TVN24 | Polska

Sejm wzywa reżim w Mińsku do zaprzestania represji wobec Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta

TVN24 | Polska

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP
Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy ze Swiatłaną Cichanouską
Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy ze Swiatłaną Cichanouską
wideo 2/3
Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy ze Swiatłaną Cichanouską

Posłowie w czasie czwartkowego posiedzenia Sejmu przyjęli przez aklamację uchwałę, w której wezwali reżim białoruski do zaprzestania represji wobec polskich aktywistów Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta, a także innych więźniów politycznych.

Projekt uchwały wzywającej reżim białoruski do zaprzestania represji wobec Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta oraz innych więźniów politycznych został wniesiony przez prezydium Sejmu. Na posiedzeniu przedstawiła go marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

"Jak podają niezależne źródła informacyjne, nastąpiło gwałtowne pogorszenie stanu zdrowia szefowej Związku Polaków na Białorusi Andżeliki Borys, która już od ponad ośmiu miesięcy jest przetrzymywana w więzieniu pod Mińskiem. Potrzebuje ona natychmiastowych badań lekarskich z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu oraz stałej opieki medycznej. Warunki, w których przebywa w tym więzieniu, są katastrofalne. Reżim Łukaszenki całkowicie odizolował Andżelikę Borys od kontaktów ze światem zewnętrznym, pozbawiając ją jakiejkolwiek opieki prawnej oraz poddając terrorowi psychicznemu" - podkreślono w przyjętej uchwale.

Uchwała Sejmu wzywająca reżim białoruski do zaprzestania represji wobec Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta oraz innych więźniów politycznych

Przypomniano, że Andżelika Borys została zatrzymana w Grodnie pod zarzutem zorganizowania bez odpowiednich pozwoleń tradycyjnego wielkanocnego festynu "Grodzieńskie Kaziuki", a następnie oskarżona o "podżeganie do nienawiści" i "gloryfikowanie zbrodni nazistowskich". "Wszczęta przez białoruski wymiar sprawiedliwości sprawa karna jest motywowana politycznie i stanowi reakcję na wsparcie przez polskie władze prodemokratycznej opozycji na Białorusi" - czytamy w uchwale.

Apel do społeczności międzynarodowej

W dokumencie zwrócono też uwagę na uwięzienie Andrzeja Poczobuta. "Andrzej Poczobut po sfałszowanych wyborach prezydenckich na Białorusi był częstym komentatorem zaistniałej tam sytuacji politycznej. Wskazywał na rosnącą liczbę więźniów politycznych oraz relacjonował zmuszanie Białorusinów do emigracji. 25 marca br. trafił do białoruskiego więzienia, oskarżony o 'rozpalanie nienawiści na tle przynależności narodowej'" - głosi uchwała.

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej domaga się uwolnienia Andżeliki Borys, Andrzeja Poczobuta oraz innych więźniów politycznych i zaprzestania represji w stosunku do członków opozycji demokratycznej na Białorusi. Ponadto Sejm Rzeczypospolitej Polskiej domaga się zagwarantowania niezbędnej opieki lekarskiej przebywającym w aresztach opozycjonistom" - podkreślono.

Jak zaznaczono, Sejm RP "docenia odwagę i wytrwałość Andżeliki Borys, Andrzeja Poczobuta, a także innych członków opozycji politycznej masowo zatrzymywanych na Białorusi". "Za taką postawę w otaczającej ich rzeczywistości ponoszą najwyższą cenę" - czytamy.

Sejm w uchwale zaapelował też do społeczności międzynarodowej o "potępienie działań białoruskiego autorytarnego reżimu Łukaszenki i podjęcie odpowiednich kroków celem wywarcia na niego presji, aby respektował elementarne prawa człowieka".

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości