Wypłaciliśmy zasiłki dla powodzian w kwocie około 200 milionów złotych, a dzisiaj lub jutro wypłacimy kolejne 13 milionów złotych - poinformował pełnomocnik rządu do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński na posiedzeniu Rady Ministrów.
Posiedzenie rozpoczęło się przed godziną 13 od krótkiego, jawnego raportu na temat sytuacji powodziowej. Pełnomocnik do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński przekazał, że za pośrednictwem wojewodów wypłacono już zasiłki pomocowe dla powodzian w kwocie około 200 milionów złotych, a kolejne 13 milionów złotych zostanie wypłacone we wtorek lub w środę.
Jak dodał, dzięki 400 mililonom złotych z resortu sportu w poniedziałek ruszył program odbudowy infrastruktury sportowej i turystycznej na terenach popowodziowych, a proces naboru wniosków już się rozpoczął. We wtorek natomiast MSWiA ma uruchomić aplikację do zgłaszania przez jednostki samorządu strat i szkód w budynkach publicznych.
Kierwiński zaznaczył też, że pilną potrzebą zgłaszaną przez samorządy było wsparcie komisji szacujących skutki i straty i w związku z tym Główny Urząd Nadzoru Budowlanego skieruje na tereny dotknięte powodzą 120 pracowników. Dzięki temu - według niego - szybciej będzie można zacząć wypłatę pomocy na odbudowę domów jednorodzinnych.
Ocenił, że w przypadku odbudowy szkół najbardziej palącą sprawą są źródła ciepła, ponieważ woda często zalewała szkolne kotłownie. Według niego, w tym tygodniu powinien ruszyć program odbudowy tych źródeł ciepła.
Tusk: na skutek powodzi zginęło dziewięć osób
- Myślę, że to jest też odpowiedni moment, aby już też ostatecznie zamknąć ten zły rozdział, jakim była licytacja niektórych środowisk w sprawie liczby ofiar śmiertelnych powodzi - powiedział premier Tusk.
Szef rządu przekazał, że "można powiedzieć, że w Polsce udało się uniknąć tragedii na większą skalę". - Mówimy ciągle o dziewięciu ofiarach śmiertelnych wykrytych na terenach powodziowych w związku z powodzią. Wśród tej dziewiątki jest najprawdopodobniej jedna obywatelka Czech, która zginęła jeszcze po stronie czeskiej, jeden obywatel Niemiec, siedmioro obywateli Polski - poinformował.
Bodnar: prokuratura bada sprawy związane z powodzią
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar powiedział, że "prokuratura jest bardzo zaangażowana w rozpoznawanie różnych spraw, które są związane z powodzią". - Te najliczniejsze sprawy, to są sprawy dotyczące szabrownictwa. Jest kilka spraw, które dotyczą nielegalnych zbiórek publicznych. (...) Pojawiły się sprawy dotyczące dezinformacji - przypomniał.
Skupił się na sprawach, które dotyczą "okoliczności związanych z funkcjonowaniem wałów przeciwpowodziowych oraz różnych problemów, które się w związku z tym pojawiły".
- Najpoważniejsza, to sprawa prowadzona przez Prokuraturę Okręgową w Świdnicy, która dotyczy rozmycia zapory ziemnej suchego zbiornika przeciwpowodziowego Stronie Śląskie zlokalizowanego na potoku Morawka - powiedział minister.
Jak poinformował, w ramach tego śledztwa trwa "intensywna współpraca prokuratury z Wodami Polskimi, jest także pozyskiwana lista osób poszkodowanych". - Szacujemy, że liczba osób pokrzywdzonych, to ponad dwa tysiące osób. Są to te osoby, które uzyskały zasiłki celowe - sprecyzował Bodnar.
Rząd zajmie się między innymi pomocą rolnikom
Rada Ministrów, już w niejawnej części, ma zająć się między innymi projektem rozporządzenia, które reguluje warunki udzielania pomocy rolnikom poszkodowanym w wyniku klęsk żywiołowych w 2024 roku.
Zgodnie z projektem noweli rozporządzenia ws. szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o wsparcie będą mogli ubiegać się rolnicy, którzy odnotowali straty w uprawach powyżej 30 procent średniej rocznej produkcji roślinnej i powstały one w wyniku gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych i huraganu.
Ocenia się, że pomoc wyniesie około 200 milionów złotych. Według projektowanych przepisów o pomoc będzie można wnioskować do 15 listopada.
Ministrowie zajmą się także przygotowanym w resorcie finansów projektem zmian w ustawie o podatkach lokalnych, który ujednolica opodatkowanie garaży w budynkach mieszkalnych. Zgodnie z projektowanymi przepisami pomieszczenie przeznaczone do przechowywania pojazdów w budynku mieszkalnym ma być częścią mieszkalną budynku mieszkalnego. Z projektu, który zawiera też m.in. nowe definicje budynku i budowli, wykreślono obowiązek dla współwłaścicieli garażu wielostanowiskowego o poinformowaniu o tym w 2025 roku urzędu skarbowego.
Kolejnym punktem porządku jest przygotowany przez resort funduszy projekt uchwały dotyczącej realizacji polityki spójności, który ma upoważnić ministra funduszy i polityki regionalnej do przyjmowania zmian programów służących realizacji polityki spójności. Ma to pozwolić przyspieszyć i uprościć system realizacji krajowych programów na lata 2021-2027 współfinansowanych ze środków polityki spójności. Analogiczna uchwała rządu podjęta została dla programów na lata 2014-2020.
W harmonogramie posiedzenia Rady Ministrów jest również średniookresowy plan budżetowo-strukturalny na lata 2025-2028. W planie, składającym się z części budżetowej i strukturalnej, przedstawiona ma być m.in. ścieżka zlikwidowania nadmiernego deficytu do 2028 roku oraz najważniejsze reformy i inwestycje realizujące wspólne priorytety UE.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: KPRM