Nowy Trybunał Stanu oficjalnie powołany

SEJM AKTY POWOLANIA
Hołownia do członków TK: macie sprawić, że obywatele będą czuć się bezpiecznie
Źródło: TVN24

- Macie sprawić, że obywatele będą czuli się bezpiecznie z tymi, którzy sprawują nad nimi władzę. Macie być bezpiecznikiem, na który z nadzieją będą spoglądać ci wszyscy, którzy zaufali, że demokracja w Polsce jest najlepszym z możliwych systemów - mówił do nowych członków Trybunału Stanu marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Marszałek Sejmu wręczył w czwartek akty powołania dwóm zastępcom przewodniczącego oraz 16 członkom Trybunału Stanu wybranym jeszcze w listopadzie przez Sejm obecnej kadencji. - Chciałbym, by Trybunał Stanu stał się w Polsce realnym organem nadzoru nad tymi, którzy w Polsce sprawowali i sprawują władzę - powiedział w czwartek Szymon Hołownia.

"Macie sprawić, że obywatele będą czuli się bezpiecznie"

Podczas uroczystości wręczenia aktów powołania marszałek Sejmu wskazał, że na członkach Trybunału Stanu leży szczególna odpowiedzialność. - Jesteście organem, który ma zapewnić bezpieczeństwo obywatelom Rzeczypospolitej, macie sprawić, że obywatele będą czuli się bezpiecznie z tymi, którzy sprawują nad nimi władzę. Macie być bezpiecznikiem, na który z nadzieją będą spoglądać ci wszyscy, którzy zaufali, że demokracja w Polsce jest najlepszym z możliwych systemów i sprawić by wszyscy ci, którym przyjdzie na myśl, by te nadzieje zawieść, zostali pociągnięci do odpowiedzialności - mówił marszałek.

Hołownia powiedział, że chciałby, żeby Trybunał Stanu stał się w Polsce realnym organem nadzoru nad tymi, którzy w Polsce sprawowali i sprawują władzę. Marszałek wyraził też nadzieję, że "każdy, kto pełnił, pełni lub będzie pełnić funkcje publiczne, będzie pamiętać, że to grono będzie z uwagą przyglądało się każdej decyzji, każdemu podpisowi"

Uroczystość powołania zastępców przewodniczącego oraz członków Trybunału Stanu 
Uroczystość powołania zastępców przewodniczącego oraz członków Trybunału Stanu 

"Bez zuchwałości, ale i bez lęku"

Podkreślił, że Trybunał Stanu będzie zapewne proszony o patrzenie w przeszłość na tych, którzy sprawowali władzę. - Jestem przekonany że wystarczy wam wrażliwości i kompetencji, by sąd nad tymi, którzy dopuścili się przekroczeń konstytucji czy ustaw, był sprawowany sprawiedliwie, bez chęci zemsty, ale konsekwentnie i bezwzględnie - zaznaczył Hołownia.

Wskazał, że kiedy cztery lata temu decydował się wejść na polityczną ścieżkę, mottem, które mu przyświecało, było motto z herbu Gdańska: "Nec temere, nec timide", czyli "bez zuchwałości, ale i bez lęku". - Życzę państwu, byście swoją misję wypełnili z tym hasłem w sercu. Trybunał Stanu musi wrócić na należne mu miejsce w systemie wymiaru sprawiedliwości w Polsce - zauważył Hołownia.

Później marszałek odczytał treść roty, a członkowie Trybunału Stanu złożyli ślubowania.

Uroczystość powołania członków Trybunału Stanu
Uroczystość powołania członków Trybunału Stanu

Sejm wybrał członków Trybunału Stanu w listopadzie

W listopadzie posłowie wskazali na zastępców przewodniczącego Trybunału Stanu - Jacka Dubois i Piotra Andrzejewskiego, a także wybrali 16 nowych członków Trybunału Stanu: Marka Czeszkiewicza, Kamilę Ferenc, Sabinę Grabowską, Adama Koczyka, Jana Majchrowskiego, Marka Małeckiego, Marka Mikołajczyka, Macieja Miłosza, Marcina Radwana-Röhrenschefa, Przemysława Rosatiego, Piotra Saka, Adriana Salusa, Marcina Wawrzyniaka, Macieja Zaborowskiego, Piotra Zientarskiego i Józefa Zycha.

Sędziego Trybunału Stanu wybiera Sejm bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Zgodnie z konstytucją Trybunał Stanu składa się z przewodniczącego, dwóch zastępców przewodniczącego i 16 członków wybieranych przez Sejm spoza grona posłów i senatorów na czas kadencji Sejmu. Przewodniczącym Trybunału Stanu jest Pierwszy prezes sądu Najwyższego. Aktualnie tę funkcję sprawuje Małgorzata Manowska.

Zobacz też: Nowy Trybunał Stanu wybrany

Marszałek Hołownia wręczył akty powołania członkom Trybunału Stanu
Źródło: TVN24
TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: