Gdzie szukać mieszkania, ogłoszeń o pracę? Gdzie pytać o opiekę medyczną, jak zapisać dzieci do szkoły? Publikujemy zestaw odpowiedzi na najpilniejsze pytania dla wszystkich osób, które uciekając przed rosyjską agresją, znalazły się w Polsce.
Gdzie znajdę mieszkanie?
W każdym mieście wojewódzkim, na dworcu kolejowym funkcjonuje punkt informacyjny. Oprócz niego, w każdym wojewódzkim mieście znajduje się też punkt recepcyjny - jest ich łącznie 27.
Listę punktów znajdziesz tutaj
W tych punktach uzyskasz wszystkie niezbędne informacje, dostaniesz ciepły posiłek, miejsce na odpoczynek. Pracownicy punktu wskażą możliwe miejsca zakwaterowania w Polsce.
Gdzie znajdę pracę?
Możesz skorzystać z bezpłatnej pomocy powiatowego urzędu pracy lub wojewódzkiego urzędu pracy. Wystarczy przyjść do jednego z tych urzędów lub zadzwonić na infolinię "Zielona Linia" - tel. 19524. Zapoznaj się z informacjami o poszukiwaniu pracy na stronie Publicznych Służb Zatrudnienia w wersji językowej dla obywateli Ukrainy.
Możesz też skorzystać samodzielnie z internetowej Centralnej Bazy Ofert Pracy, bez wizyty w urzędzie. Przeszukiwanie ofert pracy możliwe jest również za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej ePraca (Android oraz iOS). Codziennie w bazie dostępnych jest ok. 70 tys. wolnych miejsc pracy. Uzyskasz też informacje na temat samodzielnego poszukiwania pracy poprzez ogólnodostępne, bezpłatne serwisy z ofertami zatrudnienia.
Zdrowie. Gdzie mogę iść do lekarza?
Uchodźców po przyjeździe do Polski nie obowiązuje kwarantanna związana z pandemią COVID-19. Możesz jednak w każdej chwili za darmo się zaszczepić przeciwko koronawirusowi. "Warunkiem nabycia prawa do szczepienia jest posiadanie dokumentu potwierdzającego tożsamość. Dokumentem tym może być: dowód osobisty albo paszport albo tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca - TZTC" - informuje polskie Ministerstwo Zdrowia.
Aktualna lista punktów szczepień
W kwestiach niedotyczących pandemii choroby COVID-19 - jeśli posiadasz zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub odcisk stempla Straży Granicznej RP w dokumencie podróży, które potwierdza legalny pobyt na terytorium RP po przekroczeniu granicy od 24 lutego - będziesz mógł korzystać z darmowej pomocy medycznej w polskich przychodniach i szpitalach.
Bezpłatnej pomocy medycznej, w pilnych przypadkach dla wszystkich osób przybywających do Polski z Ukrainy, udzielają również placówki medyczne skupione w prywatnej Grupie LUX MED, działające na terenie całej Polski. Aby umówić się na wizytę, należy zadzwonić na numer (22) 45 87 007 lub pisząc maila na adres: ua.kontakt@luxmed.pl.
Z kolei wsparcie psychologiczne w języku polskim i rosyjskim można uzyskać pod numerem telefonu: 22 566 22 27. Psycholog w języku rosyjskim jest dostępny pod tym numerem we wtorki w godz. 8-13, w środy w godz. 17-20 i w piątki w godz. 8-13. Pod numerem 22 566 22 20 działa infolinia po ukraińsku, pomagająca odnaleźć się w polskim systemie ochrony zdrowia. Działa od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-21.00.
Edukacja. Czy moje dziecko może kontynuować naukę w Polsce?
Tak. Uczniowie z Ukrainy mają prawo do kontynuowania nauki w polskich szkołach. Dzieci w wieku 7-18 lat będą korzystać z nauki i opieki na takich samych warunkach jak polscy uczniowie. Jak zapisać dziecko do szkoły? Wystarczy, że zgłosisz się do najbliższej placówki i wypełnisz dokumenty przekazane przez dyrekcję. Jeśli w danej szkole zabraknie miejsc, gmina skieruje dziecko do innej, na swoim terenie. Uczniowie cudzoziemcy mogą być też objęci pomocą psychologiczno-pedagogiczną. Taką pomoc organizuje w szkole dyrektor.
Na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki znajdziesz więcej szczegółowych informacji
Oprócz tego, pytania dotyczące dzieci przybywających z Ukrainy można słać na adres ukraina-szkola@mein.gov.pl, lub dzwonić pod numer tel. +48 22 347 47 08. Informacji dla studentów i naukowców przyjeżdżających z Ukrainy udzielą urzędnicy dyżurujący pod adresem ukraina-studia@mein.gov.pl i telefonem +48 22 529 26 62.
Zwierzęta. Czy mogę je legalnie mieć ze sobą?
Tak. Możesz podróżować ze swoim pupilem. Zwierzę przekraczające granicę polsko-ukraińską powinno być zaszczepione. Właściciel powinien też posiadać dokument potwierdzający wykonanie szczepienia przeciwko wściekliźnie nie wcześniej niż 12 miesięcy przed dniem przemieszczania - na ten moment to jedyne wymogi. Jeżeli nie zabrałeś ze sobą tych dokumentów, musisz posiadać wypełnione stosowne oświadczenie, w którym stwierdzasz, że zwierzę nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa innych. Jego treść będzie weryfikował później powiatowy lekarz weterynarii, który obejmie zwierzę izolacją, będzie też nadzorował formalności związane z legalnością jego pobytu.
W mediach społecznościowych pojawiła się grupa wsparcia dla opiekunów zwierząt, wolontariusze wymieniają się tam ogłoszeniami, przyjmują też pod swoje dachy psy i koty porzucone na granicy.
Oprócz tego możesz uzyskać darmową pomoc weterynaryjną w Schronisku na Paluchu (Warszawa). Oferowana jest tam doraźna opieka lekarska, czipowanie i darmowa karma. Stołeczny ratusz przekazał, że w tym celu uruchomiono całodobową infolinię. Informacje na temat pomocy weterynaryjnej można uzyskać pod numerami: +48 22 868 15 78 lub +48 22 868 15 79. Pomocy można także szukać, pisząc na adres mailowy: ba@napaluchu.waw.pl.
Rodzina. Jak sprowadzić do Polski moich bliskich?
Możesz sprowadzić do Polski kobiety, dzieci oraz mężczyzn, którzy są wyłączeni z obowiązku służby wojskowej. Mogą oni legalnie przebywać w Polsce na podstawie ruchu bezwizowego, wizy krajowej (typ D), wizy Schengen (typ C) lub zgody Komendanta Głównego Straży Granicznej udzielanej podczas przekraczania granicy. Na podstawie zgody komendanta cudzoziemcy mogą przebywać w Polsce przez 15 dni. W tym czasie powinni zarejestrować swój pobyt w wyznaczonych punktach wydziałów do spraw cudzoziemców w urzędach wojewódzkich.
Jeśli przed wojną przebywałeś w Polsce na podstawie zezwolenia na pobyt, możesz skorzystać z tak zwanej procedury łączenia rodzin. Umożliwia ona zalegalizowanie pobytu najbliższej rodziny - małżonka i dzieci.
Niezbędne informacje znajdziesz tutaj
Transport. Czy muszę płacić za pociągi w Polsce?
Nie za wszystkie. Możesz korzystać z darmowych przejazdów w klasie 2 pociągami PKP Intercity kategorii ekonomicznych TLK i IC w komunikacji krajowej. Wystarczy, że będziesz miał przy sobie paszport ukraiński. Bezpłatne przejazdy wprowadzają także inni przewoźnicy.
Tutaj informacja jest na bieżąco aktualizowana
Możesz też przejechać za darmo do Niemiec następującymi pociągami:
-WAWEL 37000/56, Kraków, Katowice, Zabrze, Gliwice, Opole, Wrocław, Legnica, Lubin, Zielona Góra, Rzepin, Frankfurt, Berlin
-GEDANIA 57000/58, Gdynia Główna, Sopot, Gdańsk Główny, Tczew, Bydgoszcz Główna, Inowrocław, Gniezno, Poznań Główny, Zbąszynek, Świebodzin, Rzepin, Frankfurt
-BEROLINUM 17000/248, Warszawa, Kutno, Konin, Poznań, Zbąszynek, Świebodzin, Rzepin, Frankfurt
-NIGHTJET 456/60456. Bohumín, Chałupki, Racibórz, Kędzierzyn-Koźle, Opole, Brzeg, Wrocław, Legnica, Lubin, Głogów, Zielona Góra, Rzepin, Frankfurt
Pomoc prawna. Gdzie ją znajdę?
Naczelna Rada Adwokacka organizuje pomoc prawną dla obywateli Ukrainy w poszczególnych izbach adwokackich w całym kraju.
Zobacz listę izb adwokackich, które świadczą darmowe usługi dla obywateli Ukrainy
Tu znajdziesz informator Ministerstwa Sprawiedliwości dotyczący nieodpłatnej pomocy prawnej dla cudzoziemców, jest również wersja w języku ukraińskim.
Jakie dokumenty wystarczą na legalny pobyt w Polsce, gdzie składać wnioski o kolejne?
Po przekroczeniu granicy nie musisz rejestrować się dodatkowo w punktach recepcyjnych, pobyt w Polsce jest legalny. Dotyczy to także obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do Polski przed rosyjską agresją (przed 24 lutego) i gdy ich dokumenty pobytowe straciły ważność.
Nie musisz składać wniosków w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców, w urzędach wojewódzkich ani placówkach Straży Granicznej. Wszystkie informacje dotyczące legalności pobytu w Polsce będą aktualizowane na stronie Urzędu do Spraw Cudzoziemców i to tam należy szukać obowiązujących zasad.
Oprócz tego, na stronie internetowej polskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych publikowane są aktualne treści dotyczące warunków uzyskania: świadczeń rodzinnych, ubezpieczenia zdrowotnego, świadczeń emerytalnych i rentowych. Wkrótce na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS możliwe będzie założenie swojego profilu w języku ukraińskim.
Podstawowe zwroty. Słowniczek ukraińsko-polski
Mimo pewnych zbieżności językowych, część osób może mieć problemy z porozumiewanem się w Polsce. Publikujemy słowniczek ukraińsko-polski zawierający podstawowe wyrazy, ale też zwroty przydatne na granicy, czy w sytuacji poszukiwania mieszkania na wynajem.
Numer alarmowy (policja, pogotowie ratunkowe, straż pożarna): 112
Jeśli nie znalazłeś tu potrzebnej informacji, zadzwoń pod numer rządowej infolinii: +48 47 721 75 75
Jeśli potrzebujesz informacji dotyczących szczegółowych zasad przekraczania granicy, skontaktuj się ze Strażą Graniczną: +48 82 568 51 19.
Autorka/Autor: ww, mm, tag/ tam
Źródło: TVN24, gov.pl
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Darek Delmanowicz