Tak wstępowaliśmy do Unii Europejskiej. Miller: mam różne wspomnienia, ale trzy zapadły mi szczególnie w pamięć

Źródło:
TVN24
Miller: ja mam trzy wspomnienia z tamtych czasów, które zapadły mi głęboko w pamięć
Miller: ja mam trzy wspomnienia z tamtych czasów, które zapadły mi głęboko w pamięćTVN24
wideo 2/6
Miller: ja mam trzy wspomnienia z tamtych czasów, które zapadły mi głęboko w pamięćTVN24

Członkostwo w Unii Europejskiej było ukoronowaniem wielkiej zmiany, którą przechodziliśmy - powiedziała w specjalnym wydaniu "Faktów po Faktach" europosłanka Danuta Huebner (KO). Wraz z byłym premierem, obecnym europosłem Leszkiem Millerem (SLD) oraz ekonomistą, profesorem Ryszardem Bugajem wspominali moment, w którym Polska wchodziła do Wspólnoty. Miller przyznał, że z tamtych lat trzy wspomnienia "zapadły mu szczególnie w pamięć", zaś Bugaj przyznał, że miał wątpliwości do warunków, na jakich przystępowaliśmy do UE.

W połowie listopada rządy Polski i Węgier oświadczyły, że nie godzą się na rozporządzenie, które wprowadza zasadę warunkowania dostępu do środków unijnych przestrzeganiem zasady praworządności i w związku z tym, mogą zawetować projekt ram finansowych UE na lata 2021-2027.

Kolejne rozmowy budżetowe na najwyższym szczeblu odbędą się 10-11 grudnia podczas szczytu UE. Unijni liderzy podejmą próbę rozwiązania obecnej sytuacji.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

"Mam różne wspomnienia z tamtych czasów, ale trzy zapadły mi szczególnie w pamięć"

W kontekście ostatnich wydarzeń w unijnej polityce goście specjalnego wydania "Faktów po Faktach" w TVN24 wspominali chwile, kiedy Polska wchodziła do Unii Europejskiej i zastanawiali się, gdzie dzisiaj byłby nasz kraj, gdyby lata temu nie znalazł się wśród krajów Wspólnoty. Gośćmi programu byli były premier, obecnie europoseł Leszek Miller, który podpisywał traktat akcesyjny Polski z UE oraz negocjująca wówczas warunki członkostwa Polski w UE, obecna europosłanka Koalicji Obywatelskiej Danuta Huebner, a także ekonomista profesor Ryszard Bugaj.

- Mam różne wspomnienia z tamtych czasów, ale trzy zapadły mi szczególnie w pamięć - mówił Miller. Jak wyznał, "pierwsze to zakończenie negocjacji". - 13 grudnia 2002 roku w Kopenhadze po 10 godzinach morderczej wymiany argumentów - dodał.

Jak mówił, drugi fakt, który szczególnie zapadł mu w pamięć, "to podpisanie, w cudownej scenerii greckiej pod Akropolem, traktatu akcesyjnego". - Trzeci, może najbardziej powszechny, to zwycięskie referendum z 2003 roku - dodał, przypominając referendum, w którym Polacy opowiedzieli się za wstąpieniem Polski do UE.

- Przystępowaliśmy do referendum z pewnymi obawami, bo przecież nikt nie wiedział, jaki będzie rezultat - przyznał były premier.

Zaznaczył przy tym, że "udało się pokonać 50-procentową frekwencję, czego nie można było osiągnąć w poprzednich latach". W 2003 roku frekwencja referendalna wyniosła ponad 58 procent.

- Pomyślałem sobie: jaki to cudowny naród, jacy my wszyscy jesteśmy odpowiedzialni i cudowni, jak potrafimy wykorzystać okoliczności, które wpadają nam w ręce - powiedział Miller.

ZOBACZ W PREMIUM: Verheugen: nie wierzę w polexit, ale zło trzeba niszczyć w zarodku >>>

Miller: ja mam trzy wspomnienia z tamtych czasów, które zapadły mi głęboko w pamięć
Miller: ja mam trzy wspomnienia z tamtych czasów, które zapadły mi głęboko w pamięćTVN24

"To wszystko jest na użytek walki politycznej i to walki politycznej wewnątrz naszego kraju"

Miller mówił również o retoryce obecnej koalicji rządzącej dotyczącej Unii. Wskazywał, że kiedy Polska negocjowała warunki przystąpienia do UE, "to była bardzo ostra walka polityczna między zwolennikami Unii Europejskiej i przeciwnikami". - W Sejmie było kilka ugrupowań, bardzo agresywnych, zwalczających idee integracji. Od LPR-u (Ligi Polskich Rodzin – red.) zaczynając, ale także Samoobrona, także w jakiejś części PSL, także PiS w jakiejś części - wyliczał.

- Jeżeli wtedy padały te ciężkie sformułowania typu: nie możemy głosować w referendum "za", bo Polska straci suwerenność, straci tożsamość, wysoko wydajna gospodarka zachodnia przeorze polską gospodarkę do końca, zwłaszcza jeżeli chodzi o rolnictwo, (i) jeżeli żadna z tych przepowiedni się nie spełniła, to jak można używać podobnej argumentacji po tylu latach ze świadomością, że ona została negatywnie zweryfikowana? - kontynuował były premier.

Jego zdaniem "to wszystko jest na użytek walki politycznej i to walki politycznej wewnątrz naszego kraju".

"To było coś, czego nie zapomnę do końca życia"

Huebner wspominała zaś, że kiedy zakończyły się wspomniane przez Millera negocjacje w Kopenhadze, na telebimach mogła zobaczyć polityków w Warszawie w kancelarii premiera.

- W środku siedział pan (były - red.) premier Tadeusz Mazowiecki i po policzkach po prostu ciekły mu łzy. To było coś, czego nie zapomnę do końca życia prawdopodobnie - powiedziała.

Według niej "to oddawało skalę wielkości tego (...) cudu". - Cudu, który się sam nie przytrafił. Tylko cudu, który był rezultatem wielkiego wysiłku związanego z transformacją, budowaniem gospodarki rynkowej, demokracji - mówiła. Wskazywała, że byliśmy wówczas w Europie, która się od kilkudziesięciu lat integrowała. - To było nasze miejsce na ziemi i właściwie ukoronowanie tej wielkiej zmiany, przez którą przechodziliśmy - oceniła obecna europosłanka.

Huebner: to było coś, czego nie zapomnę do końca życia
Huebner: to było coś, czego nie zapomnę do końca życiaTVN24

Huebner: zobowiązaliśmy się do tego, żeby wzmacniać Unię, dbać o jej jedność, o jej siłę

Huebner mówiła, że Unia jest dla niej "gwarancją naszej suwerenności". - Bo dla mnie suwerenność to jest nasza zdolność jako narodu do osiągania celów. I właściwie dzięki Unii, dzięki temu, że nie jesteśmy sami - samotność nam nigdy nie służyła w historii, jak pamiętamy - dzięki temu, że jesteśmy razem, to tę zdolność osiągania celów i realizowania naszych marzeń, potrzeb rzeczywiście mamy - oceniła.

- To wydaje mi się niesłychanie ważne, bo bardzo wiele wyzwań, które się w tym trudnym, niebezpiecznym świecie cały czas gdzieś pojawiają, nie respektuje granic i one w pojedynkę nie mogą być zaklęte czy usunięte - kontynuowała. Jej zdaniem "my sami niewiele znaczymy w świecie globalnym, nawet z Unią". - To jest ciągle tylko siedem procent ludności świata. I dlatego ta jedność Unii jest taka ważna - mówiła.

Huebner, która negocjowała warunki członkostwa Polski w UE, zauważyła, że "zobowiązaliśmy się do tego, żeby wzmacniać Unię, dbać o jej jedność, o jej siłę". - To mnie dzisiaj tak bardzo martwi, że siłę Unii, tkwiącą w jedności, jednak rozbijamy w tych ostatnich miesiącach, że tej solidarności nie hołubimy - dodała.

"Byłem przekonany, ale nie ja jeden przecież, że może trzeba być trochę twardszym"

Ryszard Bugaj wskazywał, że nie budziło jego wątpliwości "samo przystąpienie do Unii Europejskiej". - Natomiast było pytanie, czy wtedy na warunkach, które zaakceptować mogła czy chciała Unia Europejska - wyjaśniał.

- Byłem przekonany, ale nie ja jeden przecież, że może trzeba być trochę twardszym, że są pewne warunki, których żeśmy nie zdołali wynegocjować - kontynuował. Jak dodał, "taką sprawą, zupełnie kluczową z tego punktu widzenia, jest nasza składka".

- Od początku płaciliśmy składkę 100-procentową w stosunku do naszego produktu krajowego brutto. W przeszłości niektóre inne kraje uzyskiwały jednak upust na tej składce - wyjaśniał. Bugaj dodał, że "z drugiej strony uzyskaliśmy – trzeba to przyznać - dobre warunki dla rolników". - Rolnicy uzyskali najwięcej w gruncie rzeczy i najwięcej mogli do dzisiaj otrzymywać i otrzymują - zwrócił uwagę.

Prof. Bugaj: byłem przekonany, ale nie ja jeden przecież, że może trzeba być trochę twardszym
Prof. Bugaj: byłem przekonany, ale nie ja jeden przecież, że może trzeba być trochę twardszymTVN24

"Uznanie dla Unii Europejskiej jest bardzo ugruntowane w Polsce"

Ekonomista był również pytany, czy jego zdaniem tendencja w kierunku akceptacji dla Unii Europejskiej może się w Polsce odwrócić. - Wydaje mi się to bardzo mało prawdopodobne - ocenił Bugaj.

Jak mówił, "wszystko na to wskazuje, że uznanie dla Unii Europejskiej jest bardzo ugruntowane w Polsce". - Co nie znaczy, że jednocześnie ogromna większość ludzi akceptuje decyzje, które pochodzą spoza granic Polski - zastrzegł.

Autorka/Autor:akr/b

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W związku z atakiem Rosji na obiekty znajdujące się na terytorium Ukrainy, rozpoczęło się operowanie polskiego i sojuszniczego lotnictwa w naszej przestrzeni powietrznej - przekazało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Rosjanie atakują Ukrainę. Polskie myśliwce poderwane

Rosjanie atakują Ukrainę. Polskie myśliwce poderwane

Źródło:
tvn24.pl, Reuters

Samolot amerykańskiego wokalisty Vince'a Neila zjechał z pasa startowego i uderzył w zaparkowany odrzutowiec. Do zdarzenia doszło na lotnisku w Scottsdale w Arizonie. Muzyka nie było na pokładzie maszyny. W wyniku zdarzenia co najmniej jedna osoba zginęła, a cztery zostały ranne.

Samolot znanego wokalisty uderzył w zaparkowany odrzutowiec. Jedna osoba nie żyje

Samolot znanego wokalisty uderzył w zaparkowany odrzutowiec. Jedna osoba nie żyje

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump ostrzegł, że jeśli Hamas nie wypuści wszystkich izraelskich zakładników do soboty, "rozpęta się piekło". Zagroził też wstrzymaniem pomocy dla Egiptu i Jordanii, jeśli kraje te nie zgodzą się na jego pomysł przesiedlenia do nich uchodźców ze Strefy Gazy.

Trump dał im czas do soboty. Inaczej "rozpęta się piekło"

Trump dał im czas do soboty. Inaczej "rozpęta się piekło"

Źródło:
PAP

Prezydent Donald Trump podpisał w poniedziałek rozporządzenie znoszące egzekwowanie zakazu korumpowania zagranicznych urzędników przez firmy z USA. - To będzie oznaczać o wiele więcej biznesu dla Ameryki - zapowiedział amerykański prezydent.

Trump zrywa z zakazem wręczania łapówek. "To będzie oznaczać o wiele więcej biznesu dla Ameryki"

Trump zrywa z zakazem wręczania łapówek. "To będzie oznaczać o wiele więcej biznesu dla Ameryki"

Źródło:
PAP

Elon Musk jest zainteresowanym przejęciem OpenAI. Miliarder wraz z konsorcjum inwestorów złożył ofertę kupna za 97,4 mld dolarów - informuje dziennik "Wall Street Journal". Pozostający w wieloletnim konflikcie z Muskiem współzałożyciel firmy jasno odrzucił jednak ofertę. Zaproponował za to Muskowi wykup platformy X (dawniej Twittera).

Musk chce przejąć OpenAI za blisko 100 miliardów dolarów. Jest jasna odpowiedź

Musk chce przejąć OpenAI za blisko 100 miliardów dolarów. Jest jasna odpowiedź

Źródło:
PAP

Czas maruderów w polityce, którzy siedzą z tyłu i mówią: "nam się nie podoba, jest źle, jest niefajnie, jest niedobrze", naprawdę się skończył, bo my chcemy realizować postulaty - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Tomasz Trela z Lewicy. Przyznał, że "podobają" mu się założenia przedstawionego przez Donalda Tuska planu gospodarczego.

Trela: jeśli mówimy o kupowaniu czegokolwiek, to mnie się te założenia podobają

Trela: jeśli mówimy o kupowaniu czegokolwiek, to mnie się te założenia podobają

Źródło:
TVN24

W regionie Wysp Cykladzkich w poniedziałek wieczorem doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 5,3 - poinformował grecki publiczny nadawca ERT. Wstrząs był odczuwalny też w Atenach. To najsilniejsze trzęsienie ziemi zarejestrowane na Cykladach od końca stycznia.

Kolejny wstrząs w rejonie Santorini, odczuwalny także w Atenach

Kolejny wstrząs w rejonie Santorini, odczuwalny także w Atenach

Źródło:
PAP

Z jednej z farm w okolicach miejscowości Storvika w Norwegii uciekło co najmniej 27 tysięcy łososi. Mogą one stanowić zagrożenie dla ryb żyjących na wolności, ponieważ są nosicielami nieznanych im chorób i pasożytów.

Z przemysłowej hodowli uciekło 27 tysięcy łososi. Mogą zagrażać rybom żyjącym na wolności

Z przemysłowej hodowli uciekło 27 tysięcy łososi. Mogą zagrażać rybom żyjącym na wolności

Źródło:
PAP

Lawinowy wzrost zachorowań na grypę i koszmar pacjentów, bo nie mają się czym leczyć. O kryzysowej sytuacji w aptekach mówiliśmy w "Faktach" TVN w sobotę. Leków na grypę brakuje, także w hurtowniach. Jest reakcja resortu zdrowia. W piątek pierwsza interwencyjna dostawa. 

Rząd organizuje interwencyjne dostawy leków na grypę, których brakuje w całej Polsce

Rząd organizuje interwencyjne dostawy leków na grypę, których brakuje w całej Polsce

Źródło:
Fakty TVN

Przed sądem w Siemiatyczach stanie samorządowy urzędnik oskarżony między innymi o niedopełnienie obowiązków służbowych. Sprawa ma związek ze śledztwem dotyczącym śmiertelnego trucia między innymi ptaków drapieżnych, psów i kotów na terenie gminy Drohiczyn.

Był inspektorem do spraw ochrony środowiska, miał truć zwierzęta. Jest akt oskarżenia

Był inspektorem do spraw ochrony środowiska, miał truć zwierzęta. Jest akt oskarżenia

Źródło:
PAP

Były szef RARS Michał Kuczmierowski wyszedł z aresztu. Donald Trump podpisał memorandum o nałożeniu 25-procentowych ceł na import stali i aluminium. Premier Donald Tusk przedstawił gospodarczy plan rządu. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 11 lutego.

Tusk ogłosił nowy plan, Trump nałożył kolejne cła, Kuczmierowski wyszedł z aresztu

Tusk ogłosił nowy plan, Trump nałożył kolejne cła, Kuczmierowski wyszedł z aresztu

Źródło:
PAP

Stołeczni policjanci zatrzymali mężczyznę, który nie dokończył odbywania kary więzienia za zabójstwo. Skazany miał w więzieniu spędzić 25 lat. W 2006 roku, korzystając z przerwy w odbywaniu kary, zniknął. Został namierzony w Wielkiej Brytanii po 18 latach od wydania listu gończego.

Skazany za zabójstwo zniknął na 18 lat

Skazany za zabójstwo zniknął na 18 lat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Brytyjska dziennikarka śledcza związana z gazetą "Observer" Camille Cadwalladr twierdzi, że w Stanach Zjednoczonych dokonuje się cyfrowy zamach stanu, a dane wywiadu są zagrożone. "Wszystko, przed czym kiedykolwiek ostrzegałam, teraz się dzieje. Tak jest. Tyle że dzieje się szybciej, niż ktokolwiek sobie wyobrażał" - napisała.

"To cyfrowy zamach stanu". Musk "nie potrzebował czołgów, karabinów, żołnierzy"

"To cyfrowy zamach stanu". Musk "nie potrzebował czołgów, karabinów, żołnierzy"

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump podpisał memorandum o nałożeniu 25-procentowych ceł na import stali i aluminium. Cła najbardziej uderzą w Kanadę, która jest największym eksporterem tych towarów, a także między innymi w Brazylię i Unię Europejską.

Trump chce "wyrównać pole gry". Nowe cła uderzą między innymi w Unię Europejską

Trump chce "wyrównać pole gry". Nowe cła uderzą między innymi w Unię Europejską

Źródło:
PAP

Michał Kuczmierowski wyszedł z aresztu. - Będę chciał wrócić do Polski. Moim celem jest obrona mojego dobrego imienia - zapowiedział. Wcześniej londyński sąd w Westminsterze informował, że za byłego szefa Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych wpłynęła kaucja.

Michał Kuczmierowski opuścił areszt

Michał Kuczmierowski opuścił areszt

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Rzeczniczka Prokuratora Generalnego Anna Adamiak przekazała w poniedziałek wieczorem, że do jego sekretariatu zostały złożone dokumenty w sprawie "zamachu stanu". Śledztwo wszczął zaufany człowiek Zbigniewa Ziobry, prokurator Michał Ostrowski, po zawiadomieniu ze strony Bogdana Święczkowskiego, prezesa kwestionowanego w obecnym kształcie Trybunału Konstytucyjnego. Rzeczniczka Prokuratora Generalnego zwracała wcześniej uwagę, że postępowanie można wszcząć dopiero, gdy sprawa jest zarejestrowana i nadano jej sygnaturę.

Dokumenty w sprawie "zamachu stanu" trafiły do Prokuratora Generalnego

Dokumenty w sprawie "zamachu stanu" trafiły do Prokuratora Generalnego

Źródło:
PAP

Pożary lasów trawią centralną i południową część Chile. Walkę z ogniem utrudniają warunki pogodowe i działania ludzkie - wiele ognisk zostało wznieconych celowo. Wyczerpanych strażaków wspierają osoby prywatne, dowożące wodę do gaszenia własnymi samochodami.

"Nadchodzi lato i zaczynasz się bać, bo wiesz, co się stanie"

"Nadchodzi lato i zaczynasz się bać, bo wiesz, co się stanie"

Źródło:
PAP, Reuters, EFE, Las Noticias de Malleco

- To nie Jarosław Kaczyński będzie decydował, czy dana sprawa ma charakter przestępczy, czy nie - zauważył w "Kropce nad i" w TVN24 wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka z PSL, odnosząc się do wszczęcia śledztwa w sprawie "dwóch wież". Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha z Koalicji Obywatelskiej zaznaczył, że "ilość wątków do zbadania w tej sprawie jest niesamowicie duża".

"Kaczyński ma syndrom zderzenia z rzeczywistością"

"Kaczyński ma syndrom zderzenia z rzeczywistością"

Źródło:
TVN24

- Powinniśmy być wyposażeni w cyfrową walutę, która pomoże nam bronić naszej suwerenności - stwierdziła prezeska Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Christine Lagarde. Podkreśliła przy tym, że "cyfrowe euro nie ma zastąpić gotówki".

Szefowa EBC o nowej walucie. "Gotówka będzie dalej dostępna"

Szefowa EBC o nowej walucie. "Gotówka będzie dalej dostępna"

Źródło:
PAP

Licytacja śniadania z premierem Donaldem Tuskiem na aukcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP) zakończyła się kwotą ponad pół miliona złotych. Zwycięzca otrzyma, oprócz tradycyjnego kaszubskiego śniadania, zaproszenie do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Śniadanie z premierem wylicytowane. "To jest chyba rekord"

Śniadanie z premierem wylicytowane. "To jest chyba rekord"

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Prokuratura zmienia zarzuty dla muzyka Kultu

Prokuratura zmienia zarzuty dla muzyka Kultu

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Skarbówka przygotuje do 15 lutego rozliczenia za poprzedni rok. Każdy zdecyduje do którego miasta pójdą podatki. Stąd start kampanii samorządów, które zachęcają do dzielenia się swoim podatkiem. W zamian kuszą tańszymi biletami na autobus, do kina, na basen czy... nowym samochodem. Materiał Łukasza Wieczorka z magazynu "Polska i Świat".

Tańsze bilety, rabaty i nowe samochody. Tak walczą o nasze podatki

Tańsze bilety, rabaty i nowe samochody. Tak walczą o nasze podatki

Źródło:
TVN24

"Oszuści poszukują, poprzez media społecznościowe, osób gotowych do wykonywania pracy kierowcy, świadczenia usług przewozu osób w państwach na granicy strefy Schengen" - informuje policja. Służby ostrzegają przed narastającym procederem i apelują o rozwagę.

Przemyt "na usługi przewozu osób". Policja przestrzega kierowców przed oszustami

Przemyt "na usługi przewozu osób". Policja przestrzega kierowców przed oszustami

Źródło:
TVN24

Jak ustalił nieoficjalnie TVN24, prokurator Katarzyna Kwiatkowska złożyła rezygnację z pełnienia funkcji szefowej specjalnego zespołu, który badał działania prokuratury z lat 2016-2023. Rzecznik Prokuratury Krajowej poinformował, że dokumenty w tej sprawienie wpłynęły do prokuratury, ale na wtorek zaplanowane jest w tej sprawie spotkanie prokuratora Dariusza Korneluka z prokurator Kwiatkowską.

Doniesienia o rezygnacji prokurator Kwiatkowskiej. Spotka się z Kornelukiem

Doniesienia o rezygnacji prokurator Kwiatkowskiej. Spotka się z Kornelukiem

Źródło:
PAP

W trakcie konferencji prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego reporterka TVN24 Maja Wójcikowska nie miała możliwości zadania pytania. Wstawił się za nią reporter TOK FM Maciej Kluczka, który uznał, że skoro Wójcikowska nie zadała pytania, to on także nie będzie o nic pytał. - To kończymy konferencję, jeśli tak państwo reglamentują pytania - skwitował Kluczka.

"Kończymy, jeśli tak państwo reglamentują pytania"

"Kończymy, jeśli tak państwo reglamentują pytania"

Źródło:
TVN24

Czarne wilki zostały zaobserwowane w polskim lesie. W Europie osobniki o takim umaszczeniu pojawiają się dość rzadko - jest ono charakterystyczne dla populacji zamieszkujących Amerykę Północną. Jak wyjaśnili przyrodnicy, gen kodujący czarne umaszczenie bywa dla drapieżników zarówno błogosławieństwem, jak i przekleństwem.

Czarne wilki pojawiły się w polskim lesie

Czarne wilki pojawiły się w polskim lesie

Źródło:
Fundacja SAVE, AP

Do uzgodnień międzyresortowych trafił projekt rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji, który rozszerza katalog środków przymusu bezpośredniego, których mogą używać funkcjonariusze Straży Granicznej.

Więcej środków przymusu bezpośredniego dla pograniczników. Jest projekt

Więcej środków przymusu bezpośredniego dla pograniczników. Jest projekt

Źródło:
PAP

Wzrosła liczba ofiar wypadku autobusu w Gwatemali. Zginęło co najmniej 55 osób. Pojazd spadł do wąwozu. Prezydent kraju Bernardo Arevalo złożył kondolencje rodzinom ofiar i ogłosił dzień żałoby.

Autobus spadł z mostu. Ponad 50 osób nie żyje

Autobus spadł z mostu. Ponad 50 osób nie żyje

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Nadchodzące dni przyniosą bardzo mroźne noce, miejscami temperatura może spaść do -16 stopni Celsjusza. W połowie tygodnia pojawią się słabe opady śniegu i deszczu ze śniegiem. W prognozie widać więc zimę.

Gdzie będzie najzimniej? U kogo spadnie śnieg? Pogoda na 5 dni

Gdzie będzie najzimniej? U kogo spadnie śnieg? Pogoda na 5 dni

Źródło:
tvnmeteo.pl
Za darmo? Nie ma. Zapraszamy za 500 złotych, od ręki

Za darmo? Nie ma. Zapraszamy za 500 złotych, od ręki

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Departament Sprawiedliwości USA nakazał pełniącej obowiązki prokuratora federalnego w Nowym Jorku, Danielle Sassoon, umorzenie śledztwa przeciwko burmistrzowi miasta Ericowi Adamsowi. Zalecono by nastąpiło to "tak szybko, jak to możliwe". Adams został oskarżony o korupcję.

Sprawa burmistrza Nowego Jorku ma być umorzona "tak szybko, jak to możliwe". Nakaz z resortu

Sprawa burmistrza Nowego Jorku ma być umorzona "tak szybko, jak to możliwe". Nakaz z resortu

Źródło:
PAP

1083 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. Zamrożenie środków przez USA stanowi poważne zagrożenie dla badań domniemanych rosyjskich zbrodni wojennych popełnionych na Ukrainie - poinformowała agencja Reutera, powołując się na ukraińskie źródła. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

USA mrożą fundusze. Reuters: to poważne zagrożenie dla badań rosyjskich zbrodni

USA mrożą fundusze. Reuters: to poważne zagrożenie dla badań rosyjskich zbrodni

Źródło:
PAP

Ambasador Kanady we Francji Stéphane Dion, który jest zarazem wysłannikiem rządu Kanady przy Unii Europejskiej, ocenił, że wypowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa na temat Kanady jako 51. stanie USA można uznać za niezgodne z prawem międzynarodowym.

Ambasador Kanady: wypowiedzi Trumpa mogą być naruszeniem prawa międzynarodowego

Ambasador Kanady: wypowiedzi Trumpa mogą być naruszeniem prawa międzynarodowego

Źródło:
PAP

Polski Fundusz Rozwoju zapowiedział złożenie oferty zakupu udziałów w hiszpańskim producencie taboru kolejowego Talgo - dowiadujemy się z oświadczenia PFR, które opublikowano na stronie hiszpańskiej Narodowej Komisji Rynku Papierów Wartościowych (CNMV).

Polacy mają złożyć ofertę kupna dużego producenta pociągów

Polacy mają złożyć ofertę kupna dużego producenta pociągów

Źródło:
PAP

Zmiany w zakresie podatku VAT, podatku miedziowego i podatku od zysków kapitałowych, zwanego popularnie podatkiem Belki - zapowiedział podczas poniedziałkowego wystąpienia minister finansów Andrzej Domański. Przekazał także, że w planach jest "radykalne zawężenie" możliwości wydłużania pięcioletniego terminu przedawnienia podatku.

Cztery ważne zmiany w podatkach. Jest zapowiedź ministra

Cztery ważne zmiany w podatkach. Jest zapowiedź ministra

Źródło:
PAP

Jak wynika z najnowszego raportu Instytutu Monitorowania Mediów, "Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce" stacja TVN24 była najbardziej opiniotwórczym tytułem mediowym w 2024 roku. W ciągu 12 miesięcy ubiegłego roku TVN24 zacytowano łącznie 44,5 tysiąca razy.

TVN24 najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce

TVN24 najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce

Źródło:
IMM