Polska

Polscy śledczy i rosyjska komisja zbadają katastrofę

Polska

TVPW katastrofie pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent wraz z małżonką

Będzie polskie śledztwo ws. katastrofy samolotu, w której zginął prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką. Takie polecenie wydał Prokurator Generalny Andrzej Seremet na wniosek ministra sprawiedliwości. Specjalną komisję do wyjaśnienia przyczyn wypadku powołał też prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew.

Lista osób, które znajdowały się na pokładzie samolotu, przekazana przez Kancelarię Prezydenta

- Prokurator Seremet zgodził się, żeby - na mój wniosek - wszcząć odrębne polskie śledztwo, niezależnie od śledztwa rosyjskiego - powiedział minister Krzysztof Kwiatkowski. I dodał, że polskie MSZ zwróci się do strony rosyjskiej o udostępnienie polskim prokuratorom miejsca katastrofy. Śledczy mają mieć pełny dostęp do wraku samolotu.

- Prokurator Generalny wydał już polecenie dla grupy prokuratorów, która jest gotowa do wyjazdu do Smoleńska. Wyruszą, gdy tylko będzie to możliwe - oświadczył rzecznik Prokuratora Generalnego Mateusz Martyniuk.

Putin na czele specjalnej komisji

Rosyjska prokuratura podała, że na miejsce katastrofy prezydenckiego samolotu wysłano najbardziej doświadczonych śledczych. - Z Moskwy skierowano najbardziej doświadczonych śledczych, w tym pracowników moskiewskiego Międzyregionalnego Zarządu Śledczego ds. Transportu, którzy mają duże doświadczenie w badaniu przyczyn katastrof lotniczych - powiedział przedstawiciel rosyjskiej prokuratury.

Służba prasowa Kremla przekazała, że o katastrofie został poinformowany prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew, który natychmiast skierował na miejsce szefa resortu sytuacji nadzwyczajnych Siergieja Szojgu.

Miedwiediew powołał też specjalną komisję do wyjaśnienia przyczyn i okoliczności tragedii. Na jej przewodniczącego wyznaczył premiera Władimira Putina.

785-700-604 785-700-201 785-700-199 785-700-765 22/601-58-37 22/601-58-24 Specjalne numery telefonów dla rodzin osób, które zginęły w katastrofie

TUTAJ MOŻESZ ZŁOŻYĆ KONDOLENCJE

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVP

Pozostałe wiadomości