W podręczniku do HiT o "hodowli" ludzi. "To konkretny atak. Atak, który jest kierowany w dzieci, w rodziców"

Autor:
akr/kab
Źródło:
TVN24
Szostak o fragmencie podręcznika do HiT: To konkretny atak. Atak, który jest kierowany w dzieci, w rodziców
Szostak o fragmencie podręcznika do HiT: To konkretny atak. Atak, który jest kierowany w dzieci, w rodzicówTVN24
wideo 2/11
TVN24Szostak o fragmencie podręcznika do HiT: To konkretny atak. Atak, który jest kierowany w dzieci, w rodziców

Po raz kolejny profesor Wojciech Roszkowski płynie sobie pod pretekstem opowiadania o historii - mówiła w "Faktach po Faktach" Agnieszka Jankowiak-Maik, nauczycielka i blogerka znana jako "Babka od histy". Odniosła się do fragmentu podręcznika do historii i teraźniejszości, gdzie napisano o "hodowli" ludzi. Założycielka platformy Płodność Start Narine Szostak przyznała, że nie ma wątpliwości, kogo ten cytat dotyczy. - Opisuje to dzieci, które przyszły na świat dzięki wsparciu medycyny i jest to konkretny atak - powiedziała.

OGLĄDAJ "FAKTY PO FAKTACH" W TVN24 GO

Założycielka platformy Płodność Start, twórczyni akcji "#JestemN97" Narine Szostak oraz Agnieszka Jankowiak-Maik, nauczycielka i blogerka znana jako "Babka od histy", rozmawiały w "Faktach po Faktach" w TVN24 o kontrowersyjnym fragmencie podręcznika do nowego przedmiotu szkolnego historia i teraźniejszość, w którym mowa o "hodowli" i "produkcji" ludzi.

Autor książki, profesor Wojciech Roszkowski, stawia też pytanie: "kto będzie kochał wyprodukowane w ten sposób dzieci?". Wiele osób upatruje w tym cytacie nawiązania do procedury in vitro. Ministerstwo Nauki i Edukacji przekonuje natomiast, że "w żadnym z podręczników do HiT nie ma takich stwierdzeń na temat dzieci poczętych z in vitro".

Szostak pytana, czy ma wątpliwości, kogo opisuje fragment podręcznika do HiT, odparła, że "absolutnej nie". - Opisuje dzieci, które przyszły na świat dzięki wsparciu medycyny i jest to konkretny atak. Atak, który jest kierowany w dzieci, w rodziców, którzy latami się starają, żeby mieć swoje dzieci - mówiła. Podkreślała przy tym, że "te dzieci są ukochane, te dzieci są wyczekane".

Jankowiak-Maik: podręcznik to zbiór esejów i prywatnych poglądów

- Cały podręcznik profesora Roszkowskiego to jest zbiór jakichś esejów i prywatnych poglądów, bardzo konserwatywnych i często kontrowersyjnych - mówiła zaś Agnieszka Jankowiak-Maik.

Jankowiak-Maik: po raz kolejny pan profesor Roszkowski płynie sobie pod pretekstem opowiadania o historii
Jankowiak-Maik: po raz kolejny pan profesor Roszkowski płynie sobie pod pretekstem opowiadania o historiiTVN24

Jej zdaniem "po raz kolejny pan profesor Roszkowski płynie sobie pod pretekstem opowiadania o historii".

- Pan profesor płynie, nie bierze odpowiedzialności za słowo, prezentuje poglądy teoretycznie zgodne ze światopoglądem chrześcijańskim, a jednocześnie pokazuje totalną pogardę i dehumanizuje ludzi. Naszych uczniów, nasze uczennice, moich znajomych, moje przyjaciółki, obywateli, obywatelki naszego kraju - dodała.

"Babka od histy": nauczyciele nie muszą realizować podręczników, a podstawę programową

Jankowiak-Maik mówiła również o tym, jak mogą się zachować nauczyciele wobec treści z książki. - Przede wszystkim nie korzystać z tego podręcznika. Ja o to apeluję od czerwca, kiedy pojawiły się pierwsze fragmenty, kiedy wiedzieliśmy, jak wygląda podstawa programowa - powiedziała. 

Wskazywała, że "nauczyciele, nauczycielki nie muszą realizować podręczników, mają realizować podstawę programową, która oczywiście w przypadku HiT-u pozostawia wiele do życzenia". - Ale jednak jest znacząca różnica pomiędzy tą podstawą programową a tym skandalicznym pseudopodręcznikiem - podkreśliła. 

Dodała, że "w procesie dopuszczania jest drugi, alternatywny podręcznik", ale "oczywiście jego procedura nie jest tak szybka, jak w przypadku podręcznika profesora Roszkowskiego".

Szostak: nie możemy dopuścić do tego, żeby taki podręcznik wszedł do obiegu

Szostak przekazała, że w internecie dostępna jest już petycja stowarzyszenia "Nasz Bocian", która ma na celu próbę zablokowania podręcznika.

Gościni TVN24 mówiła, że jest to dokument, "pod którym podpisało się też kilka innych stowarzyszeń i fundacji, które propagują i normalizują temat niepłodności". - Apelujemy o podpisanie tej petycji - powiedziała.

- Nie możemy dopuścić do tego, żeby taki podręcznik wszedł do obiegu - dodała.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości