Platforma listy pisze. Kopacz liderem w stolicy, Śledzińska-Katarasińska rezygnuje i ciche poparcie dla Giertycha

Listy niespodzianek PO
Listy niespodzianek PO
TVN 24
Wyborcze układanki POTVN 24

Kolejne regionalne władze Platformy Obywatelskiej przedstawiają skład list kandydatów w wyborach do Sejmu i Senatu. Większych zaskoczeń nie ma, ale w Łodzi z kandydowania zrezygnowała Iwona Śledzińska-Katarasińska, która była posłanką nieprzerwanie od 1991 roku. Dużo niepewności jest też na Mazowszu, gdzie regionalne władze PO już w czwartek przedstawiły swoje listy. Partia nie wie jeszcze, co zrobić z kilkoma swoimi czołowymi politykami. Jednocześnie PO chce wesprzeć Romana Giertycha.

Regionalne listy kandydatów PO do Sejmu wymagają jeszcze formalnego zatwierdzenia przez Radę Krajową Platformy, która zbierze się 6 sierpnia.

Dolny Śląsk

Na Dolnym Śląsku liderami PO będzie minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna oraz szef dolnośląskich struktur Platformy Obywatelskiej, były europoseł Jacek Protasiewicz. Ten pierwszy jest liderem w swoim okręgu, z którego został wybrany, czyli legnicko-jeleniogórskim, natomiast drugi jest na czele listy w okręgu wrocławskim. W okręgu wałbrzyskim jedynką jest obecna posłanka Katarzyna Mrzygłocka, a tuż za nią na liście znalazł się obecny wojewoda dolnośląski Tomasz Smolarz. Na listach są dotychczasowi parlamentarzyści, m.in. wiceminister administracji i cyfryzacji Stanisław Huskowski, który jest nr 2 w okręgu wrocławskim. A także Michał Jaros, Sławomir Piechota, Marek Łapiński, Ewa Wolak, były reprezentant kraju w koszykówce Maciej Zieliński. Niektórzy znaleźli się jednak na dalszych pozycjach, jak np. poseł ziemi wrocławskiej Jarosław Charłampowicz dopiero 11. w okręgu. Do Senatu również startują obecni senatorowie, m.in. wiceminister pracy i polityki społecznej Jarosław Duda, prof. Alicja Chybicka i Wiesław Kilian. Zabrakło miejsca jedynie dla Józefa Piniora. Kandydatami do izby wyższej zostali też z ramienia PO były europoseł Piotr Borys oraz Barbara Zdrojewska, przewodnicząca dolnośląskiego sejmiku, prywatnie żona europosła i byłego ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego.

Śląsk

Śląska rada regionalna PO zaproponowała, by liderem katowickiej listy został były wiceminister gospodarki, poseł Tomasz Tomczykiewicz. Z kolejnych miejsc mieliby wystartować obecni posłowie Danuta Pietraszewska, Marek Wójcik i Elżbieta Pierzchała.

Liderem listy gliwickiej ma być minister sprawiedliwości Borys Budka. Na kolejne miejsca rada regionalna zaproponowała byłą minister edukacji Krystynę Szumilas i posła Jacka Brzezinkę.

Joanna Kluzik-Rostkowska ma otworzyć rybnicką listę Platformy. Kolejne miejsca zajmą obecna wicewojewoda śląska Gabriela Lenartowicz i poseł Krzysztof Gadowski.

W okręgu sosnowieckim pierwsze rekomendowane przez radę regionalną PO miejsca zajmują posłanki Beata Małecka-Libera i Anna Nemś oraz radny Jaworzna Paweł Bańkowski. W okręgu bielskim: posłowie Mirosława Nykiel, Sławomir Kowalski, Małgorzata Pępek i Aleksandra Trybuś-Cieślar, a w okręgu częstochowskim: wiceminister finansów Izabela Leszczyna oraz posłowie Halina Rozpondek i Grzegorz Sztolcman.

Rada rekomendowała też, by minister zdrowia i wieloletni dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu kardiochirurg prof. Marian Zembala kandydował do Senatu w okręgu obejmującym m.in. Zabrze i Bytom. Startujący tam w poprzednich wyborach senator Andrzej Misiołek miałby teraz ubiegać się o mandat z Katowic. Kandydować mają również pozostali obecni senatorowie PO.

Łódzkie

Obecni posłowie Cezary Grabarczyk i Andrzej Biernat są jedynkami na liście wyborczej regionu PO w Łódzkiem. Kolejne miejsca zajmują posłanki bieżącej kadencji: b. siatkarka Małgorzata Niemczyk i Elżbieta Królikowska-Kińska oraz wiceprzewodniczący łódzkiej rady miejskiej Paweł Bliźniuk. Na ostatnim miejscu znalazł się przedsiębiorca Ali Koussan. Niespodzianką jest nieobecność wśród kandydatów z Łodzi posłanki Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej. Wśród kandydatów PO w Łodzi jest również b. wojewoda łódzki Krzysztof Makowski, do 2010 r. szef regionalnych struktur SLD i do niedawna przewodniczący Twojego Ruchu w Łódzkiem. Na liście z okręgu sieradzkiego jedynką został poseł i b. minister sportu Andrzej Biernat. W dalszej kolejności kandydują: rzecznik PO Cezary Tomczyk, posłanka Agnieszka Hanajczyk oraz poseł Artur Dunin. Na czele listy piotrkowskiej znalazły się posłanki Dorota Rutkowska i Elżbieta Radziszewska. Ostatnie miejsce należy do posła PiS, który w bieżącej kadencji przeniósł się do PO, b. piłkarza Jana Tomaszewskiego. Zaskoczeniem jest nieobecność na listach Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej, która zasiada w Sejmie nieprzerwanie od 1991 r. - W toku pracy zarządu regionu pani poseł proponowano miejsca na liście w pierwszej piątce, jednak nie przyjęła ich. Zarząd niejednomyślnie zdecydował o takim, a nie innym kształcie list, pani poseł nie chciała zejść z dawnego pułapu oczekiwań co do swojego miejsca na liście, w związku z tym podziękowała, ale w sposób przyjemny, miły i rzeczowy. Dodała, że była na to przygotowana - podkreślił członek łódzkiego zarządu i rady PO Paweł Bliźniuk. Kandydatami do Senatu z dwóch łódzkich okręgów są obecni senatorowie PO Maciej Grubski i Ryszard Bonisławski, z okręgu Pabianice-Łask-Zgierz - Andrzej Owczarek. Jak poinformował Bliźniuk, niespodzianka czekać będzie wyborców z Piotrkowa Tryb., gdzie na liście PO do Senatu pojawi się nazwisko Macierewicz. Adam Macierewicz to wicedyrektor łódzkiej filii Agencji Nieruchomości Rolnych i - jak twierdzi Bliźniuk - jest rodziną Antoniego Macierewicza z PiS.

Wielkopolska

W okręgu poznańskim listę PO do Sejmu otwierać będzie Rafał Grupiński. Za nim znajdą się posłowie Bożena Szydłowska i Waldy Dzikowski. W pierwszej piątce będzie też przewodniczący Stowarzyszenia Młodzi Demokraci Konrad Zaradny i radna wielkopolskiego sejmiku Tatiana Sokołowska. Na liście znaleźć się mają też m.in. posłowie Jacek Tomczak i Michał Stuligrosz, oraz poznański radny miejski Marek Sternalski. W okręgu kalisko-leszczyńskim listę otworzy poseł Mariusz Witczak. O mandat poselski w kolejnej kadencji ubiegać się będą też obecni posłowie Bożena Henczyca i Wojciech Ziemniak, oraz b. poseł i b. prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Jarosław Urbaniak. W okręgu pilskim na liście znajdą się kolejno: posłowie Małgorzata Janyska i Jakub Rutnicki, oraz miejski radny z Piły Jacek Bogusławski. O mandat walczyć będą też m.in. posłowie Killion Munyama i Stanisław Chmielewski, oraz radny wojewódzki Zbigniew Ajchler. W okręgu konińskim jedynka przypadnie posłowi Tomaszowi Nowakowi, na drugim miejscu znajdzie się poseł Paweł Arndt. Ze startu w wyborach zrezygnowała posłanka Irena Tomaszuk-Zesiuk. Kandydatami do Senatu w Wielkopolsce będą obecni senatorowie: Jadwiga Rotnicka, Mieczysław Augustyn, Jan Filip Libicki, Piotr Gruszczyński, Ireneusz Niewiarowski, Marian Poślednik i Witold Sitarz. Do Senatu nie wystartuje tym razem Marek Ziółkowski, którego mandat wygasł w związku z jego nominacją na ambasadora w Królestwie Marokańskim. O mandat ubiegać się będą ponadto wojewoda wielkopolski Piotr Florek i poseł Przemysław Krysztofiak.

Pomorze

Pomorska PO zdecydowała, że w okręgu gdańskim jedynką będzie wiceminister zdrowia Sławomir Neumann. Z drugiego miejsca ma startować posłanka Agnieszka Pomaska. Kolejni na liście to poseł Jerzy Kozdroń, wicewojewoda pomorski Michał Owczarczak, wicemarszałek pomorski Hanna Zych-Cisoń. Szóste miejsce przypadło ministrowi sportu i turystyki Adamowi Korolowi, a siódme wiceministrowi infrastruktury i rozwoju Pawłowi Orłowskiemu. Z dziesiątego miejsca w okręgu gdańskim na liście PO wystartuje Sławomir Rybicki, zastępca szefa kancelarii prezydenta Bronisława Komorowskiego. Za nim kolejne pozycje zajmują obecni posłowie Jerzy Borowczak i Jan Kulas. Listę 24 kandydatów zamyka minister środowiska Maciej Grabowski. Z ponownego ubiegania się o mandat na Wiejskiej zrezygnowali dotychczasowi posłowie: Leszek Blanik, Iwona Guzowska i Katarzyna Hall. W okręgu gdyńsko-słupskim na "jedynce" znalazł się były minister sprawiedliwości Marek Biernacki. Z drugiego miejsca wystartuje sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Kazimierz Plocke. Na trzecie miejsce wskazano sygnatariuszkę Porozumień Sierpniowych Henrykę Krzywonos-Strycharską. Na liście są też obecni posłowie: Zbigniew Konwiński (miejsce 4.), Krystyna Kłosin (5.), Stanisław Lamczyk (7.) i Teresa Hoppe (13.). Z obecnych posłów PO rekomendacji na listę gdyńsko-słupską nie uzyskał Jerzy Budnik. Kandydatami PO w Pomorskiem do Senatu mają być dotychczasowi senatorzy: marszałek izby wyższej Bogdan Borusewicz, Leszek Czarnobaj, Kazimierz Kleina i Roman Zaborowski. Na start do Senatu zdecydował się obecny poseł PO Tadeusz Aziewicz. Kandydatem do Senatu będzie także członek zarządu powiatu starogardzkiego Patryk Gabriel.

Pomorze Zachodnie

Szczecińską listę otwiera były minister zdrowia, poseł Bartosz Arłukowicz, którego nazwisko pojawiło się w tzw. aferze taśmowej. Za Arłukowiczem są kolejno posłowie obecnej kadencji: Małgorzata Kochan, Renata Zaremba, Zofia Ławrynowicz, Arkadiusz Litwiński i Konstanty Oświęcimski. Na dziewiątym miejscu jest także doradca premier Ewy Kopacz Sławomir Nitras, który chciał kandydować ze Szczecina, ale szczecińskie koło nie udzieliło mu rekomendacji - ostatecznie Nitras uzyskał ją z Kamienia Pomorskiego. Na 22. miejscu listy jest także b. poseł PO, niedawny szef gabinetu Sikorskiego w Sejmie, Michał Marcinkiewicz. Szczecińską listę zamyka zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz. Koszalińską listę otwiera były wiceminister środowiska i przewodniczący zachodniopomorskiej PO Stanisław Gawłowski, którego nazwisko również padało w tzw. aferze taśmowej. Na kolejnych miejscach są: obecny poseł Marek Hok, Krystyna Kołodziej - Motyl, poseł Wiesław Suchowiejko, a także Krystyna Kościńska. Na koszalińskiej liście nie ma syna nieżyjącego szefa Samoobrony Andrzeja Leppera i kandydata SLD w ostatnich wyborach samorządowych w Zachodniopomorskiem. Prasa spekulowała, że miał się on znaleźć na liście PO. Gawłowski powiedział, że dyskutowano nad jego kandydaturą, ale nie zdecydowano się na rekomendację, ponieważ byli inni kandydaci, którzy są bardziej zasłużeni dla regionu.

Kujawsko-Pomorskie

Na czele list PO do Sejmu w woj. kujawsko-pomorskim znaleźli się minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska (okręg bydgoski) i szef zarządu regionu PO Tomasz Lenz (okręg toruński). W okręgu bydgoskim na drugim miejscu znalazł się poseł, wiceminister infrastruktury i rozwoju Paweł Olszewski, a na trzecim poseł Krzysztof Brejza. Kolejne miejsca przypadły posłankom Iwonie Kozłowskiej i Grażynie Ciemniak oraz posłowi niezrzeszonemu Łukaszowi Krupie, który przed kilkoma miesiącami wystąpił z Twojego Ruchu. Wśród kandydatów są też m.in. była wiceburmistrz Żnina Aleksandra Nowakowska i wicewojewoda Elżbieta Rusielewicz, a listę zamyka Robert Sycz, który jest mistrzem olimpijskim w wioślarstwie z Sydney (2000) i Aten (2004). W okręgu toruńskim drugie miejsce zajmuje posłanka Domicela Kopaczewska, trzecie poseł Tomasz Szymański, a czwarte były poseł i obecny wiceminister spraw wewnętrznych Grzegorz Karpiński. Na dwóch kolejnych miejscach są szefowa PO w Brodnicy Anna Kupczyk i poseł Antoni Mężydło. W gronie kandydatów znaleźli się też m.in. pochodzący z Tunezji chirurg ze szpitala w Aleksandrowie Kujawskim Lofti Mansour, radny wojewódzki Jacek Kuźniewicz i starosta toruński Mirosław Graczyk. W wyborach do Senatu ponownie o mandat będą ubiegać się senatorzy: Andrzej Kobiak (okręg bydgoski, nr 9), Jan Rulewski (okręg inowrocławski, nr 10), Michał Wojtczak (okręg toruński, nr 11) i Andrzej Person (okręg włocławski, nr 13). Kandydatem z okręgu grudziądzkiego (nr 12) został wiceprzewodniczący sejmiku województwa, dyrektor szpitala w Grudziądzu Marek Nowak.

Lubelskie

W województwie lubelskim czołowe miejsca na listach zajmują obecni posłowie PO. Joanna Mucha w okręgu nr 6 (lubelskim) a Mariusz Grad w okręgu nr 7 (chełmskim). Na drugim miejscu w okręgu nr 6 jest były minister skarbu Włodzimierz Karpiński. To jeden z polityków, których prywatne rozmowy zostały nagrane, a następnie upublicznione w tzw. aferze podsłuchowej. W związku z ujawnieniem akt ze śledztwa w tej sprawie zrezygnował z funkcji w rządzie. Mucha powiedziała dziennikarzom, że Karpiński padł ofiarą przestępczej działalności. „Poza zacytowaniem bardzo niepochlebnej opinii i w dodatku zawierającej wulgaryzmy, z którą to opinią się nie zgadza, to tak naprawdę na tej taśmie nie ma nic, co by Włodzimierza Karpińskiego obciążało” – powiedziała. W okręgu nr 6 na trzecim miejscu listy kandydatów do Sejmu jest posłanka Magdalena Gąsior-Marek;. Na czwartym wojewoda lubelski Wojciech Wilk, a za nim przedsiębiorca z Łukowa Urszula Bancerz. Na czele listy PO w okręgu nr 7 jest poseł Mariusz Grad, a po nim poseł Stanisław Żmijan. Trzecie miejsce zajmuje radna sejmiku woj. lubelskiego Zofia Woźnica, a czwarte wicemarszałek województwa lubelskiego Krzysztof Grabczuk. Na siódmym miejscu listy znalazł się poseł Marek Poznański, który wszedł do parlamentu w 2011 r. z list Twojego Ruchu, a marcu tego roku opuścił tę partię.

Świętokrzyskie

Świętokrzyską listę PO ma otwiera posłanka Marzena Okła-Drewnowicz, jednak niewykluczone, że zastąpi ją na tym miejscu „osoba z zewnątrz”. W takiej sytuacji szefowa regionalnych struktur PO przesunęłaby się na drugą pozycję na liście. Dalsze miejsca na świętokrzyskiej liście PO zajmują posłowie Artur Gierada, Lucjan Pietrzczyk oraz posłanka Renata Janik, która w Sejmie zastąpiła zmarłego w sierpniu 2013 r. posła Konstantego Miodowicza. Jak powiedziała Okła-Drewnowicz, na liście znalazł się także zastępca burmistrza warszawskiego Mokotowa Zdzisław Marek Szczekota. O mandat senatora w północnej części regionu ma się ubiegać obecny wicemarszałek województwa Jan Maćkowiak, z terenu miasta Kielce poparcie uzyskał przedsiębiorca Kamil Suchański, który jest synem senatora czwartej i piątej kadencji Jerzego Suchańskiego. - Jeśli chodzi o trzeci okręg, skupiający południowe powiaty, czekamy na kandydata PSL – wyjaśniła Okła-Drewnowicz. Od tygodnia wiadomo, że na liście nie znajdzie się świętokrzyski poseł PO Zbigniew Pacelt, który w ubiegłą sobotę na jednym z portali społecznościowych poinformował, że nie będzie ubiegał się o mandat w wyborach do parlamentu. Po zakończeniu kadencji zamierza nadal angażować się w sprawy sportu w województwie mazowieckim. Dalsze miejsca na liście zajmują m.in. przewodniczący rady powiatu ostrowieckiego Jerzy Brożyna, radny rady powiatu koneckiego i były burmistrz Końskich Michał Cichocki, starachowicki radca prawny Wojciech Michalewicz, członek zarządu powiatu jędrzejowskiego Wojciech Zwierzchowski, szefowa świętokrzyskiego oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Jadwiga Irla. Pierwszą dziesiątkę zamyka radna Rady Miasta Staszowa Maria Malec.

Podkarpacie

Na Podkarpaciu jedynkami są wiceminister skarbu państwa Zdzisław Gawlik oraz poseł Marek Rząsa. Ten pierwszy będzie otwierał listę w okręgu rzeszowskim. Za nim jest przewodnicząca klubu PO w radzie miasta Rzeszowa Jolanta Kaźmierczak. Dopiero na trzecim miejscu jest posłanka PO i szefowa sejmowej Komisji Finansów Publicznych Krystyna Skowrońska. Za nią jest kolejna posłanka Renata Butryn. Piąte miejsca ma poseł Mirosław Pluta, a dopiero siódmy jest poseł Marek Poręba, który niedawno zastąpił w Sejmie b. szefa PO na Podkarpaciu i b. wiceministra infrastruktury i rozwoju Zbigniewa Rynasiewicza, który wycofał się z życia publicznego. W drugim podkarpackim okręgu wyborczym obejmującym m.in. Krosno i Przemyśl liderem jest Rząsa. Drugie miejsca przypadło b. przewodniczącemu sejmiku woj. podkarpackiego i b. członkowi zarządu województwa Sławomirowi Mikliczowi. Trzecia jest obecna radna sejmiku Joanna Frydrych. Kolejne miejsce przypadło b. posłowi Krzysztofowi Kłakowi. Piąta jest wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska, kolejne miejsce zajął obecny poseł Piotr Tomański. Ze startu zrezygnował poseł Tomasz Kulesza, który miał domagać się pierwszego miejsca. Kiedy go nie otrzymał, postanowił nie startować.

Opolskie

Jak poinformował przewodniczący regionu opolskiego PO, poseł Leszek Korzeniowski, proponowani kandydaci do Sejmu oraz do Senatu zostaną przedstawieni w poniedziałek w południe. Ujawnił, że obok niego na liście z regionu są m.in. pozostali obecni tamtejsi posłowie: Brygida Kolenda-Łabuś, Rajmund Miller, Janina Okrągły i Łukasz Tusk.

Na listach nie będzie wieloletniego posła i b. wiceministra infrastruktury Tadeusz Jarmuziewicza, który zrezygnował z kandydowania.

Wcześniej w czwartek cztery inne regionalne władze PO przedstawiły swoje propozycje list.

Mazowieckie

Stołeczną listę PO ma otwierać premier Ewa Kopacz, natomiast podwarszawską minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki lub szef gabinetu premier Marcin Kierwiński. Ostateczna decyzja zostanie podjęta na posiedzeniu zarządu krajowego Platformy w przyszłym tygodniu. Jeśli to szef MAC będzie otwierał listę podwarszawską, wówczas Kierwiński znajdzie się na miejscu drugim w stolicy. Możliwy jest jednak wariant odwrotny: Halicki jako "dwójka" listy w Warszawie, a Kierwiński jako lider listy wyborczej PO w tzw. „obwarzanku”. Z Warszawy do Sejmu ma wystartować ponadto dotychczasowy senator PO Łukasz Abgarowicz. W jego senackim okręgu, obejmującym powiaty: grodziski, otwocki, piaseczyński, pruszkowski PO nie zamierza wystawiać własnego kandydata. Zamiar kandydowania w tym okręgu zgłosił już kilka tygodni temu b. wicepremier i b. szef Ligi Polskich Rodzin Roman Giertych. Liderem listy płockiej ma być minister w kancelarii premiera Michał Kamiński, radomskiej szef Platformy w tym mieście Zbigniew Banaszkiewicz, a siedleckiej wiceminister obrony narodowej Czesław Mroczek. Wciąż nie wiadomo, skąd miałby kandydować wicepremier Tomasz Siemoniak. Ze stolicy nie wystartuje także wiceszef MSZ ds. europejskich Rafał Trzaskowski; on również prawdopodobnie otrzyma miejsce pierwsze w jakimś innym okręgu.

Małopolska

W Małopolsce wciąż toczy się gra o miejsce lidera listy. Jedynką z tego okręgu może być marszałek sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska lub szef wojewódzkich struktur partii, wiceprzewodniczący sejmiku woj. małopolskiego Grzegorz Lipiec. Tuż za nim na liście znalazł się poseł Ireneusz Raś, a na trzeciej pozycji poseł Lidia Gądek. Z czwartej pozycji wystartuje były eurodeputowany Bogusław Sonik. Na liście w okręgu krakowskim znaleźli się też radni miejscy: Marta Patena, Andrzej Hawranek i Aleksander Miszalski oraz członek zarządu województwa Jacek Krupa. O mandat walczyć będą ponownie posłowie Jagna Marczułajtis–Walczak i Józef Lassota oraz dotychczasowy senator Janusz Sepioł. Jedynką w okręgu chrzanowskim będzie marszałek woj. małopolskiego Marek Sowa, a na drugim miejscu znalazła się wiceminister środowiska Dorota Niedziela. W okręgu nowosądeckim liderem listy jest minister skarbu Andrzej Czerwiński, drugi jest poseł Andrzej Gut-Mostowy. Szef PO w Tarnowie poseł Robert Wardzała został jedynką w tym mieście, za nim znaleźli się poseł Elżbieta Achinger i wiceminister edukacji Urszula Augustyn. Do Senatu PO wystawi w Krakowie dotychczasowego posła Jerzego Fedorowicza i senatora, byłego ministra obrony Bogdana Klicha. Dotychczasowi senatorowie będą kandydować w okręgu obejmującym zachodnią Małopolskę - Stanisław Bisztyga oraz okręgu nowosądeckim - Stanisław Hodorowicz.

Warmińsko-Mazurskie

Liderem listy w okręgu elbląskim ma być wicemarszałek i jednocześnie szef PO w regionie Jacek Protas. Kolejne miejsca przypadły posłom - Elżbiecie Gelert, Piotrowi Cieślińskiemu i Mironowi Syczowi. Jedynką w okręgu olsztyńskim ma być poseł i wiceminister finansów Janusz Cichoń. Na drugiej pozycji znalazła się Anna Wasilewska z zarządu województwa, a na następnych posłowie: Paweł Papke, Beata Bublewicz i Andrzej Orzechowski. Listę zamyka b. burmistrz Giżycka Jolanta Piotrowska. W okręgu elbląskim Platforma wystawiła 16, a w olsztyńskim 20 kandydatów, czyli dwukrotnie więcej, niż jest mandatów poselskich do zdobycia. Rada regionu ustaliła też, że kandydatami do Senatu mają być trzej dotychczasowi senatorowie: prof. Ryszard Górecki, Marek Konopka i Andrzej Gorczyca oraz wiceprzewodniczący rady miejskiej Elbląga Jerzy Wcisła. Na listach kandydatów do Sejmu nie ma dwojga spośród dziewięciu obecnych posłów PO z Warmii i Mazur. Z ubiegania się o reelekcję zrezygnował Tadeusz Naguszewski. Rada regionu, podobnie jak wcześniej struktury powiatowe w Olsztynie i zarząd regionu, nie udzieliła natomiast rekomendacji posłance Lidii Staroń.

Podlaskie

Robert Tyszkiewicz, szef podlaskich struktur PO, będzie otwierał regionalną listę kandydatów do Sejmu. Na kolejnych miejscach znaleźli się: posłanka z Suwałk Bożena Kamińska i poseł Damian Raczkowski. Na liście jest też była wiceprezydent Białegostoku Renata Przygodzka, były działacz samorządowy Leszek Cieślik oraz Mirosław Reczko - burmistrz Ciechanowca. Z listy PO wystartuje też Adam Musiuk z Forum Mniejszości Podlasia, które grupuje przedstawicieli społeczności prawosławnej. Natomiast na liście kandydatów do Senatu zarząd regionalny na razie zatwierdził jedno nazwisko. To wicemarszałek województwa podlaskiego, były wojewoda Maciej Żywno.

Autor: mk / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Sąd w Kijowie podjął decyzję w sprawie aresztowania trzech ukraińskich dowódców zatrzymanych przez służby i oskarżonych o "podejmowanie niewłaściwych decyzji", które miały doprowadzić do zajęcia części obwodu charkowskiego przez rosyjską armię w maju 2024 roku. Żołnierze i eksperci apelują o sprawiedliwy proces. Według znanego analityka Jurija Butusowa, wydarzenia wokół tej sprawy, to "popis" i chęć "upokorzenia" wojskowych.

"Poniżanie jest hańbą". Gorąco w Kijowie, generałowie i pułkownik w areszcie

"Poniżanie jest hańbą". Gorąco w Kijowie, generałowie i pułkownik w areszcie

Źródło:
RBK-Ukraina, NV, Glavred, PAP, tvn24.pl

Premier Donald Tusk przedstawił w środę w Parlamencie Europejskim priorytety polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. - Dzisiaj być może najważniejsze słowa, jakie powinny paść tu, w Parlamencie Europejskim, to słowa skierowane wprost do Europejek i Europejczyków: podnieście wysoko swoje głowy. Europa była, jest i będzie wielka - powiedział. Mówił, że jeśli prezydent USA Donald Trump mówi o konieczności wzięcia większej odpowiedzialności przez Europę za własne bezpieczeństwo, "traktujmy to jako pozytywne wyzwanie".

Tusk: Europa nie ma żadnych powodów do kompleksów

Tusk: Europa nie ma żadnych powodów do kompleksów

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Donald Trump ułaskawił Rossa Ulbrichta, twórcę serwisu Silk Road (Jedwabny Szlak), którego użytkownicy mogli anonimowo handlować nielegalnymi produktami, w tym narkotykami czy pirackim oprogramowaniem. Skazanie Ulbrichta przez amerykański sąd na dożywocie prezydent USA nazwał "niedorzecznością".

Trump ułaskawia skazanego na dożywocie. Pisze o "szumowinach"

Trump ułaskawia skazanego na dożywocie. Pisze o "szumowinach"

Źródło:
CNN, "Guardian", CBS News TVN24

Czołgi, które dotarły do Polski w styczniu, rzekomo są stare i mają pochodzić z amerykańskiego demobilu - twierdzą użytkownicy mediów społecznościowych. Wyjaśniamy, jakie abramsy trafiły do Wojska Polskiego.

Abramsy dostarczone do Polski "są z demobilu, mają po 35 lat". Wyjaśniamy

Abramsy dostarczone do Polski "są z demobilu, mają po 35 lat". Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

W szkole podstawowej w Żyrardowie doszło do rozpylenia nieznanej substancji. Ewakuowano łącznie 368 osób. Jedno dziecko trafiło do szpitala. Na miejscu pracują służby.

Nieznana substancja rozpylona w podstawówce, ponad 300 osób ewakuowanych

Nieznana substancja rozpylona w podstawówce, ponad 300 osób ewakuowanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24

Donald Trump odpowiedział na pytanie, czy dalej - tak jak Joe Biden - zamierza wysyłać broń Ukrainie walczącej z rosyjską agresją. Stwierdził, że to "Unia Europejska powinna płacić znacznie więcej niż dotychczas". W tym kontekście wspomniał o Polsce. Powiedział, że była ona wśród kilku państw, które w czasie jego pierwszej prezydentury wydawały na obronność odpowiednią ilość pieniędzy.

Donald Trump pytany o Ukrainę. Mówi o Polsce, Unii Europejskiej i wydatkach na obronność

Donald Trump pytany o Ukrainę. Mówi o Polsce, Unii Europejskiej i wydatkach na obronność

Źródło:
Reuters, TVN24, tvn24.pl

Włoski Sąd Najwyższy przyznał rację zdradzonemu mężczyźnie, który zażądał zwrotu luksusowego mieszkania, jakie podarował swojej ówczesnej narzeczonej. To była nie tylko zdrada, ale także niewdzięczność osoby obdarowanej - orzekł sąd w uzasadnieniu.

Zdradziła i nie okazała wdzięczności. Musi oddać mieszkanie

Zdradziła i nie okazała wdzięczności. Musi oddać mieszkanie

Źródło:
PAP

W środę strażacy z Konina w Wielkopolsce otrzymali zgłoszenie o osobie przymarzniętej do tafli wody w miejscowości Drążno-Holendry. Zdaniem strażaków kobieta musiała już tam leżeć od dłuższego czasu. Stwierdzono zgon. Śledztwo w tej sprawie prowadzi prokuratura.

Znaleźli kobietę przymarzniętą do tafli wody. Nie żyje

Znaleźli kobietę przymarzniętą do tafli wody. Nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

1063 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Prezydent USA Donald Trump, pytany, czy nałoży nowe sankcje na Rosję, jeśli Putin odmówi negocjacji, odparł w dwóch słowach, że to "brzmi prawdopodobnie". O rosyjskiej inwazji, na co zwracały uwagę ukraińskie media, nie wspomniał jednak ani razu podczas inaugurującego przemówienia. Reporter "Faktów" TVN Andrzej Zaucha relacjonował z Kijowa, że Ukraińcy nadal nie wiedzą, co się będzie działo w ciągu najbliższych tygodni i miesięcy. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Czy będą nowe sankcje na Rosję? Krótka odpowiedź Trumpa

Czy będą nowe sankcje na Rosję? Krótka odpowiedź Trumpa

Źródło:
PAP

Jednoczesne utrzymanie prawidłowego obwodu talii i regularne ćwiczenia są bardziej skuteczne w zmniejszaniu ryzyka zachorowania na raka niż każdy z tych czynników z osobna - wynika z badania opublikowanego w "British Journal of Sports Medicine". Udział wzięło w nim ponad 300 tys. osób. Badacze są "podekscytowani" ustaleniami.

To zmniejsza ryzyko zachorowania na raka. Dwa połączone czynniki

To zmniejsza ryzyko zachorowania na raka. Dwa połączone czynniki

Źródło:
World Cancer Research Fund, The Independent, tvn24.pl

W środę rano w kopalni Szczygłowice doszło do zapalenia metanu. W rejonie zagrożenia było 44 górników. Nie ma ofiar śmiertelnych, 16 osób jest rannych, mają z rozległe poparzenia oraz urazy nóg i rąk.

Pożar w kopalni. Rannych 16 górników

Pożar w kopalni. Rannych 16 górników

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Sąd Okręgowy w Warszawie ponownie nie przychylił się do wniosku o przyznanie listu żelaznego Michałowi K. Były prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych jest podejrzany w śledztwie w sprawie nieprawidłowości w tej instytucji. - Będziemy tę decyzję skarżyć - zapowiedział obrońca Michała K. mecenas Luka Szaranowicz.

Michał K. bez listu żelaznego. Sąd ponownie odmówił

Michał K. bez listu żelaznego. Sąd ponownie odmówił

Źródło:
PAP

Donald Trump odnalazł w poniedziałek na oczach dziennikarzy list w swoim prezydenckim biurku. Nadawcą był były prezydent Joe Biden. We wtorek nowy prezydent USA ujawnił nieco szczegółów dotyczących tej korespondencji.

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Źródło:
Reuters

Dwukrotnie odbyłem 10-dniową kwarantannę w jednym z pokoi i przez moment w apartamencie. Nie naraziłem Skarbu Państwa ani Muzeum II Wojny Światowej na żadne koszty - mówił w środę Karol Nawrocki, kandydat PiS na prezydenta. Dodał też, że prowadził "bardzo dynamiczną politykę międzynarodową" i apartamenty były do tego przez niego wykorzystywane. Odniósł się w ten sposób do ustaleń "Gazety Wyborczej", która napisała, że jako dyrektor Muzeum II Wojny Światowej przez ponad pół roku miał zarezerwowany luksusowy apartament w muzealnym kompleksie hotelowym.

Karol Nawrocki o luksusowym apartamencie: wykorzystywałem go do prowadzenia dynamicznej polityki międzynarodowej

Karol Nawrocki o luksusowym apartamencie: wykorzystywałem go do prowadzenia dynamicznej polityki międzynarodowej

Źródło:
TVN24, Gazeta Wyborcza

Biskup Kościoła episkopalnego Mariann Edgar Budde w czasie nabożeństwa w Katedrze Narodowej w Waszyngtonie zwróciła się do prezydenta Donalda Trumpa o miłosierdzie dla imigrantów i mniejszości seksualnych. Apelowała także, by "znalazł współczucie" dla uchodźców uciekających z krajów objętych wojnami i przekonywała go, że większość imigrantów nie jest przestępcami. - Nie sądzę, że to było dobre nabożeństwo - stwierdził Trump tuż po nim, a w środę nad ranem w mediach społecznościowych ocenił biskup jako "lewicową", "nudną" i zawyrokował, że powinna przeprosić Amerykanów za to, że "nie jest zbyt dobra w swojej pracy".

Duchowna poprosiła go o miłosierdzie. Trump: Msza nudna, biskup słaba. Powinna przeprosić

Duchowna poprosiła go o miłosierdzie. Trump: Msza nudna, biskup słaba. Powinna przeprosić

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Czy polskie babcie korzystają z "babciowego"? Według danych na dodatek dla opiekunek i opiekunów małych dzieci, zostających z nimi w domu, wydano z budżetu już ponad 200 mln zł. Ale eksperci ostrzegają, że nie jest to rozwiązanie dla wszystkich. Nie każda babcia będzie chciała zostać z wnukiem. - Kobieta ma prawo do swojej aktywności, wolnego czasu, że już nie wspomnę, jak takie wcześniejsze przejście na emeryturę wpłynie na wysokość świadczeń - podkreśla psycholożka Aleksandra Piotrowska. O ocenę programu pytamy też wiceministrę Aleksandrę Gajewską.

Babcie na umowie. "Przekonało ją dopiero, że to pieniądze od państwa"

Babcie na umowie. "Przekonało ją dopiero, że to pieniądze od państwa"

Źródło:
tvn24.pl

Podmorskie kable łączące Tajwan z należącymi do niego Wyspami Matsu, które zamieszkuje około 14 tysięcy ludzi, zostały rozłączone - poinformowały władze Tajwanu. Została uruchomiona komunikacja zastępcza.

Kable uszkodzone, wyspy odcięte od świata

Kable uszkodzone, wyspy odcięte od świata

Źródło:
PAP, Reuters

Media publikują dramatyczne relacje osób, które przetrwały tragiczny pożar w hotelu w ośrodku narciarskim Kartalkaya w Turcji. Świadkowie twierdzą, że w budynku nie włączył się żaden alarm przeciwogniowy - podaje agencja Reutera, pisząc o nasilającej się krytyce pod adresem miejscowych władz. W wyniku pożaru zginęło 76 osób.

"Pomocy, płoniemy". Dramatyczne relacje z hotelu w Turcji, zginęło 76 osób

"Pomocy, płoniemy". Dramatyczne relacje z hotelu w Turcji, zginęło 76 osób

Źródło:
Reuters, Hürriyet, tvn24.pl

Śmiertelny wypadek na Pomorzu. Kierowca uderzył w drzewo, zginął na miejscu. Mężczyzna miał dwa dożywotnie zakazy prowadzenia pojazdów.

37-latek zginął po uderzeniu w drzewo. Miał dwa dożywotnie zakazy prowadzenia pojazdów

37-latek zginął po uderzeniu w drzewo. Miał dwa dożywotnie zakazy prowadzenia pojazdów

Źródło:
tvn24.pl
MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Koalicja 18 stanów rządzonych przez demokratów, Dystrykt Kolumbii i miasto San Francisco złożyły pozwy przeciwko rozporządzeniu podpisanemu przez prezydenta Donalda Trumpa po objęciu urzędu i znoszące prawo niektórych osób urodzonych w kraju do nabywania amerykańskiego obywatelstwa.

18 stanów przeciwko decyzji Trumpa, są pozwy. "Przygotowali się na wypadek takich działań"

18 stanów przeciwko decyzji Trumpa, są pozwy. "Przygotowali się na wypadek takich działań"

Źródło:
PAP

Rozporządzenie Donalda Trumpa dotyczące "obrony kobiet przed ekstremizmem ideologii gender" wprowadza zmiany w paszportach i innych oficjalnych dokumentach. Stanowi ono, że płeć jest "niezmiennym faktem biologicznym".

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Na zaprzysiężeniu Donalda Trumpa pojawili się m.in. najbogatsi ludzie świata. Szczególną uwagę mediów i internautów przykuła partnerka jednego z nich, Jeffa Bezosa. Powodem - odważna stylizacja dziennikarki.

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Źródło:
Fox News, People, Newsweek

Zarzut kradzieży usłyszał 52-latek, który w trakcie wykonywania remontu mieszkania miał ukraść pierścionek z brylantem o wartości pięciu tysięcy złotych. Mężczyzna nie przyznał się do winy.

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Źródło:
tvn24.pl

Chwilę grozy przeżył nastolatek w autobusie miejskim jadącym przez Siedlce (Mazowieckie). Jeden z pasażerów przystawił mu nóż do gardła i zażądał pieniędzy. Zareagowała kierująca autobusem, która powiadomiła dyspozytora i dowiozła napastnika na pętlę. Tam czekała na niego policja.

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W momencie wypowiadania słów przysięgi przez Donalda Trumpa jego dłoń nie leżała na Biblii, którą obok trzymała jego żona, Melania. Wielu internautów zastanawiało się, czy miało to jakikolwiek wpływ na samą przysięgę. Wyjaśniamy.

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Źródło:
ABC, Reuters
Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Tegoroczny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już 26 stycznia. Zgromadzone podczas niego środki wesprą onkologię i hematologię dziecięcą. Do udziału w akcji włączyli się dziennikarze i dziennikarki TVN i TVN24. Monika Olejnik oferuje ręcznie malowaną chustę góralską i śniadanie.

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

Źródło:
TVN24
"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

Źródło:
tvn24.pl
Premium