Mueller: Ministerstwo Finansów odpowiada za Polski Ład. Widać, że można było zrobić więcej

Autor:
mjz/adso
Źródło:
TVN24
Mueller: Za wdrażanie Polskiego Ładu odpowiada resort finansów. Dało się zrobić więcej
Mueller: Za wdrażanie Polskiego Ładu odpowiada resort finansów. Dało się zrobić więcejTVN24
wideo 2/5
TVN24Mueller: Za wdrażanie Polskiego Ładu odpowiada resort finansów. Dało się zrobić więcej

Rzecznik rządu Piotr Mueller mówił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24, że to Ministerstwo Finansów odpowiada za wprowadzanie Polskiego Ładu. - Myślę, że dało się zrobić więcej. Skoro pojawiły się na początku roku problemy, to zawsze jest argument za tym, że coś było wykonane nie w taki sposób, jak należało. Widać, że można było zrobić więcej - dodał.

Rzecznik rządu był pytany o to, kto jest odpowiedzialny za chaos związany z wprowadzaniem Polskiego Ładu.

Polski Ład. Mueller: widać, że można było zrobić więcej

- Wdrażanie reformy to jest duży, skomplikowany proces, odpowiada za nie Ministerstwo Finansów, i faktycznie, myślę, że dało się zrobić więcej. Skoro pojawiły się na początku roku problemy, to zawsze jest argument za tym, że coś było wykonane nie w taki sposób, jak należało - powiedział.

Jak dodał, zamieszanie powstałe w wyniku wprowadzania Polskiego Ładu oznacza, że "Ministerstwo Finansów musi wykonać jeszcze więcej pracy". Wskazał, że "w styczniu trzeba zamknąć naliczanie podatków w sposób prawidłowy".

Na uwagę prowadzącego, że w Dzienniku Ustaw ani na stronie Ministerstwa Finansów nie ma w dalszym ciągu ujednoliconego tekstu o podatku dochodowym, Mueller odparł, że "nie wie, czy jest w tej chwili tekst jednolity, ale tekst jednolity jest wypadkową tekstów, które są nowelizowane z ustawami". - Jest ustawa podstawowa, później są teksty, które nowelizują ustawę, a później jest tekst ujednolicony lub tekst jednolity; zależy, czy marszałek Sejmu wyda postanowienie w tym zakresie - powiedział.

- Zweryfikuję to, jeśli nie ma tekstu jednolitego, to byłbym zdziwiony. Jeśli nie ma, to niezwłocznie będzie - zapewnił.

Jednocześnie dodał, że "jeżeli chodzi o legislację tego typu, to wszystkie firmy, które prowadzą publikatory ujednolicające, już tam to mają".

Pytanie o ujednolicony tekst ustawy o podatku dochodowym
Pytanie o ujednolicony tekst ustawy o podatku dochodowymTVN24

Co z 14. emeryturą? Mueller: nie ma żadnej decyzji

Piotr Mueller został także zapytany o to, czy w 2022 roku będzie wypłacona 14. emerytura. - Na ten moment nie ma żadnej decyzji w tym zakresie. Dopytywany, czy w przyszłości coś się może w tej sprawie zmienić, stwierdził, że "nie wyklucza innych programów społecznych czy finansowych, które wspierają polskich emerytów, podobnie jak waloryzacji, która będzie w marcu".

- Ci, którzy próbują dzisiaj rozliczać nas z tego, to niech zerkną na to, jak wyglądały emerytury w 2015 roku - czy była wtedy 13. emerytura, czy była emerytura bez podatku do 2,5 tysiąca i do kiedy Polacy mieli pracować - mówił dalej rzecznik rządu.

Na uwagę prowadzącego, że w 2019 roku PiS zapowiadało, że 14. emerytura będzie wypłacana corocznie, odparł, że "łatwo jest mówić o sytuacji teraz, nie porównując jej do rzeczywistości". Przekonywał, że od 2019 zasadniczo zmieniła się sytuacja ze względu na epidemię COVID-19.

Co z 14. emeryturą? Mueller: nie ma żadnej decyzji
Co z 14. emeryturą? Mueller: nie ma żadnej decyzjiTVN24

Dymisja Ziobry? Muller: nie planujemy takich zmian

Mueller został także zapytany o to, czy możliwa jest dymisja ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, między innymi po tym, co powiedział o Polskim Ładzie. W wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" szef Solidarnej Polski mówił: "To sztandarowy projekt pana premiera. Zapewniał nas, że program został pieczołowicie przygotowany przez jego najlepszych ekspertów. Dlatego jesteśmy obecną sytuacją zaskoczeni i liczymy, że sprawa szybko się wyjaśni".

- Jeżeli chodzi o zmiany w rządzie, jeżeli chodzi o ministra Ziobrę czy innych członków Zjednoczonej Prawicy (...) – nie planujemy takich zmian - powiedział.

Dopytywany, czy będzie tak niezależnie od tego, jak Solidarna Polska zachowa się w sprawie kwestii szczepień, Mueller odparł, że "akurat w zakresie szczepionek Solidarna Polska nie jest jakoś szczególnie krytyczna". - Pojedyncze osoby z Solidarnej Polski owszem, ale jako ugrupowanie takiego stanowiska nie wyrażali - powiedział minister.

Autor:mjz/adso

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości