Tak wstępowaliśmy do Unii Europejskiej. Miller: mam różne wspomnienia, ale trzy zapadły mi szczególnie w pamięć

Źródło:
TVN24
Miller: ja mam trzy wspomnienia z tamtych czasów, które zapadły mi głęboko w pamięć
Miller: ja mam trzy wspomnienia z tamtych czasów, które zapadły mi głęboko w pamięćTVN24
wideo 2/6
Miller: ja mam trzy wspomnienia z tamtych czasów, które zapadły mi głęboko w pamięćTVN24

Członkostwo w Unii Europejskiej było ukoronowaniem wielkiej zmiany, którą przechodziliśmy - powiedziała w specjalnym wydaniu "Faktów po Faktach" europosłanka Danuta Huebner (KO). Wraz z byłym premierem, obecnym europosłem Leszkiem Millerem (SLD) oraz ekonomistą, profesorem Ryszardem Bugajem wspominali moment, w którym Polska wchodziła do Wspólnoty. Miller przyznał, że z tamtych lat trzy wspomnienia "zapadły mu szczególnie w pamięć", zaś Bugaj przyznał, że miał wątpliwości do warunków, na jakich przystępowaliśmy do UE.

W połowie listopada rządy Polski i Węgier oświadczyły, że nie godzą się na rozporządzenie, które wprowadza zasadę warunkowania dostępu do środków unijnych przestrzeganiem zasady praworządności i w związku z tym, mogą zawetować projekt ram finansowych UE na lata 2021-2027.

Kolejne rozmowy budżetowe na najwyższym szczeblu odbędą się 10-11 grudnia podczas szczytu UE. Unijni liderzy podejmą próbę rozwiązania obecnej sytuacji.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

"Mam różne wspomnienia z tamtych czasów, ale trzy zapadły mi szczególnie w pamięć"

W kontekście ostatnich wydarzeń w unijnej polityce goście specjalnego wydania "Faktów po Faktach" w TVN24 wspominali chwile, kiedy Polska wchodziła do Unii Europejskiej i zastanawiali się, gdzie dzisiaj byłby nasz kraj, gdyby lata temu nie znalazł się wśród krajów Wspólnoty. Gośćmi programu byli były premier, obecnie europoseł Leszek Miller, który podpisywał traktat akcesyjny Polski z UE oraz negocjująca wówczas warunki członkostwa Polski w UE, obecna europosłanka Koalicji Obywatelskiej Danuta Huebner, a także ekonomista profesor Ryszard Bugaj.

- Mam różne wspomnienia z tamtych czasów, ale trzy zapadły mi szczególnie w pamięć - mówił Miller. Jak wyznał, "pierwsze to zakończenie negocjacji". - 13 grudnia 2002 roku w Kopenhadze po 10 godzinach morderczej wymiany argumentów - dodał.

Jak mówił, drugi fakt, który szczególnie zapadł mu w pamięć, "to podpisanie, w cudownej scenerii greckiej pod Akropolem, traktatu akcesyjnego". - Trzeci, może najbardziej powszechny, to zwycięskie referendum z 2003 roku - dodał, przypominając referendum, w którym Polacy opowiedzieli się za wstąpieniem Polski do UE.

- Przystępowaliśmy do referendum z pewnymi obawami, bo przecież nikt nie wiedział, jaki będzie rezultat - przyznał były premier.

Zaznaczył przy tym, że "udało się pokonać 50-procentową frekwencję, czego nie można było osiągnąć w poprzednich latach". W 2003 roku frekwencja referendalna wyniosła ponad 58 procent.

- Pomyślałem sobie: jaki to cudowny naród, jacy my wszyscy jesteśmy odpowiedzialni i cudowni, jak potrafimy wykorzystać okoliczności, które wpadają nam w ręce - powiedział Miller.

ZOBACZ W PREMIUM: Verheugen: nie wierzę w polexit, ale zło trzeba niszczyć w zarodku >>>

Miller: ja mam trzy wspomnienia z tamtych czasów, które zapadły mi głęboko w pamięć
Miller: ja mam trzy wspomnienia z tamtych czasów, które zapadły mi głęboko w pamięćTVN24

"To wszystko jest na użytek walki politycznej i to walki politycznej wewnątrz naszego kraju"

Miller mówił również o retoryce obecnej koalicji rządzącej dotyczącej Unii. Wskazywał, że kiedy Polska negocjowała warunki przystąpienia do UE, "to była bardzo ostra walka polityczna między zwolennikami Unii Europejskiej i przeciwnikami". - W Sejmie było kilka ugrupowań, bardzo agresywnych, zwalczających idee integracji. Od LPR-u (Ligi Polskich Rodzin – red.) zaczynając, ale także Samoobrona, także w jakiejś części PSL, także PiS w jakiejś części - wyliczał.

- Jeżeli wtedy padały te ciężkie sformułowania typu: nie możemy głosować w referendum "za", bo Polska straci suwerenność, straci tożsamość, wysoko wydajna gospodarka zachodnia przeorze polską gospodarkę do końca, zwłaszcza jeżeli chodzi o rolnictwo, (i) jeżeli żadna z tych przepowiedni się nie spełniła, to jak można używać podobnej argumentacji po tylu latach ze świadomością, że ona została negatywnie zweryfikowana? - kontynuował były premier.

Jego zdaniem "to wszystko jest na użytek walki politycznej i to walki politycznej wewnątrz naszego kraju".

"To było coś, czego nie zapomnę do końca życia"

Huebner wspominała zaś, że kiedy zakończyły się wspomniane przez Millera negocjacje w Kopenhadze, na telebimach mogła zobaczyć polityków w Warszawie w kancelarii premiera.

- W środku siedział pan (były - red.) premier Tadeusz Mazowiecki i po policzkach po prostu ciekły mu łzy. To było coś, czego nie zapomnę do końca życia prawdopodobnie - powiedziała.

Według niej "to oddawało skalę wielkości tego (...) cudu". - Cudu, który się sam nie przytrafił. Tylko cudu, który był rezultatem wielkiego wysiłku związanego z transformacją, budowaniem gospodarki rynkowej, demokracji - mówiła. Wskazywała, że byliśmy wówczas w Europie, która się od kilkudziesięciu lat integrowała. - To było nasze miejsce na ziemi i właściwie ukoronowanie tej wielkiej zmiany, przez którą przechodziliśmy - oceniła obecna europosłanka.

Huebner: to było coś, czego nie zapomnę do końca życia
Huebner: to było coś, czego nie zapomnę do końca życiaTVN24

Huebner: zobowiązaliśmy się do tego, żeby wzmacniać Unię, dbać o jej jedność, o jej siłę

Huebner mówiła, że Unia jest dla niej "gwarancją naszej suwerenności". - Bo dla mnie suwerenność to jest nasza zdolność jako narodu do osiągania celów. I właściwie dzięki Unii, dzięki temu, że nie jesteśmy sami - samotność nam nigdy nie służyła w historii, jak pamiętamy - dzięki temu, że jesteśmy razem, to tę zdolność osiągania celów i realizowania naszych marzeń, potrzeb rzeczywiście mamy - oceniła.

- To wydaje mi się niesłychanie ważne, bo bardzo wiele wyzwań, które się w tym trudnym, niebezpiecznym świecie cały czas gdzieś pojawiają, nie respektuje granic i one w pojedynkę nie mogą być zaklęte czy usunięte - kontynuowała. Jej zdaniem "my sami niewiele znaczymy w świecie globalnym, nawet z Unią". - To jest ciągle tylko siedem procent ludności świata. I dlatego ta jedność Unii jest taka ważna - mówiła.

Huebner, która negocjowała warunki członkostwa Polski w UE, zauważyła, że "zobowiązaliśmy się do tego, żeby wzmacniać Unię, dbać o jej jedność, o jej siłę". - To mnie dzisiaj tak bardzo martwi, że siłę Unii, tkwiącą w jedności, jednak rozbijamy w tych ostatnich miesiącach, że tej solidarności nie hołubimy - dodała.

"Byłem przekonany, ale nie ja jeden przecież, że może trzeba być trochę twardszym"

Ryszard Bugaj wskazywał, że nie budziło jego wątpliwości "samo przystąpienie do Unii Europejskiej". - Natomiast było pytanie, czy wtedy na warunkach, które zaakceptować mogła czy chciała Unia Europejska - wyjaśniał.

- Byłem przekonany, ale nie ja jeden przecież, że może trzeba być trochę twardszym, że są pewne warunki, których żeśmy nie zdołali wynegocjować - kontynuował. Jak dodał, "taką sprawą, zupełnie kluczową z tego punktu widzenia, jest nasza składka".

- Od początku płaciliśmy składkę 100-procentową w stosunku do naszego produktu krajowego brutto. W przeszłości niektóre inne kraje uzyskiwały jednak upust na tej składce - wyjaśniał. Bugaj dodał, że "z drugiej strony uzyskaliśmy – trzeba to przyznać - dobre warunki dla rolników". - Rolnicy uzyskali najwięcej w gruncie rzeczy i najwięcej mogli do dzisiaj otrzymywać i otrzymują - zwrócił uwagę.

Prof. Bugaj: byłem przekonany, ale nie ja jeden przecież, że może trzeba być trochę twardszym
Prof. Bugaj: byłem przekonany, ale nie ja jeden przecież, że może trzeba być trochę twardszymTVN24

"Uznanie dla Unii Europejskiej jest bardzo ugruntowane w Polsce"

Ekonomista był również pytany, czy jego zdaniem tendencja w kierunku akceptacji dla Unii Europejskiej może się w Polsce odwrócić. - Wydaje mi się to bardzo mało prawdopodobne - ocenił Bugaj.

Jak mówił, "wszystko na to wskazuje, że uznanie dla Unii Europejskiej jest bardzo ugruntowane w Polsce". - Co nie znaczy, że jednocześnie ogromna większość ludzi akceptuje decyzje, które pochodzą spoza granic Polski - zastrzegł.

Autorka/Autor:akr/b

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Rosjanie stracili prawie pół miliona żołnierzy na froncie w Ukrainie - szacuje brytyjskie ministerstwo obrony. Zdaniem Londynu, tylu agresorów zginęło lub zostało rannych. Dodatkowo, dziesiątki tysięcy zdezerterowały. Rosjanie stracili też tysiące czołgów.

Ogromna liczba zabitych i rannych Rosjan

Ogromna liczba zabitych i rannych Rosjan

Źródło:
PAP

Albo zwycięska Rosja stanie na granicy z Polską, albo pokonana - opuści Ukrainę. Taki mamy wybór - powiedział szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski w rozmowie z gazetą "Bild am Sonntag".

Jaki los czeka Rosjan? Radosław Sikorski uważa, że mamy wybór

Jaki los czeka Rosjan? Radosław Sikorski uważa, że mamy wybór

Źródło:
PAP

Jeśli przywódcy Republiki Serbskiej - większościowo serbskiej części Bośni i Hercegowiny - ogłoszą secesję, w ciągu godziny wybuchnie w kraju wojna - ostrzega niemiecki dziennik "Die Welt". Jak dodaje, "BiH jest najbardziej niestabilnym i narażonym krajem w regionie", a obecna sytuacja jest "najpoważniejsza od rozpadu Jugosławii".

Kocioł bałkański wciąż wrze. "Die Welt": jeśli ogłoszą secesję, w ciągu godziny wybuchnie wojna

Kocioł bałkański wciąż wrze. "Die Welt": jeśli ogłoszą secesję, w ciągu godziny wybuchnie wojna

Źródło:
PAP

Niemieckie służby oraz wolontariusze szukają sześcioletniego autystycznego chłopca o imieniu Arian, który zaginął 22 kwietnia w Dolnej Saksonii. Chłopiec pod nieuwagę rodziców opuścił ogród. Kamery pobliskiego monitoringu zarejestrowały jak sześciolatek ucieka do lasu - piszą media.

Ariana nie ma prawie tydzień. Wykluczają porwanie i atak wilków

Ariana nie ma prawie tydzień. Wykluczają porwanie i atak wilków

Źródło:
"Die Welt", "Bild"

Wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz pochwalił się narodzinami syna w mediach społecznościowych. "Witaj na świecie, synu. Mama i nasz maluch bardzo dzielni" - napisał polityk.

Wicepremier i minister obrony pochwalił się narodzinami syna

Wicepremier i minister obrony pochwalił się narodzinami syna

Źródło:
tvn24.pl

Aplikacja TikTok domaga się szerokich uprawnień dostępowych podobnie jak inne platformy społecznościowe, takie jak Facebook czy Instagram. Jednak używanie TikToka budzi większe emocje ze względu na powiązania z Chinami - uważa Szymon Palczewski z portalu CyberDefence24. Wtóruje mu Piotr Konieczny, szef zespołu bezpieczeństwa serwisu Niebezpiecznik, który zauważa, że ostatecznie to użytkownik kontroluje, jakie informacje komu udostępnia.

"Emocje" w sprawie popularnej aplikacji. "Sprawa budzi wątpliwości"

"Emocje" w sprawie popularnej aplikacji. "Sprawa budzi wątpliwości"

Źródło:
PAP

Zarzut fizycznego znęcania się nad dzieckiem usłyszał w Prokuraturze Rejonowej w Wejherowie 24-latek. W piątek do miejscowego szpitala trafiła trzyletnia dziewczynka. Jej obrażenia wzbudziły podejrzenia lekarzy, że może być ofiarą przemocy. Policja zatrzymała do sprawy matkę oraz jej partnera.

Trzyletnia dziewczynka w szpitalu z "masywnym stłuczeniem głowy". Zarzut znęcania się dla partnera matki dziecka

Trzyletnia dziewczynka w szpitalu z "masywnym stłuczeniem głowy". Zarzut znęcania się dla partnera matki dziecka

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Członkowie Stowarzyszenia "Wizna 1939" ekshumowali w Wylinach-Rusi (woj. podlaskie) szczątki polskiego żołnierza, który zginął podczas kampanii wrześniowej. Relacja o tych wydarzeniach przetrwała w pamięci rodziny tutejszego gajowego, który w 1939 roku zauważył ciało na polu i pochował je w pobliskim lesie.

Gajowy w 1939 roku znalazł na polu ciało polskiego żołnierza i pochował w lesie. Szczątki udało się odnaleźć

Gajowy w 1939 roku znalazł na polu ciało polskiego żołnierza i pochował w lesie. Szczątki udało się odnaleźć

Źródło:
tvn24.pl

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółtka karta dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółtka karta dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W drodze do Polski jest fala gorącego powietrza. Kiedy możemy się spodziewać niemal letniej aury? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: takiej sytuacji nie było od dawna

Pogoda na 16 dni: takiej sytuacji nie było od dawna

Źródło:
tvnmeteo.pl

Hałas uliczny wpływa na rozwój ptaków, nawet jeśli znajdują się one w jajach - dowiódł zespół naukowców. Badacze wystawiali nienarodzone pisklęta zeberek australijskich na odgłosy ruchu miejskiego. Okazało się, że miało to długofalowy wpływ na ich zdrowie, wzrost, a nawet zdolność rozmnażania.

Wystawiali jaja ptaków na hałas uliczny. To, co ustalili, "było naprawdę uderzające"

Wystawiali jaja ptaków na hałas uliczny. To, co ustalili, "było naprawdę uderzające"

Źródło:
The Guardian, sciencenews.org, tvnmeteo.pl

Mieszkańcy Indii zmagają się z upałami. Są miejsca z temperaturą sięgającą 45 stopni. Władze ostrzegają przed wychodzeniem na zewnątrz wtedy, kiedy jest najgoręcej, i otwierają specjalne centra, w których można się schronić przed spiekotą.

Upał w Indiach jest nie do zniesienia. "Dostajemy  swędzącej wysypki, miewamy zawroty głowy"

Upał w Indiach jest nie do zniesienia. "Dostajemy swędzącej wysypki, miewamy zawroty głowy"

Źródło:
Reuters, NDTV, The New Indian Express

"Czym ci biedni ludzie mają palić"? - komentują internauci, którzy uwierzyli w rzekomy nowy zakaz planowany w Unii Europejskiej. Krążący w sieci przekaz jest skutkiem sugestii zbudowanej na bazie tytułu jednego z tekstów w specjalistycznym serwisie. Uspokajamy: w UE nie ma takich planów.

Nowy "zakaz Unii Europejskiej" dotyczy ogrzewania pelletem i drewnem? Wyjaśniamy

Nowy "zakaz Unii Europejskiej" dotyczy ogrzewania pelletem i drewnem? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Ciało nagiej kobiety w Parku Praskim znalazł pracownik firmy sprzątającej. Została zgwałcona i uduszona. Choć do zbrodni doszło prawie dwa lata temu, zabójca wciąż pozostaje na wolności. Śledczy analizują akta podobnych historii z ostatnich dwudziestu lat, wcześniej sprawdzali, czy ta sama osoba zaatakowała i zabiła nauczycielkę w łódzkim parku na Zdrowiu.

Zamordował kobietę w Parku Praskim, od dwóch lat pozostaje nieuchwytny. Śledczy sprawdzają, czy to seryjny zabójca

Zamordował kobietę w Parku Praskim, od dwóch lat pozostaje nieuchwytny. Śledczy sprawdzają, czy to seryjny zabójca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar podczas konferencji na temat strategicznych pozwów wniesionych przez wielkie korporacje czy polityków przeciwko partycypacji publicznej, zapowiedział zmiany w Kodeksie karnym. Jego resort ma zacząć pracę nad zniesieniem art. 212 Kodeksu karnego o zniesławieniu.

Bodnar zapowiada zmiany w kodeksie karnym. Zniknąć ma artykuł o zniesławieniu

Bodnar zapowiada zmiany w kodeksie karnym. Zniknąć ma artykuł o zniesławieniu

Źródło:
oko.press

Takie powinny być standardy, bo za miedzą mamy wojnę - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Tomasz Parol, szef kancelarii Direct. Komentuje w ten sposób pismo, które do jednego z mieszkańców wysłał urząd miejski w Międzyrzeczu. Chodzi o zajęcie samochodu na wypadek mobilizacji.

Pismo w sprawie przekazania auta na rzecz wojska. "Takie powinny być standardy"

Pismo w sprawie przekazania auta na rzecz wojska. "Takie powinny być standardy"

Źródło:
tvn24.pl

Najbardziej inwigilowaną grupą czuli się politycy PiS. I oni sami mówili, że uważają, że są podsłuchiwani, bo dyscyplina i utrzymanie klubu jest priorytetem - mówił w "Kawie na ławę" Przemysław Wipler z Konfederacji. - Podgryzacie sobie aorty, kopiecie się po kostkach, nie wierzycie sobie, zaglądacie sobie za firanki, podsłuchujecie siebie nawzajem, inwigilujecie. To jest obraz partii upadłej - powiedział o PiS wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek z Lewicy.

Suski wezwany w sprawie Pegasusa. "Czytam to bardzo jednoznacznie. Jest osobą pokrzywdzoną"

Suski wezwany w sprawie Pegasusa. "Czytam to bardzo jednoznacznie. Jest osobą pokrzywdzoną"

Źródło:
TVN24
Jola Ogar-Hill: mam żonę i córkę, a w Polsce jestem bezdzietną panną

Jola Ogar-Hill: mam żonę i córkę, a w Polsce jestem bezdzietną panną

Premium

Stacja informacyjna TVN24, należąca do globalnego koncernu medialnego Warner Bros. Discovery, była najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce w marcu 2024 roku - wynika z najnowszego raportu Instytutu Monitorowania Mediów. Na informacje przekazywane na antenie TVN24 powoływano się ponad 4,2 tysiąca razy.

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

"Rada Polskich Mediów stanowczo sprzeciwia się bezprawnym i szkodliwym społecznie działaniom podejmowanym przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wobec niezależnych mediów" - brzmi treść uchwały RPM. Sprawa dotyczy decyzji oraz wypowiedzi Macieja Świrskiego wymierzonych w redakcje TVN24, TOK FM.

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Źródło:
tvn24.pl

Już po raz czwarty Fundacja Grand Press uhonoruje Medalami Wolności Słowa Polaków w wyjątkowy sposób zasłużonych dla wolności wypowiedzi. Jak co roku swoich kandydatów mogą wskazywać również obywatele. 

Medal Wolności Słowa. Można zgłaszać kandydatów  

Medal Wolności Słowa. Można zgłaszać kandydatów  

Źródło:
Fundacja Grand Press

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o "miłosnym dramacie w sportowym świecie", czyli o filmie "Challengers" z Zendayą, który wszedł właśnie do kin. Na wielkim ekranie można też obejrzeć film "Back to Black. Historia Amy Winehouse" - pierwszą fabularną biografię wokalistki. Z kolei do księgarń trafiła książka o legendarnym zespole ABBA. Muzycy ujawnili niepublikowane wcześniej szczegóły z ich życia zawodowego i prywatnego. W programie nie zabrakło też nowinek ze świata gwiazd.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24