TVN24 | Polska

Kolejne spotkanie w sprawie Białorusi w poniedziałek

TVN24 | Polska

Autor:
tas/kab
Źródło:
PAP
Morawiecki: jesteśmy blisko sercem z naszymi braćmi Białorusinami
Morawiecki: jesteśmy blisko sercem z naszymi braćmi Białorusinami
wideo 2/12
Morawiecki: jesteśmy blisko sercem z naszymi braćmi Białorusinami

Mateusz Morawiecki spotka się w poniedziałek z przedstawicielami klubów parlamentarnych i koła w sprawie sytuacji na Białorusi. Premier ma zaprezentować aktualny rozwój wydarzeń w tym kraju oraz działania podejmowane przez swój rząd na rzecz wsparcia dla Białorusinów.

Udział w spotkaniu, które odbędzie się w Kancelarii Premiera, zapowiedzieli przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych i koła w Sejmie. Poprzednia taka rozmowa odbyła się 26 sierpnia.

Oglądaj TVN24 w internecie>>>

Poniedziałkowe spotkanie rozpocznie się o godzinie 10. - Pan premier oraz przedstawiciele rządu zaprezentują aktualny rozwój sytuacji i wydarzeń na Białorusi oraz działania podejmowane przez polski rząd na rzecz pomocy i wspierania społeczeństwa obywatelskiego i wolnych mediów na Białorusi - przekazał szef KPRM Michał Dworczyk.

Spotkanie polityków Koalicji Obywatelskiej z Swiatłaną CichanouskąTwitter/@SchetynadlaPO

Klub Prawa i Sprawiedliwości - jak przekazała rzeczniczka PiS Anita Czerwińska - reprezentować mają wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki oraz wicemarszałek Senatu Marek Pęk.

"Będziemy pytać, jak wygląda realizacja zapowiadanych inicjatyw"

Szef parlamentarnego zespołu do spraw Białorusi Robert Tyszkiewicz (KO) zapewnił, że delegacja Koalicji Obywatelskiej na pewno będzie na spotkaniu u premiera, choć skład delegacji jest jeszcze układany. - Na pewno będę ja, Paweł Zalewski, zapewne któryś z europosłów - stwierdził Tyszkiewicz. Poinformował, że przedstawiciele KO będą chcieli dowiedzieć się od premiera, co zostało zrobione w ciągu ostatnich dwóch tygodni, które minęły od poprzedniego spotkania. Chodzi o takie kwestie, jak pomoc dla represjonowanych na Białorusi, pomoc dla niezależnych mediów i dla organizacji pozarządowych.

Premier Morawiecki: Polska jest otwartym domem dla wszystkich Białorusinów, którzy potrzebują pomocy
Premier Morawiecki: Polska jest otwartym domem dla wszystkich Białorusinów, którzy potrzebują pomocy

- Będziemy pytać, jak wygląda realizacja zapowiadanych inicjatyw - powiedział Tyszkiewicz. Dodał, że chce też przedstawić premierowi postulaty, które pojawiły się w ramach prac parlamentarnego Zespołu do spraw Białorusi, przede wszystkim dotyczące ułatwień procedur granicznych. Pytania do premiera będą dotyczyć ponadto kolejnej edycji stypendium im. Konstantego Kalinowskiego (program pomocy dla białoruskiej młodzieży). - Widać, że w przypadku Białorusi będzie potrzebne bardziej długofalowe działanie, więc chcemy się dowiedzieć, jak rząd jest do tego przygotowany - podkreślił Tyszkiewicz.

Według niego ważnym punktem spotkania będzie kwestia aktywności Polski w Unii Europejskiej w sprawie Białorusi.

"Zamierzamy poprosić o raport z dotychczasowych prac"

Klub Lewicy mają na poniedziałkowym spotkaniu reprezentować członkowie sejmowej komisji spraw zagranicznych: Maciej Gdula, Andrzej Szejna i Maciej Konieczny. - Zamierzamy poprosić o raport z dotychczasowych prac, który został przygotowany na linii opozycja białoruska-Polska i o uszczegółowienie elementów planu pomocowego dla Białorusi, o których mówił premier Morawiecki - zapowiedział szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski.

Polskie miasta solidarne z Białorusią
Polskie miasta solidarne z BiałorusiąTVN24

Poseł PSL-Kukiz15 Marek Sawicki przekazał, że reprezentacja klubu będzie zapewne zbliżona do tej, która gościła na spotkaniu u premiera pod koniec sierpnia (byli to posłowie Jacek Protasiewicz i Paweł Szramka). - Może tam się jedna osoba zmienić, ale generalnie raczej będziemy się starali kontynuować to spotkanie - zaznaczył Sawicki.

"Solidarni z Białorusią" na warszawskim Stadionie Narodowym
"Solidarni z Białorusią" na warszawskim Stadionie NarodowymTVN24

Powyborcze protesty

Udział w rozmowach w KPRM wezmą także posłowie koła Konfederacji. - W spotkaniu wezmę udział ja - jako przewodniczący koła - oraz panowie posłowie Grzegorz Braun reprezentujący Konfederację Korony Polskiej, Robert Winnicki reprezentujący Ruch Narodowy i Janusz Korwin-Mikke reprezentujący partię KORWiN - przekazał w piątek na konferencji prasowej poseł Jakub Kulesza.

Zapowiedział, że politycy Konfederacji powtórzą w poniedziałek swoje postulaty, które "nie zostały wzięte przez pana premiera na poważnie". - Pierwszy postulat to poszanowanie suwerenności, nie tylko Białorusi, ale wszystkich państw narodowych, z którymi utrzymujemy stosunki dyplomatyczne. Drugi postulat to dbanie o interesy Polaków na Białorusi. Trzeci to dążenie do pokoju i próba uniknięcia w jakikolwiek sposób rozwiązań siłowych, które mogłyby się skończyć krwawo - wyjaśnił Kulesza.

Na Białorusi od tygodni trwają protesty po wyborach prezydenckich 9 sierpnia, w których według oficjalnych danych ubiegający się o reelekcję Alaksandr Łukaszenka miał zdobyć 80,1 proc., a kandydatka opozycji Swiatłana Cichanouska - 10,1 proc. głosów. Wielu Białorusinów uważa, że wyniki zostały sfałszowane.

Autor:tas/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości