Prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie przepisów, na mocy których trzy izby Sądu Najwyższego podjęły w czwartek uchwałę dotyczącą legalności zasiadania w składach sędziowskich osób wskazanych przez nową Krajową Radę Sądownictwa.
Komunikat w tej sprawie opublikowano w poniedziałek na stronie internetowej prezydenta. Prezydent wnioskuje o zbadanie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego i Kodeksu postępowania karnego, na które w czwartkowej uchwale powołały się trzy izby Sądu Najwyższego.
Andrzej Duda chce też, by Trybunał rozstrzygnął, czy zgodny z konstytucją jest artykuł 83 paragraf 1 ustawy o Sądzie Najwyższym. Na ten przepis powołała się pierwsza prezes SN Małgorzata Gersdorf, zadając trzem izbom SN pytanie prawne, które doprowadziło do wydania uchwały.
Co wynika z uchwały Sądu Najwyższego?
W czwartkowym posiedzeniu Sądu Najwyższego wzięło udział 59 sędziów trzech izb. 53 głosowało za przyjęciem uchwały, sześciu złożyło zdanie odrębne.
Uchwała składa się z czterech punktów:
- Sąd Najwyższy stwierdził, że jeśli w składzie zasiada osoba powołana na sędziego SN na wniosek nowej KRS, taki skład jest nieprawidłowo obsadzony.
- W przypadku sądów powszechnych i wojskowych sytuacja jest podobna, ale pod warunkiem, że wadliwość procesu powoływania sędziego "prowadzi, w konkretnych okolicznościach, do naruszenia standardu niezawisłości i bezstronności".
- Uchwała nie ma zastosowania do orzeczeń wydanych przez sądy przed dniem jej podjęcia.
- Natomiast w odniesieniu do Izby Dyscyplinarnej SN uchwała ma zastosowanie do orzeczeń tej Izby bez względu na datę ich wydania.
Źródło: tvn24.pl