Wrocławscy śledczy nie zgadzają się z decyzją sądu, który nie aresztował mężczyzny podejrzanego o zgwałcenie 19-latki, która uciekła przed wojną z Ukrainy. Sąd - chociaż śledczy wnioskowali o zastosowanie wobec 49-letniego mężczyzny tymczasowego aresztowania - zdecydował się objąć go dozorem policyjnym. Podejrzanemu grozi do 12 lat więzienia.
Wrocławska prokuratura złożyła do sądu zażalenie na odmowę zastosowania aresztu wobec mężczyzny podejrzanego o gwałt na młodej Ukraince. W sobotę, 12 marca sąd nie przychylił się do wniosku śledczych i zastosował wobec 49-latka wolnościowe środki zapobiegawcze.
Decyzja sądu spotkała się z reakcją szefa resortu sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry. Minister poinformował w niedzielę, że polecił złożenie zażalenia na odmowę przez sąd zastosowania aresztu tymczasowego dla podejrzanego o gwałt na młodej Ukraince.
Nie wiadomo jeszcze, kiedy sąd rozpozna to zażalenie.
Rzecznik policji: przyjął ją do mieszkania i dokonał przestępstwa
Jak poinformowała policja, 49-latek poznał dziewczynę, oferując jej pomoc za pośrednictwem portalu internetowego. 19-latka była w trudnej sytuacji - uciekła z ogarniętej wojną Ukrainy, nie znała języka polskiego, nie znała miasta, nigdy nawet nie była w Polsce. Zaufała mężczyźnie, który obiecał jej dać schronienie.
- Niestety, wszystko to okazało się perfidną manipulacją ze strony 49-latka. Ze wstępnych ustaleń wynika, że mężczyzna siłą doprowadził kobietę do obcowania płciowego wbrew jej woli. Przyjął ją do swojego mieszkania i tam dokonał przestępstwa - mówi Łukasz Dutkowiak, rzecznik dolnośląskiej policji.
Jak zaznacza Dutkowiak, mężczyznę udało się zatrzymać niespełna 1,5 godziny od przyjęcia zawiadomienia o przestępstwie.
- Policja, za pośrednictwem prokuratury, będzie wnioskować o tymczasowe aresztowanie mężczyzny. Grozić mu może kara nawet do 12 lat więzienia - zapowiadał w czwartek rzecznik.
Wolnościowe środki zapobiegawcze
Wniosek o tymczasowy areszt został skierowany do sądu w piątek. - Zdaniem prokuratury, zgromadzony materiał dowodowy uprawdopodobnił fakt popełnienia przez podejrzanego zarzuconego mu przestępstwa i z uwagi na realną obawę matactwa procesowego z jego strony, tylko zastosowanie środka izolacyjnego zagwarantuje zabezpieczenie prawidłowego toku prowadzonego śledztwa - informowała Małgorzata Dziewońska z Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu.
W sobotę prokurator przekazała, że sąd wniosku nie uwzględnił. - Odmówił stosowania wobec podejrzanego tymczasowego aresztowania - podała Dziewońska. I dodała, że sąd zastosował wobec mężczyzny dozór policyjny, a to oznacza, że 49-latek musi raz w tygodniu stawiać się w komisariacie.
Marek Poteralski, rzecznik Sądu Okręgowego we Wrocławiu, w rozmowie z redakcją TVN24 przekazał, że wniosek o tymczasowy areszt został oddalony, bo sąd stwierdził, że w tym przypadku "nie ma dużego prawdopodobieństwa popełnienia gwałtu". - Sąd, podejmując decyzję, bazował na zeznaniach dwóch stron oraz na opinii biegłego psychologa - poinformował Poteralski w sobotę.
Czytaj też: Uciekają przed wojną, w Polsce szukają dachu nad głową. Gdzie i jak znaleźć bezpieczne schronienie.
Wszelkie informacje dla obywateli Ukrainy, gdzie szukać pomocy, znajdują się m.in. w komunikatach:
Policyjne telefony i infolinia
Komenda Główna Policji uruchomiła telefony dyżurne oraz kontakty drogą mailową dla osób, które chcą przekazać Policji informacje o przypadkach handlu ludźmi, przestępstwach na tle seksualnym oraz zaginięciach uchodźców i ich rodzin, przebywających na terenie RP w związku z prowadzonymi działaniami zbrojnymi na terenie Ukrainy.
Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji uruchomiło specjalny numer telefonu: 47 72 123 07 oraz skrzynkę e-mail: cpozkgp@policja.gov.pl, pod którymi można przekazywać, jak również uzyskiwać informacje oraz pomoc w sytuacjach związanych z zaginięciem osób, które przekroczyły granicę RP w związku z prowadzonymi działaniami zbrojnymi na terenie Ukrainy.
CPOZ KGP na bieżąco monitorując działania prowadzone przez jednostki Policji na terenie kraju w zakresie poszukiwania osób zaginionych stale współpracować będzie w tym zakresie z jednostkami administracji rządowej, publicznej i organizacjami pozarządowymi, które zajmują się wsparciem Policji w poszukiwaniu osób zaginionych.
Wydział do Walki z Handlem Ludźmi Biura Kryminalnego KGP prowadzi dwa kanały komunikacji. Na adres e-mail: handelludzmibsk@policja.gov.pl można przesłać policjantom informacje o wszelkich przejawach handlu ludźmi. Dodatkowo obsługiwana jest specjalna infolinia o numerze: 664 974 934. Dzwoniąc pod ten numer, przekazać można informacje dotyczące zarówno handlu ludźmi, jak i przestępstw seksualnych, pedofilii czy pornografii dziecięcej.
Infolinia ta jest również wykorzystywana do kontaktów z organizacjami pozarządowymi w zakresie niesienia pomocy ofiarom tych przestępstw.
Oglądaj telewizję na żywo w TVN24 GO:
Źródło: TVN24, Policja Dolnośląska, Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock