Prezydent Andrzej Duda zaproponował 15 pytań, na które Polacy mieliby odpowiedzieć w listopadowym referendum konstytucyjnym. Poseł PO Sławomir Nitras wskazał, że brakuje w nich "kwestii praw kobiet, związków jednopłciowych, roli Kościoła, w tym religii w szkołach, w końcu aborcji". Były szef MSZ Radosław Sikorski ocenił z kolei, że zapisanie w konstytucji obniżonego wieku emerytalnego to "najszkodliwsza propozycja". Rzeczniczka PiS Beata Mazurek zastrzegła, że stanowisko jej partii w sprawie referendum poznamy dopiero, gdy prezydent złoży wniosek o jego przeprowadzenie.
Podczas wtorkowego posiedzenia Narodowej Rady Rozwoju prezydencki minister Paweł Mucha w imieniu obecnego na posiedzeniu prezydenta Andrzeja Dudy przedstawił propozycję 15 pytań, które mają znaleźć się w referendum.
Prezydent planuje zapytać Polaków między innymi o uchwalenie nowej konstytucji, obowiązek przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego zatwierdzającego zmiany konstytucji, zagwarantowanie wprowadzenia nienaruszalności praw nabytych, takich jak 500 plus, oraz o zagwarantowanie członkostwa Polski w Unii Europejskiej.
Opozycja krytykuje
Przedstawione pytania stały się przedmiotem wielu komentarzy polityków, wyrażanych na gorąco między innymi w mediach społecznościowych. Zdaniem Katarzyny Lubnauer, przewodniczącej Nowoczesnej, prezydent formułując "pytania referendalne do referendum konstytucyjno-konsultacyjnego wpisał w pytania program PiS".
"Chciałam przypomnieć, że czasy, 'Program partii - programem narodu' są już na szczęście słusznie minione!" - skomentowała Lubnauer na Twitterze.
Z kolei według Sławomira Nitrasa, posła Platformy Obywatelskiej, "tylko prezydent Duda mógł wpaść na to, żeby w referendum konstytucyjnym, mimo aż 15 pytań, pominąć kwestie praw kobiet, związków jednopłciowych, roli Kościoła, w tym religii w szkołach, w końcu aborcji".
PAD zaproponował pytania referendalne do referendum konstytucyjno-konsultacyjnego. Wpisał w nie program PIS.
— Katarzyna Lubnauer (@KLubnauer) 12 czerwca 2018
Chciałam przypomnieć, że czasy,
„Program partii - programem narodu”
są juz na szczęście słusznie minione!@Nowoczesna
"O rolnictwie mamy decydować, a o kluczowych życiowych sprawach zdecyduje prezes" - podkreślił parlamentarzysta PO we wpisie na Twitterze.
Do dzisiejszej zapowiedzi prezydenta odniósł się również Sławomir Neumann, przewodniczący klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej.
Tylko A.Duda mógł wpaść na to, żeby referendum konstyt. mimo aż 15pytań pominąć kwestie praw kobiet, związków jednopłciowych, roli kościoła, w tym religii w szkołach, w końcu aborcji. O rolnictwie mamy decydować, a o kluczowych życiowych sprawach zdecyduje prezes. PAD przywykł
— Slawomir Nitras (@SlawomirNitras) 12 czerwca 2018
"Choćby Andrzej Duda wymyślił i 100 pytań do referendum konstytucyjnego, to i tak odpowiedzialności za łamanie obowiązującej Konstytucji nie uniknie!" - napisał Neumann.
Choćby PAD wymyślił i 100 pytań do referendum konstytucyjnego to i tak odpowiedzialności za łamanie obowiązującej Konstytucji nie uniknie!
— Sławek Neumann (@SlawekNeumann) 12 czerwca 2018
Przed pytaniem:”dlaczego Pan łamie Konstytucję?” może uciec z KFC ale to pytanie dogoni go przed Trybunałem Stanu!
Z kolei przewodnicząca klubu Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz oceniła na Twitterze, że zaplanowane na listopad referendum konstytucyjne to "robienie wartej 100 milionów złotych kampanii na rzecz PiS z publicznych pieniędzy".
"Wyszło szydło z worka. Po publikacji pytań w prezydenckim referendum jest już jasne, że Andrzej Duda chce wpisać się w kampanię samorządową PiS, wzmacniając ją kampanią referendalną" - napisała posłanka.
Wyszło szydło z worka. Po publikacji pytań w prezydenckim #referendum jest już jasne, że @AndrzejDuda chce wpisać się w kampanię samorządową PiS wzmacniając ją kampanią referendalną. Tylko, że to robienie wartej 100 milionów zł kampanii, na rzecz PiS, z publicznych pieniędzy.
— Kamila Gasiuk-Pihowicz (@Gasiuk_Pihowicz) 12 czerwca 2018
Zdaniem Marka Borowskiego, senatora niezrzeszonego, "pytania referendalne Dudy można scharakteryzować tylko w jeden sposób: tyle pracy i na nic". Jego zdaniem "wykonano solidny kawał nikomu niepotrzebnej roboty".
Zaapelował jednocześnie, aby "poważni ludzie nie podejmowali dyskusji" nad referendalnymi pytaniami, bo "taka dyskusja tylko by ten pomysł nobilitowała".
Pytania referendalne Dudy można scharakteryzować tylko w jeden sposób: tyle pracy i na nic.Wykonano solidny kawał nikomu niepotrzebnej roboty. Apeluję,aby poważni ludzie nie podejmowali nad tym dyskusji.Taka dyskusja tylko by ten pomysł nobilitowała.
— Marek Borowski (@MarekBorowski) 12 czerwca 2018
Sikorski o "najszkodliwszej propozycji"
Całą serię wpisów na Twitterze na temat pytań referendalnych opublikował Radosław Sikorski, były minister spraw zagranicznych.
"Zastanawiam się, po co Prezydent chce 'gwarantować suwerenność Polski' i ustanawiać wyższość Konstytucji nad prawem europejskim, czego nikt nie kwestionuje?" - napisał.
Zastanawiam się po co Prezydent chce 'gwarantować suwerenność Polski' i ustanawiać wyższość Konstytucji nad prawem europejskim, czego nikt nie kwestionuje?
— Radosław Sikorski (@sikorskiradek) 12 czerwca 2018
Odnosząc się z kolei do pytania, czy konstytucja powinna gwarantować obecność Polski w NATO, były minister spraw zagranicznych zaznaczył, że nigdy nie słyszał o takim kraju, "który wpisywałby do konstytucji konkretny sojusz wojskowy".
W ocenie Sikorskiego "najszkodliwszą propozycją jest próba zabetonowania w konstytucji obniżonego wieku emerytalnego, dyskryminacyjnego i niebezpiecznego dla gospodarki".
"Ponadto, skoro konstytucja ma być uzupełniona o zbiór pobożnych życzeń, to proponuję zapis: 'Prezydent RP nie powinien łamać niniejszej konstytucji nawet wtedy, gdy polecenie wydaje mu Prezes rządzącej partii'" - napisał, ironizując, były szef MSZ w rządzie PO-PSL.
Najszkodliwszą propozycją jest moim zdaniem próba zabetonowania w konstytucji obniżonego wieku emerytalnego, dyskryminacyjnego i niebezpiecznego dla gospodarki. Sam słyszałem podczas debaty w 2016 roku w Cambridge gdy PMM mówił, że ta reforma była nieracjonalna.
— Radosław Sikorski (@sikorskiradek) 12 czerwca 2018
PiS się wstrzymuje
Beata Mazurek, rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości, zapowiedziała na Twitterze, że "stanowisko PiS w sprawie referendum dotyczącego konstytucji poznamy wówczas, gdy Andrzej Duda wystąpi z wnioskiem o jego przeprowadzenie do Marszałka Senatu".
"W kwestii poparcia to musi być wspólna decyzja prezydenta, który propozycje składa, i Senatu, który ją zatwierdza. Dzisiejsze propozycje Andrzeja Dudy są wstępne" - zastrzegła rzeczniczka PiS.
Stanowisko PiS ws. referendum dot. konstytucji poznamy wówczas, gdy PAD wystapi z wnioskiem o jego przeprowadzenie do Marszałka Senatu. W kwestii poparcia to musi byc wspólna decyzja PAD , który propozycje składa i Senatu który ją zatwierdza.Dzisiejsze propozycje PAD są wstępne.
— Beata Mazurek (@beatamk) 12 czerwca 2018
PYTANIA ZAPROPONOWANE PRZEZ PREZYDENTA:
1. Czy jest Pani/Pan za uchwaleniem
a) nowej Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej?
b) zmian w obowiązującej Konstytucji RP?
2. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem do Konstytucji RP obowiązku przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego, zatwierdzającego zmiany Konstytucji?
3. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem do Konstytucji RP obowiązku przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego w sprawach o istotnym znaczeniu dla Państwa i Narodu, jeśli z takim żądaniem wystąpi co najmniej 1.000.000 obywateli?
4. Czy jest Pani/Pan za odwołaniem się w preambule Konstytucji RP do ponadtysiącletniego chrześcijańskiego dziedzictwa Polski i Europy jako ważnego źródła naszej tradycji, kultury i narodowej tożsamości?
5. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem szczególnego wsparcia dla rodziny, polegającego na wprowadzeniu zasady nienaruszalności praw nabytych (takich jak świadczenia "500+")?
6. Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP szczególnej ochrony prawa do emerytury dla kobiet od 60 roku życia, a dla mężczyzn od 65 roku życia?
7. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej?
8. Czy jest Pani/Pan za zapisaniem w Konstytucji RP gwarancji suwerenności Polski w Unii Europejskiej oraz zasady wyższości Konstytucji nad prawem międzynarodowym i europejskim?
9. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w NATO (Sojuszu Północnoatlantyckim)?
10. Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP szczególnej ochrony polskiego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego Polski?
11. Czy jest Pani/Pan za wzmocnieniem w Konstytucji RP pozycji rodziny, z uwzględnieniem ochrony obok macierzyństwa także ojcostwa?
12. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjną ochroną pracy, jako fundamentu społecznej gospodarki rynkowej?
13. Czy jest Pani/Pan za wzmocnieniem kompetencji wybieranego przez Naród Prezydenta w sferze polityki zagranicznej i zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Rzeczypospolitej Polskiej?
14. Czy jest Pani/Pan za przyznaniem w Konstytucji RP gwarancji szczególnej opieki zdrowotnej kobietom ciężarnym, dzieciom, osobom niepełnosprawnym i w podeszłym wieku?
15. Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP podziału jednostek samorządu terytorialnego na gminy, powiaty i województwa?
Autor: ads//now / Źródło: tvn24.pl