Komisje sejmowe wybrały prezydia. Wśród nowych przewodniczących Marek Suski, Krystyna Szumilas i Michał Gramatyka

Autor:
asty,ks/ft
Źródło:
TVN24, tvn24.pl, PAP
Sejm wznawia obrady
Sejm wznawia obradyTVN24
wideo 2/4
TVN24Sejm wznawia obrady

Sejm na wtorkowym posiedzeniu wybrał członków nowego Trybunału Stanu i powołał składy sejmowych komisji. Po ogłoszeniu przerwy w obradach, prace rozpoczęły poszczególne komisje. Na przewodniczącego zostali dotychczas wybrani: Michał Gramatyka (Polska 2050-TD) został szefem komisji ds. służb specjalnych, Marek Suski (PiS) - komisji ds. energii, Krystyna Szumilas (KO) - komisji edukacji narodowej. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia polityczne z wtorku.

Sejm wznowił we wtorek przerwane w ubiegłym tygodniu obrady pierwszego posiedzenia nowej kadencji. Posłowie wybrali członków sejmowych komisji oraz członków Trybunału Stanu.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 20:13

  Posłanka Urszula Pasławska z klubu poselskiego PSL Trzecia Droga została jednogłośnie wybrana przewodniczącą sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Posłowie wybrali także sześcioro wiceprzewodniczących.Do tego grona wybrano przedstawicielki klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej Gabrielę Lenartowicz, Urszulę Sarę Zielińską, Magdalenę Filiks, posłankę Elżbietę Burkiewicz z klubu parlamentarnego Polska 2050 Trzecia Droga, posłankę Darię Gosek-Popiołek z klubu parlamentarnego Lewicy oraz posła Pawła Sałka z klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości.

 • 20:10

  Tadeusz Tomaszewski (Lewica) został wybrany na przewodniczącego sejmowej komisji kultury fizycznej, sportu i turystyki. Jego zastępcami zostali Krzysztof Grabczuk (KO), Marek Matuszewski (PiS), Małgorzata Niemczyk (KO), Ireneusz Raś (PSL-TD) oraz Jakub Rutnicki (KO).

 • 19:19

  Bartosz Arłukowicz (KO) został wybrany we wtorek przewodniczącym sejmowej Komisji Zdrowia. Komisja wybrała także troje wiceprzewodniczących. Zostali nimi Rajmund Miller (KO), Elżbieta Gelert (KO), Marcelina Zawisza (Lewica). Klub Polska 2050 Trzecia Droga oraz klub PiS nie zgłosili swoich kandydatów, zrobią to w innym terminie.

 • 19:18

  Poseł Zbigniew Konwiński (KO) został we wtorek wybrany przewodniczącym sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą. Komisja wybrała także czworo wiceprzewodniczących. Zostali nimi Małgorzata Gosiewska z Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, Andrzej Zapałowski z Klubu Parlamentarnego Konfederacji, Jarosław Rzepa z Klubu Parlamentarnego PSL Trzecia Droga oraz Marek Rząsa z Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej. Wiceprzewodniczący zostali wybrani w głosowaniu grupowym. Za ich kandydaturą odpowiedziało się 30 posłów, nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

 • 19:18

 • 19:17

  Marek Sawicki (PSL) został we wtorek wybrany przewodniczącym sejmowej Komisji do Spraw Kontroli Państwowej. Komisja wybrała także trzech wiceprzewodniczących. Zostali nimi Wojciech Szarama (PiS), Wojciech Saługa (KO) i Tomasz Kostuś (KO). Komisja liczy 15 członków. Do zakresu jej działania należą sprawy działalności Najwyższej Izby Kontroli oraz Państwowej Inspekcji Pracy i sprawy działalności regionalnych izb obrachunkowych.

 • 18:32

  Poseł Ryszard Petru z Polski 2050 Trzecia Droga został wybrany przewodniczącym sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Członkowie komisji wybrali także pięcioro zastępców przewodniczącego.

 • 18:31

  Poseł Michał Kobosko z Polski 2050 Trzeciej Drogi został wybrany przewodniczącym sejmowej Komisji do Spraw Unii Europejskiej. Za jego kandydaturą opowiedziało się 34 posłów komisji, jeden wstrzymał się od głosu. Zastępcami przewodniczącego zostali: Krzysztof Truskolaski (KO), Agnieszka Pomaska (KO), Jacek Czerniak (Lewica) i Agnieszka Buczyńska (Polska 2050-TD). Przewodniczący sejmowej Komisji do Spraw Unii Europejskiej będzie miał pięciu zastępców. Klub PiS zadeklarował zgłoszenie wiceszefa komisji ze swojego klubu na kolejnym posiedzeniu.

 • 18:30

 • 18:14

 • 18:10

 • 18:09

  Posłowie KO: Marzena Okła-Drewnowicz, Iwona Kozłowska i Michał Szczerba zostali we wtorek wybrani na wiceprzewodniczących sejmowej Komisji Polityki Senioralnej. W związku z niezgłoszeniem kandydata przez PiS, wybór przewodniczącego komisji przeniesiono na przyszły tydzień.

 • 18:08

  Posłowie KO złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne. Projekt zakłada wprowadzenie zasady, zgodnie z którą majątki odrębne małżonków przedstawicieli władz państwowych i samorządowych będą podlegać ujawnieniu w oświadczeniu majątkowym.

 • 18:07

  Zasadność powołania komisji śledczych, o których mówił Donald Tusk jest zerowa, mamy do czynienia wyłącznie z próbą wywołania politycznych igrzysk - powiedział Radosław Fogiel (PiS). Dodał, że nie można deprecjonować roli komisji śledczej i zamieniać jej w cyrk.

 • 18:02

  Były minister kultury, poseł KO Bogdan Zdrojewski przewodniczącym Komisji kultury i środków przekazu. Wiceprzewodniczącymi zostali: Joanna Scheuring-Wielgus (Lewica), Piotr Adamowicz (KO), Joanna Lichocka (PiS), Wojciech Król (KO). Klub PIS miał mieć dwóch przedstawicieli w prezydium tej komisji. Zgłoszono jedną kandydaturę i poproszono o pozostawienie jednego wakatu, aby drugą osobę zgłosić w późniejszym terminie.

 • 17:39

  Przewodniczący klubu PSL-TD Krzysztof Paszyk w rozmowie z PAP: - W umowie jasno zapisano rozliczenia tych, którzy sprzeniewierzyli się zasadom, przekraczali swoje kompetencje, czy też w sposób niewłaściwy dysponowali środkami publicznymi.

  - Propozycja dotycząca komisji śledczych wysunięta dzisiaj przez premiera Donalda Tuska jest więc realizacją tych postulatów. Umówiliśmy się na to i Polacy tego od nas oczekują - zaznaczył.

  Polityk PSL-TD zapewnił jednocześnie, że nie chodzi tu o zemstę. - Wszędzie tam, gdzie zostały przekroczone reguły, gdzie złamano prawo, gdzie była niegospodarność - to trzeba wskazać, zidentyfikować i nazwać po imieniu. Tak, aby w przyszłości, kiedy ktoś inny przyjdzie po nas do władzy, nie było pokusy robić niektórych rzeczy na granicy prawa lub z naruszeniem prawa - stwierdził.

 • 17:37

  Przewodniczącym Komisji administracji i spraw wewnętrznych został poseł KO Tomasz Szymański. Zastępcami przewodniczącego tej komisji zostali: Maria Janyska (KO), Konrad Frysztak (KO), Paweł Hreniak (PiS), Zbigniew Sosnowski (PSL-TD) oraz Bartosz Romowicz (Polska 2050-TD).

 • 17:17

  Poseł klubu Polska 2050-TD Mirosław Suchoń został przewodniczącym Komisji infrastruktury. Zastępcami przewodniczącego tej komisji zostali: Paulina Matysiak (Lewica), Jacek Tomczak (PSL-TD), Krystyna Skibińska (KO) i Paweł Olszewski (KO).

 • 17:15

  Michał Kobosko (wiceprzewodniczący partii Polska 2050) powiedział PAP, że w ramach rozmów koalicyjnych trwają rozmowy, jaki finalny kształt powinny mieć komisje śledcze i ile ich będzie.

  - Wśród tematów, które wymienił pan premier Donald Tusk, nie ma tematu tzw. fuzji Orlenu z Lotosem. Uważamy, że to jest tak gigantyczna afera i skandal, że powinna się nim zająć odrębna komisja, ponieważ to jedna z największych transakcji - prywatyzacja Lotosu przeprowadzona przez Prawo i Sprawiedliwość - powiedział Kobosko.

  - Jesteśmy przed finalnymi dyskusjami, decyzjami i to jeszcze chwilę potrwa nim złożymy wnioski ws. powołania tych komisji śledczych. Na pewno będzie ich kilka. Na pewno tych dużych afer jest kilka znaczących. Pan premier Tusk wymienił dziś bardzo ważne wątki, także dla nas, ale na pewno nie wszystkie, które mogą być objęte zakresem działania komisji śledczych - stwierdził.

 • 17:01

  Bartłomiej Pejo (Konfederacja) został przewodniczącym komisji cyfryzacji, innowacyjności i nowoczesnych technologii. Jego zastępcami zostali Grzegorz Napieralski (KO) oraz Arkadiusz Marchewka (KO). Trzeci zastępca przewodniczącego komisji ma zostać zgłoszony przez klub PiS w późniejszym terminie.

 • 16:55

  Poseł KO Arkadiusz Myrcha został przewodniczącym komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Zastępcami przewodniczącego zostali: Krzysztof Paszyka (PSL-TD), Krzysztof Śmiszek (Lewica), Paweł Śliz (Polska 2050-TD), Katarzyna Piekarska (KO) oraz Grzegorz Rusiecki (KO).

  Klub PiS nie zgłosił swojego kandydata na wtorkowym posiedzeniu, chce zrobić to w innym terminie.

 • 16:52

  Przewodniczącym komisji spraw zagranicznych został poseł PO Paweł Kowal. W prezydium jako zastępcy przewodniczącego znaleźli się: Radosław Fogiel (PiS), Paweł Zalewski (Polska 2050-TD), Władysław T. Bartoszewski (PSL-TD), Aleksandra Gajewska (KO) oraz Maciej Konieczny (Lewica).

 • 16:50

  W poniedziałek do pierwszego czytania skierowany został obywatelski projekt ustawy "Tak dla rodziny, nie dla gender", który do Sejmu trafił w 2020 roku. Projekt autorstwa Ordo Iuris i Chrześcijańskiego Kongresu Społecznego podpisało 150 tys. osób. Jak czytamy dotyczy on: "wyrażenia zgody na wypowiedzenie przez Prezydenta RP Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, sporządzonej w Stambule dnia 11 maja 2011 r. oraz utworzenia Zespołu do spraw opracowania założeń międzynarodowej konwencji o prawach rodziny".

 • 16:36

  Przed godziną 16. Kancelaria Sejmu poinformowała, że marszałek Sejmu powołał Jacka Cichockiego na szefa Kancelarii Sejmu.

 • 16:32

  Krzysztof Śmiszek (Nowa Lewica) w rozmowie z PAP ocenił, że "komisje śledcze są niezbędnym elementem do wyjaśnienia największych afer, które miały miejsce za czasów PiS".

  - Koalicja demokratycznych ugrupowań szła do władzy z takimi argumentami i będziemy konsekwentnie to rozliczać. Komisje śledcze są efektywnym narzędziem do wyjaśnienia tych spraw, także w świetle jupiterów, i tak te wyjaśnienia będą wyglądały i tak będziemy je prowadzić - stwierdził.

 • 16:31

  Krzysztof Gawkowski (Nowa Lewica) w rozmowie z PAP: Podczas rozmów koalicyjnych padały propozycje powołania komisji śledczych i Lewica wielokrotnie zapowiadała, że takie komisje będą po wyborach, więc jesteśmy po takich uzgodnieniach, że to zostanie przeprowadzone i Lewica takich kandydatów do tych komisji będzie zgłaszała.

 • 16:27

  Izabela Mrzygłocka (KO) została wybrana na przewodniczącą komisji etyki poselskiej. Jej zastępcą został Jacek Świat (PiS). Przewodnictwo w tej komisji jest rotacyjne i zmienia się co sześć miesięcy.

 • 16:26

  Przewodniczacą komisji mniejszości narodowych i etnicznych została posłanka Nowej Lewicy Wanda Nowicka. Zastępcami przewodniczącej będą: Monika Rosa (KO) i Wojciech Zubkowski (PiS). Trzeci zastępca zostanie wybrany w późniejszym terminie.

 • 16:17

  Poseł Janusz Cichoń (KO) został przewodniczącym sejmowej komisji finansów publicznych. Zastępcami przewodniczącego zostali: Krystyna Skowrońska (KO), Zofia Czernow (KO), Marek Sowa (KO), Tomasz Trela (Lewica) i Agnieszka Maria Kłopotek (PSL-TD).

  Swoich przedstawicieli do prezydium nie zgłosiły kluby Prawa i Sprawiedliwości i Polski 2050-TD.

 • 16:14

  Reporter TVN24 Michał Gołębiowski potwierdził informację, że posiedzenie komisji polityki społecznej i rodziny, które miało rozpocząć się o 16.30, zostało odwołane. Nie ma informacji, kiedy komisja rozpocznie prace.

 • 15:55

  Poseł PiS Marek Suski został przewodniczącym komisji do spraw energii, klimatu i aktywów państwowych.

 • 15:54

  Poseł Andrzej Grzyb (PSL-TD) został wybrany przewodniczącym sejmowej komisji obrony narodowej. Zastępcami przewodniczącego wybrano: Joannę Kluzik-Rostkowską (KO), Bartosza Kownackiego (PiS), Macieja Laska (KO), Czesława Mroczka (KO), Piotra Stracha (Polska 2050-TD).

  Posłowie odrzucili kandydaturę Piotra Kalety z PiS oraz Andrzeja Zapałowskiego z Konfederacji.

  Poseł Antoni Macierewicz (PiS), który zgłosił kandydaturę Kalety, skomentował podczas posiedzenia, że "głosowanie przeciw posłowi Kalecie jest skandaliczne i pokazuje, jak atakuje się odbudowę polskiej armii ze strony obecnej tak zwanej koalicji".

 • 15:53

  Przewodniczącą komisji edukacji, nauki i młodzieży została posłanka KO Krystyna Szumilas. Zastępcami przewodniczącej zostali: Katarzyna Lubnauer (KO), Kinga Gajewska (KO), Wiesław Różyński (PSL-TD) i Mirosława Stachowiak-Różecka (PiS).

 • 15:45

  Polska Agencja Prasowa informuje, że na zamkniętym pierwszym posiedzeniu sejmowej ds. służb specjalnych, jej przewodniczącym został poseł klubu Polska 2050 - Trzecia Droga Michał Gramatyka, a wiceprzewodniczacym - Marek Biernacki (PSL-TD).

 • 15:33

  Tusk: Wiem, że faktem jest współpraca pisowskiej bezpieki i propagandowej telewizji.

 • 15:32

  Tusk: Jestem ostatnim, kogo należy pytać o wiarygodność agenta Tomka. To nie ja go zatrudniałem. Natomiast agent Tomek złożył zeznania w prokuraturze, wnioskując o status świadka koronnego.

 • 15:31

  Szef PO: na komisji śledczej padną pytania o to, kto z mediów rządowych przyjmował informacje z prokuratury i CBA.

 • 15:29

  Tusk o mediach publicznych: Dowiecie się państwo w odpowiednim czasie, w jaki sposób rozwiążemy skutecznie tę sprawę. Będzie ciekawie.

 • 15:27

  Lider większości sejmowej: nie zmieniam zdania w sprawie postawienia prezydenta przed Trybunałem Stanu, ale nie mam czasu na dywagowanie na ten temat, nie mając do tego narzędzi.

 • 15:26

  Tusk: jeśli wszystko pójdzie dobrze, Ursula von der Leyen otrzyma poparcie mojego rządu na kolejną kadencję.

 • 15:25

  Szef PO: spekulacja, że miałbym po roku przyjąć stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej, jest nie tylko nieprawdziwa, ale również głupia.

 • 15:24

  Tusk: czytałem spekulacje na mój temat, ale nigdzie się nie wybieram.

 • 15:23

  Tusk: Ursula von der Leyen nie była moją kandydatką, ale kandydatką Mateusza Morawieckiego i Viktora Orbana.

 • 15:22

  Tusk: mam zaufanie do osób, z którymi pracujemy nad uchwałami i decyzjami wykonawczymi. Wykorzystamy każdą prawną i zdroworozsądkową możliwość, żeby rozliczyć tych, którzy każdego dnia gwałcili polską praworządność.

 • 15:20

  Tusk: PiS przez lata tak deformował demokrację, że najpierw tworzył legalne narzędzia, którymi mordował praworządność.

 • 15:18

  Szef PO: świetni ludzie pracują nad tym, jak przywrócić praworządność w Polsce, ze świadomością, że decyzje będą kwestionowane.

 • 15:17

  Tusk: jedno jest oczywiste, że sytuacja radykalnie poprawi się na korzyść polskich kobiet.

 • 15:16

  Tusk: Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz nigdy nie ukrywali, że są zwolennikami powrotu do tak zwanego kompromisu aborcyjnego. Będziemy przekonywać swoich koalicjantów.

 • 15:14

  Tusk: Jestem pełen uznania państwa umiejętności detektywistycznych. Skład swojego rządu poznałem z mediów. Wasza wiedza jest bardzo perfekcyjna. Zobowiązałem się jednak, że informacje na temat składu rządu chcę oficjalnie przedstawić na sali sejmowej. Nie chcę wychodzić przed szereg z szacunku do koalicjantów. Kwestie edukacji i zdrowia są również rozstrzygnięte.

 • 15:12

  Tusk: Niebezpieczne dla Polski są polityczne brednie Kaczyńskiego i PiS. Próbują wmówić Polakom, że zagrożeniem jest Unia. To niebezpieczna abberacja, to grzech polityczny. PiS lubi zastawiać pułapki. Pokrzykiwanie, pohukiwanie, setki uchwał PiS to nie sposób na zabezpieczenie suwerenności.

 • 15:10

  Tusk o projekcie uchwały PiS: w sprawie Unii Europejskiej politycy PiS chcą grać jedynie na tezie, że Unia jest zagrożeniem dla Polski.

 • 15:09

  Szef PO: prawdziwym problemem Polski jest to, czy Polska będzie pierwszoligowym graczem w Unii Europejskiej. Mamy to prawie w ręku i nie będzie to pod dyktandem Niemiec czy Francji. Bardzo dużo wygramy, mogę wam to obiecać.

 • 15:07

  Tusk: PiS ostatnio przyjął z zasady antyeuropejską retorykę, którą nie powinno się przejmować.

 • 15:06

  Tusk: mamy bardzo dużo do zrobienia u nas w Polsce, żeby integracja europejska była pełniejsza.

 • 15:05

  Szef PO: Gdy proponowałem unię energetyczną lata temu, nie było chętnych. Dzisiaj to oczywiste, że Unia powinna dokonywać wspólnych zakupów surowców energetycznych.

 • 15:04

  Tusk: Jeszcze jako przewodniczący RE przestrzegałem przed tempem i sposobem wprowadzania zmian w Unii Europejskiej.

 • 15:03

  Tusk o zmianach traktatów unijnych: Wszyscy polscy eurodeputowani EPL zagłosują przeciw propozycjom zmian w traktatach.

 • 15:01

  Donald Tusk: zabrakło nam trochę mandatów, żeby móc powiedzieć, że konkretna grupa ludzi stanie przed Trybunałem Stanu. Racjonalnie podchodzę do tej sprawy. Na razie analizujemy możliwość postawienia przed Trybunałem prezesa NBP Adama Glapińskiego.

 • 14:59

  Tusk: Będę szczęśliwy, jeśli przed Wigilią ogłoszę, że te dziesiątki miliardów euro trafią do Polski. Jestem prawie pewien, że tak się wydarzy.

 • 14:58

  Tusk: W Brukseli wiedzą, że jesteśmy gwarancją przywrócenia praworządności w Polsce. Zrobimy wszystko, żeby odblokować pieniądze z KPO.

 • 14:57

  Lider PO: szanujemy się z liderami pozostałych ugrupowań parlamentarnych, które wchodzą w skład koalicji przyszłego rządu. W niektórych sprawach podjęte zostaną kompromisy, ale zrobię wszystko, żeby maksymalnie zrealizować sto konkretów na sto dni.

 • 14:55

  Tusk: To są konkrety, które chcielibyśmy zrealizować w 100 dni. Oczywiście, trzeba będzie dokonać korekty. Mam nadzieję, że za trzy tygodnie będziemy funkcjonować jako rząd, a nie grupa ludzi dobrej woli.

 • 14:54

  Tusk: nasze projekty są gotowe, ale będziemy je konsultować z podmiotami społecznymi, żeby otrzymać społeczną akceptację.

 • 14:53

  Tusk: w granatowej teczce, którą trzymam, są również projekty ustaw, między innymi legalnej aborcji do 12. tygodnia ciąży oraz w sprawie tabletki "dzień po".

 • 14:52

  Lider większości sejmowej: zrobimy porządek z tak zwanym "lex Tusk". Zastanowimy się, w jaki sposób ta komisja będzie funkcjonować. Nie likwidujemy tej komisji, ponieważ to wymagałoby ustawy. Przy pomocy uchwały odwołamy skład tej komisji.

 • 14:50

  Szef PO: złożymy projekt ustawy o jawności majątku współmałżonków przedstawicieli władzy.

 • 14:49

  Tusk: mam nadzieję, że ta komisja będzie sygnałem ostrzegawczym dla wszystkich, którzy będą w niemoralny sposób wykorzystywać służby specjalne.

 • 14:48

  Tusk: Jestem przekonany, że do końca roku ruszą jeszcze dwie komisje śledcze. Pierwsza z nich zajmie się aferą wizową. Kolejną z nich będzie komisją do wyjaśnienia spraw inwigilacji opozycji i obywateli.

 • 14:47

  Lider KO: niewykluczone, że w przyszły wtorek powołana zostanie komisja śledcza w sprawie "wyborów kopertowych".

 • 14:46

  Tusk: złożymy wnioski o powołanie pierwszych komisji śledczych.

 • 14:45

  Szef KO: już jutro Sejm zajmie się pracą - blisko równie rok po tym, jak ruszyły prace nad społecznym projektem - nad ustawą przywracającą finansowanie metody in vitro.

 • 14:43

  Tusk: przygotowaliśmy projekty uchwał i ustaw, które chcemy procedować w trakcie kolejnych dniach pierwszego posiedzenia.

 • 14:42

  Tusk: ministerstwo przemysłu będzie mieć siedzibę w Katowicach.

 • 14:42

  Lider KO: monitorujemy wszystkie działania Prawa i Sprawiedliwości, które chce się miękko ewakuować.

 • 14:41

  Tusk: Premier Morawiecki nie ma szans na sformułowanie większości. Mówiliśmy, że szkoda każdego dnia.

 • 14:40

  Donald Tusk: Z góry uprzedzam, niczego nowego w kwestii tworzenia rządu nie powiem.

 • 14:30

  Hołownia: Marek Suski od rana wchodził w dyskusję ze mną w sprawie wykładni art. 186 Regulaminu Sejmu. Cieszę się, że mam do czynienia z takim purystą. Lubię krzyżować z nim retoryczne szpady.

 • 14:29

  W Sali Kolumnowej odbędzie się konferencja prasowa Donalda Tuska.

 • 14:29

  Wójcik: Będę służył jako parlamentarzysta. Nie będzie mnie w gabinecie Mateusza Morawieckiego. Nie wiem, czy w rządzie Morawieckiego będzie Zbigniew Ziobro.

 • 14:28

  Michał Wójcik: liczę, że zostaną zachowane wakaty w komisjach sejmowych dla posłów, którzy pełnią obowiązki w rządzie.

 • 14:26

  Szłapka: myślę, że będzie spokojnie w trakcie obrad poszczególnych komisji.

 • 14:25

  Szłapka: PiS będzie chciał przedłużać posiedzenia. To obstrukcja prac Sejmu.

 • 14:25

  Adam Szłapka: w ostatnich czterech latach w prezydium komisji służb specjalnych nie było żadnego przedstawiciela opozycji.

 • 14:24

  Elżbieta Witek w rozmowie z Radomirem Witem: moja kandydatura na wicerszałkini Sejmu jest cały czas aktualna.

 • 14:23

  Kosiniak-Kamysz: W poprzednich kadencjach odbierano PSL możliwość przewodniczenia w jakiejkolwiek komisji. Wtedy nie widziałem rozpaczy ze strony PiS.

 • 14:22

  Prezes PSL: komisja ds. europejskich jest najlepszym miejscem do procedowania uchwały PiS.

 • 14:21

  Kosiniak-Kamysz: Szymon Hołownia świetnie sobie radzi na stanowisku marszałka Sejmu.

 • 14:20

  Obrady Sejmu - zgodnie z harmonogramem - zostaną wznowione w środę o 11.00.

 • 14:17

  Braun: rolnictwo już latem padało pod presją ukraińskiego zboża, tak teraz polscy przewoźnicy, przedsiębiorcy padają pod dyktatem eurokołchozu.

 • 14:15

  Grzegorz Braun (Konfederacja): my tu gadu gadu, a tam na rubieżach Polski polscy przewoźnicy koczują, broniąc swoich praw.

 • 14:13

  Jachira: czas zawłaszczania państwa dobiega końca.

 • 14:12

  Klaudia Jachira (KO): nie będę się zwracać już do Kaczyńskiego słowami "szeregowy pośle Kaczyński".

 • 14:11

  Macierewicz: to pan i pana formacja sprawiła, że polski Sejm nie może się wypowiedzieć przed działaniami Unii Europejskiej. To zdrada stanu.

 • 14:10

  Macierewicz: ograniczanie wystąpień członków rządu jest skandalem.

 • 14:09

  Posłowie wygłoszą trzyminutowe oświadczenia. Jako pierwszy głos zabierze Antoni Macierewicz (PiS).

 • 14:06

  Głosowanie nad wnioskiem Jabłońskiego. Posłowie w większości przeciw i Sejm wniosek odrzucił.

 • 14:05

  Marek Sawicki: przestańcie uprawiać hipokryzję, dajcie procedować.

 • 14:03

  Jabłoński: Sejm nie może być Sejm niemym i Sejmem leniwym.

 • 14:02

  Paweł Jabłoński z wnioskiem formalnym o przerwę w obradach do godz. 18.

 • 14:00

  Wiceprzewodniczący i członkowie Trybunału Stanu wybrani.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty,ks/ft

Źródło: TVN24, tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP

Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Sejm odwołał w środę wieczorem członków komisji do spraw badania rosyjskich wpływów, określanej jako "lex Tusk". Głosowania w tej sprawie poprzedziła burzliwa dyskusja, podczas której rosły emocje.

Gorące momenty środowych głosowań w Sejmie

Gorące momenty środowych głosowań w Sejmie

Autor:
pp/tr
Źródło:
tvn24.pl

Były dyrektor ds. profilaktyki w ministerstwie zdrowia w Rzymie Gianni Rezza ostrzega przed wzrostem hospitalizacji w związku z COVID-19. Jego zdaniem ministerialne dane na temat liczby zakażeń są niedoszacowane, a w okresie świątecznym może dojść do podwójnego szczytu zachorowań, bo dołączy też fala grypy.

Ekspert: COVID-19 znów podnosi łeb we Włoszech

Ekspert: COVID-19 znów podnosi łeb we Włoszech

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Zmarła nastolatka, która zaginęła we wtorek w Andrychowie (województwo małopolskie). Dziewczyna odnalazła się jeszcze tego samego dnia w centrum miasta. Wychłodzona i osłabiona trafiła do szpitala. Jak podały lokalne media, siedziała przed dużym sklepem kilka godzin, zanim udzielono jej pomocy.

Zmarła nastolatka, którą znaleziono wychłodzoną w centrum Andrychowa

Zmarła nastolatka, którą znaleziono wychłodzoną w centrum Andrychowa

Autor:
est/ft
Źródło:
Kontakt 24, wadowice24.pl, PAP

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o finansowaniu in vitro z budżetu państwa i odwołał członków komisji "lex Tusk". Senat wybrał przedstawicieli do neo-KRS. W Kadzidle w powiecie ostrołęckim doszło do ataku nożownika. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć 30 listopada.

Sześć rzeczy, które warto wiedzieć. Ważne decyzje Sejmu, atak nożownika, śmierć nastolatki

Sześć rzeczy, które warto wiedzieć. Ważne decyzje Sejmu, atak nożownika, śmierć nastolatki

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP, TVN24

Sejm przyjął w środę nowelizację ustawy o finansowaniu in vitro z budżetu państwa. W klubie PiS, podobnie jak w poprzednich głosowaniach dotyczących tej sprawy, znów widoczne były podziały. Za przyjęciem głosował między innymi Mateusz Morawiecki. Premier przekonywał w Sejmie dziennikarzy, że zawsze popierał metodę in vitro.

Morawiecki: ja akurat zawsze za in vitro optowałem

Morawiecki: ja akurat zawsze za in vitro optowałem

Autor:
asty/kg
Źródło:
TVN24

W Zespole Szkół Powiatowych w Kadzidle w powiecie ostrołęckim doszło do ataku nożownika. Trzy osoby zostały ranne, pierwszej pomocy udzielali im strażacy z OSP. Podejrzewany o atak został zatrzymany. W czwartek w szkole nie będą odbywały się zajęcia lekcyjne. Uczniowie i nauczyciele zostali objęci opieką psychologów.

Odwołane lekcje po ataku nożownika w szkole pod Ostrołęką. 18-letni uczeń zatrzymany. Ranne trzy osoby

Odwołane lekcje po ataku nożownika w szkole pod Ostrołęką. 18-letni uczeń zatrzymany. Ranne trzy osoby

Aktualizacja:
Autor:
dg,
ZiR/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Rosyjski generał Władimir Zawadski zginął na wojnie w Ukrainie po wejściu na minę – poinformował w środę niezależny rosyjski portal Ważnyje Istorii, powołując się na informacje organizacji absolwentów Moskiewskiej Wojskowej Wyższej Szkoły Dowódczej.

Rosyjski generał "został wysadzony w powietrze przez minę"

Rosyjski generał "został wysadzony w powietrze przez minę"

Autor:
asty
Źródło:
PAP

Ostatnie godziny na dokumenty w sprawie tak zwanego 300 plus. W czwartek mija termin na składanie wniosków dotyczących rządowego programu Dobry start, w ramach którego można otrzymać jednorazowo 300 złotych na każde uczące się dziecko. Przysługuje ono raz w roku na każde uczące się w szkole dziecko w wieku od 7 do 20 lat, a w przypadku uczniów z niepełnosprawnością – do 24 lat.

Ostatni dzień na złożenie wniosku. Inaczej pieniądze przepadną

Ostatni dzień na złożenie wniosku. Inaczej pieniądze przepadną

Autor:
/dap
Źródło:
PAP

IMGW wydał ostrzeżenia przed silnym mrozem dla części powiatów na południu kraju. Według przewidywań synoptyków miejscami temperatura tej nocy może spaść nawet do -17 stopni Celsjusza. Z prognozy zagrożeń wynika, że nadchodzące dni będą obfitować w pogodowe niebezpieczeństwa.

IMGW prognozuje nawet -17 stopni. Alarmy

IMGW prognozuje nawet -17 stopni. Alarmy

Aktualizacja:
Autor:
anw,dd
Źródło:
IMGW

Cała ta sprawa cuchnie politycznie od samego początku i dzisiaj mamy tego puentę - powiedział w środę przewodniczący Koalicji Obywatelskiej Donald Tusk, pytany o raport komisji "lex Tusk". - Nawet osoby neutralnie komentujące te kwestie wiedziały od samego początku, do czego miała być ta komisja - dodał. Wieczorem Sejm odwołał członków komisji.

Donald Tusk: cała ta sprawa cuchnie

Donald Tusk: cała ta sprawa cuchnie

Autor:
ks/ft
Źródło:
PAP

Sejm wybrał w środę wieczorem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego do komisji do spraw petycji. Z kolei prezes Suwerennej Polski Zbigniew Ziobro nie uzyskał poparcia większości, gdy starał się o wybór do komisji regulaminowej i komisji odpowiedzialności konstytucyjnej.

Sejmowe komisje nie dla Ziobry. Jarosław Kaczyński zajmie się petycjami

Sejmowe komisje nie dla Ziobry. Jarosław Kaczyński zajmie się petycjami

Autor:
ral/tr
Źródło:
tvn24.pl

Krzysztof Kwiatkowski oraz Kazimierz Michał Ujazdowski zostali w środę wybrani przez Senat jako członkowie do Krajowej Rady Sądownictwa. Zwycięskie kandydatury do neo-KRS zgłosili senatorowie reprezentujący pakt senacki.

Senat wybrał przedstawicieli do neo-KRS

Senat wybrał przedstawicieli do neo-KRS

Autor:
ks
Źródło:
PAP

Sejm przyjął w środę wieczorem nowelizację ustawy o finansowaniu in vitro z budżetu państwa. Wcześniej odbyła się debata. - Projekt przywraca szansę na realizacje marzeń dla 1,5 miliona par borykających się z problemem niepłodności - podkreślała Wioleta Tomczak z Polski 2050. Wanda Nowicka z Lewicy zaznaczyła, że "wszyscy mają prawo do szczęścia oraz do ukochanego potomstwa".

Sejm za finansowaniem in vitro z budżetu państwa

Sejm za finansowaniem in vitro z budżetu państwa

Aktualizacja:
Autor:
ads,js/ft
Źródło:
TVN24, PAP

Najnowszy i największy blok elektrowni atomowej Olkiluoto, położonej na zachodnim wybrzeżu Finlandii, został ponownie, w odstępie około tygodnia, automatycznie odłączony od sieci. Do awarii doszło w trakcie przeprowadzania jednego z testów. Badane są przyczyny – przekazał w środę po południu operator TVO. 

Jeden z największych reaktorów na świecie odłączony od sieci. "Badane są przyczyny" awarii

Jeden z największych reaktorów na świecie odłączony od sieci. "Badane są przyczyny" awarii

Autor:
/dap
Źródło:
PAP

Prawdopodobną przyczyną śmierci czterech nastolatków z północnej Walii, których ciała odnaleziono 21 listopada w samochodzie, było utonięcie - przekazała koroner Kate Robertson. Dochodzenie w sprawie trwa.  

Ciała czterech nastolatków wewnątrz samochodu. Podano prawdopodobną przyczyną śmierci

Ciała czterech nastolatków wewnątrz samochodu. Podano prawdopodobną przyczyną śmierci

Autor:
jdw//am
Źródło:
The Guardian, BBC, TVN24.pl

W kolejnych dniach zima nie da o sobie zapomnieć. Pogodę w Polsce będą dyktować niże, które przyniosą śnieg. Największych opadów spodziewać się trzeba w weekend - miejscami na nizinach może spaść bowiem nawet 15 centymetrów świeżego puchu. Jeszcze więcej śniegu spadnie w górach. Mróz nie odpuści.

Do Polski nadciągają kolejne obfite opady śniegu, szczególnie intensywne w jednym rejonie

Do Polski nadciągają kolejne obfite opady śniegu, szczególnie intensywne w jednym rejonie

Autor:
dd
/ prpb
Źródło:
tvnmeteo.pl

Powiedziałem, że chciałbym wygłosić expose 11 grudnia. Marszałek Sejmu się z tym zgodził - przekazał premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z Szymonem Hołownią. Morawiecki ma zabrać głos o godzinie 10. Marszałek powiedział, że po południu powinno nastąpić głosowanie nad wotum zaufania dla jego rządu. Dodał, że spodziewa się, iż tego samego dnia Sejm dokona wyboru nowego premiera. Wskazał dwa warianty w sprawie expose Donalda Tuska.

Po spotkaniu Morawiecki - Hołownia. Data i godzina expose

Po spotkaniu Morawiecki - Hołownia. Data i godzina expose

Autor:
js/kg
Źródło:
TVN24, PAP

Od 1 stycznia 2024 roku na stacjach paliw zostanie wprowadzone do sprzedaży nowy typ paliwa - benzyna E10. Nie do wszystkich aut będzie można ją zatankować, ale kierowcy będą mogli to sprawdzić za pomocą specjalnej wyszukiwarki. Resort klimatu na miesiąc przed zmianami przypomina, co warto wiedzieć o nowym paliwie.

Ważna zmiana na stacjach paliw. Ministerstwo wyjaśnia

Ważna zmiana na stacjach paliw. Ministerstwo wyjaśnia

Autor:
JW/dap
Źródło:
TVN24 Biznes/Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Prokuratura wszczęła śledztwo po śmierci Gabriela Seweryna, gwiazdora "Królowych Życia" stacji TTV. Seweryn zmarł wczoraj w szpitalu w Głogowie, po nagłej akcji zatrzymania krążenia. W mediach społecznościowych pojawił się zapis relacji na jego Instagramie, prowadzonej po wezwaniu pogotowia, a przed trafieniem przez mężczyznę do szpitala. Widać na niej, jak projektant skarżył się na brak pomocy ze strony ratowników medycznych. Pogotowie przekazuje nam swoją wersję wydarzeń.

Śmierć Gabriela Seweryna. Pogotowie o nowych faktach. Jest reakcja prokuratury

Śmierć Gabriela Seweryna. Pogotowie o nowych faktach. Jest reakcja prokuratury

Autor:
pk/AW/PKoz
Źródło:
tvn24.pl

Minister rolnictwa Anna Gembicka i minister infrastruktury Alvin Gajadhur przedstawili w środę Sejmowi informację prezesa Rady Ministrów o kryzysie na granicy z Ukrainą. Sejm w głosowaniu informację odrzucił. 

Ministrowie przedstawili informację o kryzysie na granicy z Ukrainą. Sejm ją odrzucił

Ministrowie przedstawili informację o kryzysie na granicy z Ukrainą. Sejm ją odrzucił

Autor:
ks/ft
Źródło:
TVN24, PAP

Tuż przed wtorkowym wystąpieniem Mateusza Morawieckiego w Sejmie do swojego szefa dosiadła się Dominika Chorosińska - nowa minister kultury i dziedzictwa narodowego w powołanym na dwa tygodnie rządzie. Kilka sekund później interweniował rzecznik rządu Piotr Muller. Minister wstała i zmieniła miejsce na fotel znajdujący się w drugim rzędzie.

Dosiadła się do Morawieckiego. Interweniował rzecznik rządu. Minister musiała ustąpić

Dosiadła się do Morawieckiego. Interweniował rzecznik rządu. Minister musiała ustąpić

Autor:
bż//mrz
Źródło:
tvn24.pl

Wystąpienie 24-letniego posła Adama Gomoły było zakłócane okrzykami z sali sejmowej, w których wypominano mu jego młody wiek. Polityk Polski 2050 mówił na temat coraz trudniejszej sytuacji finansowej studentów i podkreślał, że jest "jedynym przedstawicielem pokolenia Z w tej izbie". Siedzących na sali posłów w pewnym momencie uciszać musiał marszałek Szymon Hołownia, nie powstrzymując się przy tym przed komentarzem wobec jednego z polityków.

"Nie Jay-Z, panie pośle Kaleta, tylko Gen-Z". Riposta Szymona Hołowni w czasie wystąpienia najmłodszego posła

"Nie Jay-Z, panie pośle Kaleta, tylko Gen-Z". Riposta Szymona Hołowni w czasie wystąpienia najmłodszego posła

Autor:
pb//mm
Źródło:
tvn24.pl

Cztery razy więcej protestów wyborczych niż w 2019 roku wpłynęło do Sądu Najwyższego w związku z wyborami parlamentarnymi. To najwięcej w ciągu ostatnich 30 lat. Protestów w sprawie referendum wpłynęło ponad dwa tysiące. O ważności referendum Sąd Najwyższy zdecyduje już 7 grudnia. 

Rekordowa liczba protestów w sprawie wyborów i referendum. Dane Sądu Najwyższego

Rekordowa liczba protestów w sprawie wyborów i referendum. Dane Sądu Najwyższego

Autor:
Piotr
Jaźwiński
Źródło:
Konkret24

Rosyjskie systemy walki elektronicznej sprawiają, że Ukraińcy nie mogą - jak wcześniej - skutecznie wykorzystywać dronów i z dużą precyzją trafiać w kluczowe cele. Ukraińscy żołnierze starają się przełamać potencjał niewidocznej ochrony, która skutecznie utrudniła wyzwalanie ukraińskiej ziemi spod rosyjskiej okupacji - podkreśla CNN.

Wojna elektroniczna na ukraińskim froncie. Tak Rosja zmniejsza potencjał nowoczesnej broni NATO

Wojna elektroniczna na ukraińskim froncie. Tak Rosja zmniejsza potencjał nowoczesnej broni NATO

Autor:
bż/ft
Źródło:
tvn24.pl, CNN

Młodzi Koreańczycy są niechętni małżeństwom. Na ślub zdecydowało się mniej niż 20 procent osób w wieku 19-34 lat - podał we wtorek portal lokalnego dziennika "Chosun Ilbo". Poza liczbą zawieranych małżeństw znacząco spada także wskaźnik urodzeń.  

Już ponad 80 proc. młodych osób żyje tam bez ślubu. Ogromna zmiana w ciągu ostatnich 20 lat

Już ponad 80 proc. młodych osób żyje tam bez ślubu. Ogromna zmiana w ciągu ostatnich 20 lat

Autor:
jdw//am
Źródło:
 Chosun Ilbo, PAP, TVN24.pl

Jeśli wziąłeś ślub w 1997 r., to jaką rocznicę obchodziłeś w 2022 r.: bawełnianą, skórzaną, srebrną czy tytanową? Na to pytanie za 500 złotych w programie "Milionerzy" odpowiadała Michalina Kwiecińska z Krakowa.

Pytanie w "Milionerach" o nazwę 25. rocznicy ślubu

Pytanie w "Milionerach" o nazwę 25. rocznicy ślubu

Autor:
mw//am
Źródło:
Milionerzy TVN

W królestwie paliw kopalnych i krainie ropy w czwartek rozpoczyna się COP28 - światowy szczyt klimatyczny. W Dubaju będą toczyły się rozmowy polityków i ekologów, jak ratować planetę. Decyzje potrzebne są tu i teraz, tym bardziej że szczyt w 2022 roku był kompletną klapą.  

COP28 rusza w czwartek. "Lobby paliwowe będzie starało się wykorzystać ten szczyt"

COP28 rusza w czwartek. "Lobby paliwowe będzie starało się wykorzystać ten szczyt"

Źródło:
Fakty TVN

Rosjanie wciąż prowokują przy wschodniej granicy NATO. Myśliwce krajów Sojuszu niemal codziennie podrywane są w powietrze, by przechwycić samoloty z czerwoną gwiazdą. Przykładem takiej bliskiej współpracy państw NATO jest misja Baltic Air Policing, której celem jest patrolowanie nieba nad Bałtykiem. Swoją misję kończą teraz Włosi, a zaczynają Francuzi.

Tak wygląda podniebna zmiana warty w ramach Baltic Air Policing

Tak wygląda podniebna zmiana warty w ramach Baltic Air Policing

Autor:
Artur
Molęda
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Spotify opublikowało właśnie muzyczne podsumowanie roku 2023. Najchętniej odtwarzanym na platformie wykonawcą w ostatnich miesiącach była Taylor Swift. Wśród polskich słuchaczy królował Taco Hemingway. Każdy użytkownik Spotify może też sprawdzić, kogo w minionym roku on sam słuchał najczęściej.

Podsumowanie 2023 roku w Spotify. Numerem jeden Taylor Swift, w Polsce dominuje rap

Podsumowanie 2023 roku w Spotify. Numerem jeden Taylor Swift, w Polsce dominuje rap

Autor:
kgo//am
Źródło:
Spotify

Wręczenie Nagród Gotham rozpoczyna co roku nowy sezon oscarowy. Tym razem za najlepszy film uznano melodramat Celine Song "Poprzednie życie", a dwie nagrody - za najlepszy scenariusz i film międzynarodowy - przypadły uhonorowanej Złotą Palmą w Cannes "Anatomii upadku" Justine Triet. Nie obyło się bez skandalu - Robert De Niro zarzucił organizatorom, że jego przemówienie zostało ocenzurowane.

Ruszył sezon oscarowy. Na początek skandal z Robertem De Niro

Ruszył sezon oscarowy. Na początek skandal z Robertem De Niro

Autor:
kob/kg
Źródło:
"The Hollywood Reporter", "Variety", Deadline, tvn24.pl

Ponad półtora miliona widzów obejrzało w ciągu sześciu tygodni od premiery "Chłopów" w reżyserii DK i Hugh Welchmanów. Tym samym nasz tegoroczny kandydat do Oscarów okazał się najchętniej oglądanym polskim filmem od wybuchu pandemii, która na nowo zdefiniowała branżę kinową.

"Chłopi" największym polskim hitem od czasu pandemii

"Chłopi" największym polskim hitem od czasu pandemii

Autor:
kob/kg
Źródło:
tvn24.pl

Dziennikarze tvn24.pl, TVN i TVN24 są wśród nominowanych do tegorocznych nagród Grand Press. Nominacje otrzymali: Justyna Suchecka, Piotr Szostak, Wojciech Bojanowski, Filip Folczak, Olga Orzechowska, Maciej Duda, Łukasz Ruciński, Michał Fuja, Grzegorz Głuszak, Marcin Jakóbczyk, Piotr Świerczek i Robert Zieliński.

Siedem nominacji dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl