Komisje sejmowe wybrały prezydia. Wśród nowych przewodniczących Marek Suski, Krystyna Szumilas i Michał Gramatyka

Autor:
asty,ks/ft
Źródło:
TVN24, tvn24.pl, PAP
Sejm wznawia obrady
Sejm wznawia obradyTVN24
wideo 2/4
TVN24Sejm wznawia obrady

Sejm na wtorkowym posiedzeniu wybrał członków nowego Trybunału Stanu i powołał składy sejmowych komisji. Po ogłoszeniu przerwy w obradach, prace rozpoczęły poszczególne komisje. Na przewodniczącego zostali dotychczas wybrani: Michał Gramatyka (Polska 2050-TD) został szefem komisji ds. służb specjalnych, Marek Suski (PiS) - komisji ds. energii, Krystyna Szumilas (KO) - komisji edukacji narodowej. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia polityczne z wtorku.

Sejm wznowił we wtorek przerwane w ubiegłym tygodniu obrady pierwszego posiedzenia nowej kadencji. Posłowie wybrali członków sejmowych komisji oraz członków Trybunału Stanu.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 20:13

  Posłanka Urszula Pasławska z klubu poselskiego PSL Trzecia Droga została jednogłośnie wybrana przewodniczącą sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Posłowie wybrali także sześcioro wiceprzewodniczących.Do tego grona wybrano przedstawicielki klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej Gabrielę Lenartowicz, Urszulę Sarę Zielińską, Magdalenę Filiks, posłankę Elżbietę Burkiewicz z klubu parlamentarnego Polska 2050 Trzecia Droga, posłankę Darię Gosek-Popiołek z klubu parlamentarnego Lewicy oraz posła Pawła Sałka z klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości.

 • 20:10

  Tadeusz Tomaszewski (Lewica) został wybrany na przewodniczącego sejmowej komisji kultury fizycznej, sportu i turystyki. Jego zastępcami zostali Krzysztof Grabczuk (KO), Marek Matuszewski (PiS), Małgorzata Niemczyk (KO), Ireneusz Raś (PSL-TD) oraz Jakub Rutnicki (KO).

 • 19:19

  Bartosz Arłukowicz (KO) został wybrany we wtorek przewodniczącym sejmowej Komisji Zdrowia. Komisja wybrała także troje wiceprzewodniczących. Zostali nimi Rajmund Miller (KO), Elżbieta Gelert (KO), Marcelina Zawisza (Lewica). Klub Polska 2050 Trzecia Droga oraz klub PiS nie zgłosili swoich kandydatów, zrobią to w innym terminie.

 • 19:18

  Poseł Zbigniew Konwiński (KO) został we wtorek wybrany przewodniczącym sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą. Komisja wybrała także czworo wiceprzewodniczących. Zostali nimi Małgorzata Gosiewska z Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, Andrzej Zapałowski z Klubu Parlamentarnego Konfederacji, Jarosław Rzepa z Klubu Parlamentarnego PSL Trzecia Droga oraz Marek Rząsa z Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej. Wiceprzewodniczący zostali wybrani w głosowaniu grupowym. Za ich kandydaturą odpowiedziało się 30 posłów, nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

 • 19:18

 • 19:17

  Marek Sawicki (PSL) został we wtorek wybrany przewodniczącym sejmowej Komisji do Spraw Kontroli Państwowej. Komisja wybrała także trzech wiceprzewodniczących. Zostali nimi Wojciech Szarama (PiS), Wojciech Saługa (KO) i Tomasz Kostuś (KO). Komisja liczy 15 członków. Do zakresu jej działania należą sprawy działalności Najwyższej Izby Kontroli oraz Państwowej Inspekcji Pracy i sprawy działalności regionalnych izb obrachunkowych.

 • 18:32

  Poseł Ryszard Petru z Polski 2050 Trzecia Droga został wybrany przewodniczącym sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Członkowie komisji wybrali także pięcioro zastępców przewodniczącego.

 • 18:31

  Poseł Michał Kobosko z Polski 2050 Trzeciej Drogi został wybrany przewodniczącym sejmowej Komisji do Spraw Unii Europejskiej. Za jego kandydaturą opowiedziało się 34 posłów komisji, jeden wstrzymał się od głosu. Zastępcami przewodniczącego zostali: Krzysztof Truskolaski (KO), Agnieszka Pomaska (KO), Jacek Czerniak (Lewica) i Agnieszka Buczyńska (Polska 2050-TD). Przewodniczący sejmowej Komisji do Spraw Unii Europejskiej będzie miał pięciu zastępców. Klub PiS zadeklarował zgłoszenie wiceszefa komisji ze swojego klubu na kolejnym posiedzeniu.

 • 18:30

 • 18:14

 • 18:10

 • 18:09

  Posłowie KO: Marzena Okła-Drewnowicz, Iwona Kozłowska i Michał Szczerba zostali we wtorek wybrani na wiceprzewodniczących sejmowej Komisji Polityki Senioralnej. W związku z niezgłoszeniem kandydata przez PiS, wybór przewodniczącego komisji przeniesiono na przyszły tydzień.

 • 18:08

  Posłowie KO złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne. Projekt zakłada wprowadzenie zasady, zgodnie z którą majątki odrębne małżonków przedstawicieli władz państwowych i samorządowych będą podlegać ujawnieniu w oświadczeniu majątkowym.

 • 18:07

  Zasadność powołania komisji śledczych, o których mówił Donald Tusk jest zerowa, mamy do czynienia wyłącznie z próbą wywołania politycznych igrzysk - powiedział Radosław Fogiel (PiS). Dodał, że nie można deprecjonować roli komisji śledczej i zamieniać jej w cyrk.

 • 18:02

  Były minister kultury, poseł KO Bogdan Zdrojewski przewodniczącym Komisji kultury i środków przekazu. Wiceprzewodniczącymi zostali: Joanna Scheuring-Wielgus (Lewica), Piotr Adamowicz (KO), Joanna Lichocka (PiS), Wojciech Król (KO). Klub PIS miał mieć dwóch przedstawicieli w prezydium tej komisji. Zgłoszono jedną kandydaturę i poproszono o pozostawienie jednego wakatu, aby drugą osobę zgłosić w późniejszym terminie.

 • 17:39

  Przewodniczący klubu PSL-TD Krzysztof Paszyk w rozmowie z PAP: - W umowie jasno zapisano rozliczenia tych, którzy sprzeniewierzyli się zasadom, przekraczali swoje kompetencje, czy też w sposób niewłaściwy dysponowali środkami publicznymi.

  - Propozycja dotycząca komisji śledczych wysunięta dzisiaj przez premiera Donalda Tuska jest więc realizacją tych postulatów. Umówiliśmy się na to i Polacy tego od nas oczekują - zaznaczył.

  Polityk PSL-TD zapewnił jednocześnie, że nie chodzi tu o zemstę. - Wszędzie tam, gdzie zostały przekroczone reguły, gdzie złamano prawo, gdzie była niegospodarność - to trzeba wskazać, zidentyfikować i nazwać po imieniu. Tak, aby w przyszłości, kiedy ktoś inny przyjdzie po nas do władzy, nie było pokusy robić niektórych rzeczy na granicy prawa lub z naruszeniem prawa - stwierdził.

 • 17:37

  Przewodniczącym Komisji administracji i spraw wewnętrznych został poseł KO Tomasz Szymański. Zastępcami przewodniczącego tej komisji zostali: Maria Janyska (KO), Konrad Frysztak (KO), Paweł Hreniak (PiS), Zbigniew Sosnowski (PSL-TD) oraz Bartosz Romowicz (Polska 2050-TD).

 • 17:17

  Poseł klubu Polska 2050-TD Mirosław Suchoń został przewodniczącym Komisji infrastruktury. Zastępcami przewodniczącego tej komisji zostali: Paulina Matysiak (Lewica), Jacek Tomczak (PSL-TD), Krystyna Skibińska (KO) i Paweł Olszewski (KO).

 • 17:15

  Michał Kobosko (wiceprzewodniczący partii Polska 2050) powiedział PAP, że w ramach rozmów koalicyjnych trwają rozmowy, jaki finalny kształt powinny mieć komisje śledcze i ile ich będzie.

  - Wśród tematów, które wymienił pan premier Donald Tusk, nie ma tematu tzw. fuzji Orlenu z Lotosem. Uważamy, że to jest tak gigantyczna afera i skandal, że powinna się nim zająć odrębna komisja, ponieważ to jedna z największych transakcji - prywatyzacja Lotosu przeprowadzona przez Prawo i Sprawiedliwość - powiedział Kobosko.

  - Jesteśmy przed finalnymi dyskusjami, decyzjami i to jeszcze chwilę potrwa nim złożymy wnioski ws. powołania tych komisji śledczych. Na pewno będzie ich kilka. Na pewno tych dużych afer jest kilka znaczących. Pan premier Tusk wymienił dziś bardzo ważne wątki, także dla nas, ale na pewno nie wszystkie, które mogą być objęte zakresem działania komisji śledczych - stwierdził.

 • 17:01

  Bartłomiej Pejo (Konfederacja) został przewodniczącym komisji cyfryzacji, innowacyjności i nowoczesnych technologii. Jego zastępcami zostali Grzegorz Napieralski (KO) oraz Arkadiusz Marchewka (KO). Trzeci zastępca przewodniczącego komisji ma zostać zgłoszony przez klub PiS w późniejszym terminie.

 • 16:55

  Poseł KO Arkadiusz Myrcha został przewodniczącym komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Zastępcami przewodniczącego zostali: Krzysztof Paszyka (PSL-TD), Krzysztof Śmiszek (Lewica), Paweł Śliz (Polska 2050-TD), Katarzyna Piekarska (KO) oraz Grzegorz Rusiecki (KO).

  Klub PiS nie zgłosił swojego kandydata na wtorkowym posiedzeniu, chce zrobić to w innym terminie.

 • 16:52

  Przewodniczącym komisji spraw zagranicznych został poseł PO Paweł Kowal. W prezydium jako zastępcy przewodniczącego znaleźli się: Radosław Fogiel (PiS), Paweł Zalewski (Polska 2050-TD), Władysław T. Bartoszewski (PSL-TD), Aleksandra Gajewska (KO) oraz Maciej Konieczny (Lewica).

 • 16:50

  W poniedziałek do pierwszego czytania skierowany został obywatelski projekt ustawy "Tak dla rodziny, nie dla gender", który do Sejmu trafił w 2020 roku. Projekt autorstwa Ordo Iuris i Chrześcijańskiego Kongresu Społecznego podpisało 150 tys. osób. Jak czytamy dotyczy on: "wyrażenia zgody na wypowiedzenie przez Prezydenta RP Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, sporządzonej w Stambule dnia 11 maja 2011 r. oraz utworzenia Zespołu do spraw opracowania założeń międzynarodowej konwencji o prawach rodziny".

 • 16:36

  Przed godziną 16. Kancelaria Sejmu poinformowała, że marszałek Sejmu powołał Jacka Cichockiego na szefa Kancelarii Sejmu.

 • 16:32

  Krzysztof Śmiszek (Nowa Lewica) w rozmowie z PAP ocenił, że "komisje śledcze są niezbędnym elementem do wyjaśnienia największych afer, które miały miejsce za czasów PiS".

  - Koalicja demokratycznych ugrupowań szła do władzy z takimi argumentami i będziemy konsekwentnie to rozliczać. Komisje śledcze są efektywnym narzędziem do wyjaśnienia tych spraw, także w świetle jupiterów, i tak te wyjaśnienia będą wyglądały i tak będziemy je prowadzić - stwierdził.

 • 16:31

  Krzysztof Gawkowski (Nowa Lewica) w rozmowie z PAP: Podczas rozmów koalicyjnych padały propozycje powołania komisji śledczych i Lewica wielokrotnie zapowiadała, że takie komisje będą po wyborach, więc jesteśmy po takich uzgodnieniach, że to zostanie przeprowadzone i Lewica takich kandydatów do tych komisji będzie zgłaszała.

 • 16:27

  Izabela Mrzygłocka (KO) została wybrana na przewodniczącą komisji etyki poselskiej. Jej zastępcą został Jacek Świat (PiS). Przewodnictwo w tej komisji jest rotacyjne i zmienia się co sześć miesięcy.

 • 16:26

  Przewodniczacą komisji mniejszości narodowych i etnicznych została posłanka Nowej Lewicy Wanda Nowicka. Zastępcami przewodniczącej będą: Monika Rosa (KO) i Wojciech Zubkowski (PiS). Trzeci zastępca zostanie wybrany w późniejszym terminie.

 • 16:17

  Poseł Janusz Cichoń (KO) został przewodniczącym sejmowej komisji finansów publicznych. Zastępcami przewodniczącego zostali: Krystyna Skowrońska (KO), Zofia Czernow (KO), Marek Sowa (KO), Tomasz Trela (Lewica) i Agnieszka Maria Kłopotek (PSL-TD).

  Swoich przedstawicieli do prezydium nie zgłosiły kluby Prawa i Sprawiedliwości i Polski 2050-TD.

 • 16:14

  Reporter TVN24 Michał Gołębiowski potwierdził informację, że posiedzenie komisji polityki społecznej i rodziny, które miało rozpocząć się o 16.30, zostało odwołane. Nie ma informacji, kiedy komisja rozpocznie prace.

 • 15:55

  Poseł PiS Marek Suski został przewodniczącym komisji do spraw energii, klimatu i aktywów państwowych.

 • 15:54

  Poseł Andrzej Grzyb (PSL-TD) został wybrany przewodniczącym sejmowej komisji obrony narodowej. Zastępcami przewodniczącego wybrano: Joannę Kluzik-Rostkowską (KO), Bartosza Kownackiego (PiS), Macieja Laska (KO), Czesława Mroczka (KO), Piotra Stracha (Polska 2050-TD).

  Posłowie odrzucili kandydaturę Piotra Kalety z PiS oraz Andrzeja Zapałowskiego z Konfederacji.

  Poseł Antoni Macierewicz (PiS), który zgłosił kandydaturę Kalety, skomentował podczas posiedzenia, że "głosowanie przeciw posłowi Kalecie jest skandaliczne i pokazuje, jak atakuje się odbudowę polskiej armii ze strony obecnej tak zwanej koalicji".

 • 15:53

  Przewodniczącą komisji edukacji, nauki i młodzieży została posłanka KO Krystyna Szumilas. Zastępcami przewodniczącej zostali: Katarzyna Lubnauer (KO), Kinga Gajewska (KO), Wiesław Różyński (PSL-TD) i Mirosława Stachowiak-Różecka (PiS).

 • 15:45

  Polska Agencja Prasowa informuje, że na zamkniętym pierwszym posiedzeniu sejmowej ds. służb specjalnych, jej przewodniczącym został poseł klubu Polska 2050 - Trzecia Droga Michał Gramatyka, a wiceprzewodniczacym - Marek Biernacki (PSL-TD).

 • 15:33

  Tusk: Wiem, że faktem jest współpraca pisowskiej bezpieki i propagandowej telewizji.

 • 15:32

  Tusk: Jestem ostatnim, kogo należy pytać o wiarygodność agenta Tomka. To nie ja go zatrudniałem. Natomiast agent Tomek złożył zeznania w prokuraturze, wnioskując o status świadka koronnego.

 • 15:31

  Szef PO: na komisji śledczej padną pytania o to, kto z mediów rządowych przyjmował informacje z prokuratury i CBA.

 • 15:29

  Tusk o mediach publicznych: Dowiecie się państwo w odpowiednim czasie, w jaki sposób rozwiążemy skutecznie tę sprawę. Będzie ciekawie.

 • 15:27

  Lider większości sejmowej: nie zmieniam zdania w sprawie postawienia prezydenta przed Trybunałem Stanu, ale nie mam czasu na dywagowanie na ten temat, nie mając do tego narzędzi.

 • 15:26

  Tusk: jeśli wszystko pójdzie dobrze, Ursula von der Leyen otrzyma poparcie mojego rządu na kolejną kadencję.

 • 15:25

  Szef PO: spekulacja, że miałbym po roku przyjąć stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej, jest nie tylko nieprawdziwa, ale również głupia.

 • 15:24

  Tusk: czytałem spekulacje na mój temat, ale nigdzie się nie wybieram.

 • 15:23

  Tusk: Ursula von der Leyen nie była moją kandydatką, ale kandydatką Mateusza Morawieckiego i Viktora Orbana.

 • 15:22

  Tusk: mam zaufanie do osób, z którymi pracujemy nad uchwałami i decyzjami wykonawczymi. Wykorzystamy każdą prawną i zdroworozsądkową możliwość, żeby rozliczyć tych, którzy każdego dnia gwałcili polską praworządność.

 • 15:20

  Tusk: PiS przez lata tak deformował demokrację, że najpierw tworzył legalne narzędzia, którymi mordował praworządność.

 • 15:18

  Szef PO: świetni ludzie pracują nad tym, jak przywrócić praworządność w Polsce, ze świadomością, że decyzje będą kwestionowane.

 • 15:17

  Tusk: jedno jest oczywiste, że sytuacja radykalnie poprawi się na korzyść polskich kobiet.

 • 15:16

  Tusk: Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz nigdy nie ukrywali, że są zwolennikami powrotu do tak zwanego kompromisu aborcyjnego. Będziemy przekonywać swoich koalicjantów.

 • 15:14

  Tusk: Jestem pełen uznania państwa umiejętności detektywistycznych. Skład swojego rządu poznałem z mediów. Wasza wiedza jest bardzo perfekcyjna. Zobowiązałem się jednak, że informacje na temat składu rządu chcę oficjalnie przedstawić na sali sejmowej. Nie chcę wychodzić przed szereg z szacunku do koalicjantów. Kwestie edukacji i zdrowia są również rozstrzygnięte.

 • 15:12

  Tusk: Niebezpieczne dla Polski są polityczne brednie Kaczyńskiego i PiS. Próbują wmówić Polakom, że zagrożeniem jest Unia. To niebezpieczna abberacja, to grzech polityczny. PiS lubi zastawiać pułapki. Pokrzykiwanie, pohukiwanie, setki uchwał PiS to nie sposób na zabezpieczenie suwerenności.

 • 15:10

  Tusk o projekcie uchwały PiS: w sprawie Unii Europejskiej politycy PiS chcą grać jedynie na tezie, że Unia jest zagrożeniem dla Polski.

 • 15:09

  Szef PO: prawdziwym problemem Polski jest to, czy Polska będzie pierwszoligowym graczem w Unii Europejskiej. Mamy to prawie w ręku i nie będzie to pod dyktandem Niemiec czy Francji. Bardzo dużo wygramy, mogę wam to obiecać.

 • 15:07

  Tusk: PiS ostatnio przyjął z zasady antyeuropejską retorykę, którą nie powinno się przejmować.

 • 15:06

  Tusk: mamy bardzo dużo do zrobienia u nas w Polsce, żeby integracja europejska była pełniejsza.

 • 15:05

  Szef PO: Gdy proponowałem unię energetyczną lata temu, nie było chętnych. Dzisiaj to oczywiste, że Unia powinna dokonywać wspólnych zakupów surowców energetycznych.

 • 15:04

  Tusk: Jeszcze jako przewodniczący RE przestrzegałem przed tempem i sposobem wprowadzania zmian w Unii Europejskiej.

 • 15:03

  Tusk o zmianach traktatów unijnych: Wszyscy polscy eurodeputowani EPL zagłosują przeciw propozycjom zmian w traktatach.

 • 15:01

  Donald Tusk: zabrakło nam trochę mandatów, żeby móc powiedzieć, że konkretna grupa ludzi stanie przed Trybunałem Stanu. Racjonalnie podchodzę do tej sprawy. Na razie analizujemy możliwość postawienia przed Trybunałem prezesa NBP Adama Glapińskiego.

 • 14:59

  Tusk: Będę szczęśliwy, jeśli przed Wigilią ogłoszę, że te dziesiątki miliardów euro trafią do Polski. Jestem prawie pewien, że tak się wydarzy.

 • 14:58

  Tusk: W Brukseli wiedzą, że jesteśmy gwarancją przywrócenia praworządności w Polsce. Zrobimy wszystko, żeby odblokować pieniądze z KPO.

 • 14:57

  Lider PO: szanujemy się z liderami pozostałych ugrupowań parlamentarnych, które wchodzą w skład koalicji przyszłego rządu. W niektórych sprawach podjęte zostaną kompromisy, ale zrobię wszystko, żeby maksymalnie zrealizować sto konkretów na sto dni.

 • 14:55

  Tusk: To są konkrety, które chcielibyśmy zrealizować w 100 dni. Oczywiście, trzeba będzie dokonać korekty. Mam nadzieję, że za trzy tygodnie będziemy funkcjonować jako rząd, a nie grupa ludzi dobrej woli.

 • 14:54

  Tusk: nasze projekty są gotowe, ale będziemy je konsultować z podmiotami społecznymi, żeby otrzymać społeczną akceptację.

 • 14:53

  Tusk: w granatowej teczce, którą trzymam, są również projekty ustaw, między innymi legalnej aborcji do 12. tygodnia ciąży oraz w sprawie tabletki "dzień po".

 • 14:52

  Lider większości sejmowej: zrobimy porządek z tak zwanym "lex Tusk". Zastanowimy się, w jaki sposób ta komisja będzie funkcjonować. Nie likwidujemy tej komisji, ponieważ to wymagałoby ustawy. Przy pomocy uchwały odwołamy skład tej komisji.

 • 14:50

  Szef PO: złożymy projekt ustawy o jawności majątku współmałżonków przedstawicieli władzy.

 • 14:49

  Tusk: mam nadzieję, że ta komisja będzie sygnałem ostrzegawczym dla wszystkich, którzy będą w niemoralny sposób wykorzystywać służby specjalne.

 • 14:48

  Tusk: Jestem przekonany, że do końca roku ruszą jeszcze dwie komisje śledcze. Pierwsza z nich zajmie się aferą wizową. Kolejną z nich będzie komisją do wyjaśnienia spraw inwigilacji opozycji i obywateli.

 • 14:47

  Lider KO: niewykluczone, że w przyszły wtorek powołana zostanie komisja śledcza w sprawie "wyborów kopertowych".

 • 14:46

  Tusk: złożymy wnioski o powołanie pierwszych komisji śledczych.

 • 14:45

  Szef KO: już jutro Sejm zajmie się pracą - blisko równie rok po tym, jak ruszyły prace nad społecznym projektem - nad ustawą przywracającą finansowanie metody in vitro.

 • 14:43

  Tusk: przygotowaliśmy projekty uchwał i ustaw, które chcemy procedować w trakcie kolejnych dniach pierwszego posiedzenia.

 • 14:42

  Tusk: ministerstwo przemysłu będzie mieć siedzibę w Katowicach.

 • 14:42

  Lider KO: monitorujemy wszystkie działania Prawa i Sprawiedliwości, które chce się miękko ewakuować.

 • 14:41

  Tusk: Premier Morawiecki nie ma szans na sformułowanie większości. Mówiliśmy, że szkoda każdego dnia.

 • 14:40

  Donald Tusk: Z góry uprzedzam, niczego nowego w kwestii tworzenia rządu nie powiem.

 • 14:30

  Hołownia: Marek Suski od rana wchodził w dyskusję ze mną w sprawie wykładni art. 186 Regulaminu Sejmu. Cieszę się, że mam do czynienia z takim purystą. Lubię krzyżować z nim retoryczne szpady.

 • 14:29

  W Sali Kolumnowej odbędzie się konferencja prasowa Donalda Tuska.

 • 14:29

  Wójcik: Będę służył jako parlamentarzysta. Nie będzie mnie w gabinecie Mateusza Morawieckiego. Nie wiem, czy w rządzie Morawieckiego będzie Zbigniew Ziobro.

 • 14:28

  Michał Wójcik: liczę, że zostaną zachowane wakaty w komisjach sejmowych dla posłów, którzy pełnią obowiązki w rządzie.

 • 14:26

  Szłapka: myślę, że będzie spokojnie w trakcie obrad poszczególnych komisji.

 • 14:25

  Szłapka: PiS będzie chciał przedłużać posiedzenia. To obstrukcja prac Sejmu.

 • 14:25

  Adam Szłapka: w ostatnich czterech latach w prezydium komisji służb specjalnych nie było żadnego przedstawiciela opozycji.

 • 14:24

  Elżbieta Witek w rozmowie z Radomirem Witem: moja kandydatura na wicerszałkini Sejmu jest cały czas aktualna.

 • 14:23

  Kosiniak-Kamysz: W poprzednich kadencjach odbierano PSL możliwość przewodniczenia w jakiejkolwiek komisji. Wtedy nie widziałem rozpaczy ze strony PiS.

 • 14:22

  Prezes PSL: komisja ds. europejskich jest najlepszym miejscem do procedowania uchwały PiS.

 • 14:21

  Kosiniak-Kamysz: Szymon Hołownia świetnie sobie radzi na stanowisku marszałka Sejmu.

 • 14:20

  Obrady Sejmu - zgodnie z harmonogramem - zostaną wznowione w środę o 11.00.

 • 14:17

  Braun: rolnictwo już latem padało pod presją ukraińskiego zboża, tak teraz polscy przewoźnicy, przedsiębiorcy padają pod dyktatem eurokołchozu.

 • 14:15

  Grzegorz Braun (Konfederacja): my tu gadu gadu, a tam na rubieżach Polski polscy przewoźnicy koczują, broniąc swoich praw.

 • 14:13

  Jachira: czas zawłaszczania państwa dobiega końca.

 • 14:12

  Klaudia Jachira (KO): nie będę się zwracać już do Kaczyńskiego słowami "szeregowy pośle Kaczyński".

 • 14:11

  Macierewicz: to pan i pana formacja sprawiła, że polski Sejm nie może się wypowiedzieć przed działaniami Unii Europejskiej. To zdrada stanu.

 • 14:10

  Macierewicz: ograniczanie wystąpień członków rządu jest skandalem.

 • 14:09

  Posłowie wygłoszą trzyminutowe oświadczenia. Jako pierwszy głos zabierze Antoni Macierewicz (PiS).

 • 14:06

  Głosowanie nad wnioskiem Jabłońskiego. Posłowie w większości przeciw i Sejm wniosek odrzucił.

 • 14:05

  Marek Sawicki: przestańcie uprawiać hipokryzję, dajcie procedować.

 • 14:03

  Jabłoński: Sejm nie może być Sejm niemym i Sejmem leniwym.

 • 14:02

  Paweł Jabłoński z wnioskiem formalnym o przerwę w obradach do godz. 18.

 • 14:00

  Wiceprzewodniczący i członkowie Trybunału Stanu wybrani.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty,ks/ft

Źródło: TVN24, tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP

Pozostałe wiadomości

Wyniki badań medycznych kilkudziesięciu tysięcy Polaków trafiły do internetu. To skutek ataku hakerów na serwery spółki ALAB zajmującej się badaniami laboratoryjnymi. Spółka oficjalnie zgłosiła służbom przestępstwo, ale nie wiemy, czy kolejne dane nie trafią do sieci.

Wyciekły dane medyczne tysięcy pacjentów. Spółka ALAB miała dostawać wcześniej groźby

Wyciekły dane medyczne tysięcy pacjentów. Spółka ALAB miała dostawać wcześniej groźby

Źródło:
Fakty TVN

Prawie połowa posłów Prawa i Sprawiedliwości głosowała we wtorek za odrzuceniem obywatelskiego projektu ustawy, który wprowadza finansowanie procedury in vitro. Byli to m.in. Marlena Maląg, Elżbieta Witek, Przemysław Czarnek czy Ryszard Terlecki. 56 posłów tego klubu opowiedziało się za dalszymi pracami nad tym projektem. Wśród nich Jarosław Kaczyński, Mariusz Błaszczak, Jacek Sasin i Mateusz Morawiecki.

Kaczyński, Błaszczak, Morawiecki jedno, Czarnek i Terlecki drugie. PiS podzielony w Sejmie 

Kaczyński, Błaszczak, Morawiecki jedno, Czarnek i Terlecki drugie. PiS podzielony w Sejmie 

Autor:
tas//mrz
Źródło:
PAP

Zapowiada się kolejny dzień z opadami śniegu, które pojawią się w części kraju. Na termometrach znów ujemne wartości, miejscami w najcieplejszym momencie dnia będzie -5 stopni Celsjusza.

Pogoda na środę 29.11. Mróz się utrzyma, niektórym dosypie śniegu

Pogoda na środę 29.11. Mróz się utrzyma, niektórym dosypie śniegu

Autor:
//dd
Źródło:
tvnmeteo.pl

Czterech górników zginęło we wtorek w wyniku pęknięcia rurociągu podsadzkowego w kopalni Sobieski w Jaworznie - poinformował Wyższy Urząd Górniczy. Wszystkie ciała wydobyto na powierzchnię.

Tragiczne wieści po wypadku w kopalni

Tragiczne wieści po wypadku w kopalni

Autor:
est,
tas//mrz
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Do ostatnich chwil toczyła się rozgrywka o fotel szefa MSWiA w nowym rządzie Mateusza Morawieckiego, a jeszcze niewiele ponad godzinę przed uroczystością w Pałacu Prezydenckim miał nim zostać były komendant główny policji Zbigniew Maj - wynika z informacji tvn24.pl. - Jego kandydaturę miał zablokować minister Mariusz Kamiński - mówi nasz rozmówca. Sam Maj nie zaprzecza.

Mogła być sensacja. "W ostatniej chwili kandydaturę zdołał zablokować minister Kamiński"

Mogła być sensacja. "W ostatniej chwili kandydaturę zdołał zablokować minister Kamiński"

Autor:
Robert
Zieliński
Źródło:
tvn24.pl

Volkswagen przygotowuje swoich pracowników na redukcję zatrudnienia - pisze portal tygodnika "Zeit". - Za mało zamówień i zbyt wysokie koszty: VW nie jest już konkurencyjny - twierdzi szef marki Thomas Schaefer. - Sytuacja jest bardzo krytyczna - powiedział na spotkaniu z przedstawicielami związku IG Metall.

Gigant planuje zwolnienia. "Sytuacja jest krytyczna"

Gigant planuje zwolnienia. "Sytuacja jest krytyczna"

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP

Obywatele mają prawo wiedzieć, czy rzeczywiście za rządów PiS odbywał się handel polskimi wizami, a jeśli tak, to kto był w niego zamieszany - mówił w Sejmie Tomasz Szymański (KO) podczas debaty nad powołaniem komisji śledczej dotyczącej afery wizowej. - Afera wizowa to najpoważniejsza afera, do jakiej doszło w Polsce w ciągu ośmiu lat rządów PiS. Najpoważniejsza, bo narażająca bezpieczeństwo obywateli Polski - oceniła posłanka klubu Polska 2050 - Trzecia Droga Aleksandra Leo.

Nitras kontra Jabłoński. "Do zobaczenia przed komisją śledczą"

Nitras kontra Jabłoński. "Do zobaczenia przed komisją śledczą"

Autor:
js/kg
Źródło:
PAP, TVN24

IMGW ostrzega. Tej nocy, miejscami do samego rana, zagrożeniem będą intensywne opady śniegu. Synoptycy wydali alerty pierwszego stopnia dla kilku województw. Sprawdź, gdzie należy zachować ostrożność.

Intensywne opady śniegu. Gdzie ostrzega IMGW

Intensywne opady śniegu. Gdzie ostrzega IMGW

Aktualizacja:
Autor:
anw,ps,as/dd
Źródło:
IMGW

Nadużywanie kontroli operacyjnej to jest jedno z waszych większych łajdactw. Komisja śledcza musi pokazać te wszystkie łajdactwa PiS - mówił we wtorek w Sejmie poseł Koalicji Obywatelskiej Robert Kropiwnicki (KO), zwracając się posłów PiS podczas debaty nad powołaniem sejmowej komisji śledczej w sprawie inwigilacji Pegasusem. - Sięgnęliście do takich metod rodem zza wschodniej granicy. Po co? Żeby swoją władzę utrwalać - ocenił szef klubu PSL-Trzecia Droga Krzysztof Paszyk.

"Kto decydował o podsłuchiwaniu?" Komisja śledcza "musi pokazać wszystkie łajdactwa PiS"

"Kto decydował o podsłuchiwaniu?" Komisja śledcza "musi pokazać wszystkie łajdactwa PiS"

Autor:
js//mrz
Źródło:
PAP, TVN24

W piwnicy Urzędu Gminy w Baboszewie niedaleko Płońska znaleziono we wtorek ciało 43-letniego mężczyzny. To mieszkaniec gminy. Jego ciało znalazł pracownik urzędu. Okoliczności śmierci mężczyzny wyjaśni śledztwo.

Ciało mężczyzny w piwnicy urzędu

Ciało mężczyzny w piwnicy urzędu

Autor:
red.
Źródło:
PAP

Sejm ponownie skierował do komisji gospodarki i rozwoju projekt ustawy w sprawie zakazu handlu w tegoroczną Wigilię, autorstwa Polski 2050. Przepis wprowadza zakaz handlu 24 grudnia, natomiast w dwie niedzielę poprzedzające, czyli 10 i 17 grudnia, sklepy byłyby otwarte. Komisja po południu przyjęła poprawkę do projektu. Ograniczeniem nie będą objęte między innymi stacje benzynowe, apteki, kwiaciarnie, punkty weterynaryjne czy placówki pełniące usługi pocztowe.

Niedziele handlowe w grudniu. Jest decyzja posłów

Niedziele handlowe w grudniu. Jest decyzja posłów

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP

15-letni Jakub Seemann, uczeń III LO w Zabrzu, został mistrzem świata w szachach do lat 16. Gdy wrócił do szkoły, nauczyciele i uczniowie wszystkich klas ustawili się wzdłuż korytarzy i klatek schodowych, witając sportowca gromkim aplauzem i wiwatami. - Nigdy wcześniej nie doświadczyłem jeszcze czegoś takiego - mówił szachista w rozmowie z TVN24.

Uczeń z Zabrza został mistrzem świata w szachach. W szkole przywitali go po mistrzowsku

Uczeń z Zabrza został mistrzem świata w szachach. W szkole przywitali go po mistrzowsku

Autor:
bp/PKoz
Źródło:
TVN24, PAP

Strażnicy miejscy zauważyli młodego mężczyznę, który nagle upadł na chodnik i przestał oddychać. Zaczęła się dramatyczna walka o jego życie.

"Zakasłał i upadł", rozpoczęła się dramatyczna walka o jego życie

"Zakasłał i upadł", rozpoczęła się dramatyczna walka o jego życie

Autor:
pop
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Antoni Macierewicz chciałby postawić marszałka Sejmu Szymona Hołownię przed Trybunałem Stanu za to, że nie dopuścił do debaty na uchwałą autorstwa PiS. Wyjaśniamy, dlaczego poseł PiS nie ma racji.

Macierewicz: za brak uchwały marszałek Hołownia pod Trybunał Stanu. To niemożliwe 

Macierewicz: za brak uchwały marszałek Hołownia pod Trybunał Stanu. To niemożliwe 

Autor:
Piotr
Jaźwiński
Źródło:
Konkret24

Pięcioletni Kelan Logan-Derench zmarł podczas swoich pierwszych zagranicznych wakacji. Jak przekazali jego bliscy, podczas pobytu w egipskim kurorcie chłopiec "uległ tragicznemu wypadkowi i wpadł do basenu". Rodzina uruchomiła internetową zbiórkę, apelując o wsparcie finansowe.

Tragiczny wypadek w Egipcie. Pięciolatek zmarł na swoich pierwszych zagranicznych wakacjach

Tragiczny wypadek w Egipcie. Pięciolatek zmarł na swoich pierwszych zagranicznych wakacjach

Autor:
wac//mm
Źródło:
BBC, GoFundMe

Debiutująca posłanka Polski 2050 Izabela Bodnar po swoim pierwszym sejmowym wystąpieniu zwróciła się do prowadzącego obrady z prośbą o możliwość uzupełnienia wypowiedzi. Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty zauważył, że nie ma takiej praktyki, jednak w drodze wyjątku pozwolił jej na powrót na mównicę. - Pierwsze przemówienie przed państwem wiąże się z pewnym stresem, zatem zapomniałam o poprawce - tłumaczyła posłanka.

Debiutująca posłanka chciała wrócić na mównicę. "Zapomniałam o poprawce"

Debiutująca posłanka chciała wrócić na mównicę. "Zapomniałam o poprawce"

Autor:
pb//mm
Źródło:
tvn24.pl

Posłowie debatowali we wtorek po południu nad projektem uchwały powołującej pierwszą z trzech sejmowych komisji śledczych - do spraw wyborów kopertowych. Poseł KO Zbigniew Konwiński mówił o rozpoczęciu w Polsce "przywracania prawdziwego prawa i prawdziwej sprawiedliwości". Posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus zwracając się do polityków PiS podkreśliła, że "trzeba dokładnie sprawdzić, zbadać, prześledzić każdy wasz krok, każdą decyzję i każdy podpis, a ewentualnych winnych ukarać".

"Matka wszystkich afer". Sejm debatował o komisji śledczej w sprawie wyborów kopertowych

"Matka wszystkich afer". Sejm debatował o komisji śledczej w sprawie wyborów kopertowych

Autor:
js//mrz
Źródło:
TVN24, PAP

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował we wtorek, tuż po rozpoczęciu obrad Sejmu, by ten zajął się złożonymi przez jego rząd ustawami. Odpowiedział mu marszałek Szymon Hołownia, który wskazywał, że "nie ma w tym Sejmie żadnej zamrażarki", prace nad rządowymi projektami już trwają, choć nad jednym nie mogą, bo ma błędy formalne i wnioskodawca musi go poprawić.

Mateusz Morawiecki o "zamrażarce". Szymon Hołownia w odpowiedzi "uzupełniał stan wiedzy premiera"

Mateusz Morawiecki o "zamrażarce". Szymon Hołownia w odpowiedzi "uzupełniał stan wiedzy premiera"

Autor:
ads/adso
Źródło:
TVN24

Inowrocław (woj. kujawsko-pomorskie) przez kilka tygodni nie miał prezydenta miasta. Wieloletni prezydent Ryszard Brejza zdobył mandat senatora w tegorocznych wyborach, co automatycznie zakończyło jego prezydenturę oraz urzędowanie wiceprezydentów miasta. Mieszkańcy czekali ponad miesiąc na decyzję premiera w tej sprawie.

Premier wyznaczył następcę prezydenta Inowrocławia. Radni PO zaskoczeni

Premier wyznaczył następcę prezydenta Inowrocławia. Radni PO zaskoczeni

Autor:
MR/PKoz
Źródło:
PAP

S&P Global Ratings podwyższył prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski na 2024 rok do 3,1 procent z 3 procent w związku z umiarkowaną poprawą perspektyw inwestycyjnych - podała firma w opublikowanym we wtorek raporcie.

Amerykańska agencja zmienia prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski

Amerykańska agencja zmienia prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski

Autor:
JW/ToL
Źródło:
PAP

Biuro Wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców przyznało Lenie i Władysławowi Grochowskim z Siedlec (woj. mazowieckie) Nagrodę Nansena w kategorii "Europa". Para została uhonorowana za udzielanie schronienia i wspieranie uchodźców w Polsce oraz zapewnienie możliwości zatrudnienia i bezpiecznego schronienia ludziom w potrzebie.

Polskie małżeństwo otrzymało prestiżową nagrodę przyznawaną przez ONZ za wspieranie uchodźców

Polskie małżeństwo otrzymało prestiżową nagrodę przyznawaną przez ONZ za wspieranie uchodźców

Autor:
MR
Źródło:
tvn24.pl, unhcr.org

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowało we wtorek na swojej stronie listę firm, które importowały zboże z Ukrainy. Lista liczy kilkaset podmiotów.

Jest lista firm, które importowały zboże z Ukrainy

Jest lista firm, które importowały zboże z Ukrainy

Autor:
JW/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

"Nazwa sugeruje, że jest to sprzęt genialny: toster, ekspres, mikser czy prodiż?" Na to pytanie warte 250 tysięcy złotych w programie "Milionerzy" odpowiadał Łukasz Meyer z Ostrowa Wielkopolskiego.

Nazwa którego sprzętu sugeruje, że jest genialny? Pytanie w "Milionerach" za 250 tysięcy złotych

Nazwa którego sprzętu sugeruje, że jest genialny? Pytanie w "Milionerach" za 250 tysięcy złotych

Autor:
mkm//mm
Źródło:
Milionerzy TVN
Mówił o tabletkach na zmianę płci i że klaps nie zostawia wielkiego śladu. "Przeciwnik praw dziecka"

Mówił o tabletkach na zmianę płci i że klaps nie zostawia wielkiego śladu. "Przeciwnik praw dziecka"

Natalia
Szostak
Autor:
Natalia
Szostak
Źródło:
tvn24.pl
Premium

Jako 14-latka, w oglądanych z rodzicami "Rozmowach w toku", po raz pierwszy usłyszała o problemie krzywdzenia dzieci przez bliskich. Wtedy postanowiła zająć się ochroną praw najmłodszych. Jako prawniczka robi to już od ponad dekady. Kim jest Monika Horna-Cieślak, powołana przez Sejm na Rzeczniczkę Praw Dziecka?

Monika Horna-Cieślak. Poczuła "nastoletni bunt", gdy usłyszała o krzywdzeniu dzieci, teraz zostanie ich rzeczniczką

Monika Horna-Cieślak. Poczuła "nastoletni bunt", gdy usłyszała o krzywdzeniu dzieci, teraz zostanie ich rzeczniczką

Autor:
kgo//am
Źródło:
PrawieOPrawie.pl, tvn24.pl

Papież Franciszek na prośbę lekarzy odwołał swoją podróż do Dubaju na konferencję klimatyczną ONZ w dniach 1-3 grudnia - poinformowało we wtorek biuro prasowe Watykanu.

Papież Franciszek odwołał podróż do Dubaju. Na prośbę lekarzy

Papież Franciszek odwołał podróż do Dubaju. Na prośbę lekarzy

Autor:
tas//mrz
Źródło:
PAP