Większość ludzi ma dobre intencje i chce pomagać uchodźcom z Ukrainy. Oferują transport, nocleg, pracę. Możliwe jest jednak, że ktoś będzie chciał wykorzystać trudną sytuację ludzi, którzy uciekają przed wojną w swoim kraju. Fundacja La Strada i policja przygotowały ulotki z zasadami bezpieczeństwa dla uchodźców.
Fundacja przeciwko handlowi ludźmi i niewolnictwu La Strada przygotowała specjalne ulotki dla uchodźców. Pierwsza dotyczy sytuacji na granicy, druga - kiedy Ukraińcy są już w Polsce.
Prezeska La Strady Irena Dawid-Olczyk apelowała dzisiaj na antenie TVN24, by uchodźcy przede wszystkim się nie rozdzielali, gdy wsiadają do obcego samochodu, wchodzą do czyjegoś mieszkania, znajdują się w nowym miejscu. - Lepiej trzymać się razem, dwójkami, trójkami, z rodzinami - mówiła prezeska.
O tym mówi pierwszy punkt ulotki. Drugi - by uchodźca poprosił osobę pomagającą, oferującą transport lub mieszkanie, o okazanie dowodu tożsamości. Najlepiej, jak mówiła Dawid-Olczyk, sfotografować ten dowód lub prawo jazdy i wysłać zdjęcie od razu do znajomego.
Dawid-Olczyk zaznaczyła od razu, że nie każdy uchodźca ma w Polsce znajomego. Wtedy pozostaje "wirtualny przyjaciel". - Jeśli ktoś ci pomaga, wolontariusze przynoszą zupę - zobacz, może ktoś ci da numer telefonu. To będzie twój wirtualny przyjaciel, do którego będziesz mógł się zwrócić w razie czego - mówiła Dawid-Olczyk.
Prezeska La Strady podkreślała, żeby nie wstydzić się i w razie czego informować policję. - Można również zadzwonić do nas - zachęcała. - Żadne prawa człowieka, żaden kodeks karny czy prawa pracy nie zostały zawieszone. Musimy naszych gości uchodźców przekonać o tym, że mają prawo się skarżyć, że mają prawo oczekiwać, że będą traktowani z szacunkiem. Jeśli jest niepokój związany z czyimś zachowaniem, mają prawo to wyjaśnić, nie zgadzać się na działania niezgodne z prawem.
Telefon do Fundacji La Strada czynny jest całodobowo: 605 687 750
Czytaj też: Pomoc dla obywateli Ukrainy. Na jakich warunkach można wjechać do Polski i gdzie można uzyskać pomoc?
RELACJA NA ŻYWO: Atak Rosji na Ukrainę. 18. doba >>>
Policja do uchodźców: nie przekazuj obcym osobom dokumentów czy telefonu
Ulotka La Strady powstała w związku z informacjami "o dziwnych i niepokojących sytuacjach, problemach z zakwaterowaniem uchodźców, podejrzanych ofertach pracy itp".
W czwartek 10 marca policja dolnośląska informowała o 49-latku, podejrzanym o zgwałcenie 19-latki, która uciekła z Ukrainy przed wojną. Młoda kobieta, nie znając miasta ani języka, zaufała mężczyźnie, który zaoferował jej miejsce pod swoim dachem.
W minioną sobotę lubelska policja informowała o zatrzymaniu dwóch osób, które miały zaoferować uchodźcom darmowy transport. W czasie drogi kierowca zażądał po 150 euro od każdego pasażera.
Ulotki o zasadach bezpieczeństwa, także w języku ukraińskim, przygotowało także Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji. Funkcjonariusze przypominają, że jeśli osoba nie ma zapewnionego transportu lub miejsca pobytu, może udać się do punktu recepcyjnego., który znajduje się w każdym województwie. Apelują, by nie przekazywać obcym osobom swoich dokumentów czy telefonu.
"Korzystając z ofert zatrudnienia, bądź rozważny i czujny. Bądź w stałym kontakcie z rodziną lub znajomymi; poinformuj ich o dokładnym adresie pobytu i każdej jego zmianie" - czytamy w policyjnej ulotce.
Jeśli szukasz osoby zaginionej, która przekroczyła granice Polski, skontaktuj się z centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji: +48 47 72 123 07 lub mailowo: cpozkgp@policja.gov.pl.
Przypadki podejrzenia handlu ludźmi i innych przestępstw można zgłosić pod numerem +48 47 72 565 02 lub mailowo: handelludzmibsk@policja.gov.pl
Gdy ktoś czuje się zagrożony, zawsze może zadzwonić na bezpłatny europejski numer alarmowy 112
OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO:
Źródło: TVN24