Protest ratowników medycznych. Doktor Szułdrzyński: nerwy są naciągnięte jak postronki

Źródło:
TVN24
Szułdrzyński o proteście ratowników medycznych
Szułdrzyński o proteście ratowników medycznychTVN24
wideo 2/5
Szułdrzyński o proteście ratowników medycznychTVN24

Od początku września trwa protest ratowników medycznych. O jego konsekwencje dla systemu ochrony zdrowia pytani byli goście "Faktów po Faktach". - Musi być zabezpieczone ratownictwo medyczne i to w tej chwili jest najważniejsze - ocenił doktor Konstanty Szułdrzyński ze szpitala MSWiA w Warszawie. W opinii doktora Wojciecha Feleszki, w kontekście zbliżającej się czwartej fali pandemii COVID-19 brak skupienia się na ratownikach "jest bardzo niedobrym pomysłem".

Ratownicy medyczni walczą o wyższe wynagrodzenia, nie zgadzają się też na wyjątkowo trudne warunki pracy. Od 1 września rozpoczęli ogólnopolski protest. Część z nich nie przyszła do pracy lub wzięła minimalną liczbę godzin podczas dyżurów. Ratownicy zapowiadają, że 11 września chcą wziąć udział w dużej manifestacji pracowników ochrony zdrowia, która ma odbyć się w stolicy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

O protest ratowników w kontekście wyzwań, przed którymi stoi system ochrony zdrowia w Polsce pytani byli w "Faktach po Faktach" doktor Konstanty Szułdrzyński z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie oraz doktor Wojciech Feleszko, pediatra z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 

Protest ratowników medycznych
Protest ratowników medycznychTVN24

Protest ratowników medycznych. Goście "Faktów po Faktach" komentują

- Najważniejszy powinien być interes pacjenta i jego bezpieczeństwo. Można się zajmować strajkiem w ten lub inny sposób, natomiast musi być zabezpieczone ratownictwo medyczne i to w tej chwili jest najważniejsze - mówił Konstanty Szułdrzyński.

Pytany, czy w jego szpitalu protest ratowników jest już odczuwalny, przyznał, że choć utrudnienia nie są dotkliwe, to jednak są. - Myślę, że rezerwy, które uruchomiono, będą się wyczerpywać z upływem czasu. Kolejne grupy są coraz bardziej zmęczone pandemią i dość wyjątkowymi warunkami pracy i nerwy są w tej chwili naciągnięte jak postronki - dodał.

- Czwarta fala [pandemii COVID-19 - przyp. red.] stoi u progu naszych drzwi, liczba zachorowań rośnie i za chwilę będziemy mieli kryzys podobny do tego, jaki był wiosną. Myślę, że wszyscy widzą i czują, że tak rzeczywiście będzie. W tym kontekście niedoopiekowanie się ratownikami medycznymi jest bardzo niedobrym pomysłem - ocenił doktor Wojciech Feleszko.

Szułdrzyński o systemie opieki zdrowia: to jest permanentny kryzys

Goście TVN24 pytani byli również o ogólny stan polskiej ochrony zdrowia. - To jest permanentny kryzys. Pamiętam, jak kończyłem studia i szedłem do pracy, wszyscy mówili: nie przejmuj się, za kilka lat będzie lepiej i za kilka lat powtarzaliśmy sobie to samo – mówił doktor Szułdrzyński.

- Ten system działa tak, jak działa. On ma priorytety, które są dość zdumiewające i pacjenci odczuwają to na własnej skórze. (…). Zastanawiając się głębiej nad tym, o co chodzi, to [sądzę, że - przyp. red.] pacjent nie jest najważniejszym elementem tego systemu. Nie chciałbym użyć stwierdzenia, że jest wręcz elementem niepożądanym. Wydaje się, że głównym celem jest produkowanie dokumentacji - powiedział.

Pytany o to, co należy zrobić, by poprawić funkcjonowanie systemu opieki zdrowia, Szułdrzyński ocenił, że "najważniejsze jest w tej chwili wprowadzenie zupełnie innego sposobu finansowania, który byłby oparty o ocenę rzeczywistej jakości". - To znaczy wyników leczenia pacjentów, a nie tego, co się znajduje w dokumentacji. W tej chwili płaci się za wykonane procedury, niezależnie od ich wyniku. W momencie, kiedy istotna byłaby jakość, również kompetencje pracowników nabrałyby znacznie większej wagi i ludzie czuliby się znacznie bardziej docenieni przez pracodawców - dodał.

Feleszko o młodych lekarzach: wielu znalazło pracę za granicą

Wojciech Feleszko pytany był o postawę młodego pokolenia medyków. - Młode pokolenie jest znacznie bardziej asertywne i ma więcej możliwości pracy. Fakt przystąpienia Polski do Unii Europejskiej otworzył rynek pracy dla lekarzy i bardzo wielu z naszych lekarzy znalazło pracę poza granicami Polski, czy to z konieczności, czy to z wyboru - zwrócił uwagę.

Jak dodał, "trzeba pamiętać w Polsce, że alternatywa dla lekarzy, ratowników medycznych czy pielęgniarek istnieje". - Coś trzeba zrobić, żeby ci ludzie nie odpływali - dodał gość "Faktów po Faktach".  

Feleszko: Istnieje alternatywa dla młodych medyków. Trzeba robić wszystko, żeby nie wyjeżdżali
Feleszko: Istnieje alternatywa dla młodych medyków. Trzeba robić wszystko, żeby nie wyjeżdżali TVN24

Szułdrzyński: mamy szczepionki i musimy z nich skorzystać

Goście TVN24 pytani byli także o to, jak ich zdaniem można zapobiec gwałtownemu rozwojowi czwartej fali pandemii COVID-19. - Sytuacja teraz jest zupełnie inna niż była na wiosnę, a już na pewno zupełnie odmienna od tego, co było w zeszłym roku. Teraz mamy szczepionki i musimy z nich skorzystać - powiedział Konstanty Szułdrzyński.

Na pytanie, czy możemy mieć nadzieję, że w Polsce koronawirus nie rozprzestrzeni się tak, jak dzieje się to już w niektórych innych krajach, odpowiedział, że "gdybyśmy byli Nową Zelandią i znajdowali się na środku oceanu (…) to moglibyśmy taką nadzieję mieć". - Natomiast nie jesteśmy na środku oceanu. Jesteśmy w samiusieńkim środku Europy i wszystko, co się dzieje w krajach sąsiednich, dociera do nas, chociaż to opóźnienie może być usypiające - ocenił doktor Szułdrzyński.

Doktor Feleszko zwrócił uwagę, jak inne europejskie kraje radzą sobie z pandemią COVID-19. Przywołał przykład Francji, gdzie władze zdecydowały o zastrzeżeniu dostępu do części usług publicznych jedynie dla osób zaszczepionych, co wywołało gwałtowny wzrost rejestracji na szczepienia. - Myślę, że to jest moment, w którym powinniśmy taką decyzję podjąć, chociaż liderzy naszego kraju raczej wypowiadają się w tym kontekście przeciwnie do jakiekolwiek obowiązku - zauważył.

Szułdrzyński o powikłaniach po przejściu COVID-19

Doktor Szułdrzyński odniósł się także do zagrożenia, jakim są powikłania pocovidowe. - Te konsekwencje są bardzo trudne do przewidzenia, bo nie są związane z ciężkością stanu, one dotyczą również osób młodych i nie radzimy sobie z nimi terapeutycznie, ponieważ nie mamy ani możliwości leczenia wirusa, ani skutecznego zapobiegania i leczenia tych powikłań - powiedział.

Profesor Drąg: szczepienia przeciw COVID-19 są piętą achillesową w chwili obecnej
Profesor Drąg: szczepienia przeciw COVID-19 są piętą achillesową w chwili obecnejTVN24

- To nie tylko ryzyko śmierci, którego możemy się bać, ale również ryzyko wystąpienia powikłań powinno skłaniać nas, żeby starać opanować tę pandemię tak szybko, jak się da - zauważył.

Przy tej okazji zwrócił uwagę, że "leczenie pacjentów z covidem, które miało miejsce podczas każdej z kolejnych fal i będzie miało miejsce również w późniejszym czasie, ze względu na konieczność leczenia powikłań zabiera miejsce w tym przeciążonym systemie opieki zdrowotnej dla wszystkich pozostałych pacjentów".

Feleszko: zaszczepieni dzieci, to możliwość uczenia się w szkole

Doktor Feleszko pytany był, czy w jego opinii uda się przetrwać rok szkolny w wariancie stacjonarnym. - Kilka szkół już było w Polsce zamkniętych z powodu wykrycia jednego czy dwóch przypadków COVID-19 u dzieci. Spodziewamy się, że to będą punktowe, kilkutygodniowe zamknięcia szkół. Myślę, że do znaczącego lockdownu nie dojdzie, chyba że sytuacja będzie dramatyczna - ocenił.

- Bardzo wiele jest w naszych rękach. (…) Jeżeli postawimy tamę temu wirusowi, to wówczas do lockdownu nie dojdzie. Wszyscy rodzice powinni zdać sobie sprawę, że zaszczepienie siebie i swoich nastolatków to jest również możliwość uczenia się przez te dzieci w warunkach szkolnych - zwrócił uwagę gość "Faktów po Faktach".

Autorka/Autor:ft//now

Źródło: TVN24

Tagi:
Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

To nie jest zdarzenie niemożliwe, bo się zdarzyło. Jednak te 11 osób trafiło szóstki w Lotto tego samego dnia. Tym rządzą podstawowe prawa rachunku prawdopodobieństwa, a głównie tak zwany rozkład Poissona - powiedział w rozmowie z TVN24 profesor Andrzej Sokołowski, ekonomista, statystyk z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Wysyp szóstek w Lotto. "To nie jest zdarzenie niemożliwe"

Wysyp szóstek w Lotto. "To nie jest zdarzenie niemożliwe"

Źródło:
tvn24.pl

Księżna Walii w ten weekend weźmie udział w uroczystościach w Londynie, które odbędą się z okazji Dnia Pamięci - poinformował Pałac Buckingham. Podano szczegóły.

Nowy komunikat Pałacu Buckingham o księżnej Kate

Nowy komunikat Pałacu Buckingham o księżnej Kate

Źródło:
BBC

Po wygraniu wyborów w USA przez Donalda Trumpa w polskich mediach społecznościowych zaczęto rozpowszechniać rzekomy cytat z książki, którą napisał kiedyś J.D. Vance - teraz kandydat na wiceprezydenta. Miał to być niewybredny żart o Polakach. Jednak słowa te wcale nie pochodzą z jego książki "Elegia dla bidoków".

J.D. Vance "tak pisał o Polakach"? Nie on

J.D. Vance "tak pisał o Polakach"? Nie on

Źródło:
Konkret24

Z jednego z laboratoriów w Karolinie Południowej uciekło kilkadziesiąt makaków królewskich. Trwa akcja, dzięki której zostaną złapane. Służby wiedzą, gdzie ukrywają się zwierzęta. Wiadomo też jak uciekły. Policja doradziła mieszkańcom, by zamknęli drzwi i okna w domach.

Małpy uciekły z laboratorium. Wiadomo, gdzie się ukrywają

Małpy uciekły z laboratorium. Wiadomo, gdzie się ukrywają

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl, ABC News

W samolocie australijskiej linii lotniczej Qantas podczas startu z Sydney doszło do awarii silnika, której towarzyszył głośny huk. Maszyna zdołała bezpiecznie zawrócić i po około pół godzinie awaryjnie wylądować. W tym samym czasie, gdy doszło do awarii startującego samolotu, wzdłuż drogi startowej zapaliła się trawa, a okolicę spowił gęsty dym. Służby próbują ustalić, czy oba zdarzenia były ze sobą powiązane.

"Potężny huk" podczas startu i pożar na lotnisku. "Od razu wiedzieliśmy, że coś jest nie tak"

"Potężny huk" podczas startu i pożar na lotnisku. "Od razu wiedzieliśmy, że coś jest nie tak"

Źródło:
Guardian, Reuters, tvn24.pl

Lekarze, pielęgniarki, nauczyciele, magazynierzy, murarze czy spawacze - to tylko niektóre z listy zawodów deficytowych według prognozy na 2025 rok. Niedobory mają dotyczyć 23 zawodów - o sześć mniej niż w ubiegłym roku.

Nowa lista zawodów deficytowych w Polsce

Nowa lista zawodów deficytowych w Polsce

Źródło:
PAP

3,3 tysiąca osób, które ukończyły 100 lat, otrzymuje obecnie świadczenie honorowe – poinformował w piątek rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Wojciech Dąbrówka. Wynosi ono 6246 złotych brutto.

Dodatkowe ponad sześć tysięcy co miesiąc. Jest jeden warunek

Dodatkowe ponad sześć tysięcy co miesiąc. Jest jeden warunek

Źródło:
PAP

Aplikacja mObywatel została wzbogacona o nową funkcję. Umożliwi raportowanie treści dotyczących seksualnego wykorzystywania dzieci - przekazał wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Dodał, że w pierwszym półroczu zgłoszono ponad 10 tysięcy treści tego typu. - Ta liczba wzrosła o 400 procent, to jest bardzo niepokojące - zaznaczył.

Nowa funkcja w aplikacji mObywatel. Chodzi o nielegalne treści

Nowa funkcja w aplikacji mObywatel. Chodzi o nielegalne treści

Źródło:
PAP

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu uwzględnił w piątek wniosek Prokuratury Regionalnej w Krakowie o przejęciu funkcji oskarżyciela w procesie policjantki z Zakopanego, która interweniowała u prokuratora opiekującego się dzieckiem. Funkcjonariuszka została skazana w pierwszej instancji za przekroczenie uprawnień.

Prokuratura Regionalna w Krakowie przejmie funkcję oskarżyciela w procesie policjantki

Prokuratura Regionalna w Krakowie przejmie funkcję oskarżyciela w procesie policjantki

Źródło:
PAP

Prokuratura ma już wstępne wyniki sekcji zwłok trzylatki z okolic Grodziska Wielkopolskiego. Wiadomo, że konieczne będą "dodatkowe, poszerzone badania". Prawdopodobnie dziewczynka, jej siostra i matka zatruły się oparami środka na gryzonie, który rozłożyli w pastylkach wokół domu. Okoliczności tragedii bada policja i prokuratura.

Trzylatka miała objawy zatrucia, nie udało się jej uratować. Są wyniki sekcji zwłok

Trzylatka miała objawy zatrucia, nie udało się jej uratować. Są wyniki sekcji zwłok

Źródło:
TVN24

W Galewicach (Łódzkie) kierująca wjechała samochodem osobowym w dom. Kobieta miała ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie. Uderzenie było tak silne, że pękła ściana budynku. Znajdująca się w nim kobieta, podobnie jak kierująca, trafiła do szpitala. Policja opublikowała nagranie z momentu zdarzenia, które jest wstrząsające.

Bez hamowania, na pełnej prędkości, przebiła ogrodzenie i wjechała w dom. Wstrząsające nagranie

Bez hamowania, na pełnej prędkości, przebiła ogrodzenie i wjechała w dom. Wstrząsające nagranie

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Do Sądu Rejonowego w Cieszynie trafił akt oskarżenia przeciwko Wiesławowi G. Mężczyzna został oskarżony między innymi o znieważenie zwłok swego ojca Andrzeja G., którego ciało po śmierci umieścił w chłodziarko-zamrażarce i tam przetrzymywał przez ponad pół roku. W tym czasie pobierał jego emeryturę.

Zamroził ciało ojca i pobierał jego emeryturę

Zamroził ciało ojca i pobierał jego emeryturę

Źródło:
tvn24.pl

Na 25 lat więzienia skazał sąd Dawida B. oskarżonego o zabójstwo w 2022 roku 49-latka na placu Orląt Lwowskich w Częstochowie. Mężczyzna zadał swojej ofierze ciosy młotkiem. Zaatakowany mężczyzna zmarł w szpitalu. Według śledczych, motywem działania oskarżonego była zazdrość o kobietę. Prokuratura żądała przed sądem dożywocia i nie wyklucza apelacji. W odrębnym procesie odpowiada Jordan M. oskarżony o udział w śmiertelnym pobiciu 49-latka.

Atak młotkiem na 49-latka, mężczyzna zmarł. Zapadł wyrok

Atak młotkiem na 49-latka, mężczyzna zmarł. Zapadł wyrok

Źródło:
tvn24.pl, PAP
Jak ksiądz Michał O. szykował się do budowy Medialnego Centrum Ewangelizacji

Jak ksiądz Michał O. szykował się do budowy Medialnego Centrum Ewangelizacji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Jacek Siewiera to nie jest osoba, której wypowiedzi powinienem w ogóle komentować - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński dziennikarzom w Sejmie. Pytany był między innymi o słowa szefa BBN dotyczące prowadzenia resortu obrony narodowej w czasie, gdy kierował nim Antoni Macierewicz.

Kaczyński o słowach Siewiery: najwyraźniej chce się jakoś ustawić w tej rzeczywistości

Kaczyński o słowach Siewiery: najwyraźniej chce się jakoś ustawić w tej rzeczywistości

Źródło:
TVN24

Mieszkańcy miejscowości Stawiski i Szaciłówka znaleźli balony, za pomocą których ktoś próbował przemycić papierosy bez polskiej akcyzy.

Szmuglowali papierosy za pomocą balonów

Szmuglowali papierosy za pomocą balonów

Źródło:
tvn24.pl

Unia Europejska musi nadal wspierać niezależność i suwerenność Ukrainy - oświadczył przed nieformalnym posiedzeniem przywódców UE w Budapeszcie szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Jak stwierdził, "Ukraina ma być przy stole, a nie w menu".

Szef unijnej dyplomacji: Ukraina ma być przy stole, a nie w menu

Szef unijnej dyplomacji: Ukraina ma być przy stole, a nie w menu

Źródło:
PAP, Interfax-Ukraina

Szefowie MSZ oraz MON zareagowali w piątek wpisami na postawę polityków prawicy w kontekście relacji polsko-amerykańskich. Radosław Sikorski napisał o "lizusostwie i donosicielstwie niektórych polskich polityków" i ocenił, że to "przesada", a Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że "o kształcie rządu w Polsce decydują tylko i wyłącznie Polki i Polacy".

Sikorski o "lizusostwie i donosicielstwie", Kosiniak-Kamysz o "kompletnym absurdzie"

Sikorski o "lizusostwie i donosicielstwie", Kosiniak-Kamysz o "kompletnym absurdzie"

Źródło:
tvn24.pl, PAP, wPolityce.pl

Przedstawiciele komisji śledczej do spraw Pegasusa zapowiedzieli w piątek, że skierują, za pośrednictwem Marszałka Sejmu, wniosek o uchylenie immunitetu Zbigniewa Ziobry. Przekazali też, że jest wniosek o doprowadzenie byłego ministra sprawiedliwości przed komisję śledczą.

Zapowiedź wniosku o uchylenie immunitetu Ziobry

Źródło:
TVN24, PAP

Prokurator generalny Adam Bodnar powołał w Prokuraturze Krajowej zespół śledczy do zbadania nieprawidłowości w funkcjonowaniu podkomisji smoleńskiej w latach 2016-2023. Zajmie się złożonymi przez MON zawiadomieniami oraz raportem z prac zespołu oceniającego działalność podkomisji Antoniego Macierewicza.

Specjalny zespół śledczych powołany. Zajmie się podkomisją Macierewicza

Specjalny zespół śledczych powołany. Zajmie się podkomisją Macierewicza

Źródło:
tvn24.pl

Roczne emisje dwutlenku węgla z prywatnych lotów wzrosły o 46 procent między 2019 a 2023 rokiem. Tak wynika z analizy opublikowanej w czasopiśmie naukowym "Communications Earth & Environment", wydawanym przez Nature. Rekordziści wytworzyli 2400 ton CO2 na osobę w zeszłym roku.

Niemal 500 razy więcej niż przeciętna osoba. Zatrważające obliczenia Szwedów

Niemal 500 razy więcej niż przeciętna osoba. Zatrważające obliczenia Szwedów

Źródło:
PAP

W ciągu doby od wyboru Donalda Trumpa na prezydenta USA majątki dziesiątki najbogatszych ludzi globu zwiększyły się łącznie o 64 miliardy dolarów - poinformowała stacja informacyjna CNN. Najbardziej - o 25,5 miliarda dolarów - wzbogacił się Elon Musk.

Imponujący wzrost majątku w ciągu jednej doby

Imponujący wzrost majątku w ciągu jednej doby

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że klauzule, w oparciu o które Vectra dokonywała zmian wysokości opłat, były niedozwolone - przekazał UOKiK w komunikacie. Nałożył za to na spółkę karę finansową w wysokości ponad 68 miliona złotych, a także nakazał zwrot klientom sumy zapłaconych podwyżek abonamentu. "Nie zgadzamy się z decyzją prezesa UOKiK i złożymy od niej odwołanie" - zapowiada w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl Vectra.

Duży operator ma zwrócić pieniądze klientom. Decyzja urzędu

Duży operator ma zwrócić pieniądze klientom. Decyzja urzędu

Źródło:
PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto aż 11 graczy trafiło szóstki. Żaden z nich nie został tym samym milionerem. Po odliczeniu podatku każdy dostanie niespełna 200 tysięcy złotych. Aż 270 osób trafiło też piątki. To kilka razy więcej niż zwykle. W kolejnym losowaniu do wygrania będą dwa miliony złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 7 listopada 2024 roku.

Kumulacja w Lotto rozbita. Padło aż 11 szóstek

Kumulacja w Lotto rozbita. Padło aż 11 szóstek

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych nie powinno być wprowadzone od przyszłego roku - twierdzi ministra rodziny pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Zdaniem szefowej resortu rodziny nie należy zaskakiwać pracowników i pracodawców tak dużymi zmianami w krótkim czasie.

"Duża zmiana" w sprawie pensji. "Nie należy zaskakiwać ani pracowników, ani pracodawców"

"Duża zmiana" w sprawie pensji. "Nie należy zaskakiwać ani pracowników, ani pracodawców"

Źródło:
PAP

Opozycja oskarża rząd Donalda Tuska o fatalną politykę gospodarczą, której skutkiem ma być to, że wielkie międzynarodowe firmy wycofują się z planów dotyczących Polski. Jako przykłady podawane są najczęściej koncerny: Intel, Ford, Maersk, Beko. Tylko że ich decyzje mają inne podłoże. Wyjaśniamy.

Intel, Ford, Beko, Maersk. Polska traci inwestycje "przez nieudolność rządu"? Wyjaśniamy

Intel, Ford, Beko, Maersk. Polska traci inwestycje "przez nieudolność rządu"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

W Mozambiku od końca października co najmniej 18 osób zginęło w zamieszkach, które wybuchły po ogłoszeniu wyniku wyborów prezydenckich. Oficjalnie wygrał je Daniel Chapo, ale opozycja nie uznaje rezultatów głosowania. Sytuacja w Mozambiku budzi coraz większy niepokój sąsiednich państw.

Chaos i śmierć po ogłoszeniu wyników wyborów. Sąsiedzi zamykają granicę

Chaos i śmierć po ogłoszeniu wyników wyborów. Sąsiedzi zamykają granicę

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Bliska współpracowniczka prezydenta elekta USA Donalda Trumpa, Susi Wiles, ma objąć stanowisko szefowej personelu Białego Domu w jego nowej administracji - poinformował w oświadczeniu sam Trump, który po zwycięskiej kampanii wyborczej przebywa w swojej rezydencji Mar-a-Lago w Palm Beach na Florydzie.

Kluczowe stanowisko w Białym Domu obsadzone. Oświadczenie Trumpa

Kluczowe stanowisko w Białym Domu obsadzone. Oświadczenie Trumpa

Źródło:
PAP

Po raz pierwszy pokazano publicznie najnowszy model chińskiego myśliwca piątej generacji J-35A. Maszyna w piątek rano wykonała pierwsze loty przed pokazami lotniczymi w chińskim mieście Zhuhai. Dzień wcześniej po raz pierwszy poza granicami Rosji można było zobaczyć tam także pierwszy rosyjski myśliwiec piątej generacji - Su-57. Do niedawna maszyny tej klasy potrafiły produkować jedynie Stany Zjednoczone.

Najnowsze myśliwce Rosji i Chin pokazano po raz pierwszy

Najnowsze myśliwce Rosji i Chin pokazano po raz pierwszy

Źródło:
tvn24.pl

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego wraca po latach przerwy. W kategorii wideo nominacje otrzymało dwoje dziennikarzy "Superwizjera" TVN - Ewa Galica za materiał "Krąg Putina. Tajemnice rosyjskich majątków w Europie" i Bertold Kittel za reportaż "Król amfetaminy. 'Breaking Bad' po polsku". Nominowany został też Kacper Sulowski z "Czarno na białym" za dwuczęściowy materiał "Szkoła Ziobry". Celem konkursu jest wyróżnienie najbardziej rzetelnych, obiektywnych i poprawnych warsztatowo publikacji, spełniających najwyższe standardy wyznaczone przez ikonę polskiego reportażu.

Trzy nominacje do prestiżowej nagrody dla dziennikarzy "Superwizjera" TVN i "Czarno na białym"

Trzy nominacje do prestiżowej nagrody dla dziennikarzy "Superwizjera" TVN i "Czarno na białym"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Opowiedziana w "Uwadze!" TVN historia Emila nikogo nie zostawia obojętnym. 8-latek rok temu stracił mamę, a teraz choroba odbiera mu też tatę. Gdy taty zabraknie, Emil zostanie sam. Pan Mikołaj ma jedno marzenie: by w czasie, jaki mu pozostał, znaleźć synkowi kochającą rodzinę. 

Pan Mikołaj jest śmiertelnie chory i szuka rodziny zastępczej dla swojego syna. "Wierzę w dobro ludzi"

Pan Mikołaj jest śmiertelnie chory i szuka rodziny zastępczej dla swojego syna. "Wierzę w dobro ludzi"

Źródło:
Fakty TVN

Maria Anna Potocka została odwołana z funkcji dyrektora Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. To rezultat wyroku w sprawie mobbingu, którego ofiarą była jedna z pracownic Potockiej. Do czasu powołania nowego szefa instytucją będzie zarządzał wicedyrektor Grzegorz Kuźma.

Zmiana w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Maria Anna Potocka odwołana z funkcji dyrektora

Zmiana w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Maria Anna Potocka odwołana z funkcji dyrektora

Źródło:
PAP

Musimy dojść do jakiegoś konsensusu. Tym dobrym konsensusem może być pierwszy krok. To jest dekryminalizacja pomocnictwa w aborcji, ale także przywrócenie przesłanki, którą zlikwidował wyrok Trybunału Konstytucyjnego - powiedziała w "Jeden na jeden" w TVN24 ministra do spraw równości Katarzyna Kotula (Lewica).

Sprawa projektów aborcyjnych. Kotula o "pierwszym kroku"

Sprawa projektów aborcyjnych. Kotula o "pierwszym kroku"

Źródło:
TVN24

W Dniu Zdrowego Jedzenia i Gotowania dr Joanna Pieczyńska z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu wskazuje na główne błędy w diecie młodych ludzi. Mówi też o niepokojącej zmianie nawyków w ostatnich latach i "złotej zasadzie dietetyki".

Jak jedzą młodzi Polacy? Dietetyk wskazuje dwa największe błędy

Jak jedzą młodzi Polacy? Dietetyk wskazuje dwa największe błędy

Źródło:
PAP

Od czwartku 7 listopada możemy oglądać w kinach najnowszą odsłonę świątecznego hitu - "Listy do M. Pożegnania i powroty". W szóstej komedii z tej serii oglądamy dobrze znanych bohaterów, ale jest też kilka zaskoczeń. Zapytaliśmy o nie scenarzystę "Listów do M." Mariusza Kuczewskiego.

"Listy do M. Pożegnania i powroty" już w kinach

"Listy do M. Pożegnania i powroty" już w kinach

Źródło:
tvn24.pl

Aż trzy obsypane nagrodami Akademii Filmowej filmy będą miały w najbliższych dniach premierę na platformie Max. Wśród nich jest słynny "Gladiator" Ridleya Scotta, ale też znakomita komedia z Cher i dramat kostiumowy Martina Scorsese.

Trzy oscarowe hity na platformie Max. Jeden już od dziś

Trzy oscarowe hity na platformie Max. Jeden już od dziś

Źródło:
tvn24.pl