Część sędziów Sądu Apelacyjnego w Warszawie we wspólnym oświadczeniu wyraziła "stanowczy sprzeciw" wobec przeniesienia orzekającej w nim sędzi Marzanny Piekarskiej-Drążek z Wydziału Karnego do Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Napisali też o "niezrozumiałych i całkowicie niesłusznych działaniach podejmowanych przez nowe kierownictwo" tego sądu.
Sędzia Sądu Apelacyjnego w Warszawie Marzanna Piekarska-Drążek została przeniesiona z II Wydziału Karnego do III Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych tej placówki. Prezesem sądu jest Piotr Schab, rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych.
Część sędziów Sądu Apelacyjnego wydała oświadczenie w tej sprawie, wyrażając "stanowczy sprzeciw wobec tej decyzji, w tym okoliczności i motywów jej podjęcia". Dodali przy tym, że "kolejny już raz zachodzi potrzeba reakcji naszego środowiska na niezrozumiałe i całkowicie niesłuszne działania podejmowane przez nowe kierownictwo Sądu Apelacyjnego w Warszawie".
Oprócz sędziów warszawskiego sądu apelacyjnego pod oświadczeniem podpisała się także część sędziów tego sądu w stanie spoczynku, część sędziów Sądu Najwyższego oraz sędziów Sądu Najwyższego w stanie spoczynku.
"Dalsze osłabienie wydziału karnego"
"Dodatkowo zwracamy uwagę, że decyzja o przeniesieniu kolejnego, bardzo doświadczonego sędziego o wysokich kwalifikacjach stanowi dalsze osłabienie wydziału karnego, który od dawna oczekuje na wsparcie kadrowe. To zaś w oczywisty sposób godzi w interes wymiaru sprawiedliwości i dobro obywateli. Decyzja ta jest przejawem braku szacunku dla wieloletniej, ciężkiej pracy sędzi Marzanny Piekarskiej - Drążek, a nadto stanowi próbę podważenia niewątpliwego autorytetu, jakim cieszy się ona w środowisku sędziowskim" - czytamy w dalszej części oświadczenia.
Czytaj także: Pierwsza prezes SN Małgorzata Manowska pisze w sprawie Ewy Leszczyńskiej-Furtak oraz Ewy Gregajtys
"Ponownie wzywamy do zmiany decyzji, pozbawionych merytorycznych podstaw, motywowanych niechęcią do trzech wyróżniających się wiedzą i doświadczeniem sędziów, którzy nie poddają się presji, mają odwagę bronić swojej niezależności orzeczniczej i postępować zgodnie z rotą ślubowania sędziowskiego, z poszanowaniem Konstytucji, a także orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i Sądu Najwyższego" - napisali sędziowie.
Źródło: tvn24.pl