Pięć ugrupowań w Sejmie, zmiana na podium. Najnowszy sondaż partyjny

Autor:
ads//rzw
Źródło:
PAP
"Sondażami nikt wyborów nie wygrał ani nie wygra"
"Sondażami nikt wyborów nie wygrał ani nie wygra"TVN24
wideo 2/6
TVN24"Sondażami nikt wyborów nie wygrał ani nie wygra"

Zjednoczoną Prawicę popiera 37 procent, a Koalicję Obywatelską 23 procent ankietowanych. Podium zamyka Konfederacja z poparciem na poziomie 11 procent - to wyniki najnowszego sondażu przeprowadzonego przez Kantar. Chęć udziału w wyborach zadeklarowało 74 procent badanych.

Wśród badanych, którzy 18-19 maja zadeklarowali gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu, 37 procent obdarzyło swym zaufaniem Zjednoczoną Prawicę (Prawo i Sprawiedliwość, Solidarna Polska i Porozumienie), a 23 procent - Koalicję Obywatelską. Na Konfederację głosowałoby 11 procent, na Lewicę 8 procent, a na Koalicję Polską PSL-Kukiz'15 - 7 procent.

W porównaniu z poprzednim sondażem z kwietnia poparcie dla partii rządzącej wzrosło o 1 punkt procentowy, dla KO o 2 punkty, a dla Konfederacji o 3 punkty procentowe. Poparcie dla Lewicy spadło o 3 punkty, a dla Koalicji Polskiej o 5 punktów. Maksymalny błąd statystyczny przy tego rodzaju badaniach wynosi plus minus 3 proc.

Na najniższym stopniu podium znalazła się Konfederacja. Miesiąc wcześniej to miejsce zajmowała Koalicja Polska PSL-Kukiz'15.

Sondaż partyjny KantarTVN24

74 procent badanych chce głosować w wyborach

Comiesięczne badanie przeprowadzono metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo w dniach 18-19 maja na reprezentatywnej 954-osobowej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski.

Zamiar udziału w wyborach po epidemii koronawirusa zadeklarowało 74 procent pytanych przez Kantar. Prawie połowa - 49 procent - respondentów odpowiedziała, że zdecydowanie chciałaby zagłosować, odpowiedź "raczej tak" wybrał co czwarty badany. Ponad jedna piąta – 22 procent – nie zamierzała głosować, przy czym co dziesiąty badany zapowiedział, że raczej nie pójdzie głosować, a 12 procent, że zdecydowanie nie.

W porównaniu do kwietnia o 2 punkty procentowe ubyło osób zdecydowanie zamierzających głosować, o 4 punkty wzrósł odsetek wskazujących, że raczej wezmą udział w wyborach. Osób zdecydowanie deklarujących nieuczestniczenie w wyborach było o 1 punkt procentowy mniej.

Autor:ads//rzw

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości