Platforma listy pisze. Kopacz liderem w stolicy, Śledzińska-Katarasińska rezygnuje i ciche poparcie dla Giertycha

Listy niespodzianek PO
Listy niespodzianek PO
TVN 24
Wyborcze układanki POTVN 24

Kolejne regionalne władze Platformy Obywatelskiej przedstawiają skład list kandydatów w wyborach do Sejmu i Senatu. Większych zaskoczeń nie ma, ale w Łodzi z kandydowania zrezygnowała Iwona Śledzińska-Katarasińska, która była posłanką nieprzerwanie od 1991 roku. Dużo niepewności jest też na Mazowszu, gdzie regionalne władze PO już w czwartek przedstawiły swoje listy. Partia nie wie jeszcze, co zrobić z kilkoma swoimi czołowymi politykami. Jednocześnie PO chce wesprzeć Romana Giertycha.

Regionalne listy kandydatów PO do Sejmu wymagają jeszcze formalnego zatwierdzenia przez Radę Krajową Platformy, która zbierze się 6 sierpnia.

Dolny Śląsk

Na Dolnym Śląsku liderami PO będzie minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna oraz szef dolnośląskich struktur Platformy Obywatelskiej, były europoseł Jacek Protasiewicz. Ten pierwszy jest liderem w swoim okręgu, z którego został wybrany, czyli legnicko-jeleniogórskim, natomiast drugi jest na czele listy w okręgu wrocławskim. W okręgu wałbrzyskim jedynką jest obecna posłanka Katarzyna Mrzygłocka, a tuż za nią na liście znalazł się obecny wojewoda dolnośląski Tomasz Smolarz. Na listach są dotychczasowi parlamentarzyści, m.in. wiceminister administracji i cyfryzacji Stanisław Huskowski, który jest nr 2 w okręgu wrocławskim. A także Michał Jaros, Sławomir Piechota, Marek Łapiński, Ewa Wolak, były reprezentant kraju w koszykówce Maciej Zieliński. Niektórzy znaleźli się jednak na dalszych pozycjach, jak np. poseł ziemi wrocławskiej Jarosław Charłampowicz dopiero 11. w okręgu. Do Senatu również startują obecni senatorowie, m.in. wiceminister pracy i polityki społecznej Jarosław Duda, prof. Alicja Chybicka i Wiesław Kilian. Zabrakło miejsca jedynie dla Józefa Piniora. Kandydatami do izby wyższej zostali też z ramienia PO były europoseł Piotr Borys oraz Barbara Zdrojewska, przewodnicząca dolnośląskiego sejmiku, prywatnie żona europosła i byłego ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego.

Śląsk

Śląska rada regionalna PO zaproponowała, by liderem katowickiej listy został były wiceminister gospodarki, poseł Tomasz Tomczykiewicz. Z kolejnych miejsc mieliby wystartować obecni posłowie Danuta Pietraszewska, Marek Wójcik i Elżbieta Pierzchała.

Liderem listy gliwickiej ma być minister sprawiedliwości Borys Budka. Na kolejne miejsca rada regionalna zaproponowała byłą minister edukacji Krystynę Szumilas i posła Jacka Brzezinkę.

Joanna Kluzik-Rostkowska ma otworzyć rybnicką listę Platformy. Kolejne miejsca zajmą obecna wicewojewoda śląska Gabriela Lenartowicz i poseł Krzysztof Gadowski.

W okręgu sosnowieckim pierwsze rekomendowane przez radę regionalną PO miejsca zajmują posłanki Beata Małecka-Libera i Anna Nemś oraz radny Jaworzna Paweł Bańkowski. W okręgu bielskim: posłowie Mirosława Nykiel, Sławomir Kowalski, Małgorzata Pępek i Aleksandra Trybuś-Cieślar, a w okręgu częstochowskim: wiceminister finansów Izabela Leszczyna oraz posłowie Halina Rozpondek i Grzegorz Sztolcman.

Rada rekomendowała też, by minister zdrowia i wieloletni dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu kardiochirurg prof. Marian Zembala kandydował do Senatu w okręgu obejmującym m.in. Zabrze i Bytom. Startujący tam w poprzednich wyborach senator Andrzej Misiołek miałby teraz ubiegać się o mandat z Katowic. Kandydować mają również pozostali obecni senatorowie PO.

Łódzkie

Obecni posłowie Cezary Grabarczyk i Andrzej Biernat są jedynkami na liście wyborczej regionu PO w Łódzkiem. Kolejne miejsca zajmują posłanki bieżącej kadencji: b. siatkarka Małgorzata Niemczyk i Elżbieta Królikowska-Kińska oraz wiceprzewodniczący łódzkiej rady miejskiej Paweł Bliźniuk. Na ostatnim miejscu znalazł się przedsiębiorca Ali Koussan. Niespodzianką jest nieobecność wśród kandydatów z Łodzi posłanki Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej. Wśród kandydatów PO w Łodzi jest również b. wojewoda łódzki Krzysztof Makowski, do 2010 r. szef regionalnych struktur SLD i do niedawna przewodniczący Twojego Ruchu w Łódzkiem. Na liście z okręgu sieradzkiego jedynką został poseł i b. minister sportu Andrzej Biernat. W dalszej kolejności kandydują: rzecznik PO Cezary Tomczyk, posłanka Agnieszka Hanajczyk oraz poseł Artur Dunin. Na czele listy piotrkowskiej znalazły się posłanki Dorota Rutkowska i Elżbieta Radziszewska. Ostatnie miejsce należy do posła PiS, który w bieżącej kadencji przeniósł się do PO, b. piłkarza Jana Tomaszewskiego. Zaskoczeniem jest nieobecność na listach Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej, która zasiada w Sejmie nieprzerwanie od 1991 r. - W toku pracy zarządu regionu pani poseł proponowano miejsca na liście w pierwszej piątce, jednak nie przyjęła ich. Zarząd niejednomyślnie zdecydował o takim, a nie innym kształcie list, pani poseł nie chciała zejść z dawnego pułapu oczekiwań co do swojego miejsca na liście, w związku z tym podziękowała, ale w sposób przyjemny, miły i rzeczowy. Dodała, że była na to przygotowana - podkreślił członek łódzkiego zarządu i rady PO Paweł Bliźniuk. Kandydatami do Senatu z dwóch łódzkich okręgów są obecni senatorowie PO Maciej Grubski i Ryszard Bonisławski, z okręgu Pabianice-Łask-Zgierz - Andrzej Owczarek. Jak poinformował Bliźniuk, niespodzianka czekać będzie wyborców z Piotrkowa Tryb., gdzie na liście PO do Senatu pojawi się nazwisko Macierewicz. Adam Macierewicz to wicedyrektor łódzkiej filii Agencji Nieruchomości Rolnych i - jak twierdzi Bliźniuk - jest rodziną Antoniego Macierewicza z PiS.

Wielkopolska

W okręgu poznańskim listę PO do Sejmu otwierać będzie Rafał Grupiński. Za nim znajdą się posłowie Bożena Szydłowska i Waldy Dzikowski. W pierwszej piątce będzie też przewodniczący Stowarzyszenia Młodzi Demokraci Konrad Zaradny i radna wielkopolskiego sejmiku Tatiana Sokołowska. Na liście znaleźć się mają też m.in. posłowie Jacek Tomczak i Michał Stuligrosz, oraz poznański radny miejski Marek Sternalski. W okręgu kalisko-leszczyńskim listę otworzy poseł Mariusz Witczak. O mandat poselski w kolejnej kadencji ubiegać się będą też obecni posłowie Bożena Henczyca i Wojciech Ziemniak, oraz b. poseł i b. prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Jarosław Urbaniak. W okręgu pilskim na liście znajdą się kolejno: posłowie Małgorzata Janyska i Jakub Rutnicki, oraz miejski radny z Piły Jacek Bogusławski. O mandat walczyć będą też m.in. posłowie Killion Munyama i Stanisław Chmielewski, oraz radny wojewódzki Zbigniew Ajchler. W okręgu konińskim jedynka przypadnie posłowi Tomaszowi Nowakowi, na drugim miejscu znajdzie się poseł Paweł Arndt. Ze startu w wyborach zrezygnowała posłanka Irena Tomaszuk-Zesiuk. Kandydatami do Senatu w Wielkopolsce będą obecni senatorowie: Jadwiga Rotnicka, Mieczysław Augustyn, Jan Filip Libicki, Piotr Gruszczyński, Ireneusz Niewiarowski, Marian Poślednik i Witold Sitarz. Do Senatu nie wystartuje tym razem Marek Ziółkowski, którego mandat wygasł w związku z jego nominacją na ambasadora w Królestwie Marokańskim. O mandat ubiegać się będą ponadto wojewoda wielkopolski Piotr Florek i poseł Przemysław Krysztofiak.

Pomorze

Pomorska PO zdecydowała, że w okręgu gdańskim jedynką będzie wiceminister zdrowia Sławomir Neumann. Z drugiego miejsca ma startować posłanka Agnieszka Pomaska. Kolejni na liście to poseł Jerzy Kozdroń, wicewojewoda pomorski Michał Owczarczak, wicemarszałek pomorski Hanna Zych-Cisoń. Szóste miejsce przypadło ministrowi sportu i turystyki Adamowi Korolowi, a siódme wiceministrowi infrastruktury i rozwoju Pawłowi Orłowskiemu. Z dziesiątego miejsca w okręgu gdańskim na liście PO wystartuje Sławomir Rybicki, zastępca szefa kancelarii prezydenta Bronisława Komorowskiego. Za nim kolejne pozycje zajmują obecni posłowie Jerzy Borowczak i Jan Kulas. Listę 24 kandydatów zamyka minister środowiska Maciej Grabowski. Z ponownego ubiegania się o mandat na Wiejskiej zrezygnowali dotychczasowi posłowie: Leszek Blanik, Iwona Guzowska i Katarzyna Hall. W okręgu gdyńsko-słupskim na "jedynce" znalazł się były minister sprawiedliwości Marek Biernacki. Z drugiego miejsca wystartuje sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Kazimierz Plocke. Na trzecie miejsce wskazano sygnatariuszkę Porozumień Sierpniowych Henrykę Krzywonos-Strycharską. Na liście są też obecni posłowie: Zbigniew Konwiński (miejsce 4.), Krystyna Kłosin (5.), Stanisław Lamczyk (7.) i Teresa Hoppe (13.). Z obecnych posłów PO rekomendacji na listę gdyńsko-słupską nie uzyskał Jerzy Budnik. Kandydatami PO w Pomorskiem do Senatu mają być dotychczasowi senatorzy: marszałek izby wyższej Bogdan Borusewicz, Leszek Czarnobaj, Kazimierz Kleina i Roman Zaborowski. Na start do Senatu zdecydował się obecny poseł PO Tadeusz Aziewicz. Kandydatem do Senatu będzie także członek zarządu powiatu starogardzkiego Patryk Gabriel.

Pomorze Zachodnie

Szczecińską listę otwiera były minister zdrowia, poseł Bartosz Arłukowicz, którego nazwisko pojawiło się w tzw. aferze taśmowej. Za Arłukowiczem są kolejno posłowie obecnej kadencji: Małgorzata Kochan, Renata Zaremba, Zofia Ławrynowicz, Arkadiusz Litwiński i Konstanty Oświęcimski. Na dziewiątym miejscu jest także doradca premier Ewy Kopacz Sławomir Nitras, który chciał kandydować ze Szczecina, ale szczecińskie koło nie udzieliło mu rekomendacji - ostatecznie Nitras uzyskał ją z Kamienia Pomorskiego. Na 22. miejscu listy jest także b. poseł PO, niedawny szef gabinetu Sikorskiego w Sejmie, Michał Marcinkiewicz. Szczecińską listę zamyka zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz. Koszalińską listę otwiera były wiceminister środowiska i przewodniczący zachodniopomorskiej PO Stanisław Gawłowski, którego nazwisko również padało w tzw. aferze taśmowej. Na kolejnych miejscach są: obecny poseł Marek Hok, Krystyna Kołodziej - Motyl, poseł Wiesław Suchowiejko, a także Krystyna Kościńska. Na koszalińskiej liście nie ma syna nieżyjącego szefa Samoobrony Andrzeja Leppera i kandydata SLD w ostatnich wyborach samorządowych w Zachodniopomorskiem. Prasa spekulowała, że miał się on znaleźć na liście PO. Gawłowski powiedział, że dyskutowano nad jego kandydaturą, ale nie zdecydowano się na rekomendację, ponieważ byli inni kandydaci, którzy są bardziej zasłużeni dla regionu.

Kujawsko-Pomorskie

Na czele list PO do Sejmu w woj. kujawsko-pomorskim znaleźli się minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska (okręg bydgoski) i szef zarządu regionu PO Tomasz Lenz (okręg toruński). W okręgu bydgoskim na drugim miejscu znalazł się poseł, wiceminister infrastruktury i rozwoju Paweł Olszewski, a na trzecim poseł Krzysztof Brejza. Kolejne miejsca przypadły posłankom Iwonie Kozłowskiej i Grażynie Ciemniak oraz posłowi niezrzeszonemu Łukaszowi Krupie, który przed kilkoma miesiącami wystąpił z Twojego Ruchu. Wśród kandydatów są też m.in. była wiceburmistrz Żnina Aleksandra Nowakowska i wicewojewoda Elżbieta Rusielewicz, a listę zamyka Robert Sycz, który jest mistrzem olimpijskim w wioślarstwie z Sydney (2000) i Aten (2004). W okręgu toruńskim drugie miejsce zajmuje posłanka Domicela Kopaczewska, trzecie poseł Tomasz Szymański, a czwarte były poseł i obecny wiceminister spraw wewnętrznych Grzegorz Karpiński. Na dwóch kolejnych miejscach są szefowa PO w Brodnicy Anna Kupczyk i poseł Antoni Mężydło. W gronie kandydatów znaleźli się też m.in. pochodzący z Tunezji chirurg ze szpitala w Aleksandrowie Kujawskim Lofti Mansour, radny wojewódzki Jacek Kuźniewicz i starosta toruński Mirosław Graczyk. W wyborach do Senatu ponownie o mandat będą ubiegać się senatorzy: Andrzej Kobiak (okręg bydgoski, nr 9), Jan Rulewski (okręg inowrocławski, nr 10), Michał Wojtczak (okręg toruński, nr 11) i Andrzej Person (okręg włocławski, nr 13). Kandydatem z okręgu grudziądzkiego (nr 12) został wiceprzewodniczący sejmiku województwa, dyrektor szpitala w Grudziądzu Marek Nowak.

Lubelskie

W województwie lubelskim czołowe miejsca na listach zajmują obecni posłowie PO. Joanna Mucha w okręgu nr 6 (lubelskim) a Mariusz Grad w okręgu nr 7 (chełmskim). Na drugim miejscu w okręgu nr 6 jest były minister skarbu Włodzimierz Karpiński. To jeden z polityków, których prywatne rozmowy zostały nagrane, a następnie upublicznione w tzw. aferze podsłuchowej. W związku z ujawnieniem akt ze śledztwa w tej sprawie zrezygnował z funkcji w rządzie. Mucha powiedziała dziennikarzom, że Karpiński padł ofiarą przestępczej działalności. „Poza zacytowaniem bardzo niepochlebnej opinii i w dodatku zawierającej wulgaryzmy, z którą to opinią się nie zgadza, to tak naprawdę na tej taśmie nie ma nic, co by Włodzimierza Karpińskiego obciążało” – powiedziała. W okręgu nr 6 na trzecim miejscu listy kandydatów do Sejmu jest posłanka Magdalena Gąsior-Marek;. Na czwartym wojewoda lubelski Wojciech Wilk, a za nim przedsiębiorca z Łukowa Urszula Bancerz. Na czele listy PO w okręgu nr 7 jest poseł Mariusz Grad, a po nim poseł Stanisław Żmijan. Trzecie miejsce zajmuje radna sejmiku woj. lubelskiego Zofia Woźnica, a czwarte wicemarszałek województwa lubelskiego Krzysztof Grabczuk. Na siódmym miejscu listy znalazł się poseł Marek Poznański, który wszedł do parlamentu w 2011 r. z list Twojego Ruchu, a marcu tego roku opuścił tę partię.

Świętokrzyskie

Świętokrzyską listę PO ma otwiera posłanka Marzena Okła-Drewnowicz, jednak niewykluczone, że zastąpi ją na tym miejscu „osoba z zewnątrz”. W takiej sytuacji szefowa regionalnych struktur PO przesunęłaby się na drugą pozycję na liście. Dalsze miejsca na świętokrzyskiej liście PO zajmują posłowie Artur Gierada, Lucjan Pietrzczyk oraz posłanka Renata Janik, która w Sejmie zastąpiła zmarłego w sierpniu 2013 r. posła Konstantego Miodowicza. Jak powiedziała Okła-Drewnowicz, na liście znalazł się także zastępca burmistrza warszawskiego Mokotowa Zdzisław Marek Szczekota. O mandat senatora w północnej części regionu ma się ubiegać obecny wicemarszałek województwa Jan Maćkowiak, z terenu miasta Kielce poparcie uzyskał przedsiębiorca Kamil Suchański, który jest synem senatora czwartej i piątej kadencji Jerzego Suchańskiego. - Jeśli chodzi o trzeci okręg, skupiający południowe powiaty, czekamy na kandydata PSL – wyjaśniła Okła-Drewnowicz. Od tygodnia wiadomo, że na liście nie znajdzie się świętokrzyski poseł PO Zbigniew Pacelt, który w ubiegłą sobotę na jednym z portali społecznościowych poinformował, że nie będzie ubiegał się o mandat w wyborach do parlamentu. Po zakończeniu kadencji zamierza nadal angażować się w sprawy sportu w województwie mazowieckim. Dalsze miejsca na liście zajmują m.in. przewodniczący rady powiatu ostrowieckiego Jerzy Brożyna, radny rady powiatu koneckiego i były burmistrz Końskich Michał Cichocki, starachowicki radca prawny Wojciech Michalewicz, członek zarządu powiatu jędrzejowskiego Wojciech Zwierzchowski, szefowa świętokrzyskiego oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Jadwiga Irla. Pierwszą dziesiątkę zamyka radna Rady Miasta Staszowa Maria Malec.

Podkarpacie

Na Podkarpaciu jedynkami są wiceminister skarbu państwa Zdzisław Gawlik oraz poseł Marek Rząsa. Ten pierwszy będzie otwierał listę w okręgu rzeszowskim. Za nim jest przewodnicząca klubu PO w radzie miasta Rzeszowa Jolanta Kaźmierczak. Dopiero na trzecim miejscu jest posłanka PO i szefowa sejmowej Komisji Finansów Publicznych Krystyna Skowrońska. Za nią jest kolejna posłanka Renata Butryn. Piąte miejsca ma poseł Mirosław Pluta, a dopiero siódmy jest poseł Marek Poręba, który niedawno zastąpił w Sejmie b. szefa PO na Podkarpaciu i b. wiceministra infrastruktury i rozwoju Zbigniewa Rynasiewicza, który wycofał się z życia publicznego. W drugim podkarpackim okręgu wyborczym obejmującym m.in. Krosno i Przemyśl liderem jest Rząsa. Drugie miejsca przypadło b. przewodniczącemu sejmiku woj. podkarpackiego i b. członkowi zarządu województwa Sławomirowi Mikliczowi. Trzecia jest obecna radna sejmiku Joanna Frydrych. Kolejne miejsce przypadło b. posłowi Krzysztofowi Kłakowi. Piąta jest wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska, kolejne miejsce zajął obecny poseł Piotr Tomański. Ze startu zrezygnował poseł Tomasz Kulesza, który miał domagać się pierwszego miejsca. Kiedy go nie otrzymał, postanowił nie startować.

Opolskie

Jak poinformował przewodniczący regionu opolskiego PO, poseł Leszek Korzeniowski, proponowani kandydaci do Sejmu oraz do Senatu zostaną przedstawieni w poniedziałek w południe. Ujawnił, że obok niego na liście z regionu są m.in. pozostali obecni tamtejsi posłowie: Brygida Kolenda-Łabuś, Rajmund Miller, Janina Okrągły i Łukasz Tusk.

Na listach nie będzie wieloletniego posła i b. wiceministra infrastruktury Tadeusz Jarmuziewicza, który zrezygnował z kandydowania.

Wcześniej w czwartek cztery inne regionalne władze PO przedstawiły swoje propozycje list.

Mazowieckie

Stołeczną listę PO ma otwierać premier Ewa Kopacz, natomiast podwarszawską minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki lub szef gabinetu premier Marcin Kierwiński. Ostateczna decyzja zostanie podjęta na posiedzeniu zarządu krajowego Platformy w przyszłym tygodniu. Jeśli to szef MAC będzie otwierał listę podwarszawską, wówczas Kierwiński znajdzie się na miejscu drugim w stolicy. Możliwy jest jednak wariant odwrotny: Halicki jako "dwójka" listy w Warszawie, a Kierwiński jako lider listy wyborczej PO w tzw. „obwarzanku”. Z Warszawy do Sejmu ma wystartować ponadto dotychczasowy senator PO Łukasz Abgarowicz. W jego senackim okręgu, obejmującym powiaty: grodziski, otwocki, piaseczyński, pruszkowski PO nie zamierza wystawiać własnego kandydata. Zamiar kandydowania w tym okręgu zgłosił już kilka tygodni temu b. wicepremier i b. szef Ligi Polskich Rodzin Roman Giertych. Liderem listy płockiej ma być minister w kancelarii premiera Michał Kamiński, radomskiej szef Platformy w tym mieście Zbigniew Banaszkiewicz, a siedleckiej wiceminister obrony narodowej Czesław Mroczek. Wciąż nie wiadomo, skąd miałby kandydować wicepremier Tomasz Siemoniak. Ze stolicy nie wystartuje także wiceszef MSZ ds. europejskich Rafał Trzaskowski; on również prawdopodobnie otrzyma miejsce pierwsze w jakimś innym okręgu.

Małopolska

W Małopolsce wciąż toczy się gra o miejsce lidera listy. Jedynką z tego okręgu może być marszałek sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska lub szef wojewódzkich struktur partii, wiceprzewodniczący sejmiku woj. małopolskiego Grzegorz Lipiec. Tuż za nim na liście znalazł się poseł Ireneusz Raś, a na trzeciej pozycji poseł Lidia Gądek. Z czwartej pozycji wystartuje były eurodeputowany Bogusław Sonik. Na liście w okręgu krakowskim znaleźli się też radni miejscy: Marta Patena, Andrzej Hawranek i Aleksander Miszalski oraz członek zarządu województwa Jacek Krupa. O mandat walczyć będą ponownie posłowie Jagna Marczułajtis–Walczak i Józef Lassota oraz dotychczasowy senator Janusz Sepioł. Jedynką w okręgu chrzanowskim będzie marszałek woj. małopolskiego Marek Sowa, a na drugim miejscu znalazła się wiceminister środowiska Dorota Niedziela. W okręgu nowosądeckim liderem listy jest minister skarbu Andrzej Czerwiński, drugi jest poseł Andrzej Gut-Mostowy. Szef PO w Tarnowie poseł Robert Wardzała został jedynką w tym mieście, za nim znaleźli się poseł Elżbieta Achinger i wiceminister edukacji Urszula Augustyn. Do Senatu PO wystawi w Krakowie dotychczasowego posła Jerzego Fedorowicza i senatora, byłego ministra obrony Bogdana Klicha. Dotychczasowi senatorowie będą kandydować w okręgu obejmującym zachodnią Małopolskę - Stanisław Bisztyga oraz okręgu nowosądeckim - Stanisław Hodorowicz.

Warmińsko-Mazurskie

Liderem listy w okręgu elbląskim ma być wicemarszałek i jednocześnie szef PO w regionie Jacek Protas. Kolejne miejsca przypadły posłom - Elżbiecie Gelert, Piotrowi Cieślińskiemu i Mironowi Syczowi. Jedynką w okręgu olsztyńskim ma być poseł i wiceminister finansów Janusz Cichoń. Na drugiej pozycji znalazła się Anna Wasilewska z zarządu województwa, a na następnych posłowie: Paweł Papke, Beata Bublewicz i Andrzej Orzechowski. Listę zamyka b. burmistrz Giżycka Jolanta Piotrowska. W okręgu elbląskim Platforma wystawiła 16, a w olsztyńskim 20 kandydatów, czyli dwukrotnie więcej, niż jest mandatów poselskich do zdobycia. Rada regionu ustaliła też, że kandydatami do Senatu mają być trzej dotychczasowi senatorowie: prof. Ryszard Górecki, Marek Konopka i Andrzej Gorczyca oraz wiceprzewodniczący rady miejskiej Elbląga Jerzy Wcisła. Na listach kandydatów do Sejmu nie ma dwojga spośród dziewięciu obecnych posłów PO z Warmii i Mazur. Z ubiegania się o reelekcję zrezygnował Tadeusz Naguszewski. Rada regionu, podobnie jak wcześniej struktury powiatowe w Olsztynie i zarząd regionu, nie udzieliła natomiast rekomendacji posłance Lidii Staroń.

Podlaskie

Robert Tyszkiewicz, szef podlaskich struktur PO, będzie otwierał regionalną listę kandydatów do Sejmu. Na kolejnych miejscach znaleźli się: posłanka z Suwałk Bożena Kamińska i poseł Damian Raczkowski. Na liście jest też była wiceprezydent Białegostoku Renata Przygodzka, były działacz samorządowy Leszek Cieślik oraz Mirosław Reczko - burmistrz Ciechanowca. Z listy PO wystartuje też Adam Musiuk z Forum Mniejszości Podlasia, które grupuje przedstawicieli społeczności prawosławnej. Natomiast na liście kandydatów do Senatu zarząd regionalny na razie zatwierdził jedno nazwisko. To wicemarszałek województwa podlaskiego, były wojewoda Maciej Żywno.

Autor: mk / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Sąd Okręgowy w Warszawie uniewinnił wszystkich trzech oskarżonych w sprawie o zabójstwo byłego premiera PRL Piotra Jaroszewicza i jego żony w 1992 roku. - Błędy i niekonsekwencje prokuratury w postępowaniu przygotowawczym doprowadziły do takiego wyroku - powiedział na początku uzasadnienia orzeczenia sędzia Stanisław Zdun.

Sąd uniewinnił wszystkich oskarżonych w sprawie zabójstwa byłego premiera Piotra Jaroszewicza i jego żony

Sąd uniewinnił wszystkich oskarżonych w sprawie zabójstwa byłego premiera Piotra Jaroszewicza i jego żony

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Grupa saperów została wysłana na teren lotniska Gatwick pod Londynem po tym, gdy służby bezpieczeństwa zidentyfikowały w jednym z bagaży zakazany przedmiot. Wcześniej jeden z dwóch terminali lotniska został ewakuowany.

"Incydent zagrażający bezpieczeństwu". Terminal londyńskiego lotniska ewakuowany

"Incydent zagrażający bezpieczeństwu". Terminal londyńskiego lotniska ewakuowany

Źródło:
Reuters, PAP

Ubiegłoroczna koronacja Karola III kosztowała Wielką Brytanię 72 miliony funtów - ujawniono w opublikowanym w czwartek rządowym raporcie. Była to największa uroczystość na Wyspach od 70 lat, której przebieg śledziły dwa miliardy osób na całym świecie. Władze opisały ją jako "moment, który zdarza się raz na pokolenie". Zdaniem przeciwników monarchii wydarzenie zorganizowano jednak zbyt wystawnie i oskarżają oni rząd o marnotrawienie publicznych pieniędzy "na paradę jednej osoby".  

Ujawniono koszt koronacji Karola III. "Nieprzyzwoity"

Ujawniono koszt koronacji Karola III. "Nieprzyzwoity"

Źródło:
PAP, The Guardian, BBC

Wiedeńska policja w piątek znalazła w pobliżu szpitala w stolicy Austrii ciało noworodka. Dzień wcześniej służby informowały o szeroko zakrojonych poszukiwaniach dziecka, które zniknęło z sali na oddziale neonatologicznym.

Noworodek zniknął ze szpitalnej sali. Nie żyje

Noworodek zniknął ze szpitalnej sali. Nie żyje

Źródło:
APA, ENEX, ORF, tvn24.pl

Trwają prawybory na kandydata Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich. Politycy głosują za pomocą SMS-ów. Niektórzy w rozmowach z reporterem TVN24 zdradzili, na kogo postawili, inni zachowali to w tajemnicy. Kandydata nie wskazał też jeszcze PiS. - Mam nadzieję, że ta decyzja zostanie wypracowana ostatecznie dzisiaj, a kandydat zostanie przedstawiony w niedzielę - powiedział Przemysław Czarnek.

"Bardzo prosty SMS". Tak Koalicja Obywatelska wybiera kandydata

"Bardzo prosty SMS". Tak Koalicja Obywatelska wybiera kandydata

Źródło:
TVN24

"Ogromny błąd", "wpadnięcie w pułapkę", "zdrada interesów" - tak oceniana jest pierwsza podróż zagraniczna nowego prezydenta Indonezji do Chin. W podpisanych wówczas dokumentach znalazł się zapis, który wskazuje na uznanie istnienia chińskich roszczeń terytorialnych. Eksperci nie mają wątpliwości: Pekin zyskał cenną amunicję do dalszego łamania prawa międzynarodowego, a cały region może z tego powodu ucierpieć.

Wpadli w "pułapkę" zastawioną przez Chiny. Pekin zyskał w sporze cenną amunicję

Wpadli w "pułapkę" zastawioną przez Chiny. Pekin zyskał w sporze cenną amunicję

Źródło:
tvn24.pl

Czterech włoskich żołnierzy zostało rannych w wyniku ataku na ich bazę w południowym Libanie. Przebywają tam w ramach misji ONZ - podała w piątek agencja Ansa.

Kolejny atak na siły ONZ. Czterech włoskich żołnierzy rannych

Kolejny atak na siły ONZ. Czterech włoskich żołnierzy rannych

Źródło:
PAP

Kolejne trzy osoby usłyszały zarzuty w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. W sumie podejrzanych jest osiem osób, w tym były prezes agencji i Paweł S., twórca marki Red is Bad, który po deportacji z Dominikany siedzi w areszcie.

Policjant miał pomóc Pawłowi S. wypłacić z banków 3,5 miliona złotych

Policjant miał pomóc Pawłowi S. wypłacić z banków 3,5 miliona złotych

Źródło:
tvn24.pl/ Prokuratura Krajowa

Na drodze ekspresowej S12 na Lubelszczyźnie kierująca samochodem osobowym przeoczyła zjazd na węźle Nałęczów. Najpierw zatrzymała się na pasie awaryjnym, a następnie zaczęła cofać, doprowadzając do kolizji z nadjeżdżającym pojazdem. Nagranie ku przestrodze opublikowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Przeoczyła zjazd i zaczęła cofać. Szokujące nagranie z drogi ekspresowej

Przeoczyła zjazd i zaczęła cofać. Szokujące nagranie z drogi ekspresowej

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, ING Bank Śląski, mBank, Bank Pocztowy i Velo Bank - klienci tych banków muszą się przygotować na utrudnienia z powodu prac serwisowych zaplanowanych na najbliższe dni. W niektórych przypadkach pojawią się trudności z aplikacją, płatnościami, a także wypłatą pieniędzy z bankomatów.

Utrudnienia w bankach. "Płatność nie będzie możliwa"

Utrudnienia w bankach. "Płatność nie będzie możliwa"

Źródło:
tvn24.pl

Minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak podpisał rozporządzenie wprowadzające obowiązek stosowania czujek pożarowych w lokalach mieszkalnych. "Nadrzędnym celem tej zmiany jest ograniczenie liczby ofiar śmiertelnych i osób rannych w pożarach oraz zatruć tlenkiem węgla, czyli czadem" - napisano w uzasadnieniu rozporządzenia.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

Matka i córka straciły życie, bo kierujący hondą na wąskiej drodze wyprzedzał. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie śmiertelnego potrącenia kobiet w miejscowości Bieździadka na Podkarpaciu. 65-letniemu kierowcy grozi do ośmiu lat więzienia.

Matka i córka zginęły na poboczu drogi. Jest śledztwo

Matka i córka zginęły na poboczu drogi. Jest śledztwo

Źródło:
tvn24.pl

88-latek z Białegostoku w niekonwencjonalny sposób oszukał przestępców. Zamiast 40 tysięcy złotych włożył do reklamówki chusteczki, okładając je banknotami o niskich nominałach. Przywiązał też sznurek, który trzymał w dłoni i czekał, aż po drugiej stronie drzwi ktoś przyjdzie po pakunek. Gdy to nastąpiło, szarpnął. Oszust uciekł. W związku z tą nietypową, choć skuteczną akcją zapytaliśmy policję o to, jak powinny zachować się ofiary tego typu oszustw, by nie narazić się na niebezpieczeństwo.

Senior przechytrzył oszusta. Policja radzi, jak zachować się w takiej sytuacji. "Lepiej od razu do nas zadzwonić"

Senior przechytrzył oszusta. Policja radzi, jak zachować się w takiej sytuacji. "Lepiej od razu do nas zadzwonić"

Źródło:
tvn24.pl

Kalifornia musi zmierzyć się z ulewami i śnieżycami wywołanymi przez tak zwaną rzekę atmosferyczną. Jak podaje stacja CNN, w północnej części tego stanu mogą zostać odnotowane rekordowo wysokie opady deszczu.

Rzeka atmosferyczna może sprowadzić ulewy i śnieżyce

Rzeka atmosferyczna może sprowadzić ulewy i śnieżyce

Źródło:
CNN, Reuters

Prokurator generalny Adam Bodnar złożył do marszałka Sejmu Szymona Hołowni wniosek o wyrażenie przez Sejm zgody na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie Zbigniewa Ziobry na posiedzenie sejmowej komisji do spraw Pegasusa. Wniosek wpłynął już do kancelarii Sejmu, a marszałek "nadał sprawie najwyższy priorytet".

Będzie przymusowe doprowadzenie Ziobry? Bodnar wnioskuje o zgodę Sejmu 

Będzie przymusowe doprowadzenie Ziobry? Bodnar wnioskuje o zgodę Sejmu 

Źródło:
TVN24

Potrącenie pieszej w Nakle nad Notecią (woj. kujawsko-pomorskie). Kierowca nie ustąpił jej pierwszeństwa, gdy przechodziła przez jezdnię. Został ukarany mandatem. Kobieta miała prawo przejść przez jezdnię w tym miejscu.

Przechodziła przez jezdnię, wjechał w nią samochód. Nagranie

Przechodziła przez jezdnię, wjechał w nią samochód. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Marius Borg Høiby, syn księżnej Norwegii, usłyszał drugi zarzut gwałtu. Media informują już o sześciu osobach, które miały zostać pokrzywdzone przez 27-latka. Sąd rejonowy w Oslo zdecydował o przedłużeniu jego aresztu do środy.

Kolejny zarzut o gwałt. Media: rośnie liczba ofiar syna księżnej

Kolejny zarzut o gwałt. Media: rośnie liczba ofiar syna księżnej

Źródło:
Dagbladet, Nettavisen, NRK, Reuters, tvn24.pl

Prokuratura opublikowała list gończy za Ivanem Railianu, podejrzanym o zabójstwo. Śledztwo w tej sprawie jest prowadzone w związku ze zwłokami czterech mężczyzn, odkrytymi w marcu na terenie pustostanu przy ulicy Grzybowskiej 71. - Każdy, kto wie o miejscu pobytu podejrzanego, winien poinformować najbliższą jednostkę policji - apeluje prokurator.

Cztery ciała w pustostanie na Grzybowskiej. List gończy za Ivanem Railianu

Cztery ciała w pustostanie na Grzybowskiej. List gończy za Ivanem Railianu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Gorzowie Wielkopolskim 46-latek próbował wyłudzić pieniądze od 85-letniej pacjentki szpitala. Mężczyzna pojawił się w sali, do której kobieta trafiła krótko po operacji. Mimo tych okoliczności, seniorka nie dała się zwieźć nieznajomemu podającemu się za jej wnuczka.

Seniorkę w szpitalu odwiedził wnuczek. Ale fałszywy

Seniorkę w szpitalu odwiedził wnuczek. Ale fałszywy

Źródło:
TVN24

To są ludzie, którzy naprawdę poświęcają swoje życie dla dzieci - mówił o nauczycielach premier Donald Tusk na Krajowym Zjeździe Delegatów Związku Nauczycielstwa Polskiego. Przeprosił środowisko oświaty za "agresywne podejście" poprzedniej władzy, podziękował za misję, którą spełniają w szkołach i obiecał przyspieszenie prac nad projektem nowelizacji Karty Nauczyciela.

Tusk przeprasza, dziękuje i obiecuje nauczycielom "przyspieszenie"

Tusk przeprasza, dziękuje i obiecuje nauczycielom "przyspieszenie"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wykształcony, wierny tradycji i niezależny wobec partii politycznej – taki zdaniem uczestników najnowszego sondażu dla Radia ZET powinien być idealny kandydat na prezydenta. W badaniu zapytano Polaków też o preferowane wiek, płeć, orientację oraz wyznanie głowy państwa.  

Idealny kandydat na prezydenta. Tych cech oczekują Polacy

Idealny kandydat na prezydenta. Tych cech oczekują Polacy

Źródło:
Radio ZET

Jedna osoba zginęła w karambolu siedmiu samochodów na dolnośląskim odcinku autostrady A4. Na wysokości miejscowości Gromadka, niedaleko Bolesławca, zderzyły się cztery pojazdy ciężarowe, dwa osobowe i bus. Autostrada jest zablokowana w obu kierunkach.

Karambol na autostradzie A4. Jedna osoba nie żyje

Karambol na autostradzie A4. Jedna osoba nie żyje

Źródło:
GDDKiA
"Sikor czy Trzask?" Eksperci: nie chodzi o to, który lepszy, ale który lepszy na obecne czasy

"Sikor czy Trzask?" Eksperci: nie chodzi o to, który lepszy, ale który lepszy na obecne czasy

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nie mam za co przepraszać - tak na pytania o swoją wypowiedź dotyczącą Pawła Cz. odpowiada prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Wcześniej w wywiadzie sugerował, że były rektor Collegium Humanum miał oskarżyć prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka, by wyjść z aresztu. Wspomniał przy tym o jego domniemanej orientacji seksualnej. - Przeprosić to bardzo mało - uważa Ryszard Kalisz, obrońca Pawła Cz. Według działaczy Kampanii Przeciwko Homofobii wypowiedzi Jaśkowiaka są dyskryminujące i stygmatyzują społeczność LGBT+.

Jaśkowiak: nie mam za co przepraszać. Kalisz: przeprosić to bardzo mało

Jaśkowiak: nie mam za co przepraszać. Kalisz: przeprosić to bardzo mało

Źródło:
TVN24, tvn24.pl, TOK FM, Radio Poznań

Dziennikarze Kanału Zero pokazali nagranie z posiedzenia rządu i sugerowali, że Marcin Kierwiński mimo zapowiedzi i pilnego zwolnienia z obrad Rady Ministrów nie pojechał w czwartek do zniszczonych Głuchołaz. Okazało się jednak, że nagranie pochodzi sprzed blisko dwóch miesięcy, kiedy Kierwiński rzeczywiście był w tym mieście. Kanał Zero przeprosił, ale materiał z fałszywymi informacjami nadal jest dostępny w internecie.

Krytykowali Kierwińskiego, oskarżali o "szopkę". Pokazali stare nagranie

Krytykowali Kierwińskiego, oskarżali o "szopkę". Pokazali stare nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Cyfrowi wydawcy są zaniepokojeni. Google zapowiedział testowe usunięcie z wyszukiwarki treści publikowanych przez media informacyjne. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników, ale i tak to ruch niepokojący, pewnego rodzaju presja i straszak. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

Źródło:
TVN24

Osiem modeli, łącznie 378 samochodów osobowych marki Volvo zostało objętych przez producenta kampanią naprawczą - poinformował UOKiK. Jak podano, pedał hamulca mógł zostać zamontowany niezgodnie ze specyfikacją producenta.

Volvo wzywa do warsztatów. Problem z hamulcem

Volvo wzywa do warsztatów. Problem z hamulcem

Źródło:
tvn24.pl

Brytyjka jest kolejną, piątą już śmiertelną ofiarą prawdopodobnego zatrucia metanolem w popularnej turystycznej miejscowości Vang Vieng - informuje CNN. Kolejne kraje ostrzegają swoich obywateli przed piciem alkoholu z nieznanych źródeł. 

Kolejna turystka śmiertelną ofiarą zatrucia metanolem w popularnym kurorcie

Kolejna turystka śmiertelną ofiarą zatrucia metanolem w popularnym kurorcie

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Gdańscy policjanci zatrzymali 37-latka, który zaatakował przypadkową kobietę na ulicy. 63-latka trafiła z lekkimi obrażeniami ciała do szpitala. Badanie alkomatem wykazało, że mężczyzna miał ponad promil alkoholu w organizmie. Usłyszał zarzut spowodowania lekkiego uszczerbku na zdrowiu.

Pijany 37-latek pobił na ulicy przypadkową kobietę

Pijany 37-latek pobił na ulicy przypadkową kobietę

Źródło:
tvn24.pl, Policja Pomorska

Wiceministrowie sprawiedliwości z czasów Zbigniewa Ziobry zostali wezwani przez obecne kierownictwo resortu do zwrotu pieniędzy za wytaczane przez nich mediom i krytykom procesy - podała "Gazeta Wyborcza". Chodzi o Michała Wosia, Sebastiana Kaletę, Marcina Romanowskiego i Marcina Warchoła.

Wiceministrowie wytaczali procesy krytykom władzy. Bodnar chce pieniędzy

Wiceministrowie wytaczali procesy krytykom władzy. Bodnar chce pieniędzy

Źródło:
"Gazeta Wyborcza"

Komisja śledcza do sprawy wyborów kopertowych skierowała 10 wniosków do prokuratury. Dotyczą one 19 osób, między innymi Jarosława Kaczyńskiego, Mateusza Morawieckiego, Jacka Sasina, Mariusza Kamińskiego czy Michała Dworczyka.

Komisja śledcza zawiadamia prokuraturę. Na liście Kaczyński, Morawiecki, Dworczyk i wielu innych

Komisja śledcza zawiadamia prokuraturę. Na liście Kaczyński, Morawiecki, Dworczyk i wielu innych

Źródło:
TVN24

Prokuratura ma podjąć decyzję o ewentualnych zarzutach w sprawie śmierci 14-letniej Natalii z Andrychowa po otrzymaniu opinii z Zakładu Medycyny Sądowej. Ta ma być gotowa do końca roku. W lutym dwaj policjanci zostali ukarani dyscyplinarnie.

Rok po śmierci Natalii z Andrychowa śledztwo wciąż trwa. Kluczowa ma być opinia biegłych

Rok po śmierci Natalii z Andrychowa śledztwo wciąż trwa. Kluczowa ma być opinia biegłych

Źródło:
PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze. We Włocławku kierowca wyprzedzał samochody na dwóch przejściach dla pieszych i skrzyżowaniu. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt24.

Wyprzedzał na dwóch przejściach dla pieszych i skrzyżowaniu. Nagranie

Wyprzedzał na dwóch przejściach dla pieszych i skrzyżowaniu. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

W wieku 82 lat zmarł Jerzy Majchrzak - kombatant poznańskiego czerwca 1956 oraz ojciec Piotra Majchrzaka - najmłodszej ofiary stanu wojennego. Pan Jerzy przez lata był związany z Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956. "Nie byliśmy gotowi na Twoje odejście…mimo pięknego wieku…za szybko Panie Jurku, za szybko…" - piszą pracownicy placówki.

Zmarł kombatant poznańskiego czerwca 1956. "Byłeś dla nas wzorem"

Zmarł kombatant poznańskiego czerwca 1956. "Byłeś dla nas wzorem"

Źródło:
TVN24

Donald Trump wskazał go na nowego prokuratora generalnego USA. Matt Gaetz w czwartek zdecydował się jednak wycofać swoją kandydaturę. W sprawie Gaetza toczyło się śledztwo FBI i komisji amerykańskiego Kongresu dotyczące zapłaty za seks z nieletnią.

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych nominatów Trumpa rezygnuje

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych nominatów Trumpa rezygnuje

Źródło:
PAP

Donald Trump zapowiedział w czwartek, że zamierza nominować byłą prokurator generalną Florydy Pam Bondi na nową prokuraturą generalną USA. Nominacja dla Bondi, która reprezentowała Trumpa w pierwszym procesie impeachmentu, jest wynikiem wycofania się nominowanego wcześniej kongresmena Matta Gaetza.

"Wojowniczka America First" z nominacją od Trumpa

"Wojowniczka America First" z nominacją od Trumpa

Źródło:
PAP

Senat przyjął w piątek nowelizację ustawy powodziowej bez poprawek. Przewiduje ona ułatwienia w udzielaniu pomocy osobom i instytucjom, które ucierpiały we wrześniowej powodzi w południowo-zachodniej Polsce.

Pomoc dla powodzian. Jest decyzja Senatu

Pomoc dla powodzian. Jest decyzja Senatu

Źródło:
PAP

Rosja notyfikowała USA na krótko przed wystrzeleniem nowego, "eksperymentalnego" pocisku pośredniego zasięgu na Dniepr - powiedziała w czwartek wicerzeczniczka Pentagonu Sabrina Singh. Podkreśliła też, że groźby Putina pod adresem USA i innych państw nie odstraszą Ameryki od dalszej pomocy Ukrainie.

"USA zostały poinformowane przez Rosję na krótko przed wystrzeleniem". Oświadczenie Pentagonu

"USA zostały poinformowane przez Rosję na krótko przed wystrzeleniem". Oświadczenie Pentagonu

Źródło:
PAP

"Użycie przez Rosję nowej rakiety balistycznej średniego zasięgu przeciwko Ukrainie nie zmieni przebiegu konfliktu ani determinacji sojuszników z NATO we wspieraniu Ukrainy" - oznajmiła rzeczniczka sojuszu Farah Dakhlallah. W czwartek Rosjanie użyli do ostrzału Ukrainy nowej broni.

"Rosja wystrzeliła eksperymentalny pocisk". Rzeczniczka NATO zabrała głos

"Rosja wystrzeliła eksperymentalny pocisk". Rzeczniczka NATO zabrała głos

Źródło:
PAP

Na Black Friday i Cyber Monday, czyli dni wielkich promocji w Stanach Zjednoczonych, coraz częściej czekają też polujący na okazje polscy klienci. Kiedy wypadają w 2024 roku?

Black Friday i Cyber Monday 2024. Kiedy wypadają w tym roku?

Black Friday i Cyber Monday 2024. Kiedy wypadają w tym roku?

Źródło:
TVN24

Zaledwie kilka tygodni po kinowej premierze "Joker: Folie à deux" zadebiutował w Wypożyczalni Playera. Widzowie znaleźć mogą tam już też kontynuację "Soku z żuka" w reżyserii Tima Burtona i najnowszy film Justina Baldoniego z Blake Lively w roli głównej. Oto przegląd nowości serwisu.  

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Źródło:
tvn24.pl