TVN24 | Polska

Braun do Niedzielskiego: będziesz pan wisiał. Komisja Etyki Poselskiej ukarała posła

TVN24 | Polska

Autor:
pp
Źródło:
PAP
Braun do Niedzielskiego: będziesz wisiał. Reakcja wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej: skandal
Braun do Niedzielskiego: będziesz wisiał. Reakcja wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej: skandalTVN24
wideo 2/6
TVN24Braun do Niedzielskiego: będziesz wisiał. Reakcja wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej: skandal

Komisja Etyki Poselskiej ukarała w środę karą nagany posła Grzegorza Brauna za groźby pod adresem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego - przekazał przewodniczący komisji Jan Łopata z PSL.

Poseł Konfederacji Grzegorz Braun 16 września w Sejmie mówił o przyszłym "akcie oskarżenia" za działania rządu i resortu zdrowia podczas pandemii COVID-19. Tuż po tym, gdy skończył się czas jego wypowiedzi i mikrofon został wyłączony, Braun krzyknął w kierunku siedzącego w ławach rządowych ministra Niedzielskiego: "Będziesz pan wisiał!".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Kara nagany dla Brauna. "Wszyscy wniosek podjęli jednogłośnie"

W środę Komisja Etyki Poselskiej zajmowała się wnioskiem podpisanym przez 59 posłów o naruszenie przez Brauna art. 6 i 7 Zasad Etyki Poselskiej, tzn. zasady dbałości o dobre imię Sejmu i zasady odpowiedzialności.

Jak mówił dziennikarzom przewodniczący Łopata, Braun podczas komisji podkreślał kontekst swoich słów, a także swoją dotychczasową postawę wobec programu szczepień i postawę wobec epidemii COVID-19 oraz prosił członków komisji, aby wzięli to pod uwagę.

"Wszyscy wniosek o ukaranie najwyższą możliwą przez Komisję Etyki karą, czyli karą nagany, podjęli jednogłośnie" - przekazał Łopata.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo

Wiceprzewodnicząca komisji Monika Falej (Lewica) podkreśliła w rozmowie z PAP, że słowa, które wypowiedział podczas sejmowej debaty Braun, wypełniają także znamiona przepisu art. 190 Kodeksu karnego, czyli groźby karalnej, a także narażają na szwank dobre imię Sejmu. "Słowa nienawiści, groźby karalne, to krok do tragedii i zachęta do przestępczych czynów" - powiedziała Falej.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie słów kierowanych przez posła Brauna wobec ministra zdrowia. Zawiadomienie w tej sprawie wpłynęło do prokuratury od marszałek Sejmu Elżbiety Witek i od Adama Niedzielskiego.

Autor:pp

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości