TVP, Polskie Radio i PAP w stanie likwidacji. Rząd wycofuje kandydatów do dwóch europejskich sądów, a premier Tusk zapowiada ustawę o związkach partnerskich. Obrońca skazanych posłów PiS wnosi o umorzenie wykonania wyroku. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć 28 grudnia.
1. Rząd wycofuje kandydatów do dwóch europejskich sądów
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała, że rząd zdecydował o wycofaniu zatwierdzenia polskich kandydatów na urząd sędziego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na kadencję 2021-2027 oraz na urząd sędziego Sądu Unii Europejskiej na kadencję 2022-2028.
W ocenie rządu "konkursy, które wyłaniały wymienione kandydatury, nie spełniły wymagań, jakie powinny mieć zastosowanie w przypadku stanowisk o tak doniosłym znaczeniu".
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Rząd wycofuje kandydatów do dwóch europejskich sądów
2. Prezydent apelował o dodatkowe posiedzenie Sejmu, Hołownia odpowiedział
Na stronie Sejmu opublikowano prezydencki projekt ustawy okołobudżetowej na 2024 rok. W propozycji prezydenta Andrzeja Dudy zapisano podwyżki dla nauczycieli, ale nie ma trzech miliardów złotych na telewizję publiczną.
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia potwierdził, że prezydenckie weto do rządowego projektu zostanie rozpatrzone przez Sejm, a nowy projekt prezydenta będzie skierowany do konsultacji i przesłany premierowi Donaldowi Tuskowi.
Marszałek odniósł się także do wniosku prezydenta o zwołanie dodatkowego posiedzenia jeszcze w tym roku, potwierdzając, że "Sejm będzie pracował zgodnie z harmonogramem przyjętym przez wszystkie siły polityczne". Przypomniał, że następne posiedzenie odbędzie się w dniach 10-11 stycznia 2024 roku.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Szymon Hołownia odpowiada prezydentowi. Jest decyzja w sprawie apelu o dodatkowe posiedzenie
3. TVP, Polskie Radio i PAP w stanie likwidacji
"W związku z decyzją prezydenta o wstrzymaniu finansowania mediów publicznych podjąłem decyzję o postawieniu w stan likwidacji spółek Telewizja Polska, Polskie Radio oraz Polska Agencja Prasowa" - napisano w komunikacie ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza.
Wiceminister aktywów państwowych Robert Kropiwnicki (KO) powiedział, że "dla zwykłych pracowników nic się nie zmienia ponieważ oni dalej są zatrudnieni". - To jest kwestia zarządów. Likwidator przejmuje obowiązki zarządów, staje się podmiotem, który zarządza całością spółki. To w porozumieniu z ministrem będzie próbą wyprowadzenia na prostą. To jest też kwestia Rady Ministrów, zorganizowania finansowania, bo ta decyzja prezydenta jest kompletnie niezrozumiała - powiedział polityk Koalicji Obywatelskiej.
4. Tusk zapowiada projekt ustawy o związkach partnerskich
Będzie projekt ustawy o związkach partnerskich - poinformował w środę premier Donald Tusk. Dodał, że jego przedstawienie to kwestia "tygodni, a nie miesięcy". Powiedział, że nie jest jeszcze pewne, czy projekt będzie miał charakter rządowy, czy poselski.
Premier Tusk przekazał, że przedstawieniem projektu jeszcze tej zimy zajmie się ministra do spraw równości Katarzyna Kotula.
5. Obrońca Kamińskiego i Wąsika wnosi o umorzenie wykonania wyroku
Obrońca Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika złożył wniosek o umorzenie postępowania wykonawczego w związku z ich ułaskawieniem przez prezydenta - przekazano w komunikacie Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia.
Wniosek dotyczy także ewentualnej "odmowy wszczęcia postępowania do momentu publikacji w Monitorze Polskim postanowienia Marszałka Sejmu o wygaśnięciu mandatu posła". Sąd ma 14 dni na rozpoznanie tego wniosku.
Źródło: PAP