Wyborcy z wykształceniem podstawowym, zasadniczym zawodowym oraz średnim i pomaturalnym głosowali najczęściej na Prawo i Sprawiedliwość. Wśród osób z wykształceniem wyższym to Koalicja Obywatelska okazała się zwycięzcą wyborów parlamentarnych - wynika z sondażu exit poll Ipsos.
Według sondażu exit poll Ipsos, w grupie wyborców z wykształceniem podstawowym na PiS głosy oddało 63,7 proc. uprawnionych. Drugie miejsce w tej grupie zdobyła Koalicja Obywatelska – 15,6 proc. głosów. Trzeci wynik należał do kandydatów Trzeciej Drogi – 6,9 proc.
Wybory parlamentarne 2023. PiS nie wygrało tylko wśród najlepiej wykształconych
Wśród osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym również bezkonkurencyjne okazało się PiS. Wybrało tę partię 62,2 proc. głosujących w tej grupie. Na kolejnych pozycjach uplasowały się Koalicja Obywatelska – 18,2 proc., Trzecia Droga – 7,6 proc. oraz Lewica i Konfederacja – po 4,2 proc.
PiS uzyskało również najwięcej głosów wśród osób z wykształceniem średnim i pomaturalnym. Jak wynika z sondażu exit poll Ipsos, na to ugrupowanie zagłosowało 38,5 proc. ankietowanych ze wskazanej grupy. Drugie miejsce zajęli kandydaci KO – 30,4 proc., miejsce na podium uzupełniła Trzecia Droga – 12 proc.
Wśród osób z wykształceniem wyższym i licencjatem zwyciężyła Koalicja Obywatelska. Na to ugrupowanie zagłosowało 39,6 proc. ankietowanych z tej grupy. Drugi wynik uzyskali kandydaci PiS – 22,6 proc. Na trzeciej pozycji znalazła się Trzecia Droga – z poparciem 16,5 proc.
Wybory parlamentarne 2023. Pierwsze sondażowe wyniki wyborów parlamentarnych
Na 248 mandatów w Sejmie ma szansę demokratyczna opozycja - wynika z sondażu exit poll pracowni Ipsos. Z badania wynika, że Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na 200 mandatów, a Koalicja Obywatelska na 163. Do Sejmu wchodzą także Trzecia Droga, Lewica i Konfederacja. Według Ipsos, frekwencja w wyborach wyniosła 72,9 procent.
Pierwsze sondażowe wyniki wyborów exit poll: Prawo i Sprawiedliwość – 36,8 procent Koalicja Obywatelska – 31,6 procent Trzecia Droga – 13 procent Lewica – 8,6 procent Konfederacja – 6,2 procent Bezpartyjni Samorządowcy – 2,4 procent Polska Jest Jedna – 1,2 procent Inne – 0,2 procent
Pracownia Ipsos, która przeprowadza badanie exit poll, przedstawiła następujący możliwy rozkład mandatów w Sejmie:
Prawo i Sprawiedliwość - 200 mandatów, Koalicja Obywatelska - 163 mandaty, Trzecia Droga - 55 mandatów, Lewica – 30 mandatów, Konfederacja – 12 mandatów.
Większość zwykła w Sejmie wynosi 231 mandatów.
Według danych Ipsos frekwencja w wyborach wyniosła 72,9 procent.
W TVN24 i TVN24 GO trwa wieczór wyborczy.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock