Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik mają być doprowadzeni do placówki penitencjarnej. Prezydent Andrzej Duda zaprasza skazanych polityków PiS do Pałacu Prezydenckiego. Z kolei Ministerstwo Sprawiedliwości wstrzymuje wypłaty z Funduszu Sprawiedliwości. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć 9 stycznia.
1. Sąd wydaje nakazy zatrzymania Kamińskiego i Wąsika
Warszawski sąd rejonowy opublikował informację w sprawie dotyczącej między innymi Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. "Wobec treści postanowienia i zarządzeń o wykonaniu wyroku przygotowano dokumentację wykonawczą, w tym nakazy doprowadzenia skazanych M.K. i M.W. do jednostek penitencjarnych" - czytamy. Oznacza to, że Kamiński i Wąsik w każdej chwili mogą zostać zatrzymani.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Sprawa Kamińskiego i Wąsika. Przygotowano "nakazy doprowadzenia skazanych do jednostek penitencjarnych"
Dotychczas nie wpłynęły postanowienia sądu nakazujące policji doprowadzenie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika - poinformowała w poniedziałek policja. "Po otrzymaniu stosownych dokumentów Policja wykona czynności administracyjne przewidziane prawem" - dodano w komunikacie.
Szef MSWiA Marcin Kierwiński zapewnił, że gdy służby otrzymają postanowienia, "stosowne działania będą podjęte natychmiast". O zasadach działania policji w tej sytuacji mówiła w rozmowie z TVN24 młodsza inspektor Katarzyna Nowak, rzeczniczka prasowa Komendanta Głównego Policji.
2. Prezydent zaprasza Kamińskiego i Wąsika do Pałacu Prezydenckiego
Prezydent Andrzej Duda zaprosił Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika do Pałacu Prezydenckiego na godzinę 11 we wtorek - przekazał szef Gabinetu Prezydenta Marcin Mastalerek. Mają być gośćmi na uroczystości.
ZOBACZ TEŻ: Minister z KPRP o zaproszeniu Kamińskiego i Wąsika do prezydenta i decyzji sądu rejonowego
- To jest zupełnie niezrozumiała sytuacja. Nie można upierać się przy tym, że prawo łaski było skuteczne - powiedział w "Faktach po Faktach" Wojciech Hermeliński, sędzia TK w stanie spoczynku i były przewodniczący PKW. Komentował sprawę Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika oraz stanowisko prezydenta w tej kwestii. Profesor Jerzy Zajadło z Uniwersytetu Gdańskiego ocenił, że "prezydent jakby trochę miesza materię".
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Sprawa Kamińskiego i Wąsika. "Prezydent się niestety przykłada do eskalacji tej sytuacji i do chaosu prawnego"
3. Gowin stanie przed Sejmową Komisją ds. wyborów kopertowych
Dziś zbiera się sejmowa komisja śledcza ds. tzw. wyborów kopertowych; pierwszym świadkiem przed komisją będzie b. wicepremier i szef MEiN w rządzie PiS Jarosław Gowin. Komisja rozpocznie obrady od wprowadzenia dotyczącego ówczesnej sytuacji epidemiologicznej, które ma przedstawić prof. Robert Flisiak, powołany przez komisję na biegłego.
Podczas kolejnych posiedzeń komisja chce przesłuchać b. marszałek Sejmu Elżbietę Witek (PiS), b. premiera Mateusza Morawieckiego, b. szefa MAP Jacka Sasina, b. szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego, b. szefa KPRM Michała Dworczyka oraz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.
ZOBACZ TEŻ: Przeciwstawił się Kaczyńskiemu, zapłacił wysoką cenę. Wraca do Sejmu jako kluczowy świadek działań PiS
4. Miesięcznica smoleńska bez kordonów policji
W środę odbędzie się kolejna miesięcznica smoleńska, pierwsza po zakończeniu ośmioletnich rządów Prawa i Sprawiedliwości. Jak zmiana władzy wpłynie na charakter uroczystości? - Nie będzie kordonów policji na placu Piłsudskiego i wokół niego. Nie będzie zablokowanych ulic - mówił reporter TVN24 Bartłomiej Ślak. - Nie będzie policjantów na wysięgnikach, zaglądających do mieszkania, gdzie akurat znajdują się aktywiści - dodał, nawiązując do interwencji policji wobec działaczy Lotnej Brygady Opozycji.
Minister spraw wewnętrznych Marcin Kierwiński nie wykluczył jednak obecności policji, jeśli zajdzie taka konieczność, jeśli będą przesłanki, by uważać, że komuś grozi niebezpieczeństwo. Ma jednak działać zgodnie z tym, do czego została powołana. - Ale na pewno nie będzie tam jako asysta polityków jednej, konkretnej partii - zastrzegł minister Kierwiński. - Policja jest wszędzie tam, gdzie są zgromadzenia, aby zabezpieczać te uroczystości. Natomiast dotąd policja traktowana była jako element uroczystości miesięcznic smoleńskich - podsumował.
5. Wstrzymana wypłata dla fundacji ojca Rydzyka
Ministerstwo Sprawiedliwości w poniedziałek poinformowało o wstrzymaniu wypłat z Funduszu Sprawiedliwości. Wśród podmiotów, którym wstrzymano wypłaty, jest Fundacja "Lux Veritatis", której prezesem jest ojciec Tadeusz Rydzyk - czytamy w komunikacie resortu. Fundacja do końca 2026 roku miała otrzymać łącznie blisko 7,2 miliona złotych.
Ministerstwo poinformowało przy tym, że prowadzi szczegółowy audyt Funduszu. "Powodem prowadzonego audytu jest ustalenie, czy przyznanie konkretnych dotacji jest zgodne z zadaniami Funduszu oraz zasadami wynikającymi z ustawy o finansach publicznych takimi jak jawność, oszczędność czy celowość" - wyjaśniono.
ZOBACZ TEŻ: Imperium ojca Rydzyka miało otrzymać ponad 7 milionów złotych. Jest decyzja ministerstwa
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Jakub Szymczuk/KPRP