W trakcie obrad sejmowej komisji, która zajmuje się projektem nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, głos zabrała przewodnicząca neo-KRS Dagmara Pawełczyk-Woicka. Jak powiedziała, szefowa komisji Kamila Gasiuk-Pihowicz "nas nie lubi". - Pani przewodnicząca nie zgadza się na udzielenie nam przepustek - dodała. - Pani od listopada nie lubi posłów, parlamentarzystów, którzy wchodzą w skład Krajowej Rady Sądownictwa - odpowiedział Pawełczyk-Woickiej poseł Polski 2050 Tomasz Zimoch.
Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka rozpoczęła posiedzenie po godzinie 9. Pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa przygotowanym w Ministerstwie Sprawiedliwości. Zakłada on między innymi, że 15 sędziów-członków KRS ma być wybieranych w wyborach bezpośrednich i w głosowaniu tajnym przez wszystkich sędziów w Polsce, a nie, jak jest po zmianie przepisów w 2017 roku - przez Sejm. Po wyborze nowych członków KRS obecni sędziowie-członkowie mieliby stracić mandat.
Pawełczyk-Woicka: to nie powinno powodować takich drobnych złośliwości
W czasie obrad głos zabrała przewodnicząca neo-KRS Dagmara Pawełczyk-Woicka. Powiedziała, że "Krajowa Rada Sądownictwa nie mogła się wypowiedzieć na temat przedłożonego projektu ustawy". - Krajowa Rada Sądownictwa opiniowała projekt ustawy w wersji zaprezentowanej w styczniu, bez istotnych poprawek i zmian wprowadzonych na etapie prac rządowych - dodała.
Jej zdaniem "może być to wada w procesie legislacyjnym o charakterze dość istotnym". - Ponadto nasza opinia nie została zaprezentowana wysokiej komisji co do projektu ustawy - powiedziała. - Pani przewodnicząca nas nie lubi, ale jesteśmy organem państwowym. Nawet jak nas pani przewodnicząca przedstawia, to nie wymienia naszych funkcji. Pani przewodnicząca nie zgadza się na udzielenie nam przepustek. Na szczęście zdążyliśmy przed miłą wycieczką szkolną, która przyjechała do Sejmu. Udało nam się wejść tutaj w ogóle - mówiła.
Dodała, "że to, że ktoś ma inny punkt na funkcjonowanie instytucji, to nie powinno powodować takich drobnych złośliwości". - Od stycznia nie możemy doczekać się przepustki stałej - mówiła.
Zareagowała na to przewodnicząca komisji posłanka Koalicji Obywatelskiej Kamila Gasiuk-Pihowicz, która zasiada w radzie z ramienia Sejmu. - Pani sędzio, jest pani w tym momencie na sali. Może brać pani udział i niestety nie bierze pani udziału w dyskusji merytorycznej na temat projektu - powiedziała.
- Pani obecność dzisiaj na tej komisji najlepiej pokazuje to, że może pani zabierać głos - dodała Gasiuk-Pihowicz.
Zimoch do Pawełczyk-Woickiej: pani nie lubi posłów
Następie głos zabrał poseł Polska 2050-TD Tomasz Zimoch, zasiadający w neo-KRS. - Ja w nawiązaniu do tego, co powiedziała przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa. Pani przewodnicząca od listopada nie lubi posłów, parlamentarzystów, którzy wchodzą w skład Krajowej Rady Sądownictwa - powiedział.
- Chciałbym, by bani przewodnicząca nie wprowadzała opinii publicznej w błąd, bowiem opinia, którą przygotowała Krajowa Rada Sądownictwa, jak wskazywali parlamentarzyści, nie dotyczyła ostatecznego projektu przedstawionego przez ministerstwo - mówił. Dodał, że "zwracaliśmy wyraźnie uwagę, że jest to pierwszy projekt".
- Wyraźnie mówiliśmy, że dokonano zmian w tym projekcie i od tamtej pory zlekceważyła pani uwagi parlamentarzystów, a na kolejnych posiedzeniach nie wprowadziła pani do porządku obrad Krajowej Rady Sądownictwa właśnie punktu dotyczącego zaopiniowania właściwego projektu - powiedział, zwracając się do Pawełczyk-Woickiej.
- Informowaliśmy panią, że projekt przechodzi konsultacje społeczne, że będą dokonane tam poprawki, że będzie wysłuchanie publiczne. Bardzo bym prosił, by pani nie przedstawiała faktów tak, jak one nie wyglądają - kontynuował.
- Pani wręcz nie chciała zaopiniować projektu w ostatecznym kształcie, w ostatecznej formie. Zwracaliśmy raz jeszcze uwagę jako parlamentarzyści pani i pozostałej 14 sędziów-członków Krajowej Rady Sądownictwa. Niestety, jak to zwykle bywa, taka propozycja pozostała bez pani odzewu - dodał.
Kluby koalicyjne za projektem w sprawie KRS
W Sejmie podczas pierwszego czytania 6 marca projekt poparły wszystkie kluby koalicyjne: Koalicji Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego - Trzeciej Drogi, Polski 2050 - Trzeciej Drogi i Lewicy. Przeciwne były Prawo i Sprawiedliwość i Konfederacja.
W sprawie nowelizacji przepisów o KRS odbyło się również w Sejmie 26 marca br. wysłuchanie publiczne prawie 40 organizacji. Projekt chwalili sędziowie przeciwstawiający się działaniom rządu PiS wobec sądownictwa, krytykowali zaś między innymi ci, którzy wtedy pełnili różne funkcje.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24