W poniedziałek 13 listopada w południe rozpocznie się pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji. Znamy już jego szczegółowy plan. Posłowie złożą uroczyste ślubowanie. Salę Plenarną odwiedzą dziś byli prezydenci, marszałkowie Sejmu i premierzy, dowódcy Wojska Polskiego, przedstawiciele kościołów oraz związków wyznaniowych.
W poniedziałek w TVN24 transmisja na żywo z pierwszego posiedzenia Sejmu X kadencji oraz program specjalny.
Pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji otworzy o godzinie 12 marszałek senior powołany przez prezydenta spośród najstarszych wiekiem posłów. Decyzją prezydenta będzie nim Marek Sawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Pierwszy dzień X kadencji Sejmu będzie mieć uroczysty charakter. Do Sejmu oprócz prezydenta Andrzeja Dudy, przybędą przedstawiciele najwyższych rangą władz państwowych, członkowie korpusu dyplomatycznego, byli prezydenci, marszałkowie Sejmu i premierzy, dowódcy Wojska Polskiego, przedstawiciele kościołów oraz związków wyznaniowych.
Po otwarciu posiedzenia rozlegną się dźwięki hymnu państwowego granego przez Orkiestrę Reprezentacyjną Wojska Polskiego, następnie wystąpi prezydent, a po nim głos zabierze marszałek senior. Następnie posłowie złożą ślubowanie. Rotę ślubowania odczyta marszałek senior; każdy z posłów, po wyczytaniu jego nazwiska wstanie ze swojego miejsca w ławach poselskich i wypowie słowo "ślubuję", może też dodać zdanie: "Tak mi dopomóż Bóg".
Pierwszą decyzją posłów X kadencji będzie wybór marszałka Sejmu. Kandydata na marszałka Sejmu może zgłosić co najmniej 15 posłów. Poseł może poprzeć tylko jedną kandydaturę. Bezpośrednio po wyborze marszałek Sejmu obejmie przewodnictwo obrad.
Kolejnym punktem porządku będzie ustalenie liczby wicemarszałków izby oraz ich wybór. Sejm wybiera również 20 sekretarzy Sejmu, spośród najmłodszych posłów.
Dymisja rządu i dwa tygodnie na stworzenie nowego
Konstytucja oraz Regulamin Sejmu stanowią także, że na pierwszym posiedzeniu nowo wybranej izby Prezes Rady Ministrów - obecnie jest nim Mateusz Morawiecki - składa dymisję swojego rządu.
Kolejnego premiera desygnuje prezydent i powołuje go wraz z pozostałymi członkami rządu w ciągu 14 dni od dnia pierwszego posiedzenia Sejmu. Od momentu powołania premier przedstawia Sejmowi w ciągu maksymalnie dwóch tygodni program działania rządu wraz z wnioskiem o udzielenie wotum zaufania, które Sejm uchwala bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Prezydent zapowiedział w niedawnym orędziu, że po analizie i przeprowadzonych konsultacjach postanowił powierzyć misję sformowania rządu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu.
Pierwsze posiedzenie nowej kadencji Senatu
Również na poniedziałek na godzinę 16 prezydent zwołał inauguracyjne posiedzenie Senatu XI kadencji. Andrzej Duda, a także nowy wybrany marszałek Sejmu będą gośćmi tego posiedzenia. Także na tym posiedzeniu planowane jest wystąpienie prezydenta.
Wit: będzie taki natłok, że będziemy wszędzie
O pierwszym posiedzeniu i swojej pracy w ten dzień opowiadał w TVN24 reporter Radomir Wit. - Pewnie będzie taki natłok, że razem z naszymi kolegami i koleżankami z TVN24 będziemy wszędzie - stwierdził. - Skoro otwierają się przestrzenie i będziemy mogli być wszędzie tam, gdzie politycy to będzie więcej pracy i więcej okazji, by zadawać pytania. Bardzo się na to cieszę, bo lista pytań jest długa - dodał.
Jak przypomniał, "w ostatnich latach były łamane komunikacyjne standardy odpowiedzi polityków na nasze pytania, a właściwie braku tej odpowiedzi". - Teraz ma nie być barierek, ma być dostęp do polityków, mają być konferencje prasowe, tłumaczenie się i opowiadanie o decyzjach. Taka deklaracja padła ze strony - wszystko na to wskazuje - za chwilę marszałka Sejmu, czyli Szymona Hołowni - dodał reporter TVN24.
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock