Waldemar Pawlak nie jest już oficjalnie wicepremierem i ministrem gospodarki. Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, Bronisław Komorowski odwołał dziś byłego szefa ludowców ze składu rządu.
W zeszły poniedziałek Waldemar Pawlak spotkał się z premierem Donaldem Tuskiem i złożył na jego ręce dymisję z funkcji wicepremiera i ministra gospodarki. Dymisja została przyjęta. Dziś Bronisław Komorowski oficjalnie odwołał Waldemara Pawlaka ze składu rządu.
Decyzja o odejściu
Pawlak zadecydował o odejściu z gabinetu Tuska po przegranej z Januszem Piechocińskim rywalizacji o fotel prezesa PSL. Piechociński opowiadał się za tym, by Pawlak pozostał w rządzie, jednak ten oświadczył, że rezygnuje z rządowych funkcji "w poczuciu odpowiedzialności za państwo i swoje środowisko polityczne".
- Dzisiaj członkiem rządu, a szczególnie wicepremierem musi być osoba, która ma zaufanie swojego środowiska - tak Pawlak uzasadniał swoją decyzję o odejściu z rządu na zeszłotygodniowej konferencji prasowej.
Zaapelował też do nowego prezesa PSL, by ten "podjął się szybko działań w koalicji, w rządzie i nie uchylał się od tej odpowiedzialności".
Propozycje w grudniu
Piechociński już po przyjęciu przez premiera rezygnacji Pawlaka zapowiedział, że nie będzie wnosił o "korektę personalną w rządzie". Przedstawicielami PSL w Radzie Ministrów są obecnie minister rolnictwa Stanisław Kalemba i szef resortu pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.
Dopytywany o obsadę funkcji wicepremiera i ministra gospodarki po rezygnacji Pawlaka, Piechociński stwierdził, że ewentualne kandydatury do rządu przedstawi Tuskowi dopiero po decyzji Naczelnego Komitetu Wykonawczego PSL. Posiedzenie Rady Naczelnej PSL, która wybierze nowy Naczelny Komitet Wykonawczy partii zwołane zostało na 1 grudnia.
Premier Donald Tusk zapowiedział w ubiegłym tygodniu, że po 1 grudnia spotka się z nowym szefem PSL, a następnie odbędzie się spotkanie koalicyjne w sprawie ustalenia szczegółów zmian w rządzie.
Autor: zś//bgr / Źródło: PAP