Sąd Okręgowy w Katowicach zastosował wobec Pawła Szopy środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 90 dni (zgodnie z pierwotnym wnioskiem prokuratora) - poinformowała Prokuratura Krajowa na platformie X. Rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak powiedział, że to umożliwi wszczęcie poszukiwań podejrzanego listem gończym, co powinno nastąpić we wtorek lub w środę.
"Sąd Okręgowy w Katowicach uwzględnił dziś zażalenie prokuratora i zastosował wobec Pawła S. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 90 dni (zgodnie z pierwotnym wnioskiem prokuratora)" - poinformowała Prokuratura Krajowa na platformie X.
W poniedziałek prokuratura poinformowała także, że związany ze sprawą Michał K., były prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, został zatrzymany w Londynie.
Zarzuty prokuratury dotyczą brania udziału w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 § 1 K.k.) oraz przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej (art. 231 § 1 i 2 K.k.).
Prokuratura: decyzja sądu umożliwi wszczęcie poszukiwań listem gończym
Więcej o działaniach wobec Pawła Szopy mówił na konferencji prasowej rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak.
Powiedział, że poniedziałkowa decyzja sądu umożliwi prokuratorowi wszczęcie poszukiwań podejrzanego listem gończym, co powinno nastąpić we wtorek lub w środę. Dodał, że "ewentualnie w przyszłości będzie rozważana kwestia zastosowania innych środków o charakterze międzynarodowym".
Śledztwo w sprawie nieprawidłowości w RARS
Śledztwo w sprawie nieprawidłowości w RARS wszczęto w grudniu 2023 roku w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie, a w kwietniu 2024 roku sprawa została przejęta przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.
Śledztwo dotyczy między innymi dopuszczenia się w okresie od lutego 2021 roku do listopada 2023 roku przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez pracowników RARS w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Mowa jest tu o "organizowaniu i procedowaniu zakupu towarów dla ww. Agencji, a tym samym działania na szkodę interesu publicznego".
Podstawą wszczęcia śledztwa były zgromadzone przez Centralne Biuro Antykorupcyjne materiały o charakterze niejawnym oraz dwa zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożone przez Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Na dalszym etapie śledztwa GIIF złożył dwa kolejne zawiadomienia o podejrzeniu "prania brudnych pieniędzy".
Obrońca Szopy: zażalenie z całą pewnością zostanie złożone
Do komunikatu prokuratury odniósł się na platformie X Bartosz Lewandowski - obrońca Pawła Szopy (przekazał zgodę na podawanie danych jego klienta - red.). Napisał, że sąd nie powiadomił go o terminie posiedzenia, "na którym za zapaść postanowienie o pozbawieniu człowieka wolności".
"Z informacji, które posiadam wynika, że sąd wydał orzeczenie na posiedzeniu niejawnym, a zatem - potocznie mówiąc - 'przy biurku' (sic), co uniemożliwiło przedstawienie obronie stanowiska w przedmiocie zażalenia prokuratora. To jest rażące naruszenie prawa do obrony gwarantowanego nie tylko przez przepisy polskiej procedury karnej, polskiej Konstytucji, ale również Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności".
Dodał, że "na wydane postanowienie przysługuje zażalenie, które z całą pewnością w imieniu pana Pawła Szopy zostanie złożone".
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24