Platforma listy pisze. Kopacz liderem w stolicy, Śledzińska-Katarasińska rezygnuje i ciche poparcie dla Giertycha

Listy niespodzianek PO
Listy niespodzianek PO
TVN 24
Wyborcze układanki POTVN 24

Kolejne regionalne władze Platformy Obywatelskiej przedstawiają skład list kandydatów w wyborach do Sejmu i Senatu. Większych zaskoczeń nie ma, ale w Łodzi z kandydowania zrezygnowała Iwona Śledzińska-Katarasińska, która była posłanką nieprzerwanie od 1991 roku. Dużo niepewności jest też na Mazowszu, gdzie regionalne władze PO już w czwartek przedstawiły swoje listy. Partia nie wie jeszcze, co zrobić z kilkoma swoimi czołowymi politykami. Jednocześnie PO chce wesprzeć Romana Giertycha.

Regionalne listy kandydatów PO do Sejmu wymagają jeszcze formalnego zatwierdzenia przez Radę Krajową Platformy, która zbierze się 6 sierpnia.

Dolny Śląsk

Na Dolnym Śląsku liderami PO będzie minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna oraz szef dolnośląskich struktur Platformy Obywatelskiej, były europoseł Jacek Protasiewicz. Ten pierwszy jest liderem w swoim okręgu, z którego został wybrany, czyli legnicko-jeleniogórskim, natomiast drugi jest na czele listy w okręgu wrocławskim. W okręgu wałbrzyskim jedynką jest obecna posłanka Katarzyna Mrzygłocka, a tuż za nią na liście znalazł się obecny wojewoda dolnośląski Tomasz Smolarz. Na listach są dotychczasowi parlamentarzyści, m.in. wiceminister administracji i cyfryzacji Stanisław Huskowski, który jest nr 2 w okręgu wrocławskim. A także Michał Jaros, Sławomir Piechota, Marek Łapiński, Ewa Wolak, były reprezentant kraju w koszykówce Maciej Zieliński. Niektórzy znaleźli się jednak na dalszych pozycjach, jak np. poseł ziemi wrocławskiej Jarosław Charłampowicz dopiero 11. w okręgu. Do Senatu również startują obecni senatorowie, m.in. wiceminister pracy i polityki społecznej Jarosław Duda, prof. Alicja Chybicka i Wiesław Kilian. Zabrakło miejsca jedynie dla Józefa Piniora. Kandydatami do izby wyższej zostali też z ramienia PO były europoseł Piotr Borys oraz Barbara Zdrojewska, przewodnicząca dolnośląskiego sejmiku, prywatnie żona europosła i byłego ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego.

Śląsk

Śląska rada regionalna PO zaproponowała, by liderem katowickiej listy został były wiceminister gospodarki, poseł Tomasz Tomczykiewicz. Z kolejnych miejsc mieliby wystartować obecni posłowie Danuta Pietraszewska, Marek Wójcik i Elżbieta Pierzchała.

Liderem listy gliwickiej ma być minister sprawiedliwości Borys Budka. Na kolejne miejsca rada regionalna zaproponowała byłą minister edukacji Krystynę Szumilas i posła Jacka Brzezinkę.

Joanna Kluzik-Rostkowska ma otworzyć rybnicką listę Platformy. Kolejne miejsca zajmą obecna wicewojewoda śląska Gabriela Lenartowicz i poseł Krzysztof Gadowski.

W okręgu sosnowieckim pierwsze rekomendowane przez radę regionalną PO miejsca zajmują posłanki Beata Małecka-Libera i Anna Nemś oraz radny Jaworzna Paweł Bańkowski. W okręgu bielskim: posłowie Mirosława Nykiel, Sławomir Kowalski, Małgorzata Pępek i Aleksandra Trybuś-Cieślar, a w okręgu częstochowskim: wiceminister finansów Izabela Leszczyna oraz posłowie Halina Rozpondek i Grzegorz Sztolcman.

Rada rekomendowała też, by minister zdrowia i wieloletni dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu kardiochirurg prof. Marian Zembala kandydował do Senatu w okręgu obejmującym m.in. Zabrze i Bytom. Startujący tam w poprzednich wyborach senator Andrzej Misiołek miałby teraz ubiegać się o mandat z Katowic. Kandydować mają również pozostali obecni senatorowie PO.

Łódzkie

Obecni posłowie Cezary Grabarczyk i Andrzej Biernat są jedynkami na liście wyborczej regionu PO w Łódzkiem. Kolejne miejsca zajmują posłanki bieżącej kadencji: b. siatkarka Małgorzata Niemczyk i Elżbieta Królikowska-Kińska oraz wiceprzewodniczący łódzkiej rady miejskiej Paweł Bliźniuk. Na ostatnim miejscu znalazł się przedsiębiorca Ali Koussan. Niespodzianką jest nieobecność wśród kandydatów z Łodzi posłanki Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej. Wśród kandydatów PO w Łodzi jest również b. wojewoda łódzki Krzysztof Makowski, do 2010 r. szef regionalnych struktur SLD i do niedawna przewodniczący Twojego Ruchu w Łódzkiem. Na liście z okręgu sieradzkiego jedynką został poseł i b. minister sportu Andrzej Biernat. W dalszej kolejności kandydują: rzecznik PO Cezary Tomczyk, posłanka Agnieszka Hanajczyk oraz poseł Artur Dunin. Na czele listy piotrkowskiej znalazły się posłanki Dorota Rutkowska i Elżbieta Radziszewska. Ostatnie miejsce należy do posła PiS, który w bieżącej kadencji przeniósł się do PO, b. piłkarza Jana Tomaszewskiego. Zaskoczeniem jest nieobecność na listach Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej, która zasiada w Sejmie nieprzerwanie od 1991 r. - W toku pracy zarządu regionu pani poseł proponowano miejsca na liście w pierwszej piątce, jednak nie przyjęła ich. Zarząd niejednomyślnie zdecydował o takim, a nie innym kształcie list, pani poseł nie chciała zejść z dawnego pułapu oczekiwań co do swojego miejsca na liście, w związku z tym podziękowała, ale w sposób przyjemny, miły i rzeczowy. Dodała, że była na to przygotowana - podkreślił członek łódzkiego zarządu i rady PO Paweł Bliźniuk. Kandydatami do Senatu z dwóch łódzkich okręgów są obecni senatorowie PO Maciej Grubski i Ryszard Bonisławski, z okręgu Pabianice-Łask-Zgierz - Andrzej Owczarek. Jak poinformował Bliźniuk, niespodzianka czekać będzie wyborców z Piotrkowa Tryb., gdzie na liście PO do Senatu pojawi się nazwisko Macierewicz. Adam Macierewicz to wicedyrektor łódzkiej filii Agencji Nieruchomości Rolnych i - jak twierdzi Bliźniuk - jest rodziną Antoniego Macierewicza z PiS.

Wielkopolska

W okręgu poznańskim listę PO do Sejmu otwierać będzie Rafał Grupiński. Za nim znajdą się posłowie Bożena Szydłowska i Waldy Dzikowski. W pierwszej piątce będzie też przewodniczący Stowarzyszenia Młodzi Demokraci Konrad Zaradny i radna wielkopolskiego sejmiku Tatiana Sokołowska. Na liście znaleźć się mają też m.in. posłowie Jacek Tomczak i Michał Stuligrosz, oraz poznański radny miejski Marek Sternalski. W okręgu kalisko-leszczyńskim listę otworzy poseł Mariusz Witczak. O mandat poselski w kolejnej kadencji ubiegać się będą też obecni posłowie Bożena Henczyca i Wojciech Ziemniak, oraz b. poseł i b. prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Jarosław Urbaniak. W okręgu pilskim na liście znajdą się kolejno: posłowie Małgorzata Janyska i Jakub Rutnicki, oraz miejski radny z Piły Jacek Bogusławski. O mandat walczyć będą też m.in. posłowie Killion Munyama i Stanisław Chmielewski, oraz radny wojewódzki Zbigniew Ajchler. W okręgu konińskim jedynka przypadnie posłowi Tomaszowi Nowakowi, na drugim miejscu znajdzie się poseł Paweł Arndt. Ze startu w wyborach zrezygnowała posłanka Irena Tomaszuk-Zesiuk. Kandydatami do Senatu w Wielkopolsce będą obecni senatorowie: Jadwiga Rotnicka, Mieczysław Augustyn, Jan Filip Libicki, Piotr Gruszczyński, Ireneusz Niewiarowski, Marian Poślednik i Witold Sitarz. Do Senatu nie wystartuje tym razem Marek Ziółkowski, którego mandat wygasł w związku z jego nominacją na ambasadora w Królestwie Marokańskim. O mandat ubiegać się będą ponadto wojewoda wielkopolski Piotr Florek i poseł Przemysław Krysztofiak.

Pomorze

Pomorska PO zdecydowała, że w okręgu gdańskim jedynką będzie wiceminister zdrowia Sławomir Neumann. Z drugiego miejsca ma startować posłanka Agnieszka Pomaska. Kolejni na liście to poseł Jerzy Kozdroń, wicewojewoda pomorski Michał Owczarczak, wicemarszałek pomorski Hanna Zych-Cisoń. Szóste miejsce przypadło ministrowi sportu i turystyki Adamowi Korolowi, a siódme wiceministrowi infrastruktury i rozwoju Pawłowi Orłowskiemu. Z dziesiątego miejsca w okręgu gdańskim na liście PO wystartuje Sławomir Rybicki, zastępca szefa kancelarii prezydenta Bronisława Komorowskiego. Za nim kolejne pozycje zajmują obecni posłowie Jerzy Borowczak i Jan Kulas. Listę 24 kandydatów zamyka minister środowiska Maciej Grabowski. Z ponownego ubiegania się o mandat na Wiejskiej zrezygnowali dotychczasowi posłowie: Leszek Blanik, Iwona Guzowska i Katarzyna Hall. W okręgu gdyńsko-słupskim na "jedynce" znalazł się były minister sprawiedliwości Marek Biernacki. Z drugiego miejsca wystartuje sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Kazimierz Plocke. Na trzecie miejsce wskazano sygnatariuszkę Porozumień Sierpniowych Henrykę Krzywonos-Strycharską. Na liście są też obecni posłowie: Zbigniew Konwiński (miejsce 4.), Krystyna Kłosin (5.), Stanisław Lamczyk (7.) i Teresa Hoppe (13.). Z obecnych posłów PO rekomendacji na listę gdyńsko-słupską nie uzyskał Jerzy Budnik. Kandydatami PO w Pomorskiem do Senatu mają być dotychczasowi senatorzy: marszałek izby wyższej Bogdan Borusewicz, Leszek Czarnobaj, Kazimierz Kleina i Roman Zaborowski. Na start do Senatu zdecydował się obecny poseł PO Tadeusz Aziewicz. Kandydatem do Senatu będzie także członek zarządu powiatu starogardzkiego Patryk Gabriel.

Pomorze Zachodnie

Szczecińską listę otwiera były minister zdrowia, poseł Bartosz Arłukowicz, którego nazwisko pojawiło się w tzw. aferze taśmowej. Za Arłukowiczem są kolejno posłowie obecnej kadencji: Małgorzata Kochan, Renata Zaremba, Zofia Ławrynowicz, Arkadiusz Litwiński i Konstanty Oświęcimski. Na dziewiątym miejscu jest także doradca premier Ewy Kopacz Sławomir Nitras, który chciał kandydować ze Szczecina, ale szczecińskie koło nie udzieliło mu rekomendacji - ostatecznie Nitras uzyskał ją z Kamienia Pomorskiego. Na 22. miejscu listy jest także b. poseł PO, niedawny szef gabinetu Sikorskiego w Sejmie, Michał Marcinkiewicz. Szczecińską listę zamyka zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz. Koszalińską listę otwiera były wiceminister środowiska i przewodniczący zachodniopomorskiej PO Stanisław Gawłowski, którego nazwisko również padało w tzw. aferze taśmowej. Na kolejnych miejscach są: obecny poseł Marek Hok, Krystyna Kołodziej - Motyl, poseł Wiesław Suchowiejko, a także Krystyna Kościńska. Na koszalińskiej liście nie ma syna nieżyjącego szefa Samoobrony Andrzeja Leppera i kandydata SLD w ostatnich wyborach samorządowych w Zachodniopomorskiem. Prasa spekulowała, że miał się on znaleźć na liście PO. Gawłowski powiedział, że dyskutowano nad jego kandydaturą, ale nie zdecydowano się na rekomendację, ponieważ byli inni kandydaci, którzy są bardziej zasłużeni dla regionu.

Kujawsko-Pomorskie

Na czele list PO do Sejmu w woj. kujawsko-pomorskim znaleźli się minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska (okręg bydgoski) i szef zarządu regionu PO Tomasz Lenz (okręg toruński). W okręgu bydgoskim na drugim miejscu znalazł się poseł, wiceminister infrastruktury i rozwoju Paweł Olszewski, a na trzecim poseł Krzysztof Brejza. Kolejne miejsca przypadły posłankom Iwonie Kozłowskiej i Grażynie Ciemniak oraz posłowi niezrzeszonemu Łukaszowi Krupie, który przed kilkoma miesiącami wystąpił z Twojego Ruchu. Wśród kandydatów są też m.in. była wiceburmistrz Żnina Aleksandra Nowakowska i wicewojewoda Elżbieta Rusielewicz, a listę zamyka Robert Sycz, który jest mistrzem olimpijskim w wioślarstwie z Sydney (2000) i Aten (2004). W okręgu toruńskim drugie miejsce zajmuje posłanka Domicela Kopaczewska, trzecie poseł Tomasz Szymański, a czwarte były poseł i obecny wiceminister spraw wewnętrznych Grzegorz Karpiński. Na dwóch kolejnych miejscach są szefowa PO w Brodnicy Anna Kupczyk i poseł Antoni Mężydło. W gronie kandydatów znaleźli się też m.in. pochodzący z Tunezji chirurg ze szpitala w Aleksandrowie Kujawskim Lofti Mansour, radny wojewódzki Jacek Kuźniewicz i starosta toruński Mirosław Graczyk. W wyborach do Senatu ponownie o mandat będą ubiegać się senatorzy: Andrzej Kobiak (okręg bydgoski, nr 9), Jan Rulewski (okręg inowrocławski, nr 10), Michał Wojtczak (okręg toruński, nr 11) i Andrzej Person (okręg włocławski, nr 13). Kandydatem z okręgu grudziądzkiego (nr 12) został wiceprzewodniczący sejmiku województwa, dyrektor szpitala w Grudziądzu Marek Nowak.

Lubelskie

W województwie lubelskim czołowe miejsca na listach zajmują obecni posłowie PO. Joanna Mucha w okręgu nr 6 (lubelskim) a Mariusz Grad w okręgu nr 7 (chełmskim). Na drugim miejscu w okręgu nr 6 jest były minister skarbu Włodzimierz Karpiński. To jeden z polityków, których prywatne rozmowy zostały nagrane, a następnie upublicznione w tzw. aferze podsłuchowej. W związku z ujawnieniem akt ze śledztwa w tej sprawie zrezygnował z funkcji w rządzie. Mucha powiedziała dziennikarzom, że Karpiński padł ofiarą przestępczej działalności. „Poza zacytowaniem bardzo niepochlebnej opinii i w dodatku zawierającej wulgaryzmy, z którą to opinią się nie zgadza, to tak naprawdę na tej taśmie nie ma nic, co by Włodzimierza Karpińskiego obciążało” – powiedziała. W okręgu nr 6 na trzecim miejscu listy kandydatów do Sejmu jest posłanka Magdalena Gąsior-Marek;. Na czwartym wojewoda lubelski Wojciech Wilk, a za nim przedsiębiorca z Łukowa Urszula Bancerz. Na czele listy PO w okręgu nr 7 jest poseł Mariusz Grad, a po nim poseł Stanisław Żmijan. Trzecie miejsce zajmuje radna sejmiku woj. lubelskiego Zofia Woźnica, a czwarte wicemarszałek województwa lubelskiego Krzysztof Grabczuk. Na siódmym miejscu listy znalazł się poseł Marek Poznański, który wszedł do parlamentu w 2011 r. z list Twojego Ruchu, a marcu tego roku opuścił tę partię.

Świętokrzyskie

Świętokrzyską listę PO ma otwiera posłanka Marzena Okła-Drewnowicz, jednak niewykluczone, że zastąpi ją na tym miejscu „osoba z zewnątrz”. W takiej sytuacji szefowa regionalnych struktur PO przesunęłaby się na drugą pozycję na liście. Dalsze miejsca na świętokrzyskiej liście PO zajmują posłowie Artur Gierada, Lucjan Pietrzczyk oraz posłanka Renata Janik, która w Sejmie zastąpiła zmarłego w sierpniu 2013 r. posła Konstantego Miodowicza. Jak powiedziała Okła-Drewnowicz, na liście znalazł się także zastępca burmistrza warszawskiego Mokotowa Zdzisław Marek Szczekota. O mandat senatora w północnej części regionu ma się ubiegać obecny wicemarszałek województwa Jan Maćkowiak, z terenu miasta Kielce poparcie uzyskał przedsiębiorca Kamil Suchański, który jest synem senatora czwartej i piątej kadencji Jerzego Suchańskiego. - Jeśli chodzi o trzeci okręg, skupiający południowe powiaty, czekamy na kandydata PSL – wyjaśniła Okła-Drewnowicz. Od tygodnia wiadomo, że na liście nie znajdzie się świętokrzyski poseł PO Zbigniew Pacelt, który w ubiegłą sobotę na jednym z portali społecznościowych poinformował, że nie będzie ubiegał się o mandat w wyborach do parlamentu. Po zakończeniu kadencji zamierza nadal angażować się w sprawy sportu w województwie mazowieckim. Dalsze miejsca na liście zajmują m.in. przewodniczący rady powiatu ostrowieckiego Jerzy Brożyna, radny rady powiatu koneckiego i były burmistrz Końskich Michał Cichocki, starachowicki radca prawny Wojciech Michalewicz, członek zarządu powiatu jędrzejowskiego Wojciech Zwierzchowski, szefowa świętokrzyskiego oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Jadwiga Irla. Pierwszą dziesiątkę zamyka radna Rady Miasta Staszowa Maria Malec.

Podkarpacie

Na Podkarpaciu jedynkami są wiceminister skarbu państwa Zdzisław Gawlik oraz poseł Marek Rząsa. Ten pierwszy będzie otwierał listę w okręgu rzeszowskim. Za nim jest przewodnicząca klubu PO w radzie miasta Rzeszowa Jolanta Kaźmierczak. Dopiero na trzecim miejscu jest posłanka PO i szefowa sejmowej Komisji Finansów Publicznych Krystyna Skowrońska. Za nią jest kolejna posłanka Renata Butryn. Piąte miejsca ma poseł Mirosław Pluta, a dopiero siódmy jest poseł Marek Poręba, który niedawno zastąpił w Sejmie b. szefa PO na Podkarpaciu i b. wiceministra infrastruktury i rozwoju Zbigniewa Rynasiewicza, który wycofał się z życia publicznego. W drugim podkarpackim okręgu wyborczym obejmującym m.in. Krosno i Przemyśl liderem jest Rząsa. Drugie miejsca przypadło b. przewodniczącemu sejmiku woj. podkarpackiego i b. członkowi zarządu województwa Sławomirowi Mikliczowi. Trzecia jest obecna radna sejmiku Joanna Frydrych. Kolejne miejsce przypadło b. posłowi Krzysztofowi Kłakowi. Piąta jest wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska, kolejne miejsce zajął obecny poseł Piotr Tomański. Ze startu zrezygnował poseł Tomasz Kulesza, który miał domagać się pierwszego miejsca. Kiedy go nie otrzymał, postanowił nie startować.

Opolskie

Jak poinformował przewodniczący regionu opolskiego PO, poseł Leszek Korzeniowski, proponowani kandydaci do Sejmu oraz do Senatu zostaną przedstawieni w poniedziałek w południe. Ujawnił, że obok niego na liście z regionu są m.in. pozostali obecni tamtejsi posłowie: Brygida Kolenda-Łabuś, Rajmund Miller, Janina Okrągły i Łukasz Tusk.

Na listach nie będzie wieloletniego posła i b. wiceministra infrastruktury Tadeusz Jarmuziewicza, który zrezygnował z kandydowania.

Wcześniej w czwartek cztery inne regionalne władze PO przedstawiły swoje propozycje list.

Mazowieckie

Stołeczną listę PO ma otwierać premier Ewa Kopacz, natomiast podwarszawską minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki lub szef gabinetu premier Marcin Kierwiński. Ostateczna decyzja zostanie podjęta na posiedzeniu zarządu krajowego Platformy w przyszłym tygodniu. Jeśli to szef MAC będzie otwierał listę podwarszawską, wówczas Kierwiński znajdzie się na miejscu drugim w stolicy. Możliwy jest jednak wariant odwrotny: Halicki jako "dwójka" listy w Warszawie, a Kierwiński jako lider listy wyborczej PO w tzw. „obwarzanku”. Z Warszawy do Sejmu ma wystartować ponadto dotychczasowy senator PO Łukasz Abgarowicz. W jego senackim okręgu, obejmującym powiaty: grodziski, otwocki, piaseczyński, pruszkowski PO nie zamierza wystawiać własnego kandydata. Zamiar kandydowania w tym okręgu zgłosił już kilka tygodni temu b. wicepremier i b. szef Ligi Polskich Rodzin Roman Giertych. Liderem listy płockiej ma być minister w kancelarii premiera Michał Kamiński, radomskiej szef Platformy w tym mieście Zbigniew Banaszkiewicz, a siedleckiej wiceminister obrony narodowej Czesław Mroczek. Wciąż nie wiadomo, skąd miałby kandydować wicepremier Tomasz Siemoniak. Ze stolicy nie wystartuje także wiceszef MSZ ds. europejskich Rafał Trzaskowski; on również prawdopodobnie otrzyma miejsce pierwsze w jakimś innym okręgu.

Małopolska

W Małopolsce wciąż toczy się gra o miejsce lidera listy. Jedynką z tego okręgu może być marszałek sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska lub szef wojewódzkich struktur partii, wiceprzewodniczący sejmiku woj. małopolskiego Grzegorz Lipiec. Tuż za nim na liście znalazł się poseł Ireneusz Raś, a na trzeciej pozycji poseł Lidia Gądek. Z czwartej pozycji wystartuje były eurodeputowany Bogusław Sonik. Na liście w okręgu krakowskim znaleźli się też radni miejscy: Marta Patena, Andrzej Hawranek i Aleksander Miszalski oraz członek zarządu województwa Jacek Krupa. O mandat walczyć będą ponownie posłowie Jagna Marczułajtis–Walczak i Józef Lassota oraz dotychczasowy senator Janusz Sepioł. Jedynką w okręgu chrzanowskim będzie marszałek woj. małopolskiego Marek Sowa, a na drugim miejscu znalazła się wiceminister środowiska Dorota Niedziela. W okręgu nowosądeckim liderem listy jest minister skarbu Andrzej Czerwiński, drugi jest poseł Andrzej Gut-Mostowy. Szef PO w Tarnowie poseł Robert Wardzała został jedynką w tym mieście, za nim znaleźli się poseł Elżbieta Achinger i wiceminister edukacji Urszula Augustyn. Do Senatu PO wystawi w Krakowie dotychczasowego posła Jerzego Fedorowicza i senatora, byłego ministra obrony Bogdana Klicha. Dotychczasowi senatorowie będą kandydować w okręgu obejmującym zachodnią Małopolskę - Stanisław Bisztyga oraz okręgu nowosądeckim - Stanisław Hodorowicz.

Warmińsko-Mazurskie

Liderem listy w okręgu elbląskim ma być wicemarszałek i jednocześnie szef PO w regionie Jacek Protas. Kolejne miejsca przypadły posłom - Elżbiecie Gelert, Piotrowi Cieślińskiemu i Mironowi Syczowi. Jedynką w okręgu olsztyńskim ma być poseł i wiceminister finansów Janusz Cichoń. Na drugiej pozycji znalazła się Anna Wasilewska z zarządu województwa, a na następnych posłowie: Paweł Papke, Beata Bublewicz i Andrzej Orzechowski. Listę zamyka b. burmistrz Giżycka Jolanta Piotrowska. W okręgu elbląskim Platforma wystawiła 16, a w olsztyńskim 20 kandydatów, czyli dwukrotnie więcej, niż jest mandatów poselskich do zdobycia. Rada regionu ustaliła też, że kandydatami do Senatu mają być trzej dotychczasowi senatorowie: prof. Ryszard Górecki, Marek Konopka i Andrzej Gorczyca oraz wiceprzewodniczący rady miejskiej Elbląga Jerzy Wcisła. Na listach kandydatów do Sejmu nie ma dwojga spośród dziewięciu obecnych posłów PO z Warmii i Mazur. Z ubiegania się o reelekcję zrezygnował Tadeusz Naguszewski. Rada regionu, podobnie jak wcześniej struktury powiatowe w Olsztynie i zarząd regionu, nie udzieliła natomiast rekomendacji posłance Lidii Staroń.

Podlaskie

Robert Tyszkiewicz, szef podlaskich struktur PO, będzie otwierał regionalną listę kandydatów do Sejmu. Na kolejnych miejscach znaleźli się: posłanka z Suwałk Bożena Kamińska i poseł Damian Raczkowski. Na liście jest też była wiceprezydent Białegostoku Renata Przygodzka, były działacz samorządowy Leszek Cieślik oraz Mirosław Reczko - burmistrz Ciechanowca. Z listy PO wystartuje też Adam Musiuk z Forum Mniejszości Podlasia, które grupuje przedstawicieli społeczności prawosławnej. Natomiast na liście kandydatów do Senatu zarząd regionalny na razie zatwierdził jedno nazwisko. To wicemarszałek województwa podlaskiego, były wojewoda Maciej Żywno.

Autor: mk / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Jak na wiadomość o ucieczce Marcina Romanowskiego na Węgry zareagowali przedstawiciele jego obozu politycznego? Według Mai Wójcikowskiej niektórzy "trochę przecierali oczy i nie ukrywali zdziwienia". - Mam wrażenie, że Romanowski jednak trochę wystrychnął swoich kolegów na dudka - przyznał Konrad Piasecki. Według relacji Agaty Adamek politycy wcześniej związani z Funduszem Sprawiedliwości obawiali się, że gdyby Romanowski był teraz w Polsce, mógłby powiedzieć "za dużo".

Marcin Romanowski uciekł na Węgry. "Trochę wystrychnął swoich kolegów na dudka"

Marcin Romanowski uciekł na Węgry. "Trochę wystrychnął swoich kolegów na dudka"

Źródło:
TVN24

Premier Słowacji Robert Fico spotkał się na Kremlu z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Wieczorem szef słowackiego rządu przekazał w mediach społecznościowych, że odbyli "długą rozmowę", a Putin "potwierdził gotowość Moskwy do kontynuowania dostaw gazu na Zachód i Słowację". Ukraina zapowiedziała, że nie przedłuży wygasającego wraz z końcem roku kontraktu, który zezwala na tranzyt gazu przez jej terytorium.

Robert Fico "po długiej rozmowie" z Putinem na Kremlu

Robert Fico "po długiej rozmowie" z Putinem na Kremlu

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Jedna z pięciu ofiar piątkowego ataku w Magdeburgu to dziewięcioletni Andre. "Niech mój mały miś znowu lata dookoła świata" - napisała w pożegnalnym wpisie w mediach społecznościowych jego matka. Hołd zmarłemu dziewięciolatkowi oddała też lokalna straż pożarna. Chłopiec należał do jej dziecięcego oddziału.

"Był z nami tylko dziewięć lat". Matka żegna syna, który zginął na jarmarku

"Był z nami tylko dziewięć lat". Matka żegna syna, który zginął na jarmarku

Źródło:
BBC, Bild, Sky News

Nie wiem, co ulęgło się w głowie przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, to rzecz niezrozumiała - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. Odniósł się w ten sposób do działań sędziego Sylwestra Marciniaka, który domaga się podjęcia ponownej uchwały w sprawie pieniędzy dla Prawa i Sprawiedliwości.

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Źródło:
TVN24

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

Pod hasłem "tekstylia" kryje się wiele. Po pierwsze odzież - to oczywiste. Ale także buty, dywany, firany, pościel czy koce. Zużyte i wyrzucane, lądowały do tej pory w pojemnikach na odpady zmieszane. Od nowego roku to się zmieni.

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci czekają na przeszczep serca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Warszawie. Podłączone do sztucznej komory mogą tylko czekać na organ od zmarłego dawcy - takie serce, które będzie pasowało. Przeszczepów w klinice jest coraz więcej, ale potrzeby są duże.

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Źródło:
Fakty TVN

Samolot z dziesięcioma osobami na pokładzie rozbił się i uderzył w sklep w centrum turystycznej miejscowości Gramado na południu Brazylii. Jak podały władze, nikt z pasażerów nie przeżył.

Samolot spadł na sklep

Samolot spadł na sklep

Źródło:
Reuters

Pogoda na Boże Narodzenie. Przed świętami lokalnie dosypie jeszcze trochę śniegu, czy jednak wystarczy go, by utrzymał się do Wigilii? Sprawdź najnowszą aktualizację świątecznej prognozy pogody.

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Członek Państwowej Komisji Wyborczej Ryszard Kalisz ujawnił w TVN24, że otrzymał e-mail z informacją, że przewodniczący PKW Sylwester Marciniak "zarządził tryb obiegowy podjęcia uchwał", wśród których ma się znajdować uchwała w sprawie sprawozdania finansowego komitetu wyborczego PiS. Kalisz zgodził się, że jest to próba podjęcia uchwały "tylnymi drzwiami" przez przewodniczącego PKW. Sprawę komentowali politycy PSL, KO, a także szefowa kancelarii prezydenta.

PKW "najwyraźniej chce dopchnąć kolanem możliwość finansowania Prawa i Sprawiedliwości"

PKW "najwyraźniej chce dopchnąć kolanem możliwość finansowania Prawa i Sprawiedliwości"

Źródło:
TVN24

Amerykańska aktorka Blake Lively oskarżyła Justina Baldoniego, swojego partnera z planu "It Ends with Us" i jednocześnie reżysera tego filmu, o szereg niestosownych zachowań. Aktorka twierdzi również, że mężczyzna, wspólnie ze studiem, które wyprodukowało film, zorganizował przeciwko niej kampanię oszczerstw. Prawnik studia stanowczo temu zaprzeczył, nazywając twierdzenia aktorki "całkowicie fałszywymi i oburzającymi".

Improwizowane pocałunki, "plan odwetu" i kampania oszczerstw. Blake Lively oskarża reżysera

Improwizowane pocałunki, "plan odwetu" i kampania oszczerstw. Blake Lively oskarża reżysera

Źródło:
BBC, New York Times, Variety

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W południowej Polsce noc przyniesie opady śniegu i silne podmuchy wiatru. Sprawdź, gdzie będzie szczególnie niebezpiecznie.

IMGW ostrzega. Nocą miejscami będzie niebezpiecznie

IMGW ostrzega. Nocą miejscami będzie niebezpiecznie

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Wielu zagranicznych internautów zachwyciła znajdująca się w Polsce świecąca w ciemności ścieżka rowerowa, na której w nocy jakoby widać odwzorowane gwiazdy i gwiazdozbiory. Jak się okazuje, w kraju mamy takiego rodzaju drogę dla rowerów, ale nie wygląda tak spektakularnie.

Świecąca w ciemności ścieżka rowerowa w Polsce? Prawdziwa tak nie wygląda

Świecąca w ciemności ścieżka rowerowa w Polsce? Prawdziwa tak nie wygląda

Źródło:
Konkret24

Zaparkował na torach tramwajowych i - jak ustalili strażnicy miejscy - poszedł prawdopodobnie na pobliski bazar. Tramwaje nie mogły przejechać swoją trasą, co doprowadziło do paraliżu komunikacyjnego. Kiedy po ponad pół godzinie kierowca wrócił do auta, czekały tam już służby. Mężczyzna dostał trzy tysiące złotych mandatu, którego nie przyjął.

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Źródło:
TVN24

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Naukowcy z Katedry Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu opracowali innowacyjną szklarnię, a w zasadzie cieplarnię bąbelkową, która zapewni wzrost plonu i pomoże zmniejszyć ilość wykorzystanej energii. W hodowli owoców i warzyw pomóc ma piana z mydła.

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Źródło:
tvn24.pl

Premier Węgier Viktor Orban nie po raz pierwszy realizuje skrupulatnie politykę Władimira Putina w Unii Europejskiej, ponieważ uderza w fundamenty wspólnoty - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, komentując kwestię azylu politycznego dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka mówił, o "zdziecinnieniu polskiej polityki, która sprowadza się do relacji interpersonalnych w tym przypadku między Tuskiem a Orbanem, którzy byli kiedyś kumplami, pokłócili się w tym momencie i robią sobie na złość".

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

Źródło:
TVN24, PAP

Po trzech miesiącach prac konserwacyjnych turyści odwiedzający Rzym znów mogą oglądać słynną fontannę di Trevi w pełnym blasku. Wprowadzono jednak limit osób, które mogą jednocześnie przed nią przebywać. Na razie to eksperyment.

Fontanna di Trevi po nowemu

Fontanna di Trevi po nowemu

Źródło:
PAP

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Posłanka Magdalena Filiks z KO napisała, że "w Szczecinie i w Gdańsku i wielu innych miejscach doszło w ostatnich latach do takich sytuacji" jak w piątek w Magdeburgu, gdzie w wyniku zamachu i wjechanie autem w tłum zginęło pięć osób, a rannych zostało ponad 200. Tyle że, wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku miały zupełnie inny charakter.

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Źródło:
Konkret24

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski dotarł do Ukrainy medycznym kamperem, który będzie działał jak mobilny szpital. Możliwe będzie w nim między innymi przeprowadzanie zabiegów chirurgicznych - poinformował w niedzielę portal Vatican News.

Papież poświęcił, kardynał zawiózł

Papież poświęcił, kardynał zawiózł

Źródło:
PAP

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24