Tusk spotkał się z Zełenskim. "Odzyskali wiarę"

Donald Tusk i Wołodymyr Zełenski w Rzymie
Tusk: wszystko wskazuje na to, że przyszłoroczna Konferencja na rzecz Odbudowy Ukrainy będzie w Polsce
Źródło: TVN24
Donald Tusk powiedział w czwartek, że wszystko na to wskazuje, iż przyszłoroczna Konferencja na rzecz Odbudowy Ukrainy odbędzie się w Polsce. Premier spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, który podziękował Polsce za wsparcie w obronie przed rosyjską napaścią.
Kluczowe fakty:
  • Szef rządu uczestniczył we Włoszech w Konferencji na rzecz Odbudowy Ukrainy, w trakcie której spotkał się z ukraińskim prezydentem.
  • Tusk przekazał, że polskie firmy chcą uczestniczyć w odbudowie po wojnie, a rozmowy w tej sprawie ze stroną ukraińską są "obiecujące".
  • Zełenski poinformował, że Ukraina jest zainteresowana współpracą z polską na polu zakupów i produkcji obronnych.

Premier Tusk wziął w czwartek w Rzymie udział w konferencji w sprawie odbudowy Ukrainy.

Podczas wieczornego briefingu prasowego przed wylotem do Polski szef rządu podkreślił, że charakter tej konferencji był "w jakimś sensie unikatowy". Tusk zwrócił uwagę, że obecność polityków amerykańskich na tej konferencji zarówno republikanów, jak i demokratów zaangażowanych na rzecz wprowadzenia nowego pakietu sankcji na Rosję przez USA i pomocy dla Ukrainy pokazała "w jakimś sensie wręcz zaskakującą jedność" Stanów Zjednoczonych, Europy i Kanady.

Donald Tusk i Wołodymyr Zełenski w Rzymie
Donald Tusk i Wołodymyr Zełenski w Rzymie
Źródło: x.com/@donaldtusk

Premier zwrócił również uwagę, że w rozmowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim odczuł "taką większą determinację ze strony prezydenta Ukrainy i całej delegacji ukraińskiej". - Tak jakby odzyskali oni wiarę, że możliwa jest pełna jedność Zachodu w pomocy dla Ukrainy, zarówno teraz, w czasie wojny i na rzecz odbudowy Ukrainy po zakończeniu wojny - podkreślił Tusk.

Tusk o udziale polskich firm w odbudowie Ukrainy

- Równocześnie chcemy, aby polskie firmy na dużą skalę uczestniczyły i też zarabiały w tym w tym wielkim projekcie odbudowy - dodał Tusk. Jak ocenił, rozmowy polsko-ukraińskie w tej sprawie "są obiecujące".

Szef rządu powiedział, że w rozmowie z prezydentem Zełenskim zakomunikował chęć zaangażowania Orlenu w ukraiński przemysł naftowy i inwestycje w stacje paliw oraz w sektor bankowy przez banki należące do spółek Skarbu Państwa.

Donald Tusk podczas konferencji prasowej
Donald Tusk podczas konferencji prasowej
Źródło: PAP/Albert Zawada

- LOT chce być i będzie partnerem dla ukraińskich linii lotniczych, po tym, kiedy niebo będzie przywrócone do lotów po zakończeniu wojny. No i oprócz tego dziesiątki, setki większych i mniejszych prywatnych firm, które potrzebują wsparcia rządu. Ustaliliśmy z prezydentem Zełenskim, że na pewno część biznesów powinna być otoczona taką wspólną opieką, która może, na przykład, wynikać z porozumienia rządu z rządem - powiedział premier.

Tusk podkreślił także, że Polska planuje uruchomić produkcję dronów, które zasilą ukraińskie wojsko, natomiast Kijów wyraża zainteresowanie transferem technologii do tych urządzeń. - Jeszcze niedawno może ktoś w to wątpił, ale cały świat uczy się dzisiaj od Ukraińców też nowoczesnych technologii na polu bitwy, w tym użycia dronów - zaznaczył.

Tusk o następnej Konferencji na rzecz Odbudowy Ukrainy

Tusk został zapytany, czy możliwa jest organizacja przyszłorocznej konferencji w Polsce. Premier odpowiedział, że w piątek włoski minister spraw zagranicznych Włoch, wicepremier Antonio Tajani przekaże pełnomocnikowi do spraw odbudowy Ukrainy Pawłowi Kowalowi inicjatywę jej zorganizowania. - Będzie taka, może nie uroczystość, ale przekazanie Polsce tego projektu zrobienia konferencji w przyszłym roku - poinformował Tusk. Jak dodał, rozmawiał o tym z prezydentem Ukrainy. - Oczywiście najważniejsze (jest), żeby Ukraina była tym zainteresowana, a jest bardzo tym zainteresowana. Było więcej konkurentów. Jeśli będzie trzeba, to będziemy potwierdzali to z prezydentem Zełenskim. Na razie wszystko na to wskazuje, że (konferencja w sprawie odbudowy Ukrainy) będzie w Polsce - zaznaczył. Celem rzymskiej konferencji dotyczącej odbudowy Ukrainy, w której Tusk w czwartek brał udział, jest wspieranie szybkiej odbudowy, ożywienia oraz modernizacji Ukrainy, która ponad trzy lata temu stała się celem rosyjskiej inwazji, a także uwrażliwienie światowej opinii publicznej na konieczność udzielenia pomocy Kijowowi oraz zmobilizowanie wysiłków i zagranicznych inwestycji do takich działań.

Zełenski o rozmowie z Tuskiem: o sytuacji na froncie i potrzebach

Prezydent Ukrainy w mediach społecznościowych po zakończeniu konferencji napisał, że podziękował premierowi Tuskowi za wsparcie od Polski, udział w konferencji i dołączenie do Europejskiego Flagowego Funduszu na rzecz Odbudowy Ukrainy.

"Rozmawialiśmy o sytuacji na froncie i ukraińskich potrzebach obronnych. Głównym priorytetem jest rozwój produkcji obronnej. Jesteśmy zainteresowani współpracą z Polską w ramach programu SAFE i innych inicjatyw dla wspólnych zakupów i produkcji broni" - napisał Zełenski.

Podkreślił też, że ważne jest, iż "Polska pozostaje kluczowym logistycznym i tranzytowym hubem dla międzynarodowego wsparcia dla Ukrainy".

Wcześniej Zełenski powiedział, że Kijów otrzymał wszystkie konieczne polityczne sygnały od Stanów Zjednoczonych na temat dalszej pomocy militarnej dla jego kraju. Ukraiński prezydent oświadczył, że Ukraina ma terminarz i szczegóły dotyczące nadchodzących dostaw broni.

Wraz z niektórymi liderami, w tym premierką Włoch Giorgią Meloni i premierem Donaldem Tuskiem, Zełenski połączył się zdalnie z uczestnikami tzw. koalicji chętnych zebranymi w Wielkiej Brytanii.

Zełenski wyraził uznanie dla USA w związku z ich udziałem w tej naradzie.

Czytaj także: