Mieszkańcy zachodnich regionów Korei Południowej zmagają się z skutkami powodzi wywołanej przez ekstremalne opady deszczu. Według najnowszych informacji zginęły co najmniej trzy osoby, a ponad tysiąc zostało ewakuowanych. W niektórych miejscach padły historyczne rekordy.
Kryzys w prowincji Chungcheong Południowy trwa od środy, gdy nad region dotarła fala ekstremalnych opadów deszczu. W niektórych punktach spadło już ponad 400 litrów wody na metr kwadratowy, co odpowiada jednej trzeciej średniej rocznej sumy opadów notowanej w tym miejscu. Przedstawiciel Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Bezpieczeństwa poinformował o trzech ofiarach śmiertelnych. Deszcz zalał wiele miejscowości, w tym zamieszkałe przez około 180 tysięcy osób miasto Seosan. Do tej pory ewakuowano ponad tysiąc ludzi.
"Brakuje słów, żeby to opisać"
Koreańskie służby przekazały, że jedną z ofiar powodzi był starszy mężczyzna, który został znaleziony w zalanej piwnicy, po tym jak jego syn zgłosił zaginięcie. Ratownicy odnaleźli także ciało w zatopionym pojeździe.. Wiele regionów zmaga się z poważnymi podtopieniami. Woda zalega między innymi w sklepach oraz na posesjach i parkingach.
- Klub był całkowicie zalany wodą i wszystko - sofy, lodówki, meble, a nawet komputery - po prostu unosiło się na wodzie (...) Czułam się, jakby świat się walił. Brakuje mi słów, żeby to opisać - opowiadała w rozmowie z agencją Reuters Choi Hee-jin, właścicielka jednego z klubów.
Miejscowe władze ogłosiły obowiązkową ewakuację mieszkańców hrabstwa Hongseong. Zdecydowano o zamknięciu szkół oraz żłobków położonych w najbardziej zagrożonych miejscach. Kilka regionów zostało także objętych ostrzeżeniami przed osuwiskami ziemi.
Największe opady od ponad 100 lat
Według koreańskich meteorologów ekstremalne opady deszczu wywołał napływ ciepłych i wilgotnych mas powietrza wzdłuż krawędzi wyżu północnopacyficznego. W zachodniej części regionu Seosan padł historyczny rekord opadów deszczu w przeciągu godziny. W zaledwie 60 minut spadło tam 114,9 litrów wody na metr kwadratowy - najwięcej od 1904 roku, czyli momentu rozpoczęcia zbierania danych.
Źródło: Reuters, Channel News Asia
Źródło zdjęcia głównego: Reuters