Kamala Harris ruszyła z kampanią prezydencką. Dyrektorka Secret Service Kimberly Cheatle zrezygnowała ze stanowiska po zamachu na Donalda Trumpa z 13 lipca. Prokuratura Krajowa złożyła zażalenie na decyzję sądu o niezastosowaniu aresztu wobec posła Marcina Romanowskiego. Przed Sejmem odbył się protest Ogólnopolskiego Strajku Kobiet w sprawie aborcji. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 24 lipca.
1. Harris ruszyła z kampanią prezydencką
Kamala Harris, która prawdopodobnie zostanie kandydatką demokratów na prezydenta USA, wystąpiła w Milwaukee w stanie Wisconsin na swoim pierwszym wiecu od czasu rezygnacji Joe Bidena z ubiegania się o drugą kadencję w Białym Domu.
Donald Trump, republikański kandydat na prezydenta USA, oświadczył, że jest gotów debatować z Kamalą Harris. Demokratka prowadzi minimalnie w pierwszym sondażu. Badanie Reuters/Ipsos pokazało, że zagłosowałoby na nią 44 procent, a na Trumpa 42 procent Amerykanów zarejestrowanych jako wyborcy. Reuters podkreśla, że błąd statystyczny wynosi w tym badaniu 3 punkty procentowe.
2. Zażalenie na decyzję sądu w sprawie Romanowskiego
Rzecznik Prokuratury Krajowej poinformował, że prokurator wysłał zażalenie na decyzję sądu o niezastosowaniu aresztu wobec posła Marcina Romanowskiego. Wnosi w nim o zmianę postanowienia i areszt. Przekazał, że zażalenie zostało wysłane do Sądu Okręgowego w Warszawie, który ma siedem dni na jego rozpoznanie.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jest zażalenie na decyzję sądu w sprawie Romanowskiego
3. Dyrektorka Secret Service odchodzi po zamachu na Trumpa
Dyrektorka Secret Service Kimberly Cheatle zrezygnowała ze stanowiska. Na agencję spadła fala krytyki po zamachu na Donalda Trumpa z 13 lipca. Oświadczenie w sprawie rezygnacji Cheatle wydał prezydent Joe Biden. Podziękował jej za służbę. Dodał, że wkrótce planuje mianować nowego dyrektora Secret Service.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Dyrektorka Secret Service rezygnuje
4. Polski skoczek wzwyż zawieszony za doping
Szef Polskiej Agencji Antydopingowej (POLADA) Michał Rynkowski nie pozostawia złudzeń Norbertowi Kobielskiemu. Wyklucza udział skoczka wzwyż w igrzyskach olimpijskich w Paryżu i zauważa, że zawodnikowi grozi nawet czteroletnia dyskwalifikacja.
Kobielski został zawieszony ze względu na obecność/stosowanie substancji zabronionych pentedronu/norefedryny.
5. Protest przed Sejmem
We wtorek pod hasłem "Aborcja! Tak!" odbyła się przed Sejmem manifestacja Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. To reakcja zwolenniczek liberalizacji prawa do przerywania ciąży na odrzucenie przez Sejm ustawy dekryminalizującej aborcję.
Odrzucony 12 lipca projekt nowelizacji Kodeksu karnego zakładał dekryminalizację pomocy w aborcji oraz w przerywaniu jej za zgodą ciężarnej do 12. tygodnia. Zabrakło jedności w koalicji 15 października, przeciwko ustawie zagłosowała między innymi część posłów PSL.
Źródło: PAP, TVN24, Eurosport
Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Gzell/PAP/EPA