Wybory 2023. Pierwsze sondażowe wyniki, przemówienia liderów, chwile radości i rozczarowania

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Donald Tusk: Wygraliśmy demokrację, wygraliśmy wolność, wygraliśmy naszą ukochaną Polskę
Donald Tusk: Wygraliśmy demokrację, wygraliśmy wolność, wygraliśmy naszą ukochaną PolskęTVN24
wideo 2/14
Donald Tusk: Wygraliśmy demokrację, wygraliśmy wolność, wygraliśmy naszą ukochaną PolskęTVN24

Najpierw było głosowanie, często poprzedzone wyczekiwaniem w długich kolejkach. Potem wybiła godzina 21, zakończyła się cisza wyborcza i poznaliśmy wyniki sondażu exit poll pracowni Ipsos, dającego opozycji szansę na przejęcie władzy. Zaraz potem przemówili partyjni liderzy, pojawiły się pierwsze podziękowania, uśmiechy radości, a w niektórych sztabach rozczarowanie. Tak relacjonowaliśmy przebieg wieczoru wyborczego w tvn24.pl.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 2:59

    Dziękujemy za to, że byli państwo z nami. Kończymy naszą wyborczą relację.

  • 1:14

    Głosowanie w Obwodowej Komisji Wyborczej numer 280 na warszawskiej Woli zakończyło się po północy. Z szefową komisji rozmawiała reporterka TVN24. - Bardzo Wam dziękuję, rodacy. Tego się nie da opisać. Dziękuje, że czekaliście - przyznała wzruszona Jolanta Ławrynowicz-Filipiak.

    Szefowa komisji na warszawskiej Woli, w której głosowano po północy: Bardzo wam dziękuję, rodacy. Tego się nie da opisać

  • 0:58

    O godz. 23.20 z lokalu wyborczego w VII LO przy ul. Skarbińskiego w Krakowie wyszli ostatni głosujący, a w pokoju obwodowej komisji wyborczej nr 124 rozległy się brawa. To właśnie do tego punktu od popołudnia ustawiały się długie kolejki chętnych do głosowania.

  • 0:46

    Przed jedną z wrocławskich komisji na Jagodnie nadal stoi kolejka chętnych, by zagłosować.

    Minęła północ, wyborcy nadal czekają, by zagłosować

  • 0:06

    Tomasz Terlikowski: Najbardziej symboliczna jest porażka referendum. Gra wymyślona przez PiS. Jeżeli ktoś wymyśla grę, gra w niej znaczonymi kartami i przegrywa, to to jest największa klęska.

  • 0:03

    Renata Grochal: Referendum będzie niewiążace, co też pokazuje sposób prowadzenia kampanii przez PiS. Do ludzi dotarło pomimo ogromnej propagandy telewizji rządowej, że PiS buduje swoją kampanię tylko na lęku, straszeniu rzeczami, które się nie wydarzą.

  • 0:01

    Andrzej Stankiewicz: Te wybory pokazały, że nie ma zgody na taki sposób uprawiania polityki. PiS po cichu liczy, że badania exit poll się zmienią i PiS zyska w oficjalnych wynikach. Generalnie bez względu na to, kto utworzy rządy, to jest dowód, że Polacy nie chcą takiego stylu polityki. Jarosław Kaczyński powinien to zrozumieć.

  • 23:59

    Bianka Mikołajewska: Wielkie zadowolenie, że obywatele tak gremialnie ruszyli do urn. To sukces społeczeństwa obywatelskiego.

  • 23:59

    W specjalnym wydaniu "Loży prasowej" sondażowe wyniki exit poll komentują dziennikarze.

  • 23:50

    Politycy PiS komentują sondażowe wyniki exit poll

  • 23:26

  • 23:26

    Ewa Zajączkowska-Hernik (Konfederacja): Konfederacja to długoterminowy projekt. Ten wynik nie jest satysfakcjonujący, liczyliśmy na przynajmniej 10 procent. Ale przy takiej frekwencji w liczbach bezwzględnych to wynik dużo wyższy niż w 2019 roku.

    Zajączkowska: ten wynik nie jest satysfakcjonujący, liczyliśmy na przynajmniej 10 procent

  • 23:23

    Joanna Scheuring-Wielgus (Lewica): Bardziej obawiam się tego, co Jarosław Kaczyński ma w głowie. On jest zdeterminowany, by utrzymać władzę. Nie będzie chciał jej oddać w pokojowy sposób i tego się obawiam.

    Scheuring-Wielgus: obawiam się tego, co Jarosław Kaczyński ma w głowie. On jest zdeterminowany, by utrzymać władzę.

  • 23:20

    Joanna Mucha (Trzecia Droga): Wyniki mogą być jeszcze lepsze dla opozycji. Młodzi ludzie, którzy nadal stoją w kolejce, mogą nie być wyborcami PiS. Nie widzę innych konfiguracji niż rząd trzech opozycyjnych komitetów.

    Mucha: Wyniki mogą być jeszcze lepsze dla opozycji. Młodzi ludzie, którzy nadal stoją w kolejce, mogą nie być wyborcami PiS

  • 23:18

    Budka: O tym, kto będzie kandydatem na premiera, zdecydują wspólne rozmowy Trzeciej Drogi, Lewicy i Koalicji Obywatelskiej.

  • 23:17

    Borys Budka (KO): Przedstawimy prezydentowi kandydata. Wtedy prezydent szanując werdykt wyborców powinien tego kandydata wskazać. Poczekajmy na oficjalne wyniki. Wierzę, że prezydent uszanuje werdykt i powierzy misję stworzenia rządu temu, kto przedstawi możliwość zdobycia 231 głosów.

    Budka: Przedstawimy prezydentowi kandydata. Wtedy prezydent szanując werdykt wyborców powinien tego kandydata wskazać

  • 23:14

    Andrzej Dera (prezydencki minister): O tym mówi konstytucja i zwyczaj parlamentarny. Prawo do tworzenia rządu ma ten, kto zwyciężył w wyborach. Nie ma powodu do zmiany tego zwyczaju.

    Dera: Prawo do tworzenia rządu ma te, kto zwyciężył w wyborach. Nie ma powodu do zmiany tego zwyczaju

  • 23:13

    Sellin: Bez wątpienia podejmiemy próbę stworzenia rządu.

  • 23:12

    Jarosław Sellin (PiS): Wedle sondażu PiS wygrało wybory. Wygraliśmy ósme wybory z rzędu. Oczywiście exit poll pokazuje, że nasza pozycja nie daje samodzielnych rządów. Ale wszystko może się jeszcze zweryfikować.

    Sellin: Exit poll pokazuje, że nasza pozycja nie daje samodzielnych rządów. Ale wszystko może się jeszcze zweryfikować

  • 23:10

    W TVN24 rozpoczyna się specjalne wydanie "Kawy na ławę".

  • 23:09

    Niektórzy wyborcy wciąż czekają na oddanie głosu. W jednej z warszawskich komisji jest reporterka TVN24.

    O godzinie 23, w komisji na warszawskiej Woli, wyborcy wciąż czekają na oddanie głosu

  • 23:03

    Profesor Jarosław Flis w rozmowie z Piotrem Kraśką analizował sondażowe wyniki wyborów

  • 22:44

    Władysław Kosiniak-Kamysz w TVN24: Te osiem lat nauczyło nas, że współpraca przynosi efekty. Pomiędzy formacjami opozycyjnymi nie było kuksańców, podkładania nogi.

  • 22:43

    Biedroń: Dzisiaj najważniejsze jest, żebyśmy odebrali władzę nieudacznemu PiS-owi. Dzisiaj Polska wraca do Europy.

  • 22:42

    Robert Biedroń w TVN24: Ponad 11 milionów osób zagłosowało na opozycję. To jest bardzo mocny mandat.

  • 22:39

    Sondażowe wyniki w programie "Czas decyzji" w TVN24 komentował były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

    Kwaśniewski: mamy szansę, żeby Polska nieco znormalniała

  • 22:36

    - Na razie zwycięstwo wyraźne. Myślę, że to zwycięstwo skonsumujemy stworzeniem rządu - powiedział Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu, jeden z czołowych polityków PiS.

    Z kim rząd? - To się okaże, spokojnie, nie denerwujcie się. Wszystko w swoim czasie - odpowiedział dziennikarzom.

    - Z natury jestem optymistą i myślę, że sobie poradzimy. Na razie trzymamy się tego, że mamy dobre wyniki, a mogą być jeszcze lepsze - dodał Terlecki.

    Terlecki: myślę, że to zwycięstwo skonsumujemy tworzeniem rządu

  • 22:28

    W Sulejówku, gdzie nadal stoi długa kolejka do głosowania, jest reporter TVN24 Jan Piotrowski. - Najwytrwalsi wyborcy i wyborczynie są tutaj od kilku godzin. Średni czas oczekiwania to mniej więcej 1,5 godzin do 2,5 godzin - opisał.

    - Czuję się bardzo dobrze. Wyniki w żaden sposób nie wpływają na mój wybór - powiedział reporterowi mężczyzna zamykający kolejkę. - Liczy się każdy pojedynczy głos i dlatego tutaj jestem - zaznaczył.

    Wyborcy nadal głosują w Sulejówku. Relacja z Jana Piotrowskiego

  • 22:24

    W niektórych miejsach wciąż są chętni do głosowania. W jednym z lokali na warszawskiej Woli jest reporterka TVN24 Maja Wójcikowska.

    - Skalę frekwencji, zainteresowania, może oddawać to, ile dodatkowych urn tu dojechało. Właśnie dotarła tu trzecia urna - powiadomiła. - To największa komisja w Warszawie. Ci, którzy opuszczali lokal po godzinie 20, mówili mi, że czekali na głosowanie nawet 5,5 godziny - dodała.

  • 22:17

    Posłuchajmy komentarzy polityków PiS po ogłoszeniu wstępnych wyników wyborów. Komentowali je Dominik Tarczyński i Ryszard Czarnecki.

    Czarnecki: czekamy na wyniki ogłoszone przez PKW

    ​​

    Tarczyński: zobaczymy, które z tych partii, które weszły, będą chciały służyć Polsce

  • 22:13

    Przewodniczący PKW: frekwencja, wielce prawdopodobnie, jest największa w dziejach III RP

  • 22:12

    Marciniak: Najwyższa frekwencja w wyborach do Sejmu była w 1989 roku, wynosiła 62,7 procent. Blisko tej rekordowej frekwencji był rok 2019, wybory do Sejmu, frekwencja wyniosła wtedy 61,7 procent. Najwyższa w dziejach frekwencja to była druga tura wyborów prezydenckich w 1995 roku, wynosiła 68,23 procent i druga tura wyborów prezydenckich w roku 2020 - 68,18 procent.

    Szef PKW podkreślił jednak, że Komisja nie może podać dokładnych danych dotyczących wysokości frekwencji. - Nie chcemy wprowadzać w błąd, bo dotychczas mamy zatwierdzonych dopiero 60 protokołów obwodowych komisji wyborczych. One nie są reprezentatywne w stosunku do 30 tys. komisji obwodowych. W tym zakresie musimy czekać - powiedział Marciniak.

  • 22:06

    Trwa konferencja Państwowej Komisji Wyborczej. - Chciałbym podziękować wyborcom. Frekwencja, wielce prawdopodobnie, jest największa w dziejach III RP - powiedział przewodniczący PKW Sylwester Marciniak.

  • 21:58

    Ze studiem TVN24 łączył się prezydent Warszawy, wiceprzewodniczący PO Rafał Trzaskowski.

    - Jaki mógłby być poziom entuzjazmu, jaki największy, jaki można sobie wyobrazić?Wygraliśmy jako demokratyczna opozycja te wybory. Wreszcie Polska znowu ruszy z miejsca, wróci na tę ścieżkę europejską. Będzie państwem uśmiechniętym, tolerancyjnym. W związku z tym wszyscy oczywiście jesteśmy w tej chwili niesłychanie rozemocjonowani - przyznał.

    Trzaskowski zaznaczył, że "w takim momencie też nachodzą człowieka myśli, ile pracy przed nami do wykonania, ile odpowiedzialności".

    - Polki i Polacy wybrali zmianę i wybrali przyszłość. Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim, którzy oddali głos na Koalicję Obywatelską i na wszystkie partie opozycyjne. To jest naprawdę niesamowity moment, w którym wygrała nadzieja. I oczywiście, że te wyniki jasno pokazują, że PiS nie ma żadnej zdolności koalicyjnej i że to demokratyczna opozycja będzie tworzyła ten przyszły rząd - przypomniał.

    Trzaskowski: wreszcie Polska znowu ruszy z miejsca, wróci na ścieżkę europejską

  • 21:51

    Przed niektórymi lokalami wyborczymi w Krakowie wciąż są kolejki, ale – jak poinformował Piotr Bukowski z urzędu miasta – członkowie wszystkich OKW dostają SMS-y z informacją, że mają po godzinie 21 wpuścić do lokalu wyborczego każdego, kto chce oddać głos.

  • 21:46

    Reporterka "Faktów" TVN po ogłoszeniu pierwszych wstępnych wyników rozmawiała z Donaldem Tuskiem:

    Tusk o opozycyjnej większości: usiądziemy, pogadamy, na pewno się dogadamy

  • 21:44

    Prognozowana frekwencja w niedzielnym referendum wyniosła wśród mężczyzn 42 proc., a wśród kobiet – 38,1 proc. – wynika z badania exit poll, przeprowadzonego przez Ipsos.

  • 21:32

    Podczas wieczoru wyborczego jeden z liderów Bezpartyjnych Samorządowców, marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, przewidywał, że "do wtorku, do ogłoszenia wyników wyborów, różne rzeczy mogą się wydarzyć".

    - Głęboko wierzę w to, że ten próg 3 procent przekroczymy, to dla nas niezwykle ważne. Po to, abyśmy widzieli, że ta ciężka praca będzie procentować. Ten dodatkowym bodziec w postaci 3 procent, to nam się należy - uznał Przybylski.

  • 21:28

    Gorycz porażki czuć w sztabie Konfederacji. - Ostateczne wyniki wyborów mogą się jeszcze trochę zmienić. Nie ma co ukrywać, że wiele się nie zmienią i że ponieśliśmy porażkę. Mieliśmy wywrócić ten stolik, a wszystko wskazuje na to, że się nie udało - przyznał Sławomir Mentzen.

  • 21:27

    'WYGRALIŚMY! Prawo i Sprawiedliwość zwycięzcą wyborów parlamentarnych 2023! Dziękujemy. Niech żyje Polska! - pisze premier Mateusz Morawiecki na Facebooku.

  • 21:26

    W sztabie Lewicy radość. Jeden z liderów tego ugrupowania, Włodzimierz Czarzasty, ogłosił: Po 18 latach Lewica wraca do współrządzenia. Wiecie, co to znaczy? Chcę wam powiedzieć, że nikt nam tego nie zabierze. Nie ma takiej możliwości. Nasze postulaty, które żeśmy zgłaszali, będą wprowadzane w życie. Bo po to jest partia, po to jest formacja, żeby zdobywać władzę. Żeby w ramach tej władzy wprowadzać swoje marzenia w życie. Po to jesteśmy. Wszyscy wiedzą, że bez nas się nie da stworzyć rządu.

    Czarzasty: po 18 latach Lewica wraca do współrządzenia

  • 21:26

    Hołownia: Trzecia Droga chciała i wiele na to wskazuje, że będzie kotwicą demokracji przez następne lata w Polsce. Udało się nam zrobić coś, co do tej pory wydało się być w Polskiej polityce: współpracę, duet, koalicję, w której ludzie szanują się nawzajem.

  • 21:25

    Kosiniak-Kamysz: Na początku nie wszyscy wierzyli. Te słowa, które wypowiedział Mahatma Gandhi, że najpierw Cię pomijają, później się z Ciebie śmieją, następnie z Tobą walczą. Na finał wygrywasz.. one się sprawdziły dla Trzeciej Drogi.

  • 21:24

    Kosiniak-Kamysz: Nasze hasło, z którym szliśmy do wyborów, "dość kłótni", wreszcie zostało zrealizowane. To jest nasze zobowiązanie, to jest nasze przyrzeczenie. Dziękujemy Wam, że tak wiele osób zaufało dzisiaj nowemu pomysłowi, inicjatywie, bez której demokracja by nie zwyciężyła. Bez Trzeciej Drogi by nie było tego zwycięstwa.

  • 21:23

    Kosiniak-Kamysz: dziękujemy, że tak wiele osób zaufało nowemu pomysłowi

  • 21:17

    Słuchamy sztabu Trzeciej Drogi. - 15 października skończyły się kłótnie i rozdawnictwo, rozpoczęła się współpraca i inwestycje - mówi Szymon Hołownia.

  • 21:14

    CZYTAJ WIĘCEJ O WYNIKACH EXIT POLL:

    Wybory parlamentarne 2023. Sondażowe wyniki wyborów exit poll do Sejmu i Senatu

  • 21:14

    Frekwencja w referendum wyniosła 40 procent, co powoduje, że wynik referendum nie jest wiążący - wynika z sondażu Ipsos.

  • 21:13

    W sztabie Lewicy przemawia europoseł Robert Biedroń. - Mam dla Polski dobrą wiadomość: 15 października skończył się PiS - ogłosił.

  • 21:13

    Kaczyński: Nie pozwolimy, by Polska utraciła to, co jest najcenniejsze w dziejach naszego narodu, ze względu na jego doświadczenia.

    - Czekajmy teraz na dalszy rozwój wydarzeń. Mogą być ciekawe wydarzenia - dodał prezes PiS.

    Kaczyński: uczynimy wszystko co jest możliwe żeby nasz program - mimo koalicji, która jest przeciw nam - był dalej realizowany

  • 21:12

    Przenosimy się do sztabu PiS. - Wyniki badań dają nam czwarte zwycięstwo w dziejach partii, trzecie z kolei. To wielki sukces naszej formacji - ocenił Jarosław Kaczyński.

    - Jeszcze w tej chwili nie wiemy, ale musimy mieć nadzieję i musimy także wiedzieć, że niezależnie od tego, czy będziemy przy władzy, czy będziemy w opozycji, to ten projekt będziemy na różne sposoby realizować i nie pozwolimy na to, by Polskę zdradzono - dodał.

  • 21:06

    Tusk: Jestem dzisiaj najszczęśliwszym człowiekiem na ziemi. Będziemy pilnować tych wyborów przez całą noc. Nikt nam tych wyborów już nie ukradnie.

  • 21:05

    Na 248 mandatów w Sejmie ma szansę demokratyczna opozycja – wynika z sondażu exit poll pracowni Ipsos

  • 21:04

    Tusk: Jeszcze rok temu nikt to nie wierzył. Jeszcze trzy miesiące temu nie byliśmy tego pewni. Jeszcze wczoraj ludzie do mnie podchodzili i pytali, czy na pewno dacie radę. Bo przecież nie udawało się przez tyle lat. Pozdrawiam stąd tych wszystkich tysiące ludzi, którzy jeszcze stoją w kolejkach do lokali wyborczych. Ten wynik może być jeszcze lepszy, ale dzisiaj już możemy powiedzieć, to jest koniec tego złego czasu, to jest koniec rządów PiSu! To jednej z najpiękniejszych dni polskiej demokracji. Ten dzień otwiera nową epokę.

  • 21:03

    Pierwsze sondażowe wyniki wyborów exit poll:

    Prawo i Sprawiedliwość – 36,8 procent

    Koalicja Obywatelska – 31,6 procent

    Trzecia Droga – 13 procent

    Lewica – 8,6 procent

    Konfederacja – 6,2 procent

    Bezpartyjni Samorządowcy – 2,4 procent

    Polska Jest Jedna – 1,2 procent

    Inne – 0,2 procent

  • 21:02

    Donald Tusk: Zrobiliśmy to! Naprawdę! Ja wiem, że nasze marzenia może były jeszcze ambitniejsze, ale powiem wam, jestem od wielu lat politykiem, jestem sportowcem. Nigdy w życiu nie byłem tak szczęśliwy z tego niby drugiego miejsca. Wygrała Polska, wygrała demokracja. Odsunęliśmy ich od władzy!

    Donald Tusk: Zrobiliśmy to. Wygrała demokracja

  • 21:02

    Rozpoczynamy relacje ze sztabów, słuchamy głosów ze sztabu Koalicji Obywatelskiej.

  • 21:00

    Koniec ciszy wyborczej. Jak wynika z sondażu exit poll pracowni Ipsos, demokratyczna opozycja ma szansę na 248 mandatów.

  • 20:57

    Reporter TVN24 Michał Tracz, powołując sie na PKW, podaje, że cisza wyborcza nie zostanie przedłużona.

  • 20:44

    Dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Płocku Krzysztof Wawro informuje, że niektóre obwodowe komisje wyborcze zgłosiły konieczność uruchomienia rezerwy kart do głosowania w niedzielnych wyborach parlamentarnych i referendum.

    "Odnotowaliśmy zgłoszenia komisji wyborczych, gdzie liczba wydanych kart do głosowania dochodziła już do 80 procent. W tych przypadkach trzeba było uruchomić rezerwy tych kart" - powiedział w niedzielę wieczorem dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Płocku Krzysztof Wawro.

  • 20:43

    Joanna Skrzyńska z Ipsos: Planowo zbierzemy około 90 tys. ankiet

  • 20:41

    Polskie wybory i referendum w dobiegły końca także w fińskich Helsinkach i Turku.

    W tradycyjnym punkcie przy polskiej ambasadzie głosowanie przebiegało bez zakłóceń i w pozytywnej atmosferze, a większość zapisanych osób odwiedziła lokal – przekazał PAP wydział konsularny w Helsinkach.

  • 20:35

    Reporterzy "Faktów" TVN i TVN24 są przed sztabami ugrupowań partyjnych:

    Arleta Zalewska przed siedzibą Prawa i Sprawiedliwości

    Katarzyna Kolenda-Zaleska ze sztabu Koalicji Obywatelskiej

    Maciej Knapik ze sztabu Trzeciej Drogi

    Jarosław Kostkowski ze sztabu Bezpartyjnych Samorządowców

    Agata Adamek ze sztabu Konfederacji

    Radosław Wit ze sztabu Nowej Lewicy

  • 20:33

    Kolejka osób oczekujących na oddanie głosu przed siedzibą Obwodowej Komisji Wyborczej nr 124 w Krakowie

  • 20:31

    O godzinie 21 czasu lokalnego (20 w Polsce) zakończyły się w wybory także w Wilnie. - Udział w wyborach wzięły w zasadzie wszystkie osoby, które się zarejestrowały - poinformował PAP Jacek Komar, przewodniczący Obwodowej Komisji Wyborczej nr 152 w stolicy Litwy.

    Chęć udziału w wyborach w Wilnie zawczasu zgłosiło się około 350 obywateli Polski. Jak wskazuje Komar głosowało też kilkadziesiąt osób niebędących na liście, ale posiadających stosowne zaświadczenie.

  • 20:29

    Przed jednym z lokali wyborczych na warszawskim Ursusie - przed którym stoi długa kolejka chętnych do oddania głosu - jest reporter TVN24 Artur Molęda.

    "Ta kolejka się nie skraca, wręcz przeciwnie". Relacja Artura Molędy z warszawskiego Ursusa

  • 20:25

    Głosowanie w jednym z lokal wyborczych w Sulejówku relacjonuje reporter TVN24 Jan Piotrkowski.

    - Tutaj w jednym lokalu są dwie komisje, ale są też trzy kolejki. Do jednej z tych komisji jest kolejka ludzi przyjezdnych, którzy głosują poza swoim miejscem zamieszkania, ale głosują właśnie tu, w Sulejówku. Jest tu bardzo wiele osób z Warszawy, tu turystyka wyborcza zadziałała. Tutaj popołudniu czekało się od dwóch do trzech godzin - mówi reporter.

    Tłumy głosują w Sulejówku. Relacja Jana Piotrowskiego

  • 20:23

    Pracownica Delegatury Państwowej Komisji Wyborczej w Częstochowie Ewa Chyra poinformowała, że w dziewięciu obwodach zostaną uruchomione rezerwy.

    Jak powiedziała Polskiej Agencji Prasowej Ewa Chyra, pracownica częstochowskiej Delegatury Państwowej Komisji Wyborczej "kilka gmin zadzwoniło do nas, że wykorzystały już 70 procent kart". - Mam tu u mnie zgłoszonych dziewięć obwodów, że będą uruchamiane rezerwy - dodała Chyra.

  • 20:19

    O godzinie 21 (20 w Polsce) zakończyło się głosowanie w polskich wyborach parlamentarnych na Łotwie. W tym kraju utworzony został jeden obwód wyborczy z komisją w Wydziale Konsularnym ambasady RP w Rydze. Frekwencja była wysoka.

    Do udziału w niedzielnych wyborach parlamentarnych i referendum zarejestrowało się na Łotwie prawie 500 Polaków, co - jak przekazał wcześniej konsul RP w Rydze Mariusz Podgórski - było rekordową liczbą.

  • 20:17

    Przewodniczący PKW: osoby, które stawią się do godziny 21 w komisji, mają prawo oddać głos

  • 20:16

    Reporter TVN24 Michał Tracz, który relacjonuje wybory z siedziby Państwowej Komisji Wyborczej, zapewnia, że ci, którzy staną w kolejce do głosowania do godziny 21, będzie mógł zagłosować.

  • 20:15

    Grzegorz Kajdanowicz o wyborze wyborczym w TVN24

  • 20:12

    Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska jest przed sztabem PiS-u, przed którego wejściem ustawili się policjanci. - Z jednej strony stoją radiowozy, wysiadają policjanci, kierują tutaj ruchem wokół ulicy Nowogrodzkiej. Policjanci również pilnują wejścia do siedziby PiS-u, bo do środka mamy wejść około godziny 20.15, 20.20 - opisała Zalewska.

    - Ustawił się tu ciąg dziennikarzy, reporterów, ekip. Na górę będą mogli wejść tylko ci, którzy mają akredytacje. W sztabie PiS usłyszałam, że o akredytacje starało się ponad dwustu przedstawicieli mediów. Ostatecznie około czterdziestu ekip będzie mogło wejść tam do środka - dodała reporterka.

    Arleta Zalewska przed siedzibą Prawa i Sprawiedliwości

  • 20:09

    Na antenie TVN24 i w TVN24 GO rozpoczął się wieczór wyborczy

  • 20:06

    Głosowanie trwa. Dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Zielonej Górze Stanisław Blonkowski przekazał, że w województwie lubuskim dla części komisji obwodowych trzeba było uruchomić rezerwy kart do głosowania. Zgodnie z procedurą następuje to po wydaniu przez nie 80 procent posiadanych kart.

  • 20:04

    Po godzinie 18.30, na trzeciej dzisiejszej konferencji prasowej, przewodniczący PKW Sylwester Marciniak poinformował, że - na podstawie danych otrzymanych od wszystkich 29 292 stałych obwodowych komisji wyborczych w kraju - frekwencja w wyborach do Sejmu i Senatu na godzinę 17 wyniosła 57,54 proc.

  • 20:03

    Dobry wieczór!

    Rozpoczynamy relacjonowanie ostatniej godziny głosowania w wyborach parlamentarnych i referendum. Na antenie TVN24 i w TVN24 GO rozpoczął się wieczór wyborczy.

Zasady podziału mandatów

W wyborach do Sejmu posłów wybiera się w okręgach wielomandatowych. Mandaty rozdzielane są proporcjonalnie do uzyskanego przez komitety wyborcze poparcia. W podziale mandatów uczestniczą tylko te komitety, które w skali kraju otrzymały 5 procent głosów lub - w przypadku koalicji - 8 procent głosów.

W wyborach do Senatu senatorów wybieramy w jednomandatowych okręgach wyborczych - mandat senatorski w danym okręgu otrzymuje kandydat, który uzyskał największe poparcie.

Autorka/Autor:akw/kab, adso

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

Marcelina Zawisza, posłanka koła Razem, podczas debaty w Sejmie nad nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zarzuciła rządowi zbyt małe wydatki na ochronę zdrowia. Następnie podeszła do premiera Donalda Tuska i postawiła obok niego figurkę - jak to określiła - "złotego wandala niszczenia ochrony zdrowia".

"Złoty wandal" od posłanki dla premiera 

"Złoty wandal" od posłanki dla premiera 

Źródło:
TVN24

Donald Trump wskazał go na nowego prokuratora generalnego USA. Matt Gaetz w czwartek zdecydował się jednak wycofać swoją kandydaturę. W sprawie Gaetza toczyło się śledztwo FBI i komisji amerykańskiego Kongresu dotyczące zapłaty za seks z nieletnią.

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych nominatów Trumpa rezygnuje

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych nominatów Trumpa rezygnuje

Źródło:
PAP

Trzy osoby zostały ranne w wypadku na drodze krajowej nr 92 między miejscowościami Pniewy i Lwówek (Wielkopolskie). Dwa samochody osobowe zderzyły się tam z ciężarówką przewożącą litewski sprzęt wojskowy.

Dwa auta osobowe zderzyły się z ciężarówką przewożącą sprzęt wojskowy

Dwa auta osobowe zderzyły się z ciężarówką przewożącą sprzęt wojskowy

Źródło:
PAP/TVN24

KIA Polska przekazała Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów informację o akcji serwisowej modeli Optima HEV oraz Sportage - poinformował w czwartek UOKiK. Kampania objęła ponad 18 tysięcy pojazdów, w których może dojść do zwarcia elektrycznego i pożaru w komorze silnika.

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Źródło:
PAP

O potencjalnego kandydata Prawa i Sprawiedliwości w wyborach prezydenckich był pytany przez reporterkę "Faktów" TVN Arletę Zalewską prezes partii Jarosław Kaczyński. Przekazał, że jeszcze nie zapadła decyzja. Powiedział też, że kandydatów do nominacji jest "czterech".

Jarosław Kaczyński o potencjalnych kandydatach PiS na prezydenta

Jarosław Kaczyński o potencjalnych kandydatach PiS na prezydenta

Źródło:
TVN24

- Zbigniew Ziobro nie da się złamać, nie przyjdzie przed tę komisję - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Michał Wójcik, odnosząc się do tego, że prokuratura przekazała wniosek o zgodę Sejmu na doprowadzenie byłego ministra sprawiedliwości przed komisję śledczą do spraw Pegasusa. - Wszyscy jesteśmy równi wobec prawa - komentował senator KO Krzysztof Kwiatkowski. Miłosz Motyka z PSL, wiceminister klimatu i środowiska, dodał, że Ziobro został "dosięgnięty przez sprawiedliwość".

"Rozmawiałem z Ziobrą tuż przed połączeniem. Mogę powiedzieć jedno"

"Rozmawiałem z Ziobrą tuż przed połączeniem. Mogę powiedzieć jedno"

Źródło:
TVN24

"Pragnę poinformować, że w budżecie na przyszły rok proponujemy obcięcie wydatków na kancelarię Prezydenta, trybunał pani Przyłębskiej, IPN czy Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - przekazał na portalu X premier Donald Tusk. "Mali pacjenci czekają na te pieniądze" - dodał szef rządu. W czwartek sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła poprawkę do projektu przyszłorocznego budżetu, która ogranicza budżety 14 instytucji.

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wszystkie kluby parlamentarne zadeklarowały w czwartek poparcie dla projektu wydłużającego urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków. Wicemarszałkini Sejmu Monika Wielichowska poinformowała, że Konfederacja złożyła wniosek o przystąpienie do drugiego czytania projektu bez odsyłania go do komisji.

W Sejmie o "projekcie ustawy, której słuszność nie wzbudza żadnych wątpliwości"

W Sejmie o "projekcie ustawy, której słuszność nie wzbudza żadnych wątpliwości"

Źródło:
PAP, TVN24

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy - na 1 października 2025 roku. Nowela - poza zmianą terminu startu systemu - wprowadza także szereg zmian usprawniających jego działanie.

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Źródło:
PAP

Ursula von der Leyen udzieliła na pokładzie samolotu pierwszej pomocy jednemu z pasażerów. Przewodnicząca Komisji Europejskiej, która z wykształcenia jest lekarką, zareagowała na komunikat załogi z pytaniem, czy ktoś na pokładzie posiada fachową wiedzę medyczną.

Pierwsza pomoc na pokładzie samolotu. Ratowała Ursula von der Leyen

Pierwsza pomoc na pokładzie samolotu. Ratowała Ursula von der Leyen

Źródło:
PAP, 20 Minuten

Kapelusz, kozak, sztyblet, a może trzewik? W nowym odcinku "Milionerów" TVN pan Jakub Hopaluk odpowiadał m.in. na pytanie dotyczące przedmiotu zakładanego na stopkę kolby broni palnej. Było warte 20 tysięcy złotych.

Co zakłada się na stopkę? Pytanie w "Milionerach" za 20 tysięcy

Co zakłada się na stopkę? Pytanie w "Milionerach" za 20 tysięcy

Źródło:
tvn24.pl

Na przeważającym obszarze Polski obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W niektórych regionach ma intensywnie padać śnieg, a w wielu miejscach do godzin porannych w piątek drogi będą śliskie. Innym pogodowym zagrożeniem jest silny wiatr, który w Tatrach może rozpędzać się do 150 kilometrów na godzinę.

Niebezpieczna pogoda. Trzy różne ostrzeżenia IMGW

Niebezpieczna pogoda. Trzy różne ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek ustawę okołobudżetową na 2025 rok, która zakłada między innymi 5-procentowe podwyżki dla nauczycieli początkujących oraz mechanizm uelastyczniający budżet, co ma uprawnić przeciwdziałanie skutkom między innymi powodzi.

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Źródło:
PAP

Sejm odrzucił wniosek PiS o wyrażenie wotum nieufności wobec ministry zdrowia Izabeli Leszczyny. Marcelina Zawisza - przewodnicząca koła Razem, którego posłowie jeszcze niedawno byli w klubie Lewicy - zapowiedziała jeszcze przed głosowaniem, że koło opowie się za odwołaniem szefowej resortu zdrowia. - Według projektu budżetu na rok 2025 jedyne, co nowa władza oferuje naszym obywatelom, to realizacja starych zobowiązań - oceniła w dyskusji.

Izabela Leszczyna obroniona w Sejmie

Izabela Leszczyna obroniona w Sejmie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Rosja w czwartek miała po raz pierwszy użyć w Ukrainie broni, która mogłaby zagrozić celom w Europie Zachodniej. Czym jest pocisk RS-26 Rubież i dlaczego Moskwa chciałaby użyć go do zaatakowania obiektu oddalonego o zaledwie tysiąc kilometrów? - To ma pokazywać, że w Moskwie trochę się "zagotowało", że Zachód posuwa się za daleko - ocenia ekspert Mariusz Cielma.

Czym jest pocisk RS-26 Rubież? "Ma pokazywać, że w Moskwie trochę się zagotowało"

Czym jest pocisk RS-26 Rubież? "Ma pokazywać, że w Moskwie trochę się zagotowało"

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura Krajowa przekazała do Adama Bodnara wniosek o zgodę Sejmu na zatrzymanie i doprowadzenie byłego szefa Ministerstwa Sprawiedliwości, posła PiS Zbigniewa Ziobry przed komisję śledczą do spraw Pegasusa.

Jest wniosek o doprowadzenie Ziobry

Jest wniosek o doprowadzenie Ziobry

Źródło:
PAP

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z lutego 2023 roku. Chodzi o wstrzymanie wyznaczenia sędziego Pawła Grzegorczyka do Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego, powołanej w czasach rządów PiS.

"Prawnie doniosłe okoliczności". Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta

"Prawnie doniosłe okoliczności". Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta

Źródło:
PAP

Pożar mieszkania w Ząbkach (Mazowieckie) pozbawił dachu nad głową rodzinę ratownika medycznego i pielęgniarki. Ogień pojawił się w garderobie, szybko objął także pozostałe pomieszczenia. - W 20 minut straciliśmy dorobek życia - opowiada pan Krzysztof. Spalone mieszkanie nie nadaje się do użytku. Przyjaciele zorganizowali zbiórkę dla znajdującej się w trudnej sytuacji rodziny medyków.

Rodzice wyszli po paczkę, dzieci zaskoczył dym z garderoby. Spłonęło mieszkanie ratownika i pielęgniarki

Rodzice wyszli po paczkę, dzieci zaskoczył dym z garderoby. Spłonęło mieszkanie ratownika i pielęgniarki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na kilka dni przed premierą wspomnień Angeli Merkel media cytują fragmenty książki poświęcone Donaldowi Trumpowi. Była kanclerz Niemiec pisze między innymi o pierwszym spotkaniu z 45. prezydentem Stanów Zjednoczonych, wspomina także rozmowę z papieżem Franciszkiem, podczas której poprosiła go o radę, jak porozumieć się z Trumpem.

Merkel wspomina współpracę z Trumpem. "Zginaj, zginaj, zginaj"

Merkel wspomina współpracę z Trumpem. "Zginaj, zginaj, zginaj"

Źródło:
Politico, Reuters, PAP, tvn24.pl

Wołodymyr Zełenski podpisuje flagę ukraińskiej jednostki wojskowej, która podczas drugiej wojny światowej mordowała Polaków - z takim przekazem krąży w mediach społecznościowym pewne nagranie. To antyukraińska dezinformacja. Tłumaczymy, jaki naprawdę moment ten film pokazuje.

"Nie patrzy, co podpisuje"? Czyją flagę podpisał Zełenski

"Nie patrzy, co podpisuje"? Czyją flagę podpisał Zełenski

Źródło:
Konkret24

Po dwa lata więzienia dostali oskarżeni w procesie w sprawie pożaru w koszalińskim escape roomie, gdzie zginęło pięć nastoletnich dziewczyn. W Sądzie Okręgowym w Koszalinie zapadł wyrok w sprawie tragedii, do której doszło w styczniu 2019 roku.

Zapadł wyrok w sprawie koszalińskiego escape roomu

Zapadł wyrok w sprawie koszalińskiego escape roomu

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Potwierdzono śmierć kolejnej turystki w Vang Vieng, popularnym, laoskim kurorcie. To już czwarty zgon, do jakiego doszło tam w ostatnim czasie. Zmarła to 19-letnia Australijka. Dziewczyna najpewniej zatruła się metanolem. Władze ostrzegają podróżujących przed spożywaniem lokalnego alkoholu.  

Seria zgonów turystów w popularnym kurorcie. Ostrzeżenie przed lokalnymi drinkami

Seria zgonów turystów w popularnym kurorcie. Ostrzeżenie przed lokalnymi drinkami

Źródło:
BBC, CNN
Ślady po męczeństwie więźniów znalezione w lesie. Trafią do Muzeum Stutthof w Sztutowie

Ślady po męczeństwie więźniów znalezione w lesie. Trafią do Muzeum Stutthof w Sztutowie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przedstawiamy oświadczenie redakcji TVN24 w związku z decyzją przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o nałożeniu kary pieniężnej za reportaż "29 lat bezkarności. Fenomen ojca Tadeusza", pokazujący działalność Tadeusza Rydzyka. 

Kara przewodniczącego KRRiT za reportaż o ojcu Rydzyku. Oświadczenie redakcji

Kara przewodniczącego KRRiT za reportaż o ojcu Rydzyku. Oświadczenie redakcji

Źródło:
TVN24

Za rządów Zjednoczonej Prawicy pieniądze polskich podatników trafiły - za pośrednictwem Polskiej Izby Handlowej działającej w USA - do lobbysty szerzącego rosyjską propagandę - ustalił dziennikarz "Czarno na białym" Marek Osiecimski w reportażu "Attaboys, czyli zuchy premiera". Jak wynika z dokumentów i korespondencji mailowej, w powstanie tej Izby osobiście zaangażowani byli ówczesny premier Mateusz Morawiecki i ówczesny wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Obaj mieli wpływ nie tylko na skład Izby, ale też na jej decyzje, w czasie gdy ta instytucja podpisała umowę z firmą, która skompromitowała się pracą dla ludzi Kremla.

"Zuchy premiera". Jak pieniądze polskich podatników trafiły do propagandysty Kremla

"Zuchy premiera". Jak pieniądze polskich podatników trafiły do propagandysty Kremla

Źródło:
TVN24

Łącząc ich najlepsze cechy, byliby pewnie idealnym kandydatem prezesa PiS w najbliższych wyborach prezydenckich. Zaufanie i lojalność, prezencja, młodość i świeżość, doświadczenie w politycznej walce, siła... - To są cztery dobre kandydatury - oceniał w czwartek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Jacek Sasin. Ale... - Musimy wybrać jedną - dodał.

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Źródło:
tvn24.pl

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się teraz w Mediolanie. To Via Monte Napoleone - donosi CNN. Możemy tu zrobić zakupy w sklepach takich marek jak Gucci, Chanel, Hermes, Versace, Cartier, Bottega Veneta, czy Celine. Do tej pory królowała nowojorska Piąta Aleja, czyli Upper Fifth Avenue.

Nowa najdroższa ulica świata

Nowa najdroższa ulica świata

Źródło:
CNN

Zaledwie kilka tygodni po kinowej premierze "Joker: Folie à deux" zadebiutował w Wypożyczalni Playera. Widzowie znaleźć mogą tam już też kontynuację "Soku z żuka" w reżyserii Tima Burtona i najnowszy film Justina Baldoniego z Blake Lively w roli głównej. Oto przegląd nowości serwisu.  

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Źródło:
tvn24.pl