Jak podaje piątkowa "Rzeczpospolita", partia K'15 nie złożyła sprawozdania finansowego za 2021 rok i zostanie zdelegalizowana. Zapytany o to Paweł Kukiz stwierdził, że "nigdy nie interesowało go tworzenie partyjnych molochów", a utrata ugrupowania nie stanowi dla niego problemu.
"Rzeczpospolita" przypomniała, że partia Pawła Kukiza została utworzona w 2020 roku, a on sam po raz pierwszy dostał się do Sejmu jako lider niesformalizowanego ruchu. Ugrupowanie miało być "kolejnym narzędziem" do wpływania na politykę. Gazeta podaje, że jego krótka historia wkrótce się skończy, bo partia nie złożyła w Państwowej Komisji Wyborczej dokumentów finansowych, więc zostanie zdelegalizowana
Dziennik wskazuje, że obowiązek składania sprawozdania finansowego ciąży na wszystkich kilkudziesięciu partiach w Polsce, nawet takich, które nie mają dochodów i wydatków. Co roku sprawozdań nie składa kilka, najczęściej kanapowych ugrupowań, a tym razem jest wśród nich znana nazwa - właśnie K'15. Partia została zarejestrowana w lipcu 2020, a bazą do jej utworzenia było istniejące od 2015 roku stowarzyszenie Kukiz'15.
Kukiz o likwidacji partii
Konsekwencje niewypełnienia obowiązku są surowe. Zgodnie z ustawą o partiach politycznych "w przypadku niezłożenia przez partię polityczną sprawozdania w terminie (...) Państwowa Komisja Wyborcza występuje do sądu z wnioskiem o wykreślenie wpisu tej partii z ewidencji", a sąd "po przeprowadzeniu rozprawy wydaje postanowienie o wykreśleniu wpisu partii politycznej z ewidencji".
Prezes K'15 Paweł Kukiz mówi "Rzeczpospolitej", że wykreślenie jego partii z rejestru nie stanowi dla niego większego problemu. - Założyć chcieli ją działacze. Powiedziałem im: "jeśli chcecie, to zakładajcie i pilnujcie formalności" - mówi.
Dodaje, że do swojej partii nie przykładał większego znaczenia. - Tworzenie partyjnych molochów nigdy mnie nie interesowało. Wręcz przeciwnie, przeszedłem do polityki, by walczyć z bolszewicką konstrukcją, jaką mają wszystkie duże partie w naszym kraju - zastrzega.
Czytaj też: Paweł Kukiz na nagraniu o współpracy z PiS. "Całe państwo praktycznie i układ wisi na moich trzech głosach"
Wykreślone ugrupowania
"Rzeczpospolita" ocenia, że wykreślenie partii Kukiza może mieć jednak dla niego odczuwalne konsekwencje. Gdyby zdecydował się na samodzielny start, nie mógłby liczyć na subwencje wyborcze, przysługujące tylko partiom. Jego ruch nigdy ich dotąd nie wywalczył, właśnie dlatego, że Kukiz długo wzbraniał się przed założeniem partii.
"Czy jednak do wykreślenia dojdzie do czasu wyborów, nie jest pewne, bo w ostatnich latach procedury się przedłużają. W ewidencji wciąż widnieją ugrupowania, które nie złożyły sprawozdań finansowych za 2019 i 2020 rok. Są wśród nich np. Ruch Sprawiedliwości Społecznej Piotra Ikonowicza albo Demokracja Bezpośrednia. Ta druga, mimo nieposiadania żadnego posła, tworzy z ruchem Kukiza koło w Sejmie Kukiz'15-Demokracja Bezpośrednia. Podobnie jak K'15 powinna zniknąć z rejestru z powodu niezłożenia dokumentu za 2020 rok" - zauważa gazeta.
Dlaczego wciąż do tego nie doszło? "Od wystąpienia przez PKW z wnioskiem o wykreślenie partii z ewidencji do przeprowadzenia tego wykreślenia przez sąd upływa około dwóch, trzech miesięcy" - informuje Sąd Okręgowy w Warszawie. Dodaje jednak, że "od daty ogłoszenia stanu epidemii (...) nie wpłynął żaden wniosek PKW o wykreślenie wpisu partii z ewidencji z uwagi na niezłożenie sprawozdania finansowego".
Kukiz wystartuje z list PiS?
PKW potwierdza, że doszło do "poważnych utrudnień w pracy Państwowej Komisji Wyborczej i Krajowego Biura Wyborczego w okresie pandemii SARS-Cov-2 oraz z powodu znacznego obciążenia innymi pracami". Obiecuje jednak, że "przygotowanie wniosków dotyczących partii, które nie złożyły w terminie sprawozdań za 2021 rok, planowane jest na najbliższe tygodnie".
"Rz" pisze, że niezłożenie przez K'15 sprawozdania zbiega się z informacjami o możliwym starcie Pawła Kukiza z list PiS. O tym, że "są takie ustalenia", mówił niedawno w wywiadzie dla "Gazety Polskiej" prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Czytaj też: Paweł Kukiz: dalsze głosowanie z PiS uzależniam od losów ustaw o sędziach pokoju oraz o broni i amunicji
Źródło: PAP