Co Polacy sądzą o policji? Policja woli nie zdradzać. To wiedza "wyłącznie na użytek wewnętrzny"

Źródło:
tvn24.pl
Zastępca RPO: policja czuje przyzwolenie na stosowanie przemocy
Zastępca RPO: policja czuje przyzwolenie na stosowanie przemocyTVN24
wideo 2/4
Zastępca RPO: policja czuje przyzwolenie na stosowanie przemocyTVN24

Policja utajniła wyniki badań sondażowych o tym, co Polacy sądzą o jej pracy. - To nie jest informacja publiczna, wyniki służą do celów wewnętrznych - taką odpowiedź z Komendy Głównej Policji otrzymaliśmy na wniosek złożony w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej. Każdego roku stworzenie takiego raportu kosztuje podatnika kilkaset tysięcy złotych i jeszcze kilka lat temu były one publicznie dostępne.

Szczegółowe badania o tym, co Polacy sądzą swoim bezpieczeństwie oraz o pracy funkcjonariuszy, policyjna centrala zamawia każdego roku już od niemal dwudziestu lat.

- Jestem w szoku, że utajniają te wyniki. Wymyśliliśmy to badanie przed dwiema dekadami nie tylko dla samej policji, ale po to, by dostęp do niego mieli socjolodzy, naukowcy zajmujący się bezpieczeństwem, w końcu dziennikarze i w konsekwencji opinia publiczna - mówi osoba zaangażowana przed laty w ten projekt.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Polskie badanie przestępczości

Pełna nazwa raportu brzmi: "Badanie opinii społecznej na temat poczucia bezpieczeństwa Polaków oraz oceny pracy Policji", w skrócie tytułowany jest "Polskim badaniem przestępczości".

Wykonawcę badania - najczęściej jest to konsorcjum firm specjalizujących się w sondażach - policja wyłania w ramach przetargu.

Jak sprawdziliśmy, od wielu lat w specyfikacji istotnych warunków zamówienia zmieniają się wyłącznie drobne szczegóły. Komenda Główna Policji za każdym razem oczekuje, by badanie przeprowadzono wśród tysiąca mieszkańców każdego z województw oraz dodatkowo na terenie działania Komendy Stołecznej Policji. Łącznie zatem grupa respondentów odpowiadających na pytania ankieterów to 17 tysięcy osób.

Z archiwalnych danych wynika, że przez wiele lat kwota, jaką płaciła policja, oscylowała wokół 200 tysięcy złotych. Na przykład w 2015 roku było to 205 410 zł, w kolejnym o dwa tysiące mniej, aż nagle w 2019 roku cena za badania i raport z nich skoczyła do 430 tysięcy złotych.

Nasz rozmówca z Komendy Głównej Policji mówi: - Od 2016 roku raport jest jedną z najpilniej strzeżonych tajemnic. Niewielu, nawet kluczowych oficerów, ma do niego dostęp - mówi.

Jeden z policyjnych związkowców przyznaje: - Przed nami raport też jest chowany. To się zaczęło od pierwszego ministra spraw wewnętrznych mianowanego przez Prawo i Sprawiedliwość, czyli od czasów Mariusza Błaszczaka.

Policjanci podczas demonstracjiTVN24

Setki stron szczegółów

Ostatni pełny raport z "Polskich badań przestępczości", który udało nam się odnaleźć na stronach Komendy Głównej Policji, dotyczy danych z 2014 roku i liczy 483 strony. Można z było z niego dowiedzieć m.in, że niemal 70 procent Polaków uznaje skuteczność policji w walce z przestępczością. I że to o ponad 10 punktów procentowych więcej niż pięć lat wcześniej.

- Z raportów opinii publicznej robionych po 2015 roku i nam jest przekazywana niemal jedynie ta informacja. Reszta jest tajemnicą - mówi nam policyjny związkowiec.

Tymczasem jeszcze w ostatnim dostępnym raporcie można znaleźć znacznie więcej informacji - również tych niekorzystnych dla policji.

W dokumencie bardzo dokładnie przedstawione zostały negatywne oceny pracy policji, np. im większe miasto, tym gorzej to wygląda. Z badania wynikało również, w których województwach mieszkańcy najczęściej widują patrole policji. Również lęk przed przestępczością był pokazany szczegółowo: rósł on wraz z wielkością miasta, w którym mieszkał ankietowany, a także wraz z jego wiekiem. Badanie obejmowało również oczekiwania wobec policji zgłaszane przez respondentów.

Publicznie dostępny raport zawierał również szczegółową analizę zjawiska "ciemnej liczby przestępstw". W ostatnim raporcie nieco ponad 6 procent pytanych przyznało, że padło ofiarą przestępstwa i nie zgłosiło tego faktu policji. Z badania wynikało również, dlaczego Polacy nie decydowali się na taki krok: najczęściej nie wierząc, że działania funkcjonariuszy przyniosą jakikolwiek efekt bądź z przekonania, że policja zrobi wszystko, by i tak się sprawą nie zająć.

Cele wewnętrzne

W ostatnich latach redakcja tvn24.pl dwukrotnie występowała w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej o dostęp do najnowszych raportów z "Polskich badań przestępczości". W 2019 roku otrzymaliśmy taką odpowiedź od Piotra Matysiaka z gabinetu Komendanta Głównego Policji: "Wyniki badania są wykorzystywane na wewnętrzny użytek, w tym do planowania strategicznego w Policji. W związku z powyższym nie stanową one informacji publicznej".

W tym roku odpowiedź na podobny wniosek przesłał nam rzecznik komendanta głównego policji inspektor Mariusz Ciarka.

"Wyniki wnioskowanych badań mają charakter pomocniczy, służą jedynie do celów wewnętrznych i pozbawione są waloru oficjalności (nie zostały wykonane w celu publikacji) i są wykorzystywane wyłącznie na użytek wewnętrzny, m.in. do planowania strategicznego w Policji w związku z czym nie podlegają udostępnieniu w trybie i na zasadach ustawy o dostępnie do informacji publicznej" - brzmi uzasadnienie odmowy.

- W ten sposób znikają całe obszary działalności państwa. Nie można zbadać, czy policja działała lepiej pięć lat temu, czy dziś, bo zastosowano magiczną technikę utajniania - komentuje były komendant główny policji generał Marek Działoszyński.

Autorka/Autor:Robert Zieliński

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Ukraińskie siły powietrzne poinformowały w środę rano o rosyjskich rakietach, lecących w kierunku kilku obwodów. W całym kraju ogłoszono alarm powietrzny. Media informują o wybuchach w Charkowie. Polskie Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało o poderwaniu samolotów wojskowych.

Alarm w Ukrainie, Rosja wystrzeliła rakiety. Polska poderwała samoloty

Alarm w Ukrainie, Rosja wystrzeliła rakiety. Polska poderwała samoloty

Źródło:
tvn24.pl, Ukraińska Prawda, NV

Premier Donald Tusk spotka się w środę w Warszawie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - poinformowała kancelaria premiera.

Tusk i Zełenski spotkają się w Warszawie    

Tusk i Zełenski spotkają się w Warszawie    

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało w środę rano SMS-y ostrzegające przed opadami marznącego deszczu i gołoledzią. Alert otrzymali odbiorcy sieci komórkowych przebywający na południowym wschodzie kraju.

Alert RCB. "Możliwe utrudnienia komunikacyjne"

Alert RCB. "Możliwe utrudnienia komunikacyjne"

Źródło:
RCB

Śledczy z Korei Południowej pojawili się w środę rano czasu lokalnego (wtorek wieczorem w Polsce) przed seulską rezydencją zawieszonego prezydenta Jun Suk Jeola, wobec którego toczy się dochodzenie w związku z wprowadzeniem stanu wojennego. Po kilkugodzinnym impasie dokonali aresztowania byłego prezydenta, według którego całe postępowanie jest "nielegalne".

"Mroczne dni". Prezydent aresztowany

"Mroczne dni". Prezydent aresztowany

Źródło:
Reuters, PAP

Kandydat na szefa Pentagonu Pete Hegseth w Senacie zaprzeczał oskarżeniom o napaści i molestowanie seksualne oraz nadużywanie alkoholu w pracy. Zapowiadał, że skupi się na regionie Indo-Pacyfiku.

Ma pokierować jednym z najważniejszych resortów na świecie. Odpierał zarzuty o pijaństwo i molestowanie

Ma pokierować jednym z najważniejszych resortów na świecie. Odpierał zarzuty o pijaństwo i molestowanie

Źródło:
PAP

IMGW wciąż ostrzega przed bardzo niebezpieczną gołoledzią. Po marznących opadach na chodnikach i drogach zrobi się szczególnie ślisko. Ostrzeżenia drugiego stopnia obowiązują na terenie 10 województw. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Śliskie drogi i chodniki. Alarmy drugiego stopnia

Śliskie drogi i chodniki. Alarmy drugiego stopnia

Źródło:
IMGW

Trudne warunki atmosferyczne spowodowały we wtorek wieczorem opóźnienia kilkudziesięciu pociągów. Na Kontakt24 otrzymaliśmy relacje dotkniętych utrudnieniami pasażerów. Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z rzecznikiem PKP Intercity.

Duże opóźnienia na kolei. "Cały czas stoimy, jest zimno"

Duże opóźnienia na kolei. "Cały czas stoimy, jest zimno"

Źródło:
tvn24.pl

Zawieszony prezydent Korei Jun Suk Jeol został aresztowany. Prokuratura Krajowa opublikowała częściowy raport z audytu postępowań z okresu rządów Zjednoczonej Prawicy z lat 2016-2023. Mateusz Morawiecki stanął na czele europarlamentarnej frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 15 stycznia.

Wyczekiwany raport, nowa rola Morawieckiego

Wyczekiwany raport, nowa rola Morawieckiego

Źródło:
PAP, TVN24, Reuters

W minionym roku na krztusiec zachorowało ponad 32 tysiące osób w Polsce. W 2023 nie było nawet tysiąca zachorowań. To oznacza 35-krotny wzrost liczby chorych. Lekarze mówią o epidemii krztuśca, ale dodają, że łatwo się przed tym ochronić - wystarczy się zaszczepić.

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

Źródło:
Fakty TVN

Ponad 63 procent firm zamierza zatrudnić pracowników tymczasowych w pierwszym kwartale 2025 roku - wynika z badania agencji Tikrow. To wzrost o 12 punktów procentowych rok do roku. Największe zapotrzebowanie odnotowano w branży produkcyjnej.

Tych pracowników szukają firmy

Tych pracowników szukają firmy

Źródło:
PAP

Simon Omanik, 19-letni uczeń jednej ze szkół średnich w Bratysławie, odmówił podania ręki prezydentowi Słowacji Peterowi Pellegriniemu. Swój gest wytłumaczył później brakiem zgody na poglądy, jakie polityk promował w czasie kampanii. Głowa państwa nie zareagowała na gest ucznia.  

Nastoletni laureat olimpiady matematycznej odmówił podania ręki prezydentowi. "Mam osobisty, polityczny problem" 

Nastoletni laureat olimpiady matematycznej odmówił podania ręki prezydentowi. "Mam osobisty, polityczny problem" 

Źródło:
PAP, Dennik N

Francuzka straciła około 830 000 euro (blisko 3,5 miliona złotych), przelewając pieniądze oszustom podszywającym się pod Brada Pitta - podała AFP. Dodała, że kobieta przez półtora roku była przekonana, iż ​​komunikuje się z aktorem i jest z nim w związku.

Myślała, że romansuje z Bradem Pittem. Rozwiodła się z milionerem i straciła fortunę

Myślała, że romansuje z Bradem Pittem. Rozwiodła się z milionerem i straciła fortunę

Źródło:
AFP, Newsweek

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu z obrotu partii trzech rodzajów herbatek ziołowych. W jednym przypadku stwierdzono wysoki poziom nadchloranów, a dwóch pozostałych wykryto alkaloidy pirolizydynowe. GIS podkreślił, że nie należy spożywać partii produktów określonych w komunikatach.

Trzy rodzaje herbatek ziołowych wycofane z obrotu

Trzy rodzaje herbatek ziołowych wycofane z obrotu

Źródło:
tvn24.pl

Paszporty "Polityki" 2024 rozdane. W 32. edycji nagród kulturalnych tygodnika "Polityka" doceniono: Kamilę Taraburę, Wojciecha Grudzińskiego, Jula Łyskawę, Monikę Drożyńską, ruch społeczny NAFO (North Atlantic Fella Organization), Gabrielę Legun oraz Kubę Więcka. Laureatem nagrody specjalnej Kreator Kultury został wybitny filmowiec Marek Koterski.

Paszporty "Polityki" wręczone. Marek Koterski laureatem nagrody Kreator Kultury

Paszporty "Polityki" wręczone. Marek Koterski laureatem nagrody Kreator Kultury

Źródło:
tvn24.pl

Kamala Harris złożyła hołd zmarłemu Jimmy'emu Carterowi, publikując w mediach społecznościowych wpis poświęcony byłemu prezydentowi Stanów Zjednoczonych. Post cieszy się dużą popularnością, uwagę komentujących przykuło jednak przede wszystkim zdjęcie z pogrzebu Cartera i to, jak zostało wykadrowane.

Fala komentarzy po zdjęciu zamieszczonym przez Kamalę Harris. "Kadrowanie stulecia"

Fala komentarzy po zdjęciu zamieszczonym przez Kamalę Harris. "Kadrowanie stulecia"

Źródło:
tvn24.pl

Księżna Kate we wtorek przekazała informację o remisji jej choroby nowotworowej. Żona księcia Williama odwiedziła we wtorek szpital w Londynie, gdzie przeszła leczenie. Dziękowała lekarzom i personelowi placówki.

Księżna Kate odwiedziła szpital i zabrała głos w sprawie swojej choroby

Księżna Kate odwiedziła szpital i zabrała głos w sprawie swojej choroby

Źródło:
Reuters

W aptekach w Polsce brakuje leku o nazwie Nakom Mite, który jest stosowany w leczeniu objawów choroby Parkinsona. Zgłoszenie w tej sprawie otrzymaliśmy na Kontakt24. "Z informacji uzyskanych od podmiotu odpowiedzialnego wynika, że kolejna dostawa przewidziana jest na koniec marca bieżącego roku" - poinformował Główny Inspektorat Farmaceutyczny.

W aptekach brakuje ważnego leku. "Już zaczynam się źle czuć"

W aptekach brakuje ważnego leku. "Już zaczynam się źle czuć"

Źródło:
tvn24.pl

W Indiach rozpoczęło się święto Kumbh Mela, które stanowi największe zgromadzenie religijne na świecie. W tegorocznych obchodach, które odbywają się przy szczególnych, występujących raz na 144 lata okolicznościach, weźmie udział ponad 400 milionów ludzi.

To się zdarza raz na 144 lata. Największe święto na świecie w szczególnych okolicznościach

To się zdarza raz na 144 lata. Największe święto na świecie w szczególnych okolicznościach

Źródło:
"Guardian"

Największym udziałem w oglądalności wśród dystrybutorów treści wideo w Polsce może pochwalić się grupa Warner Bros. Discovery - wynika z badań przeprowadzonych przez platformę badawczą Nielsen. WBD pozostawiło w tyle konkurencję - Telewizją Polską i Grupę Polsat. Kanały i treści Warner Bros. Discovery wyprzedziły także zarówno Netflix, jak i Telewizję Republika. 

Warner Bros. Discovery liderem oglądalności

Warner Bros. Discovery liderem oglądalności

Źródło:
tvn24.pl
Śledztwo w sprawie mobbingu w spółce Ireneusza Jakiego umorzone. Brak wzorca "ofiary rozsądnej"

Śledztwo w sprawie mobbingu w spółce Ireneusza Jakiego umorzone. Brak wzorca "ofiary rozsądnej"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Dokładnie za miesiąc - 14 lutego poznamy zespół lub wykonawcę, który będzie reprezentował nasz kraj na 69. Konkursie Piosenki Eurowizji. Właśnie ogłoszono uczestników preselekcji, spośród których publiczność wybierze polskiego reprezentanta na finały w Bazylei.

Kto będzie reprezentował Polskę na konkursie Eurowizji?

Kto będzie reprezentował Polskę na konkursie Eurowizji?

Źródło:
TVP, tvn24.pl

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to również setki najróżniejszych aukcji internetowych. Wśród nich są te przygotowane przez dziennikarzy i dziennikarki TVN24, TVN, TTV oraz gwiazdy znane z produkcji TVN Warner Bros. Discovery. Sprzątanie domu, wspólne gotowanie w hollywoodzkim stylu, pamiątki z amerykańskiej kampanii prezydenckiej czy piłka podpisana przez Shaquille'a O'Neala - to tylko niektóre wyjątkowe przedmioty i atrakcje, które trafiły "pod młotek". Zebrane w ten sposób pieniądze trafią w całości na konto WOŚP.

WOŚP 2025. Aukcje dziennikarzy i gwiazd TVN Warner Bros. Discovery

WOŚP 2025. Aukcje dziennikarzy i gwiazd TVN Warner Bros. Discovery

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Całym sercem jesteśmy za WOŚP, która od ponad trzech dekad potrafiła uruchomić to, co najlepsze w Polakach, otworzyć nasze serca, byśmy byli razem i razem pomagali. Jest najlepszym dowodem na ludzką dobroć, z której korzysta praktycznie każdy z nas. 

"My niezmiennie gramy". TVN24 sercem za WOŚP 

"My niezmiennie gramy". TVN24 sercem za WOŚP