Ewakuacja w Płocku. Policja: mężczyzna chciał wykorzystać swoje mieszkanie jako "bombę"

Polska

Aktualizacja:
Ewakuacja bloku, przedszkola i szkoły w Płockutvn24
wideo 2/3

W piątek rano w bloku przy ulicy Kossobudzkiego w Płocku znaleziono materiały wybuchowe. W związku z akcją pirotechników ewakuowano mieszkańców budynku oraz osoby przebywające w pobliskiej szkole i przedszkolu. Po południu policja poinformowała, że 47-letni lokator chciał wysadzić blok, w którym mieszkał. Usłyszał już zarzuty.

Rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji Iwona Jurkiewicz poinformowała, że policja zatrzymała mężczyznę, który składował materiały wybuchowe w swoim mieszkaniu w bloku przy ulicy Kossobudzkiego w Płocku.

Policja zdobyła "bardzo niepokojące informacje"

O kulisach akcji opowiedział rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka. Jak przekazał, śledczy dowiedzieli się, że 47-letni mieszkaniec Płocka, posiadający wykształcenie i specjalistyczną wiedzę techniczną, skupuje substancje służące do przygotowania silnych materiałów wybuchowych. - Bardzo niepokojące były informacje, że mężczyzna ten chce wykorzystać swoje mieszkanie jako "bombę" - dodał policjant. 47-latek został zatrzymany na zewnątrz budynku, aby nie miał dostępu do materiałów wybuchowych.

- Okazało się, że w mieszkaniu znajduje się duża ilość materiałów wybuchowych i jest ono przygotowane do detonacji. Z zebranego materiału dowodowego wynika jednoznacznie, że podejrzany chciał wysadzić mieszkanie i blok, w którym mieszkał - poinformował Ciarka.

Usłyszał zarzuty

Jak podał policjant, według ekspertów wybuch mieszkania w 11 piętrowym bloku doprowadziłby do niewyobrażalnej tragedii i śmierci setek osób. - Mężczyzna już usłyszał zarzuty związane z nielegalnym gromadzeniem materiałów wybuchowych oraz sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa zdarzenia, które zagraża życiu i zdrowiu wielu osób oraz mieniu w wielkich rozmiarach - poinformował rzecznik KGP.

Ewakuowano blok oraz pobliską szkołę i przedszkole

W związku z pracami pirotechników rano ewakuowano lokatorów bloku oraz dzieci i pracowników pobliskiej szkoły i przedszkola.

- Ewakuowanych zostało ponad 160 osób. Część z nich udała się do rodzin, część do pracy - opowiadała rzeczniczka płockiej policji Marta Lewandowska.

Po godzinie 12 cztery policyjne samochody, w tym dwie ciężarówki zabezpieczenia pirotechnicznego, wywiozły niebezpieczne materiały sprzed bloku przy ulicy Kossobudzkiego w Płocku.

Przed godziną 13 rzeczniczka policji poinformowała, że ewakuowani mogli już wrócić do mieszkań.

Rzeczniczka CBŚP o akcji w Płockutvn24
Materiały wybuchowe znaleziono w bloku przy ulicy Kossobudzkiego w PłockuGoogle Maps

Autor: ads,js/adso,rzw / Źródło: tvn24.pl, TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24