W ciągu dwóch pierwszych tygodni nowego roku menadżerowie związani z państwowymi spółkami przelali na partyjne konto Prawa i Sprawiedliwości ponad 300 tysięcy złotych - podała w piątek Wirtualna Polska. Darczyńcami są osoby związane między innymi z Orlenem, Tauronem, czy z Bankiem Pekao.
Wirtualna Polska napisała, że 2 stycznia 2023 roku na konto PiS wpłynęły przelewy od pięciu menadżerów związanych z państwowymi spółkami. Wiceprezes zarządu ds. strategii i rozwoju w spółce Tauron Patryk Demski, jak pisze WP, przelał 40 tysięcy złotych. Wpłata w wysokości 30 tysięcy złotych ma pochodzić od Lechosława Rojewskiego, wiceprezesa zarządu ds. finansowych w PGE. Członek zarządu ds. komunikacji i marketingu w Orlenie Adam Burak miał przelać 45 tysięcy złotych.
Jak podała Wirtualna Polska, tego samego dnia na partyjne konto PiS wpłynęło także 40 tysięcy złotych od Tomasza Hryniewicza, który w chwili dokonywania wpłaty był wiceprezesem zarządu Grupy Azoty S.A. i prezesem zarządu Grupy Azoty Puławy (obu funkcji już nie pełni). 45 tysięcy złotych, napisała WP, wpłacił natomiast Paweł Majewski, prezes Grupy Enea.
Według Wirtualnej Polski w kolejnych dniach na konto partii rządzącej wpływały przelewy od kolejnych menedżerów, związanych z Zakładami Azotowymi Puławy S.A., Bankiem Pekao, Lubelskim Węglem Bogdanka S.A. i Lotosem Kolej. Dariusz Dumkiewicz, zastępca prezesa zarządu ds. handlu i inwestycji w spółce Lubelski Węgiel Bogdanka S.A, Dariusz Puchała, który w KRS figuruje jako członek zarządu Lotos Kolej i Jacek Janiszek, wiceprezes zarządu Zakładów Azotowych Puławy S.A mieli wpłacić po 25 tysięcy złotych.
Rekordowa kwota w całym zestawieniu, 50 tysięcy złotych, jak napisała WP, została przelana przez Piotra Zborowskiego, wiceprezesa zarządu Banku Pekao, który nadzoruje tam pion strategii.
WP przekazała, że do 13 stycznia, czyli w ciągu niespełna dwóch tygodni, dziewięć osób związanych z państwowymi spółkami wpłaciło na konto PiS łącznie 325 tysięcy złotych.
Według WP, od lipca konto partii rządzącej zostało zasilone kwotą ponad 1,6 miliona złotych.
Wzrosła maksymalna kwota przelewu
Wirtualna Polska przypomniała, że od lipca zeszłego roku partie polityczne są zobowiązane do publikowania zestawienia wpłat dokonywanych na swoje konta. Zgodnie z art. 25 Ustawy o partiach politycznych każdy obywatel Polski, który ma w kraju stałe miejsce zamieszkania, może przekazać środki finansowe na rzecz partii politycznej.
Łączna suma wpłat od osoby fizycznej, z wyłączeniem składek członkowskich, nie może przekraczać w jednym roku 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jak policzyła WP, w tym roku, wraz ze wzrostem płacy minimalnej, maksymalny przelew może wynieść 52 350 złotych.
Jak napisała WP, eksperci zaznaczają, że dopóki przelewy są dobrowolne, wpłaty są zgodne z prawem.
Źródło: Wirtualna Polska