Związki partnerskie

Związki partnerskie

Dzieci urodzone w Stanach Zjednoczonych z matki zastępczej w związku dwóch mężczyzn, z których jeden to obywatel Polski, mają prawo do potwierdzenia polskiego obywatelstwa – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. W sądzie stwierdzono, że dziecko nie może być dyskryminowane ani ze względu na sposób przyjścia na świat, ani status jego rodziców. O wyroku poinformował Rzecznik Praw Obywatelskich, który przyłączył się do sprawy.

Austriacki Trybunał Konstytucyjny zdecydował we wtorek, że przepisy zabraniające małżeństw jednopłciowych są dyskryminacyjne i postanowił, że najpóźniej od początku 2019 roku w kraju wolno będzie zawierać takie małżeństwa.

W czasie wyborów Platforma Obywatelska zapowiadała przełom i nowe regulacje prawne w wielu sprawach. Związki partnerskie, in vitro, konwencja o zwalczaniu przemocy wobec kobiet, czy likwidacja Funduszu Kościelnego. To tylko niektóre ze spraw, których PO nie może rozwiązać, gdyż natrafia na wewnątrzpartyjny opór. [Materiał "Faktów TVN"]

Ustawa zezwalająca na małżeństwa osób tej samej płci przeszła przez wszystkie szczeble legislacyjne Parlamentu Wielkiej Brytanii. Niedługo później zatwierdziła ją królowa. Pierwsze związki będą mogły zostać zawarte prawdopodobnie latem przyszłego roku.

Francuskie Zgromadzenie Narodowe przyjęło ustawę legalizującą małżeństwa homoseksualne. Za głosowało 331 deputowanych, przeciwko było 225 w niższej izbie parlamentu. To ostatni krok w procesie legislacyjnym.

Jako pierwszy kraj w regionie Nowa Zelandia przyjęła ustawę dopuszczającą zawieranie małżeństw przez osoby tej samej płci. Decyzję wiwatami przyjęły tłumy zebrane pod budynkiem parlamentu i jej zwolennicy w różnych miejscach stolicy, Wellington.