Jest rekord. Znamy ostateczny wynik zbiórki 26. Finału WOŚP

Polska

Ostateczna kwota zbiórki 26. Finału WOŚPtvn24
wideo 2/35

126 373 804 złote i 34 grosze. Dokładnie tyle udało się zebrać podczas 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. O rezultatach zbiórki poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej Jurek Owsiak, szef WOŚP. Zebrane pieniądze trafią m.in. na wyposażenie szpitalnych oddziałów położniczych. O godz. 19.25 Jurek Owsiak będzie gościem "Faktów po Faktach".

- Cieszymy się, że nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie graliśmy - powiedział Owsiak. Szef WOŚP przypomniał, że zdeklarowana kwota po styczniowym finale wyniosła 81 milionów 423 tysiące 542 złote. Na początku lutego te pieniądze trafiły na konto WOŚP.

Spośród miast, gdzie organizowano zbiórki dla WOŚP, najwięcej pieniędzy w 2018 roku zebrano w Warszawie - ponad 4 miliony zł. Natomiast aukcje internetowe, które były prowadzone do połowy lutego, przyniosły ponad 9 milionów zł na konto WOŚP.

"Chcemy udzielić pomocy dla oddziałów noworodkowych"tvn24

"Świat potrzebuje zobaczyć, jak robimy coś fantastycznego"

Podczas czwartkowej konferencji w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka Owsiak podkreślił, że prowadzona od 1993 roku akcja charytatywna to polska marka.

- Świat potrzebuje zobaczyć, jak robimy coś fantastycznego, dobrego, made in Poland. To jest właśnie Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy - mówił Owsiak.

Przy okazji ogłoszenia ostatecznej kwoty zebranej podczas 26. Finału WOŚP Owsiak poinformował, że 1 proc. z zebranej kwoty trafi na podniesienie standardu opieki na oddziałach psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży.

O skali problemu mówił Marek Michalak, rzecznik praw dziecka. - Temat jest znany, dawny, ale ciągle nierozwiązany - podkreślił. Michalak przypomniał statystyki dostępu dzieci i młodzieży do opieki psychiatrycznej.

- Na 20 miejsc w szpitalu przyjętych jest 32 dzieci. Lekarze nie mają już gdzie koców rozkładać. Łóżka się rozwalają, niedoszacowanie na każdym etapie, na każdym poziomie - wyliczał Michalak.

Przy okazji rzecznik praw dziecka odznaczył Jurka Owsiaka i jego żonę Lidię Niedźwiecką-Owsiak medalami z wizerunkiem Janusza Korczaka "za walkę o godność dziecięcą".

Rzecznik Praw Dziecka odznacza małżeństwo Owsiakówtvn24

Głównym partnerem 26. Finału WOŚP była Grupa TVN. Wydarzenia ze zbiórki 14 stycznia można było oglądać na antenie telewizji TVN, TTV i TVN24. W sumie relacje śledziło 13 milionów widzów.

- Nie musieliśmy puszczać ognia paszczą i nie musieliśmy chodzić po złotych schodach. To było piękne, normalne widowisko. Byliśmy ze sobą i tego nam brakuje i to daliśmy Polakom - mówił Owsiak o relacji telewizyjnej z 26. Finału WOŚP.

Owsiak o telewizyjnej relacji z 26. Finału WOŚPtvn24

Na pomoc noworodkom

81 milionów 423 tysięcy 542 złotych (http://www.tvn24.pl)

Celem tegorocznego finału WOŚP było pozyskanie środków "dla wyrównania szans w leczeniu noworodków". Fundacja chce wyposażyć szpitale położnicze w stanowiska do resuscytacji noworodków, nowoczesne inkubatory, aparaty do nieinwazyjnego wspomagania oddychania, pompy infuzyjne czy specjalistyczne aparaty USG oraz pulsoksymetry.

W 26. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy uczestniczyło około 120 tysięcy wolontariuszy. Zbiórce pieniędzy towarzyszyły liczne imprezy, między innymi koncerty, wydarzenia sportowe i licytacje. W ramach WOŚP w 2018 roku grały 1694 sztaby.

W ubiegłorocznym, 25. Finale, WOŚP zebrała 105 milionów 570 tysięcy 801 złotych i 49 groszy. W ciągu poprzednich 25 finałów Orkiestra zebrała ponad 825 milionów złotych na wsparcie polskiej medycyny.

Autor: PTD/AG / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty: