tym sądzie i obsadzenie kierowniczych stanowisk przez ministra Ziobrę. - Pewne nazwiska z kierownictwa tego sądu możemy odnaleźć na listach poparcia do nowej KRS - mówi Bartłomiej Starosta, sędzia Sądu Rejonowego w Sulęcinie i szef Forum Współpracy Sędziów. Jego zdaniem podobny los może czekać nowy sąd w Sosnowcu. - Jest to nagroda dla tych osób, które pomogły w tak zwanej reformie wymiaru sprawiedliwości, której oczywiście nie było - dodaje sędzia.

Opinia rady, decyzja ministra

Na jednym z najbliższych posiedzeń KRS ma wydać opinię do rozporządzenia ministra sprawiedliwości w sprawie powołania Sądu Okręgowego w Sosnowcu. Według naszych nieoficjalnych informacji resort chciałby, żeby sąd zaczął działać jeszcze w pierwszej połowie roku.

Po publikacji TVN24 Ministerstwo Sprawiedliwości wydało oświadczenie, w którym potwierdziło, że powstanie Sąd Okręgowy w Sosnowcu. Resort zaprzecza, że jego prezesem zostanie Małgorzata Hencel-Święczkowska.

Autorka/Autor:Michał Tracz

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

- To, co zrobił Andrzej Duda, to całkowite przyjęcie chińskich zasad i interesów, mówienie językiem Pekinu. W rezultacie jest postrzegany w całej Europie jako prochiński prezydent - trwającą wizytę polskiego prezydenta w Chinach ocenia ekspertka, dr. Alicja Bachulska. Jak stwierdziła w rozmowie z tvn24.pl, retoryka Andrzeja Dudy w trakcie tej podróży "jest całkowicie oderwana od obecnej rzeczywistości na świecie", a "taka wizyta, jak polskiego prezydenta, pomaga głównie Chinom".

"To, co zrobił Andrzej Duda, to całkowite przyjęcie chińskich zasad i interesów"

"To, co zrobił Andrzej Duda, to całkowite przyjęcie chińskich zasad i interesów"

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci z Pabianic (woj. łódzkie) zatrzymali kobietę, która brutalnie pobiła 33-latkę na przystanku autobusowym. Pokrzywdzona z obrażeniami trafiła na szpitalny oddział ratunkowy, po wyjściu z placówki o zdarzeniu zawiadomiła policję. Nagranie z ataku opublikowała straż miejska.

Pobiła kobietę na przystanku. "Brutalna pomyłka". Nagranie

Pobiła kobietę na przystanku. "Brutalna pomyłka". Nagranie

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Lotnisko Katowice-Muchowiec zostało zamknięte dla ruchu powietrznego, gdy w miniony weekend odbywała się tam impreza masowa. To uziemiło załogę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Teraz organizatorzy imprezy tłumaczą, że maszyna poruszała się w niebezpieczny dla zdrowia i życia zgromadzonych osób. Mimo zamknięcia przestrzeni powietrznej pilot uruchomił śmigłowiec i wystartował.

Trwała impreza, śmigłowiec LPR startował. "Na dwie osoby wywróciło się stoisko z gorącym olejem"

Trwała impreza, śmigłowiec LPR startował. "Na dwie osoby wywróciło się stoisko z gorącym olejem"

Źródło:
TVN24

W wyniku pożaru doszczętnie spłonęły cztery piętra budynku instytutu badań technicznych Płatan w miejscowości Friazino pod Moskwą - podała rosyjska propagandowa agencja RIA Nowosti, powołując się na źródła w służbach ratunkowych. Pożar wybuch po godzinie 14 czasu moskiewskiego. Na nagraniach, publikowanych przez kanały na Telegramie, było widać uwięzionych w budynku ludzi, czekających na pomoc. Agencji TASS podała, że w wyniku pożaru zginęły dwie osoby. Według innych źródeł, nie żyje co najmniej siedem osób.

Pożar w instytucie badawczym pod Moskwą. "Doszczętnie spłonęły cztery piętra"

Pożar w instytucie badawczym pod Moskwą. "Doszczętnie spłonęły cztery piętra"

Źródło:
Msk1, tvn24.pl, TASS, RIA Nowosti, PAP

Słupscy policjanci zatrzymali kierowcę samochodu, który 23 czerwca wjechał na skrzyżowanie i zderzył się z motocyklistą. Wstępne ustalenia funkcjonariuszy wskazują, że kierowca wjechał na ulicę na czerwonym świetle, a motocyklista poruszał się prawidłowo. Tuż po wypadku kierowca samochodu nagrał film, w którym nawoływał do nienawiści - tym także zajmuje się policja.

Auto z impetem wjechało na skrzyżowanie i uderzyło w motocykl

Auto z impetem wjechało na skrzyżowanie i uderzyło w motocykl

Źródło:
tvn24.pl, KMP Słupsk

"Przedterminowe wybory parlamentarne we Francji "mogą pogrążyć całą Unię Europejską w śmiercionośnym kryzysie" - pisze w poniedziałek "Financial Times". Faworytem wyścigu jest skrajna prawica, tuż za nią znajduje się radykalna lewica, co może zdestabilizować kraj oraz całą Unię Europejską - oceniono.

Wybory, które "mogą pogrążyć całą Unię Europejską w śmiercionośnym kryzysie"

Wybory, które "mogą pogrążyć całą Unię Europejską w śmiercionośnym kryzysie"

Źródło:
PAP

W jednym z domów w powiecie sochaczewskim kot wybrał się na niebezpieczny spacer. Przez dach dostał się do kanału wentylacyjnego. Właściciel nie mógł go wydostać. Kiedy strażacy ruszyli z pomocą, zwierzak poszedł na dalsze zwiedzanie.

Z okna na dach i do kanału wentylacyjnego. Tam utknął kot

Z okna na dach i do kanału wentylacyjnego. Tam utknął kot

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Mamy "kłopot natury politycznej" z kolejną, czwartą edycją Funduszy Norweskich. Związany jest z postawą Węgier - powiedziała w poniedziałek Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej.

Zagrożone duże pieniądze dla Polski. "Nie będziemy się dawać Węgrom szantażować"

Zagrożone duże pieniądze dla Polski. "Nie będziemy się dawać Węgrom szantażować"

Źródło:
PAP

Senator Koalicji Obywatelskiej Jerzy Wcisła przeprowadził kontrolę w siedzibie Fundacji "Dumni z Elbląga". Fundacja za ponad dwa miliony złotych od byłego ministra edukacji Przemysława Czarnka kupiła dom z ogrodem. Czy jest tam prowadzona działalność związana z edukacją? To właśnie postanowił sprawdzić senator Wcisła.

"Ślady po jakiejś libacji". Senator z kontrolą w siedzibie Fundacji "Dumni z Elbląga"

"Ślady po jakiejś libacji". Senator z kontrolą w siedzibie Fundacji "Dumni z Elbląga"

Źródło:
TVN24

W weekend w stanach Dakota Południowa, Iowa i Minnesota po ulewach wylały rzeki. Doszło do powodzi, w wyniku której zginęła co najmniej jedna osoba. Zalanych zostało wiele domów.

"Katastrofalna" powódź. Na nagraniach z dronów widać tylko dachy i korony drzew

"Katastrofalna" powódź. Na nagraniach z dronów widać tylko dachy i korony drzew

Źródło:
AP, BBC, tvnmeteo.pl

Już niedługo osoby świadczące usługi seksualne w Belgii będą mogły zostać zatrudnione na podstawie umów o pracę i uzyskać tak takie same świadczenia, jak wszyscy inni zatrudnieni. Zyskają więc między innymi dostęp do ubezpieczeń społecznych, urlopów oraz prawne uregulowanie godzin ich pracy i wynagrodzenia.  

Pracownicy seksualni na umowach o pracę. Rewolucyjne przepisy wkrótce w Belgii

Pracownicy seksualni na umowach o pracę. Rewolucyjne przepisy wkrótce w Belgii

Źródło:
Euronews, Het Nieuwsblad, tvn24.pl

Japonka i jej dziecko zostali ranieni przez napastnika, prawdopodobnie nożem, w chińskiej miejscowości Suzhou - podał publiczny nadawca NHK. Przekazał też, że doszło do tego podczas ataku na autokar japońskiej szkoły. Matka i dziecko odnieśli niegroźne obrażenia i trafili do szpitala.

Atak w Chinach na autokar japońskiej wycieczki. Ranieni matka i jej dziecko

Atak w Chinach na autokar japońskiej wycieczki. Ranieni matka i jej dziecko

Źródło:
Reuters, Nippon

Chiński rząd zdecydował o jednostronnym zniesieniu wiz krótkoterminowych dla polskich obywateli. Poinformowano o tym w poniedziałek po spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z przywódcą kraju Xi Jinpingiem w Pekinie. - Te procedury już zostały w tej chwili uruchomione, więc sądzę, że możemy się spodziewać tego, że już w najbliższych dniach ten ruch bezwizowy stanie się faktem - oświadczył Duda na konferencji.

Chiny znoszą wizy krótkoterminowe dla Polaków

Chiny znoszą wizy krótkoterminowe dla Polaków

Źródło:
PAP, TVN24

Prokuratura Rejonowa w Gorzowie Wielkopolskim przekazała, że przeprowadzona dzisiaj sekcja zwłok 19-dniowego chłopca wykazała, że bezpośrednią przyczyną śmierci były obrażenia czaszkowo-mózgowe, powikłane obrzękiem i śmiercią mózgu. Rodzice usłyszeli już zarzuty znęcania się nad osobą nieporadną i spowodowania ciężkich obrażeń, które doprowadziły do śmierci dziecka. Nie przyznali się do winy, zostali aresztowani na trzy miesiące.

Znamy wyniki sekcji zwłok 19-dniowego chłopca z Gorzowa Wielkopolskiego

Znamy wyniki sekcji zwłok 19-dniowego chłopca z Gorzowa Wielkopolskiego

Źródło:
tvn24.pl

73-letnia brytyjska księżniczka Anna doznała lekkich obrażeń i wstrząśnienia mózgu w wyniku niedzielnego wypadku. Przebywa w szpitalu - poinformował Pałac Buckingham.

Wypadek księżniczki Anny. Jest oświadczenie pałacu

Wypadek księżniczki Anny. Jest oświadczenie pałacu

Źródło:
Reuters, PAP

Sąd Apelacyjny w Katowicach utrzymał w mocy wyrok 16 lat więzienia dla Łukasza T., kierowcy miejskiego autobusu, który w lipcu 2021 r. w centrum Katowic przejechał 19-letnią dziewczynę. Odpowiadał za jej zabójstwo i próbę zabicia kilku innych osób, które również znalazły się na jezdni. Obrońca kierowcy wnosił o uniewinnienie. Prokurator domagał się 25 lat więzienia, a rodzina zmarłej - w tym jej ojciec - żądała dożywocia. Wyrok jest prawomocny.

Autobus wjechał w grupę osób, zginęła 19-latka. Kierowca usłyszał wyrok

Autobus wjechał w grupę osób, zginęła 19-latka. Kierowca usłyszał wyrok

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Nowy prezes Orlenu w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika "Financial Times" opowiedział, jakie ma plany wobec koncernu i co go zaskoczyło po objęciu sterów w spółce. - Nie spodziewałem się, że tak wiele osób związanych z polityką będzie pracować w Orlenie - przyznał Ireneusz Fąfara. O dziedzictwie Daniela Obajtka powiedział, że to "coś w rodzaju czebola" - czyli modelu wielobranżowych konglomeratów, które przez długi czas dominowały w gospodarce Korei Południowej.

Prezes Orlenu o dziedzictwie Daniela Obajtka: coś w rodzaju czebola

Prezes Orlenu o dziedzictwie Daniela Obajtka: coś w rodzaju czebola

Źródło:
PAP

Dotychczasowy system finansowania nie gwarantuje stabilności mediów. Proponujemy likwidację abonamentu na rzecz finansowania mediów publicznych z budżetu państwa - ogłosiło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Resort proponuje, by przekazywać na ten cel co najmniej 0,09 procent PKB rocznie.

Abonament RTV do likwidacji. Rząd ma nowy pomysł

Abonament RTV do likwidacji. Rząd ma nowy pomysł

Źródło:
PAP

Tamayo Perry, aktor który wystąpił między innymi w "Piratach z Karaibów", został zaatakowany podczas surfowania przez rekina. Służby ratunkowe szybko zjawiły się na miejscu, ale mężczyzny nie udało się już uratować. Zmarł w wieku 49 lat.

Aktor "Piratów z Karaibów" zmarł po ataku rekina

Aktor "Piratów z Karaibów" zmarł po ataku rekina

Źródło:
NBC Chicago, Sky News, Time

Naukowcy odkryli nieznany im dotąd sposób, w jaki bakterie emitują gazy cieplarniane. Niektóre grupy mikroorganizmów, gdy nie mają wystarczającego dostępu do tlenu, potrafią zasilać swój metabolizm za pomocą azotanów. W procesie tym wytwarzane są znaczące ilości gazu o silnym działaniu cieplarnianym. Naukowcy uspokajają, że emisjom tym możemy przeciwdziałać w jeden prosty sposób.

Odkryto nieznane dotąd źródło emisji gazów cieplarnianych

Odkryto nieznane dotąd źródło emisji gazów cieplarnianych

Źródło:
Caltech

34-letni Lukas McClish zgubił się w lesie podczas wędrówki. Mężczyznę udało się odnaleźć po dziesięciu dniach dzięki wykorzystaniu policyjnych dronów. Przeżył, ponieważ - jak sam przyznał - pił bardzo duże ilości wody z pobliskich potoków i wodospadów.

Zaginiony turysta odnaleziony po 10 dniach w górach. Przeżył, bo pił dużo wody

Zaginiony turysta odnaleziony po 10 dniach w górach. Przeżył, bo pił dużo wody

Źródło:
CNN, ABC 7 News, NBC News

- Zacząłem się bać schodzić po kawę. Unikałem rozmów z ludźmi, bo nie chciałem, żeby to pytanie padło. Uświadomiłem sobie, że muszę powiedzieć na głos, jak jest - mówi Piotr Jacoń, dziennikarz TVN24, ojciec transpłciowej córki. Właśnie ukazała się jego druga książka "Wiktoria. Transpłciowość to nie wszystko". Z Piotrem Jaconiem rozmawia Natalia Szostak.

Piotr Jacoń: Myśleliśmy, że nasze życie się skończyło. Dziś ledwie ten dzień pamiętamy

Piotr Jacoń: Myśleliśmy, że nasze życie się skończyło. Dziś ledwie ten dzień pamiętamy

Źródło:
tvn24.pl
Dzieło pielgrzymkowe i apartament za milion od Czarnka. Kontrola: brak dowodów na działalność

Dzieło pielgrzymkowe i apartament za milion od Czarnka. Kontrola: brak dowodów na działalność

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Łoś spacerujący po torach i rozpędzony pociąg, jadący prosto na zwierzę. Do mrożącej krew w żyłach sytuacji doszło na kolejowym moście średnicowym w Warszawie. W ostatniej chwili maszynista zdążył wyhamować, a zwierzę, które od kilku dni wymykało się leśnikom, w wróciło w końcu tam, gdzie jego miejsce - do lasu. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Łoś na torach i pędzący pociąg. Chwile grozy na moście kolejowym w Warszawie

Łoś na torach i pędzący pociąg. Chwile grozy na moście kolejowym w Warszawie

Źródło:
TVN24

Od kilku dni furorę w sieci robi zwiastun serialu "Pingwin", nakręconego dla platformy Max. Jest to spin-off "Batmana" Matta Reevesa oparty na tytułowej postaci. W głównej roli wystąpi Colin Farrell. Aktor odtwarza swoją rolę z "Batmana" i obiecuje, że będzie jeszcze mroczniej i brutalniej niż w fabule. Serial trafi do sieci we wrześniu.

Będzie jeszcze mroczniej. Wiemy, kiedy "Pingwin" trafi na platformę Max

Będzie jeszcze mroczniej. Wiemy, kiedy "Pingwin" trafi na platformę Max

Źródło:
"Variety", tvn24.pl

Premier Albanii Edi Rama rzekomo stwierdził w obecności amerykańskiego sekretarza stanu Antony'ego Blinkena, że Stany Zjednoczone to jeden z "trzech głównych diabłów" świata, obok Rosji i Izraela. Dowodem na to miało być krótkie nagranie. Słowa szefa rządu Albanii zostały wyjęte z kontekstu.

Premier Albanii: Stany Zjednoczone to jeden z "trzech głównych diabłów" świata. Słowa wyrwane z kontekstu

Premier Albanii: Stany Zjednoczone to jeden z "trzech głównych diabłów" świata. Słowa wyrwane z kontekstu

Źródło:
Konkret24