Polska

Premier kusi Rokitów

Polska

Nelly Rokita doradza prezydentowi. Co na to jej mąż?
TVN24Nelly Rokita doradza prezydentowi. Co na to jej mąż?

Nelly Rokita będzie doradzać prezydentowi w sprawach kobiet. A premier zaprasza żonę lidera PO na listy wyborcze PiS. Drzwi do PiS ma też otwarte sam Jan Rokita.

- Mam nadzieję, że jestem na dobrym miejscu, że potrafię zmobilizować wszystkie nasze kobiety - powiedziała dziennikarzom Nelly Rokita podczas konferencji w Pałacu Prezydenckim. Pytana, czy konsultowała swoją decyzję z mężem powiedziała tylko: - Mądry mężczyzna popiera zawsze swoją kobietę.

Prezydent: chcę, by Nelly Rokita mi doradzała - Po rozmowie z panią Nelly Rokitą, która dotyczyła problematyki kobiecej, postanowiłem powołać panią Nelly Rokitę na stanowisko doradcy prezydenta - poinformował dziennikarzy prezydent Lech Kaczyński. Dodał, że zadania żony lidera PO, będą ściśle związane z działalnością Europejskiej Unii Kobiet, w której Nelly Rokita działa od lat.

Prezydent: zdecydowałem, że Nelly Rokita będzie doradcą prezydenta
Prezydent: zdecydowałem, że Nelly Rokita będzie doradcą prezydentaTVN24

Ostatnio media spekulowały, czy Nelly Rokita wystartuje w wyborach z list PiS. Rozmowy z Nelly Rokitą prowadziło również PSL. Sama zainteresowana nie dementowała tych doniesień, ale także nie była dotąd zdecydowana, czy wystartuje w przedterminowych wyborach do parlamentu. Również w czasie dzisiejszej konferencji prasowej nie odpowiedziała na pytanie, czy zamierza wystartować z list PiS.

Premier: jesteśmy gotowi do rozmów z Janem Rokitą

- Nelly Rokita jest osobą energiczną i znaną ze swojej działalności na rzecz równych praw kobiet - skomentował nominację premier Jarosław Kaczyński. Dodał, że choć "decyzja prezydenta nie jest decyzją partyjną", to miejsce na listach PiS dla Nelly Rokity "z całą pewnością się znajdzie".

Premier: i PiS znajdzie się miejsce dla Nelly Rokity i dla Jana Rokity
Premier: i PiS znajdzie się miejsce dla Nelly Rokity i dla Jana RokityTVN24

Premier zaprasza jednak do swojej partii także męża nowej doradczyni prezydenta: - Co do Jana Rokity, to jesteśmy gotowi do rozmów, także w sprawach jego przyszłej roli politycznej. Gdyby był zainteresowany taką współpracą to byśmy grubą kreską oddzielili się od przeszłości - dodał także premier.

Zaznaczył jednak, że decyzja Nelly Rokity o pracy dla prezydenta, nie jest równoznaczna z tym, że także Jan Rokita musiałby prowadzić rozmowy z PiS: - Nie ma wspólnoty małżeńskiej w sprawach politycznych - dodał Kaczyński.

Komorowski: to osobisty, a nie polityczny problem Szef Klubu Platformy Obywatelskiej Bronisław Komorowski nie widzi w nominacji Nelly Rokity problemu dla PO. - To jest prywatny wybór pani Nelly Rokity - mówił dziennikarzom.

Komorowski: to prywatny wybór Nelly Rokity
Komorowski: to prywatny wybór Nelly RokityTVN24

- Nie wolno czynić z wyborów politycznych współmałżonków problemu wewnątrzpartyjnego w stosunku do kolegów partyjnych - dodał. Zdaniem Komorowskiego, decyzja żony lidera PO jest "pewnym problemem": - Ale to osobisty, a nie polityczny problem - podkreślił.

Nelly Rokita odeszła z Platformy Obywatelskiej w styczniu, w proteście przeciw marginalizacji roli swego męża w tej partii. Po ociepleniu się stosunków między Rokitą i Tuskiem nie wykluczyła powrotu do partii.

Żona Jana Rokity znana jest z kontrowersyjnych wypowiedzi. Przed wyborami w 2005 rokumałżonka niedoszłego "premiera z Krakowa" stwierdziła na antenie Radia Zet, że Platforma "jeszcze nie dojrzała do samodzielnych rządów".

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości