Polska

Postawa Rosji ws. wraku Tu-154 "niezrozumiała"

Polska

TVN 24Wrak Tu-154 wciąż znajduje się na terytorium Rosji

- Wiadomo, że istnieją najprzeróżniejsze spekulacje na temat przyczyn i odpowiedzialności za katastrofę polskiego samolotu w Smoleńsku. Ale jasne jest, że spekulacje można wyjaśnić tylko dzięki otwartości i przejrzystości, i dlatego postawa Moskwy jest niezrozumiała - mówił dla Deutsche Welle Andreas Schockenhoff, wiceprzewodniczący frakcji chadeckiej ds. polityki zagranicznej, europejskiej oraz obrony.

Jak pisze Deutsche Welle, Schockenhoff oczekuje od Moskwy większej przejrzystości i wsparcia przy wyjaśnianiu wszystkich otwartych pytań, dodając, że Rosjanie otaczają całą sprawę tajemnicą, co skłania do pytania o motywy takiej postawy.

Jak zaznaczał polityk, niezbędne jest wsparcie Polski w kwestii wraku ze strony partnerów w UE. - Partnerzy Polski w UE powinni Rosji o tym przypominać, choć prawnie nie posiadamy żadnych wiążących możliwość nacisku na Moskwę - podkreślał polityk.

Schockenhoff zaznaczał również, że postawa Rosji jest ważna z punktu widzenia stosunków na linii Unia - Rosja. Jak precyzował, według niego, jeśli Moskwa chce być partnerem UE, to nie może nie współpracować. Zapowiedział również, że Niemcy będą wspierać Polskę na zasadzie "cichej dyplomacji". - Istnieje obawa, że zbyt mocna presja publiczna może mieć odwrotny efekt - mówił Schockenhoff.

Polityk stwierdził także, że zarówno Polska jak i Rosja powinny wykorzystać sytuację, jaka utworzyła się w czasie po katastrofie. - Wspólna żałoba zbliżyła Polaków i Rosjan emocjonalnie i byłoby szkoda, gdyby zaprzepaścić tę szansę dlatego, że jedna ze stron jest uparta i wzbrania się przed wyjaśnieniem otwartych kwestii - podkreślał Andreas Schockenhoff.

Andreas Schockenhoff jest wiceprzewodniczącym frakcji chadeckiej ds. polityki zagranicznej, europejskiej oraz obrony. Jest także koordynatorem niemiecko-rosyjskiego dialogu społecznego.

Autor: abs\mtom / Źródło: Deutsche Welle

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości