PiS wstrzymuje się z poparciem, politycy komentują pytania prezydenta

Duda o propozycjach pytań referendalnych
Duda o propozycjach pytań referendalnych
Źródło: tvn24

Prezydent Andrzej Duda zaproponował 15 pytań, na które Polacy mieliby odpowiedzieć w listopadowym referendum konstytucyjnym. Poseł PO Sławomir Nitras wskazał, że brakuje w nich "kwestii praw kobiet, związków jednopłciowych, roli Kościoła, w tym religii w szkołach, w końcu aborcji". Były szef MSZ Radosław Sikorski ocenił z kolei, że zapisanie w konstytucji obniżonego wieku emerytalnego to "najszkodliwsza propozycja". Rzeczniczka PiS Beata Mazurek zastrzegła, że stanowisko jej partii w sprawie referendum poznamy dopiero, gdy prezydent złoży wniosek o jego przeprowadzenie.

ZOBACZ PYTANIA ZAPROPONOWANE PRZEZ PREZYDENTA >

Podczas wtorkowego posiedzenia Narodowej Rady Rozwoju prezydencki minister Paweł Mucha w imieniu obecnego na posiedzeniu prezydenta Andrzeja Dudy przedstawił propozycję 15 pytań, które mają znaleźć się w referendum.

Prezydent planuje zapytać Polaków między innymi o uchwalenie nowej konstytucji, obowiązek przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego zatwierdzającego zmiany konstytucji, zagwarantowanie wprowadzenia nienaruszalności praw nabytych, takich jak 500 plus, oraz o zagwarantowanie członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

Paweł Mucha przedstawił propozycje pytań

Paweł Mucha przedstawił propozycje pytań

Opozycja krytykuje

Przedstawione pytania stały się przedmiotem wielu komentarzy polityków, wyrażanych na gorąco między innymi w mediach społecznościowych. Zdaniem Katarzyny Lubnauer, przewodniczącej Nowoczesnej, prezydent formułując "pytania referendalne do referendum konstytucyjno-konsultacyjnego wpisał w pytania program PiS".

"Chciałam przypomnieć, że czasy, 'Program partii - programem narodu' są już na szczęście słusznie minione!" - skomentowała Lubnauer na Twitterze.

Z kolei według Sławomira Nitrasa, posła Platformy Obywatelskiej, "tylko prezydent Duda mógł wpaść na to, żeby w referendum konstytucyjnym, mimo aż 15 pytań, pominąć kwestie praw kobiet, związków jednopłciowych, roli Kościoła, w tym religii w szkołach, w końcu aborcji".

"O rolnictwie mamy decydować, a o kluczowych życiowych sprawach zdecyduje prezes" - podkreślił parlamentarzysta PO we wpisie na Twitterze.

Do dzisiejszej zapowiedzi prezydenta odniósł się również Sławomir Neumann, przewodniczący klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej.

"Choćby Andrzej Duda wymyślił i 100 pytań do referendum konstytucyjnego, to i tak odpowiedzialności za łamanie obowiązującej Konstytucji nie uniknie!" - napisał Neumann.

Z kolei przewodnicząca klubu Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz oceniła na Twitterze, że zaplanowane na listopad referendum konstytucyjne to "robienie wartej 100 milionów złotych kampanii na rzecz PiS z publicznych pieniędzy".

"Wyszło szydło z worka. Po publikacji pytań w prezydenckim referendum jest już jasne, że Andrzej Duda chce wpisać się w kampanię samorządową PiS, wzmacniając ją kampanią referendalną" - napisała posłanka.

Zdaniem Marka Borowskiego, senatora niezrzeszonego, "pytania referendalne Dudy można scharakteryzować tylko w jeden sposób: tyle pracy i na nic". Jego zdaniem "wykonano solidny kawał nikomu niepotrzebnej roboty".

Zaapelował jednocześnie, aby "poważni ludzie nie podejmowali dyskusji" nad referendalnymi pytaniami, bo "taka dyskusja tylko by ten pomysł nobilitowała".

Sikorski o "najszkodliwszej propozycji"

Całą serię wpisów na Twitterze na temat pytań referendalnych opublikował Radosław Sikorski, były minister spraw zagranicznych.

"Zastanawiam się, po co Prezydent chce 'gwarantować suwerenność Polski' i ustanawiać wyższość Konstytucji nad prawem europejskim, czego nikt nie kwestionuje?" - napisał.

Odnosząc się z kolei do pytania, czy konstytucja powinna gwarantować obecność Polski w NATO, były minister spraw zagranicznych zaznaczył, że nigdy nie słyszał o takim kraju, "który wpisywałby do konstytucji konkretny sojusz wojskowy".

W ocenie Sikorskiego "najszkodliwszą propozycją jest próba zabetonowania w konstytucji obniżonego wieku emerytalnego, dyskryminacyjnego i niebezpiecznego dla gospodarki".

"Ponadto, skoro konstytucja ma być uzupełniona o zbiór pobożnych życzeń, to proponuję zapis: 'Prezydent RP nie powinien łamać niniejszej konstytucji nawet wtedy, gdy polecenie wydaje mu Prezes rządzącej partii'" - napisał, ironizując, były szef MSZ w rządzie PO-PSL.

PiS się wstrzymuje

Beata Mazurek, rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości, zapowiedziała na Twitterze, że "stanowisko PiS w sprawie referendum dotyczącego konstytucji poznamy wówczas, gdy Andrzej Duda wystąpi z wnioskiem o jego przeprowadzenie do Marszałka Senatu".

"W kwestii poparcia to musi być wspólna decyzja prezydenta, który propozycje składa, i Senatu, który ją zatwierdza. Dzisiejsze propozycje Andrzeja Dudy są wstępne" - zastrzegła rzeczniczka PiS.

PYTANIA ZAPROPONOWANE PRZEZ PREZYDENTA:

1. Czy jest Pani/Pan za uchwaleniem

a) nowej Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej?

b) zmian w obowiązującej Konstytucji RP?

2. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem do Konstytucji RP obowiązku przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego, zatwierdzającego zmiany Konstytucji?

3. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem do Konstytucji RP obowiązku przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego w sprawach o istotnym znaczeniu dla Państwa i Narodu, jeśli z takim żądaniem wystąpi co najmniej 1.000.000 obywateli?

4. Czy jest Pani/Pan za odwołaniem się w preambule Konstytucji RP do ponadtysiącletniego chrześcijańskiego dziedzictwa Polski i Europy jako ważnego źródła naszej tradycji, kultury i narodowej tożsamości?

5. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem szczególnego wsparcia dla rodziny, polegającego na wprowadzeniu zasady nienaruszalności praw nabytych (takich jak świadczenia "500+")?

6. Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP szczególnej ochrony prawa do emerytury dla kobiet od 60 roku życia, a dla mężczyzn od 65 roku życia?

7. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej?

8. Czy jest Pani/Pan za zapisaniem w Konstytucji RP gwarancji suwerenności Polski w Unii Europejskiej oraz zasady wyższości Konstytucji nad prawem międzynarodowym i europejskim?

9. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w NATO (Sojuszu Północnoatlantyckim)?

10. Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP szczególnej ochrony polskiego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego Polski?

11. Czy jest Pani/Pan za wzmocnieniem w Konstytucji RP pozycji rodziny, z uwzględnieniem ochrony obok macierzyństwa także ojcostwa?

12. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjną ochroną pracy, jako fundamentu społecznej gospodarki rynkowej?

13. Czy jest Pani/Pan za wzmocnieniem kompetencji wybieranego przez Naród Prezydenta w sferze polityki zagranicznej i zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Rzeczypospolitej Polskiej?

14. Czy jest Pani/Pan za przyznaniem w Konstytucji RP gwarancji szczególnej opieki zdrowotnej kobietom ciężarnym, dzieciom, osobom niepełnosprawnym i w podeszłym wieku?

15. Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP podziału jednostek samorządu terytorialnego na gminy, powiaty i województwa?

Autor: ads//now / Źródło: tvn24.pl

Czytaj także: