Piotr Krawczyk, szef Agencji Wywiadu, podał się do dymisji. "Z powodów osobistych"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl
Szef Agencji Wywiadu podał się do dymisji. Zieliński: w tle afera respiratorowa
Szef Agencji Wywiadu podał się do dymisji. Zieliński: w tle afera respiratorowaTVN24
wideo 2/7
Szef Agencji Wywiadu podał się do dymisji. Zieliński: w tle afera respiratorowaTVN24

Szef Agencji Wywiadu Piotr Krawczyk podał się do dymisji, ze względów osobistych - poinformował w czwartek rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Wcześniej o możliwej dymisji informował portal tvn24.pl. Bezpośrednią przyczyną są niejasności wokół śmierci i ekspresowej kremacji zwłok handlarza bronią i respiratorami Andrzeja Izdebskiego. - Odwołanie szefa tej newralgicznej agencji w apogeum wojny jest objawem głębokiego kryzysu państwa - komentował w czwartek poseł Marek Biernacki, który pracuje w sejmowej komisji do spraw służb specjalnych.

Piotr Krawczyk, szef Agencji Wywiadu, podał się do dymisji. W czwartek przed południem informację potwierdził na Twitterze rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Jak przekazał, Krawczyk podał się do dymisji "ze względów osobistych". "Trwają przewidziane w tej sytuacji procedury" - dodał we wpisie.

Dymisja Piotra Krawczyka. "Dowód na kryzys"

O możliwej dymisji Piotra Krawczyka portal tvn24.pl informował od rana w czwartek.

- Potrzebna (do dymisji – red.) jest opinia sejmowej komisji do spraw służb specjalnych. Najpewniej już w piątek posłowie się tym zajmą - mówił przed pojawieniem się wpisu Żaryna nasz rozmówca związany z Agencją Wywiadu. 

Jednak opozycyjni członkowie komisji, pytani o to przez nas w środę, nie wiedzieli, by taki wniosek wpłynął z kancelarii premiera (formalnie szefa AW odwołuje Prezes Rady Ministrów, po zasięgnięciu opinii m.in. właśnie komisji).

- Spodziewam się takiego wniosku. Będzie to dowód na głęboki kryzys naszego państwa, do którego dochodzi w apogeum agresji Rosji na Ukrainę - komentował były minister koordynator służb specjalnych, a obecnie członek sejmowej komisji do spraw służb, Marek Biernacki. 

Według dziennikarzy tygodnika "Wprost", którzy jako pierwsi poinformowali o tym, że Krawczyk "został poproszony o złożenie rezygnacji", jej przyczyną jest sprawa śmierci handlarza respiratorami Andrzeja Izdebskiego. A raczej wątpliwości, które są związane z jego ekspresową kremacją i pochówkiem. 

Wyjazd, nie ucieczka

Nie niepokojony przez nikogo Izdebski - odpowiedzialny za niedostarczenie do Polski podczas pandemii respiratorów i nierozliczenie prawie 50 milionów złotych - wyjechał z kraju w grudniu 2020 roku. Mógł to zrobić, gdyż nie miał wtedy statusu podejrzanego i zarazem poszukiwanego. Prokuratura Regionalna w Lublinie wystawiła za nim - wyłącznie krajowy - list gończy dopiero w marcu tego roku. 

Już wtedy jednak było wiadomo, że Izdebski przebywa w stolicy Albanii, Tiranie. To stamtąd łączył się z lubelskim sądem, by uczestniczyć zdalnie w rozprawie dotyczącej ujawnienia majątku spółki E&K w celu zabezpieczenia należności wobec Skarbu Państwa.

Jak niedawno informowaliśmy, ostatecznie międzynarodowy list gończy wystawiono za Izdebskim dopiero… po jego śmierci, czyli pod koniec czerwca tego roku.

Dlaczego Prokuratura Regionalna w Lublinie zwlekała z wystawieniem za Izdebskim międzynarodowego listu gończego? Na takie pytanie nie udzielono redakcji tvn24.pl odpowiedzi. 

Wiadomo natomiast, że już 21 czerwca o odnalezieniu martwego Izdebskiego w mieszkaniu w Tiranie powiadomiona została polska ambasada. 

Mimo to nikt z dyplomatów nie wziął udziału w jego identyfikacji. Nie zostali także do Tirany wysłani choćby polscy funkcjonariusze, by na miejscu sprawdzili wszelkie dokumenty.

Trumna trafiła do łódzkiego zakładu pogrzebowego, gdzie - bez otwierania - poddana została kremacji 4 lipca. Pogrzeb odbył się zaś 15 lipca. 

- Państwo PiS tylko udawało, że Izdebski jest ścigany - uważają posłowie Michał Szczerba i Dariusz Joński. 

Premier: wszystko zgodnie z procedurami

Szef rządu był pytany na konferencji prasowej w miniony piątek o doniesienia mediów, że polskie służby nie kontaktowały się ze służbami albańskimi po śmierci Andrzeja I., ani też przed jego zgonem.

- Jak to możliwe, że ani prokuratura, ani żadna inna instytucja nie pytała o Andrzeja I., handlarza bronią, który miał dostarczyć respiratory w trakcie pandemii - dociekał dziennikarz.

Premier o handlarzu bronią: nasze służby kontaktowały się ze służbami albańskimi
Premier o handlarzu bronią: nasze służby kontaktowały się ze służbami albańskimiTVN24

Premier odparł, że "według informacji, które otrzymał od kierownictwa nadzorującego służby specjalne, był kontakt ze służbami albańskimi, a podjęcie decyzji o kremacji mężczyzny nastąpiło na życzenie rodziny, po uzgodnieniu ze służbami". - Czyli wszystkie, lub ogromna większość informacji i wątpliwości, które były przytaczane, wyglądała inaczej. Kontakt naszych służb z albańskimi był, rodzina była włączona, wszystko zostało uzgodnione zgodnie z procedurami - dodał.

Na uwagę dziennikarza, że co najmniej dwóch prokuratorów zajmujących się tą sprawą twierdzi, że było inaczej, premier zaznaczył, że nie rozmawiał z prokuratorami. - Jeśli pan redaktor ma takie informacje, to tego nie kwestionuję. Mówię, że rozmawiałem z kierownictwem nadzorującym służby specjalne, mam informacje o kontakcie między naszymi służbami specjalnymi a służbami specjalnymi albańskimi - podsumował.

Pozytywna rekomendacja od Agencji Wywiadu

- Domyślam się, że w ten sposób politycy PiS chcą przeciąć niewygodny dla nich temat - mówi o dymisji Piotra Krawczyka poseł Michał Szczerba, który od miesięcy prześwietla kulisy transakcji Izdebskiego z rządem. I dodaje: - Rzeczywiście wiele łączyło Izdebskiego z Agencją Wywiadu.

O tym, że niewielką firmę Izdebskiego - E&K - do interesów z państwem rekomendowała Agencja Wywiadu, powiedział podczas przesłuchania w Najwyższej Izbie Kontroli wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. 

- Przedstawiona przez niego (Andrzeja Izdebskiego – przyp. red.) oferta została pozytywnie zweryfikowana przez Centralne Biuro Antykorupcyjne, a oferent znajdował się na liście rekomendowanych dostawców, przekazanych przez Agencję Wywiadu spółkom Skarbu Państwa - powiedział Cieszyński kontrolerom NIK. 

Jak wiadomo, ostatecznie Izdebski nie wywiązał się z umowy zawartej z Ministerstwem Zdrowia. Nie dostarczył 1000 z zamówionych 1241 respiratorów, nie rozliczył się także z 50 milionów złotych. Z kontroli NIK wynikało także, że w tym samym czasie respiratory były dostępne u oficjalnych dystrybutorów w cenach nawet dwukrotnie niższych.

Walka służb

Na korytarzach centrali polskiego wywiadu krąży informacja, że wyznaczony jest już następca Piotra Krawczyka, którym ma być oficer wywodzący się z Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. 

Według naszych informacji, odejście szefa AW może pociągnąć za sobą także dymisje dwóch jego dotychczasowych zastępców. 

Tymczasem kontrwywiad (ABW) i wywiad toczą zaciętą rywalizację od momentu wydzielenia ich ze zlikwidowanego w 2002 roku Urzędu Ochrony Państwa. 

Krawczyk, podobnie jak jego zastępcy, całą karierę był związany z pionem wywiadu. - Pojawienie się osoby z zewnątrz będzie źle odebrane przez kadrę, zapowiada to konflikty, bałagan - komentują zgodnie byli oficerowie AW pytani przez naszą redakcję o opinię. 

Sam Krawczyk objął stery wywiadu w 2016 roku (wcześniej, od 2015 r., był zastępcą szefa AW), po niespodziewanej dymisji płk. Grzegorza Małeckiego, który w najważniejszym gabinecie przy ulicy Miłobędzkiej spędził tylko rok. 

Dziennikarze dymisję wiązali wtedy z aferalną umową, którą zarząd PKP podpisał z firmą-widmem. Dostała ona około dwa miliony za ochronę dworców kolejowych podczas Światowych Dni Młodzieży. Za firmą stał były oficer wywiadu i znajomy płk Małeckiego. Dziś toczy się proces przed Sądem Okręgowym w Warszawie, w którym oskarżony jest zarówno prezes spółki-widmo, jak i cały ówczesny zarząd polskich kolei. 

Nie tylko wpadki

Jako szef Agencji Wywiadu Piotr Krawczyk miał także sukcesy. Mocno postawił na rekrutację młodych kadr, m.in. za pomocą sieci społecznościowych.

To również funkcjonariuszom AW udało się przechwycić kilka rozmów rosyjskich żołnierzy, a także precyzyjnie zlokalizować sieć "obozów filtracyjnych", które zorganizowali Rosjanie. Pojmani Ukraińcy są w nich poddawani torturom, jeśli nie przejdą testów na lojalność. Ci, którzy je przejdą, są wysyłani w głąb Rosji bądź wcielani siłą do rosyjskiej armii, a następnie wysyłani na front.

Rosyjski żołnierz krytycznie o sytuacji wojsk walczących w Ukrainie. Rozmowę przechwyciła Agencja Wywiadu
Rosyjski żołnierz krytycznie o sytuacji wojsk walczących w Ukrainie. Rozmowę przechwyciła Agencja WywiaduAgencja Wywiadu

Autorka/Autor:Robert Zieliński, momo

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W niedzielę odbyły się przedterminowe wybory do niemieckiego Bundestagu. Pod wieloma względami są historyczne. Ich zwycięzcą został konserwatywny blok CDU/CSU. Lider ugrupowania Friedrich Merz pretenduje do stanowiska kanclerza federalnego. Wyniki wskazują na najwyższą od kilkudziesięciu lat frekwencję, na sukces skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec AfD i najsłabszy w powojennych Niemczech wynik socjaldemokratów. Oto co warto wiedzieć po wyborach w Niemczech.

Pod wieloma względami historyczne. Co warto wiedzieć po wyborach w Niemczech

Pod wieloma względami historyczne. Co warto wiedzieć po wyborach w Niemczech

Źródło:
tvn24.pl, PAP
Tysiące alarmów, miasta obrócone w ruinę, setki zabitych dzieci. Skala rosyjskiej agresji  

Tysiące alarmów, miasta obrócone w ruinę, setki zabitych dzieci. Skala rosyjskiej agresji  

Źródło:
tvn24.pl
Premium

To było okropne. Był w najgorszym stanie, w jakim go kiedykolwiek widziałem - mówił były asystent księcia Williama Jason Knauf. W zeszłym roku podano do wiadomości publicznej, że z chorobą nowotworową zmagają się żona księcia Walii, księżna Kate i jego ojciec, król Karol III.

Były asystent księcia Williama: nigdy nie widziałem go w gorszym stanie

Były asystent księcia Williama: nigdy nie widziałem go w gorszym stanie

Źródło:
BBC

Czy na pewno otoczenie prezydenta postawiło we właściwej sytuacji głowę państwa, wysyłając go na tego rodzaju spotkanie? - pytał w programie "W kuluarach" dziennikarz "Faktów" TVN Piotr Kraśko, odnosząc się do rozmowy Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem na marginesie prawicowej konferencji. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska przekazała, że Pałac Prezydencki dwukrotnie przez ostatnie pół roku starał się o doprowadzenie do rozmowy obu przywódców. Duda miał jednak warunek, by doszło do niej w Białym Domu lub rezydencji Trumpa. Dodała, że po informacji o planowanej wizycie Emmanuela Macrona w Waszyngtonie w poniedziałek, "ktoś przekonał prezydenta, że to on powinien być pierwszy".

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Źródło:
TVN24

W Niemczech odbyły się przedterminowe wybory do Bundestagu. W poniedziałek mijają trzy lata od rosyjskiego ataku na Ukrainę. Prezydent Wołodymyr Zełenski deklaruje, że "jest gotowy odejść" dla pokoju w Ukrainie lub przyjęcia jej do NATO. Stan papieża Franciszka nadal jest krytyczny. Donald Trump chwali Andrzeja Dudę po ich spotkaniu. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć 24 lutego.

Trzy lata wojny, deklaracja Zełenskiego, Niemcy wybrali, stan papieża

Trzy lata wojny, deklaracja Zełenskiego, Niemcy wybrali, stan papieża

Źródło:
tvn24.pl

Samolot z Nowego Jorku do Nowego Delhi wylądował na lotnisku w Rzymie z powodu alarmu bombowego. Po kilku godzinach sprawdzania maszyny stwierdzono, że alarm był fałszywy. Na pokładzie samolotu było 199 osób.

Alarm na pokładzie i awaryjne lądowanie

Alarm na pokładzie i awaryjne lądowanie

Źródło:
PAP

Papież Franciszek pozostaje w stanie krytycznym - poinformował Watykan. Papież jest w szpitalu od 14 lutego. Trafił tam z powodu problemów z oddechem.

Papież wciąż w stanie krytycznym

Papież wciąż w stanie krytycznym

Źródło:
Reuters, TVN24, PAP

W Regułach pod Warszawą doszło do zderzenia pociągu Warszawskiej Kolei Dojazdowej z samochodem osobowym.

Samochód wjechał pod pociąg WKD

Samochód wjechał pod pociąg WKD

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przywódca niemieckiej FDP Christian Lindner ogłosił zakończenie kariery politycznej. "Teraz wycofuję się z aktywnej polityki" - poinformował Lindner po tym, jak jego partia - według wstępnych wyników - nie przekroczyła pięcioprocentowego progu w niedzielnych wyborach do Bundestagu.

"Porażka". Były minister wycofuje się z polityki

"Porażka". Były minister wycofuje się z polityki

Źródło:
PAP

Na okupowanym Zachodnim Brzegu od ponad miesiąca trwa intensywna operacja antyterrorystyczna Izraela. Minister obrony Israel Kac ogłosił w niedzielę, że z objętych działaniami terenów przesiedlono już 40 tysięcy Palestyńczyków. Armia potwierdziła, że po raz pierwszy od 2002 roku skierowała tam czołgi.

Po ponad dwudziestu latach znowu wjechały czołgi

Po ponad dwudziestu latach znowu wjechały czołgi

Źródło:
PAP

Dziś mijają trzy lata od rozpoczęcia inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. W trzecią rocznicę agresji w Kijowie odbędzie się wspólne posiedzenie kolegium komisarzy europejskich z ukraińskim rządem pod przewodnictwem przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

"Stawką jest nie tylko los Ukrainy". Von der Leyen i Costa są już w Kijowie

"Stawką jest nie tylko los Ukrainy". Von der Leyen i Costa są już w Kijowie

Źródło:
PAP

Dokładnie dziś mijają trzy lata od ataku rosyjskich wojsk na Ukrainę. Od początku wojny zginęło niemal 15 tysięcy cywilów, a prawie siedem milionów Ukraińców zostało zmuszonych do opuszczenia swojego kraju. Prezydent Wołodymyr Zełenski deklaruje, że jest gotowy ustąpić ze stanowiska, jeśli to zagwarantuje Ukrainie pokój albo członkostwo w NATO.

Trzecią rocznicę wojny poprzedził brutalny atak

Trzecią rocznicę wojny poprzedził brutalny atak

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Senator Marek Borowski stwierdził w "Faktach po Faktach" w niedzielę, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sobotę "trochę nie wyszło". Zaznaczył jednak, że takie próby trzeba podejmować.

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

Źródło:
TVN24

Poparcie Elona Muska dla skrajnie prawicowej partii AfD w Niemczech nie jest tajemnicą. Sam przyznawał jednak, że do pewnego czasu nie znał w pełni tej formacji. Według mediów zmieniło się to, po tym jak zaczął wchodzić w interakcje z niemiecką prawicową influencerką i aktywistką Naomi Seibt. 24-latka mówiła w wywiadzie dla Reutersa, że miliarder i współpracownik Donalda Trumpa napisał do niej w czerwcu, chcąc dowiedzieć się więcej o partii. - Wyjaśniłam mu, że AfD nie jest podobna do ideologii nazistowskiej ani Hitlera - powiedziała Seibt. Media wyliczają, że przez ostatnie miesiące wielokrotnie reagowali wzajemnie na swoje treści w serwisie X.

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

Źródło:
Reuters, The Guardian, PAP, The Independent

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

Źródło:
Reuters, PAP

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD), według wstępnych wyników, uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 20,8 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory, według tych wstępnych danych, wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.

AfD z najlepszym wynikiem w historii

AfD z najlepszym wynikiem w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Drogowcy z powiatu radomskiego w ostatnich tygodniach zebrali blisko 200 starych opon porzuconych w rowach wzdłuż dróg powiatowych. Podejrzewają, że prawdopodobnie pozbywają się ich w ten sposób zakłady wulkanizacyjne lub przedsiębiorcy, chcący uniknąć kosztów utylizacji.

Setki opon przy drogach powiatowych. Drogowcy zapowiadają użycie fotopułapek i dronów

Setki opon przy drogach powiatowych. Drogowcy zapowiadają użycie fotopułapek i dronów

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl