Zadaniem Przemysława Czarnka jest to, aby nie doszło do zwolnień nauczycieli - powiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Mueller odnosząc się do słów ministra edukacji i nauki. - Mówił o tym, że ryzyka związane z naturalnymi procesami demograficznymi istnieją i dlatego trzeba podjąć takie działania, aby do takiej sytuacji nie doszło - dodał.
Rzecznik rządu odniósł się na konferencji prasowej do czwartkowej wypowiedzi ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka dotyczącej zwalniania nauczycieli. - Minister Czarnek chce podjąć działania, które doprowadzą do tego, żeby nie było takiej sytuacji, a nie, że chce zwalniać nauczycieli. Przecież to jest absurdalna teza, którą gdzieś tutaj widzę pomiędzy wierszami albo w niektórych mediach - powiedział Mueller.
Rzecznik rządu zapewnił, że zadaniem szefa MEiN jest to, aby nie doszło do zwolnień nauczycieli. - Mówił o tym, że ryzyka związane z naturalnymi procesami demograficznymi istnieją i dlatego trzeba podjąć takie działania, aby do takiej sytuacji nie doszło - dodał.
Czarnek o zwolnieniach nauczycieli
W czwartek rano Czarnek został zapytany w internetowej części rozmowy w Radiu Zet między innymi o to, czy w przyszłym roku będą zwolnienia nauczycieli.
- Nie, jeszcze nie w przyszłym roku, ale w perspektywie dwóch, trzech lat na 100 procent tak, zwłaszcza w szkołach średnich. Wiedzą to dyrektorzy liceów, choćby takich jak w Prudniku, którzy nie zatrudniają dodatkowo nauczycieli. Wolą dać nadgodziny nauczycielom, dlatego że to powoduje, że później nie trzeba będzie tych nauczycieli zwalniać – powiedział Czarnek w wywiadzie.
Mówiąc o skali zwolnień powiedział: "To jest kwestia około 100 tysięcy nauczycieli z 700 tysięcy w perspektywie 2-3 lat". Dodał, że w 2023 roku nie trzeba będzie jeszcze dokonywać tych zwolnień.
Czarnek wskazał, że "wchodzi potężny niż demograficzny, zwłaszcza do szkół średnich". Zaznaczył, że to będzie powodowało, że nauczycieli będzie tam za dużo i należy przygotować odpowiednie rozwiązania, które umożliwią pewnej grupie nauczycieli przejść na emeryturę. Pytany o to, czy będzie powrót do wcześniejszej emerytury zawodowej dla nauczycieli, powiedział: "To jest rozwiązanie, które absolutnie musi wrócić na tapet i musi być dyskutowane."
- To jest rozwiązanie, nad którym na pewno będziemy dyskutować w styczniu i w kolejnych miesiącach po to, żeby – być może – jeszcze w pierwszym półroczu przyszłego roku stosowną ustawę uchwalić z jakąś perspektywą wejścia w życie konkretnych rozwiązań – powiedział minister edukacji.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24