Samochód, którym Adam Małysz zadebiutował na rajdowych trasach, kilkugodzinny pobyt w celi więziennej, dywan, po którym przeszedł Władimir Putin, zwiedzanie tajnego schronu, czapka kapitańska Tadeusza Wrony - to kilka przykładów ofert licytowanych podczas XX Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Finał WOŚP odbędzie się w niedzielę. W tym roku orkiestra gra dla wcześniaków i kobiet ciężarnych z cukrzycą. Za pieniądze zebrane do puszek i podczas licytacji zostaną kupione pompy insulinowe oraz urządzenia do ratowania życia wcześniaków.
Organizatorzy zapowiadają, że w niedzielnej zbiórce weźmie udział 120 tys. wolontariuszy, skupionych w ponad 1,5 tys. sztabów.
Fanty od premiera i ministrów
Na stronie www.aukcje.wosp.org.pl już trwają charytatywne licytacje. Trafiają na nie niecodzienne przedmioty i oferty, m.in. rajdowe porsche Adama Małysza, czapka kapitańska kpt. Tadeusza Wrony, pióro Lecha Kaczyńskiego, którym miał ratyfikować traktat lizboński, ale odmówiło ono posłuszeństwa, bilet na mecz finałowy Euro 2012 w Kijowie, zaproszenie na mecz gwiazd NBA, lodówka pełna lodów, oryginalna torba listonosza Poczty Polskiej.
Premier Donald Tusk na aukcję przekazał zestaw pamiątek: pióro, którym podpisał Traktat o przystąpieniu Chorwacji do Unii Europejskiej, pamiątkowe zdjęcie z tego wydarzenia oraz kalendarz osobisty z noworocznymi życzeniami.
Zapowiedział też, że być może na licytację przekaże także koszulkę piłkarza Kaki z jego autografem.
Marszałek Sejmu Ewa Kopacz podarowała miniaturę laski marszałkowskiej, minister sprawiedliwości Jarosław Gowin młotek sędziowski z podstawką, minister finansów Jacek Rostowski szachy z podpisem na planszy, szef MSW Jacek Cichocki zestaw w etui - pióro i długopis. Minister rolnictwa Marek Sawicki przeznaczy na aukcję złotą miniaturę statku, którą otrzymał w prezencie od Ministra Środowiska i Wody Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Policyjne loty i wojskowe szkolenia
Do akcji włącza się m.in. areszt śledczy na warszawskim Mokotowie. Wylicytować będzie można kilkugodzinny pobyt w celi więziennej połączony z realizacją niektórych punktów porządku wewnętrznego, jak spacer, posiłek oraz zwiedzenie dostępnych części jednostki.
Tramwaje Warszawskie na aukcję wystawiły tramwaj. Licytowane będą także części z wycofywanych typów wagonów.
Lot policyjnym śmigłowcem, rejs po Wiśle poduszkowcem oraz m.in. trzy zdjęcia przedstawiające policyjnych antyterrorystów podczas ćwiczeń – to z kolei atrakcje, które przygotowali policjanci. Lot ma się odbyć nad stolicą na wysokości 100-150 m i ma potrwać ok. 45 minut. Zwycięzca tej aukcji będzie mógł zabrać ze sobą jeszcze trzy osoby; z kolei na poduszkowcu będzie można - razem z osobą towarzyszącą - spędzić ok. 20 minut.
Z kolei śląscy funkcjonariusze przekazali motocykl marki Honda CBX 750P - to specjalna wersja motocykla, która przez długi czas była jednym z najbardziej charakterystycznych motocykli drogówki.
Wojsko przygotowało m.in. rejs fregatą rakietową, szkolenie górskie z żołnierzami jadącymi do Afganistanu, ekspresowy kurs strzelca wyborowego, lot samolotem CASA oraz skok spadochronowy w tandemie.
Wojewoda wielkopolski wystawi na aukcję piętnastometrowy dywan, po którym w 2002 r, przeszedł wysiadający z samolotu w Poznaniu ówczesny prezydent Rosji Władimir Putin. Dywan był również wykorzystywany w 1998 roku podczas spotkania w ramach Trójkąta Weimarskiego z udziałem prezydentów Niemiec, Francji i Polski. Został specjalnie obszyty i obity metalem, dzięki czemu nawet przy silnym wietrze mocno przylega do podłoża.
W Szczecinie na licytację zostanie wystawione m.in. zwiedzanie tajnego schronu. Choć mieści się w samym centrum miasta, o jego istnieniu wie niewielu mieszkańców. Może to być ostatnia możliwość wejścia do tajnej do tej pory budowli, ponieważ ma być zlikwidowana. Schron wybudowano w latach 80., wykorzystując istniejący schron przedwojenny. Jest żelbetonowy, ma powierzchnię 1600 m kw i składa się z 90 pomieszczeń.
Start w Zakopanem
Tegoroczny Finał rozpocznie się o godz. 9 rano w Zakopanem - stamtąd szef fundacji Jurek Owsiak pojedzie do Krakowa, skąd - specjalnym samolotem udostępnionym przez LOT - poleci do Warszawy.
W stolicy po raz szósty odbędzie się bieg "Policz się z cukrzycą". Początek o godz. 13.30.
W całym kraju, a także za granicą, odbywać się będą różnego rodzaju imprezy, happeningi i koncerty; zgłoszono ponad 140 imprez zamkniętych, m.in. w szkołach, domach kultury, siedzibach straży pożarnej i straży miejskiej, zaplanowano także wiele imprez plenerowych, sportowych itp.
Światełko do nieba
W Warszawie od godz. 14 do godz. 22 odbywać się będzie koncert przed Pałacem Kultury i Nauki. Zagrają m.in. Dżem, Poparzeni Kawą Trzy, Arka Noego oraz Elektryczne Gitary.
O godz. 20 ze sceny wystrzelone zostanie "Światełko do nieba", czyli odbędzie się tradycyjny już pokaz sztucznych ogni.
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24/fot. PAP