Są pierwsze reakcje w sprawie pani Joanny, którą po zażyciu tabletki poronnej spotkało w szpitalu przesłuchanie i rewizja ze strony policjantów. Donald Tusk m. in. w związku z tym zdarzeniem zapowiada "marsz miliona serc". Z kolei politycy PiS i Suwerennej Polski zakłócili konferencje prasowe posłów Platformy Obywatelskiej. Oto pięć rzeczy, które trzeba dziś wiedzieć.
1. Zmarł instruktor ranny w katastrofie lotniczej w Chrcynnie
Ranny w wyniku katastrofy lotniczej w Chrcynnie instruktor spadochronowy, który trafił do Szpitala Bródnowskiego, zmarł w środę. Informację podała żona zmarłego i Aeroklub Warszawski.
W wyniku poniedziałkowej katastrofy samolotu pasażerskiego na lotnisku w Chrcynnie zginęło sześć osób, w tym pięć na miejscu. Wszystkie były związane z lotnictwem i społecznością Aeroklubu Warszawskiego. Rannych jest siedem osób.
2. Instytucje reagują ws. interwencji wobec pani Joanny
Naczelna Izba Lekarska poinformowała, że wobec ujawnionej sytuacji, która spotkała panią Joannę w Krakowie, "prowadzi postępowanie wyjaśniające". "Nie ma naszej zgody na naruszanie prawa pacjenta do intymności, tajemnicy lekarskiej oraz na utrudnianie udzielania pomocy pacjentowi" - podkreślono. "Niezwłocznie podjęliśmy działania zmierzające do wyjaśnienia zaistniałej sytuacji oraz weryfikacji wszystkich okoliczności zdarzenia" - poinformował z kolei Rzecznik Praw Pacjenta. Sprawę podjął też Rzecznik Praw Obywatelskich.
Pani Joanna zdecydowała, że zażyje tabletkę poronną, bo ciąża miała zagrażać jej zdrowiu. Fizycznie i psychicznie poczuła się źle. Powiadomiła o tym swoją lekarkę. W krakowskim szpitalu spotkało ją przesłuchanie i rewizja ze strony policji. Funkcjonariusze zabrali jej laptop i telefon.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Naczelna Izba Lekarska, Rzecznik Praw Pacjenta i Rzecznik Praw Obywatelskich reagują ws. interwencji policyjnej wobec pani Joanny
3. Politycy PiS zakłócają konferencje PO
Politycy PiS i Suwerennej Polski zakłócili w środę trzy konferencje prasowe posłów Platformy Obywatelskiej zorganizowane w sprawie zarobków w Orlenie, Grupie Azoty oraz PZU. Rzecznik partii rządzącej Rafał Bochenek i wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski zasłaniali uczestników konferencji kartonowymi wizerunkami byłych i obecnych polityków PO, próbowali także odebrać posłom mikrofon.
- Biorą pensje ministerialne, a zamiast siedzieć w pracy i rozwiązywać problemy Polaków, wszczynają awantury - skomentował to zdarzenia poseł PO Arkadiusz Myrcha. Bochenek, pytany o akcję polityków Zjednoczonej Prawicy, odparł, że "Platforma Obywatelska to szajka tchórzy i kłamczuchów".
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Janusz Kowalski i Rafał Bochenek zakłócili trzy konferencje PO
4. Donald Tusk zapowiada "marsz miliona serc"
- Odwaga pani Joanny pokazuje, że nawet pojedyncza osoba, skrzywdzona, jeżeli ma odwagę zabrać głos, postawić się tej władzy, to może naprawdę przyczynić się do zmiany - mówił w środę lider PO Donald Tusk.
Tusk w tym kontekście zaapelował do swoich zwolenników. - 4 czerwca daliście Polsce nadzieję, więc proszę, dajmy 1 października nie tylko nadzieję, ale też pełną wiarę w zwycięstwo, w to, że odsuniemy tych złych ludzi od władzy - powiedział. Zapowiedział na ten dzień "marsz miliona serc".
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Tusk zapowiada "marsz miliona serc"
5. Indyjski koncern wybuduje gigafabrykę w Europie
Grupa Tata, właściciel brytyjskiej marki Jaguar Land Rover, ogłosił, że zainwestuje 4 miliardy funtów w budowę gigafabryki akumulatorów w Somerset w południowo-zachodniej Anglii.
Dzięki temu zostanie stworzonych 4000 nowych miejsc pracy. Według koncernu, ma to być jeden z największych zakładów produkujących ogniwa akumulatorowe do pojazdów elektryczny w Europie. - To świadectwo siły naszego przemysłu motoryzacyjnego i jego wykwalifikowanych pracowników - ocenił brytyjski premier Rishi Sunak. Produkcja ma ruszyć w 2026 roku.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24