Sikorski wygasił mandat Dudy

Duda akt wyboru odbierze w Wilanowie
Duda akt wyboru odbierze w Wilanowie
tvn24
tvn24Andrzej Duda zdobył największe poparcie spośród wszystkich kandydatów

Marszałek Sejmu Radosław Sikorski wydał postanowienie o wygaszeniu mandatu do Parlamentu Europejskiego europosła Andrzeja Dudy w związku z jego wyborem na prezydenta.

- Zgodnie z artykułem 364 kodeksu wyborczego wydałem postanowienie o wygaszeniu mandatu posła do PE Prezydenta-Elekta Andrzeja Dudy - napisał marszałek Sejmu na Twitterze. Zgodnie z artykułem 132 konstytucji prezydent Rzeczypospolitej nie może piastować żadnego innego urzędu ani pełnić żadnej funkcji publicznej, z wyjątkiem tych, które są związane ze sprawowanym urzędem.

Andrzej Duda nie jest też już członkiem PiS

W niedzielnej II turze wyborów prezydenckich Andrzeja Duda uzyskał 51,55 proc. głosów; jego kontrkandydat, urzędujący prezydent Bronisław Komorowski - 48,45 proc. Uroczystość wręczenia Andrzejowi Dudzie aktu wyboru na prezydenta odbędzie się w piątek 29 maja. Urząd prezydenta obejmie on 6 sierpnia. We wtorek Duda zrzekł się członkostwa w PiS. Tego dnia odbyło się posiedzenie klubu parlamentarnego PiS, w którym wziął udział Duda, a także prezes PiS, wiceprezesi partii i członkowie sztabu wyborczego z kampanii prezydenckiej.

[object Object]
Całe wystąpienie kandydata na prezydenta Andrzeja Dudy z 7 lutego 2015 rokutvn24
wideo 2/35

Autor: fil\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości