Pięć rzeczy, które warto wiedzieć 9 stycznia

Źródło:
PAP
Zapowiedź aresztowania Kamińskiego i Wąsika
Zapowiedź aresztowania Kamińskiego i WąsikaTVN24
wideo 2/4
Zapowiedź aresztowania Kamińskiego i WąsikaTVN24

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik mają być doprowadzeni do placówki penitencjarnej. Prezydent Andrzej Duda zaprasza skazanych polityków PiS do Pałacu Prezydenckiego. Z kolei Ministerstwo Sprawiedliwości wstrzymuje wypłaty z Funduszu Sprawiedliwości. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć 9 stycznia.

1. Sąd wydaje nakazy zatrzymania Kamińskiego i Wąsika

Warszawski sąd rejonowy opublikował informację w sprawie dotyczącej między innymi Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. "Wobec treści postanowienia i zarządzeń o wykonaniu wyroku przygotowano dokumentację wykonawczą, w tym nakazy doprowadzenia skazanych M.K. i M.W. do jednostek penitencjarnych" - czytamy. Oznacza to, że Kamiński i Wąsik w każdej chwili mogą zostać zatrzymani.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Sprawa Kamińskiego i Wąsika. Przygotowano "nakazy doprowadzenia skazanych do jednostek penitencjarnych"

Dotychczas nie wpłynęły postanowienia sądu nakazujące policji doprowadzenie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika - poinformowała w poniedziałek policja. "Po otrzymaniu stosownych dokumentów Policja wykona czynności administracyjne przewidziane prawem" - dodano w komunikacie.

Maciej Wąsik, Andrzej Duda i Mariusz KamińskiJakub Szymczuk/KPRP

Szef MSWiA Marcin Kierwiński zapewnił, że gdy służby otrzymają postanowienia, "stosowne działania będą podjęte natychmiast". O zasadach działania policji w tej sytuacji mówiła w rozmowie z TVN24 młodsza inspektor Katarzyna Nowak, rzeczniczka prasowa Komendanta Głównego Policji.

ZOBACZ TEŻ: Policja wydała komunikat w sprawie Kamińskiego i Wąsika. Komentarz szefa MSWiA

2. Prezydent zaprasza Kamińskiego i Wąsika do Pałacu Prezydenckiego

Prezydent Andrzej Duda zaprosił Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika do Pałacu Prezydenckiego na godzinę 11 we wtorek - przekazał szef Gabinetu Prezydenta Marcin Mastalerek. Mają być gośćmi na uroczystości.

ZOBACZ TEŻ: Minister z KPRP o zaproszeniu Kamińskiego i Wąsika do prezydenta i decyzji sądu rejonowego

- To jest zupełnie niezrozumiała sytuacja. Nie można upierać się przy tym, że prawo łaski było skuteczne - powiedział w "Faktach po Faktach" Wojciech Hermeliński, sędzia TK w stanie spoczynku i były przewodniczący PKW. Komentował sprawę Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika oraz stanowisko prezydenta w tej kwestii. Profesor Jerzy Zajadło z Uniwersytetu Gdańskiego ocenił, że "prezydent jakby trochę miesza materię".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Sprawa Kamińskiego i Wąsika. "Prezydent się niestety przykłada do eskalacji tej sytuacji i do chaosu prawnego"

3. Gowin stanie przed Sejmową Komisją ds. wyborów kopertowych

Dziś zbiera się sejmowa komisja śledcza ds. tzw. wyborów kopertowych; pierwszym świadkiem przed komisją będzie b. wicepremier i szef MEiN w rządzie PiS Jarosław Gowin. Komisja rozpocznie obrady od wprowadzenia dotyczącego ówczesnej sytuacji epidemiologicznej, które ma przedstawić prof. Robert Flisiak, powołany przez komisję na biegłego.

Podczas kolejnych posiedzeń komisja chce przesłuchać b. marszałek Sejmu Elżbietę Witek (PiS), b. premiera Mateusza Morawieckiego, b. szefa MAP Jacka Sasina, b. szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego, b. szefa KPRM Michała Dworczyka oraz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

ZOBACZ TEŻ: Przeciwstawił się Kaczyńskiemu, zapłacił wysoką cenę. Wraca do Sejmu jako kluczowy świadek działań PiS

4. Miesięcznica smoleńska bez kordonów policji

W środę odbędzie się kolejna miesięcznica smoleńska, pierwsza po zakończeniu ośmioletnich rządów Prawa i Sprawiedliwości. Jak zmiana władzy wpłynie na charakter uroczystości? - Nie będzie kordonów policji na placu Piłsudskiego i wokół niego. Nie będzie zablokowanych ulic - mówił reporter TVN24 Bartłomiej Ślak. - Nie będzie policjantów na wysięgnikach, zaglądających do mieszkania, gdzie akurat znajdują się aktywiści - dodał, nawiązując do interwencji policji wobec działaczy Lotnej Brygady Opozycji.

Minister spraw wewnętrznych Marcin Kierwiński nie wykluczył jednak obecności policji, jeśli zajdzie taka konieczność, jeśli będą przesłanki, by uważać, że komuś grozi niebezpieczeństwo. Ma jednak działać zgodnie z tym, do czego została powołana. - Ale na pewno nie będzie tam jako asysta polityków jednej, konkretnej partii - zastrzegł minister Kierwiński. - Policja jest wszędzie tam, gdzie są zgromadzenia, aby zabezpieczać te uroczystości. Natomiast dotąd policja traktowana była jako element uroczystości miesięcznic smoleńskich - podsumował.

ZOBACZ TEŻ: Miesięcznica smoleńska bez kordonów policji i funkcjonariuszy na wysięgnikach

5. Wstrzymana wypłata dla fundacji ojca Rydzyka

Ministerstwo Sprawiedliwości w poniedziałek poinformowało o wstrzymaniu wypłat z Funduszu Sprawiedliwości. Wśród podmiotów, którym wstrzymano wypłaty, jest Fundacja "Lux Veritatis", której prezesem jest ojciec Tadeusz Rydzyk - czytamy w komunikacie resortu. Fundacja do końca 2026 roku miała otrzymać łącznie blisko 7,2 miliona złotych.

Ministerstwo poinformowało przy tym, że prowadzi szczegółowy audyt Funduszu. "Powodem prowadzonego audytu jest ustalenie, czy przyznanie konkretnych dotacji jest zgodne z zadaniami Funduszu oraz zasadami wynikającymi z ustawy o finansach publicznych takimi jak jawność, oszczędność czy celowość" - wyjaśniono.

ZOBACZ TEŻ: Imperium ojca Rydzyka miało otrzymać ponad 7 milionów złotych. Jest decyzja ministerstwa

Autorka/Autor:asty

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Jakub Szymczuk/KPRP

Pozostałe wiadomości

Po raz pierwszy od początku wojny na Ukrainie NATO w sposób bardzo poufny i bez oficjalnych komunikatów wyznaczyło co najmniej dwie czerwone linie, po których mogłoby dojść do bezpośredniej interwencji w ten konflikt - twierdzi włoski dziennik "La Repubblica".

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

Źródło:
PAP

Prosiłem prezydenta w cztery oczy i publicznie, aby o tak delikatnych i tajnych sprawach nie dywagował publicznie, bo to nie pomaga Polsce - stwierdził minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odnosząc się do wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie włączenia Polski do programu Nuclear Sharing. - Ten pomysł nie wchodzi w grę - dodał.

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Źródło:
TVN24

Niedziela upływa pod znakiem burz. W części kraju spadł też grad. Towarzyszący wyładowaniom ulewny deszcz spowodował, że doszło do podtopień. Na Kontakt 24 otrzymujemy Wasze pogodowe relacje.

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Zmarł brytyjski aktor Bernard Hill, znany przede wszystkim z roli kapitana Edwarda Smitha w "Titanicu" i króla Rohanu Theodena w trylogii "Władca pierścieni" - przekazał w niedzielę jego agent. Aktor miał 79 lat.

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

W nocy w części kraju pojawią się burze. Z tego powodu IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Z komunikatu wynika, że zjawiskom towarzyszyć mogą opady gradu.

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kobieta zmarła na skutek upadku ze słynnych klifów Moheru w Irlandii. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Jak przekazały lokalne media, gdy doszło do tragedii, kobieta była na wycieczce ze znajomymi.

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Źródło:
RTE, BBC

Marcin Kierwiński odniósł się na X do sobotnich komentarzy po incydencie na placu Piłsudskiego. "Osoby, które stały i stoją za szkalowaniem mojego dobrego imienia, poniosą prawne konsekwencje tych nienawistnych działań" - napisał szef MSWiA.

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Źródło:
tvn24.pl

To część operacji Kremla - ocenił w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną odnosząc się do umieszczenia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na liście poszukiwanych przez Rosję przestępców. Zdaniem amerykańskich analityków, celem Moskwy jest podważenie legalności prezydentury Zełenskiego i doprowadzenie Ukrainy do izolacji dyplomatycznej.

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

Źródło:
PAP

W Berdiańsku w obwodzie zaporoskim zginął w eksplozji swojego samochodu kolaborant i jeden z organizatorów katowni do przesłuchiwania ukraińskich jeńców - informuje wywiad wojskowy Ukrainy (HUR). "Za każdą zbrodnię wojenną nadejdzie sprawiedliwa zapłata" - podkreślono w komunikacie wywiadu.

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Na trasie do Morskiego Oka w Tatrach przewrócił się jeden z koni ciągnących wóz w turystami. Na nagraniu opublikowanym w sieci widać, że gdy inne metody zawiodły, woźnica uderzył zwierzę w pysk. To poskutkowało, koń natychmiast wstał. Sytuację skomentowało między innymi Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24