TVN24 | Polska

Braun nie odpowie za "będziesz pan wisiał". "Skandaliczna decyzja"

TVN24 | Polska

Autor:
akw/kg
Źródło:
Radio Zet, tvn24.pl
Andrusiewicz o decyzji prokuratury o umorzeniu postępowania w sprawie gróźb Brauna wobec Niedzielskiego: skandaliczna
Andrusiewicz o decyzji prokuratury o umorzeniu postępowania w sprawie gróźb Brauna wobec Niedzielskiego: skandalicznaTVN24
wideo 2/4
TVN24Andrusiewicz o decyzji prokuratury o umorzeniu postępowania w sprawie gróźb Brauna wobec Niedzielskiego: skandaliczna

Poseł Konfederacji Grzegorz Braun nie odpowie ze zwrócenie się do ministra zdrowa Adama Niedzielskiego słowami "będziesz pan wisiał". Radio Zet podało, że Prokuratura Okręgowa w Warszawie zdecydowała o umorzeniu postępowania. - Mówimy tu o grożeniu pozbawienia życia w momencie, kiedy minister zdrowia jest nachodzony przez antyszczepionkowców. Prokurator nie widzi w tym nic złego - skomentował tę decyzję rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz.

16 września ubiegłego roku w Sejmie, w trakcie wysłuchania informacji bieżącej "w sprawie stanu wyjątkowego w służbie zdrowia", głos zabrał poseł Konfederacji Grzegorz Braun. Po dwuminutowej wypowiedzi Braun zwrócił się do szefa resortu zdrowia Adama Niedzielskiego słowami: - Będziesz pan wisiał.

Braun do Niedzielskiego: będziesz wisiał. Reakcja wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej: skandal
Braun do Niedzielskiego: będziesz wisiał. Reakcja wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej: skandalTVN24

Po tym zachowaniu Braun został wykluczony z obrad. Niedzielski zachowanie posła Konfederacji ocenił jako "skandal". - Ostatnio tylko potakujemy głową, że dzieją się rzeczy skandaliczne, a nie ma podejmowanych żadnych wymiernych kroków wobec tego, co zrobił pan Braun. Jego usunięcie na piętnaście minut z debaty to nie jest odpowiednia kara - mówił wówczas.

Niedzielski: oczekuję od Prezydium Sejmu podjęcia stanowczych, surowych kroków, bo ostatnio tylko potakujemy głową
Niedzielski: oczekuję od Prezydium Sejmu podjęcia stanowczych, surowych kroków, bo ostatnio tylko potakujemy głową (nagranie z 16 września 2021 roku)TVN24

Następnego dnia złożył w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury. Organy ścigania zawiadomiła także marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Pod koniec września 2021 roku śledztwo w tej sprawie wszczęła Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Prokuratura umarza postępowanie w sprawie gróźb karalnych

W poniedziałek portal Radia Zet poinformował, że prokuratura umorzyła dochodzenie dotyczące gróźb karalnych wypowiedzianych przez Brauna.

- Postanowieniem z dnia 31 grudnia 2021 roku dochodzenie w sprawie zostało umorzone wobec stwierdzenia braku znamion czynu zabronionego - poinformowała dziennikarzy Radia Zet rzeczniczka prasowa stołecznej Prokuratury Okręgowej Aleksandra Skrzyniarz.

Rzecznik MZ: skandaliczna decyzja

O komentarz do tej decyzji pytany był we wtorek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. - Wyrażę swój komentarz jako rzecznik ministra zdrowia, po drugie jako obywatel. Uważam że to skandaliczna decyzja, która nie powinna mieć miejsca - odpowiedział.

- Po pierwsze, wydaje się, że z mównicy sejmowej można powiedzieć więcej niż przeciętnemu obywatelowi w tym kraju. Po drugie, pani prokurator w swoim uzasadnieniu, które przeczytałem, wydaje się usprawiedliwiać ten czyn, a nie go piętnować i penalizować - ocenił.

Przypomniał, że "mówimy tu o grożeniu pozbawienia życia w momencie, kiedy minister zdrowia jest nachodzony przez antyszczepionkowców". - Pani prokurator nie widzi w tym nic złego. Więc jest to skandaliczna decyzja - skwitował. Rzecznik przekazał, że resort zaskarżył decyzję prokuratury.

CZYTAJ WIĘCEJ: Minister zdrowia po incydencie przed jego blokiem: zostałem objęty ochroną, będą kroki prawne

Zapytaliśmy Wojciecha Andrusiewicza o szczegóły wspomnianego zaskarżenia. Czekamy na odpowiedź.

Andrusiewicz o decyzji prokuratury o umorzeniu postępowania w sprawie gróźb Brauna wobec Niedzielskiego: skandaliczna
Andrusiewicz o decyzji prokuratury o umorzeniu postępowania w sprawie gróźb Brauna wobec Niedzielskiego: skandalicznaTVN24

Kodeks karny za wygłaszanie gróźb karalnych wobec innej osoby przewiduje do dwóch lat pozbawienia wolności.

§ 1. Kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Niedzielski pisał do prokuratury w sprawie Brauna

Kilka tygodni temu minister Niedzielski skierował skargę do prokuratury, w której uznał za "niezasadne" przedłużenie okresu dochodzenia w sprawie słów Brauna do 17 lutego 2022 roku. Przekonywał, że "czynność ta jest nieuzasadniona wobec zebranego w sprawie pełnego materiału dowodowego". Jego zdaniem "brak zdecydowanej reakcji organów ścigania będzie zachęcał do popełniania podobnych Iub poważniejszych przestępstw".

CZYTAJ WIĘCEJ: "Naruszono zasadę szybkości postępowania". Niedzielski pisze do prokuratury w sprawie Brauna

W październiku Komisja Etyki Poselskiej ukarała karą nagany posła Brauna za groźby pod adresem Niedzielskiego. 

Autor:akw/kg

Źródło: Radio Zet, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości