Co z komisją śledczą w sprawie Pegasusa? Poseł PiS: nie ma w Polsce masowej kontroli operacyjnej

Źródło:
TVN24
Krajewski pytany o komisję śledczą w sprawie Pegasusa: nie uciekamy przed tym
Krajewski pytany o komisję śledczą w sprawie Pegasusa: nie uciekamy przed tymTVN24
wideo 2/8
Krajewski pytany o komisję śledczą w sprawie Pegasusa: nie uciekamy przed tymTVN24

Senat powołał komisję nadzwyczajną do zbadania przypadków nielegalnej inwigilacji przy użyciu systemu Pegasus. Opozycja domaga się też komisji śledczej w Sejmie. O jej powołanie pytany był poseł PiS Jarosław Krajewski, wiceszef sejmowej komisji ds. służb specjalnych. Ocenił, że nie widzi takiej potrzeby, bo nie ma "w Polsce żadnej masowej kontroli operacyjnej" . W Sejmie mówiono także o propozycji powołania komisji do spraw wykorzystania Pegasusa w Parlamencie Europejskim.

W Senacie powołano w środę komisję nadzwyczajną do spraw wyjaśnienia przypadków nielegalnej inwigilacji przy użyciu Pegasusa. Nadzwyczajność zapowiadanej przez PO komisji polega w zasadzie na jej doraźnym, tymczasowym trybie działania. Komisja nie ma uprawnień śledczych.

(...) Posiedzenia przewodniczących komisji Senatu służą koordynacji współpracy między komisjami, wskazywaniu potrzebnych inicjatyw ustawodawczych oraz rozpatrywaniu innych spraw przedstawionych przez Marszałka, Prezydium Senatu lub przewodniczących komisji.

CZYTAJ TAKŻE: Czy taka senacka komisja ma jakieś nadzwyczajne uprawnienia? Sprawdziliśmy

Co z sejmową komisją śledczą?

Takie uprawnienia może mieć za to komisja śledcza powołana w Sejmie. Tej - w sprawie inwigilacji Pegasusem - domaga się opozycja. Taka komisja, zgodnie ustawą o sejmowej komisji śledczej, ma prawo między innymi wzywać osoby na przesłuchania (stawiennictwo jest obowiązkowe), przesłuchiwać osoby wezwane pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań, powoływać biegłych, czy zwracać się do prokuratora generalnego o podjęcie określonych czynności.

Rządzący niechętnie wypowiadają się na ten temat.

Krajewski: nie uciekamy przed tym

Jarosław Krajewski (poseł PiS i wiceprzewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych), był pytany na konferencji o komisję śledczą w sprawie wyjaśniania przypadków nielegalnej inwigilacji. - Nie ma w Polsce żadnej masowej kontroli operacyjnej - przekonywał, zapewniając, że wszystkie takie działania były legalne. - My nie uciekamy przed tym - dodawał.

- Jesteśmy za tym, żeby opozycja działała zgodnie z prawem. Od tego, żeby wyjaśniać jakiekolwiek wątpliwości jest komisja do spraw służb specjalnych - mówił. Jego zdaniem "nie ma potrzeby powoływania dzisiaj komisji śledczej, w momencie gdy tę pracę powinna (wykonywać), i wykonuje, komisja do spraw służb specjalnych". Mówił przy tym, że komisja ta to "kompetentny organ Sejmu i jedyny organ w parlamencie". Według niego to "element, który pokazuje, że Polska jest demokratycznym państwem prawnym".

- Jednoznaczne informacje o legalności działań służb specjalnych, w zakresie kontroli operacyjnej w ostatnich latach, uzyskaliśmy na ostatnim posiedzeniu komisji - przekazał. Nie mówił o szczegółach.

Krajewski pytany o komisję śledczą w sprawie Pegasusa: nie uciekamy przed tym
Krajewski pytany o komisję śledczą w sprawie Pegasusa: nie uciekamy przed tymTVN24

Polska 2050 o komisji w ramach europarlamentu

O komisję mogącą działać w ramach Parlamentu Europejskiego wypowiadali się w Sejmie politycy Polski 2050 Michał Kobosko oraz Hanna Gill-Piątek, a także związana z nimi europosłanka Róża Thun, która przekazała, że jej frakcja chce, aby cały europarlament czuł się współodpowiedzialny za tę sprawę. Zaprosiła przy tym do współpracy pozostałe siły polityczne w PE.

- Możemy tu powoływać zespoły eksperckie z Unii Europejskiej i spoza niej, kontaktować się i współpracować z komisjami, jeżeli powstaną w krajach członkowskich w Unii Europejskiej. Współpraca jest bardzo wskazana - opisała Thun.

Do powołania komisji "do zbadania nadużyć rządów Unii Europejskiej wykorzystujących oprogramowanie szpiegujące, wyprodukowane przez izraelską grupę NSO", czyli systemu Pegasus, wezwała trzecia co do wielkości frakcja w Parlamencie Europejskim "Renew Europe" ("Odnowić Europę").

Thun o komisji w ramach Parlamentu Europejskiego
Thun o komisji w ramach Parlamentu EuropejskiegoTVN24

Brejza o senackiej komisji nadzwyczajnej: skład jest zdeterminowany

O senacką komisję pytany był inwigilowany Pegasusem senator KO Krzysztof Brejza.

- Skład jest bardzo zdeterminowany, to są senatorowie i pani senator - powiedział. Wyraził przy tym przekonanie, że senacka komisja będzie stanowić "co najmniej podbudowę dla działań prokuratury i komisji śledczych". - Może przesłuchać ekspertów, zbierać analizy, gromadzić dużą część materiału dowodowego, ale może również zapraszać świadków, w tym nie tylko ekspertów, ale też osoby, które mają wiedzę na ten temat, a takie osoby są - opisał.

Pytany, kto powinien być w tym gronie, Brejza wymienił: - Specjaliści, eksperci. Dopytywany czy też politycy, stwierdził, że zależy mu na tym, "żeby komisja działała niezależnie". - Chciałbym, żeby komisja mogła mieć narzędzia do przesłuchania osób, które te bezprawne narzędzia pegasusowskie stosowały - powiedział senator.

Brejza o senackiej komisji ws. Pegasusa: skład jest bardzo zdeterminowany
Brejza o senackiej komisji ws. Pegasusa: skład jest bardzo zdeterminowanyTVN24

Autorka/Autor:akw

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Polacy pokochali wyjazdy do krajów basenu Morza Śródziemnego. W tym sezonie mogą liczyć na tańsze wycieczki z biurami podróży do krajów takich jak Turcja, Egipt czy Hiszpania - wskazują eksperci rynku turystycznego. A to w dużej mierze za sprawą zagoszczenia na naszym rynku dwóch nowych touroperatorów. Umocnienie się polskiej waluty i spadki cen paliwa również miały wpływ na tegoroczne przeceny.

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Źródło:
tvn24.pl

Proboszcz parafii w Potoku Wielkim (woj. lubelskie) ks. Artur Dyjak miał przepraszać wiernych za zgorszenie, które - jak twierdził - wywołała posłanka KO Marta Wcisło przez swoją obecność tuż przy ołtarzu podczas mszy w kościele. Posłanka jest oburzona, że w świątyni użyty został język nienawiści.

Ksiądz w kazaniu miał mówić o posłance KO i "skandalu". Ta nazywa to językiem nienawiści

Ksiądz w kazaniu miał mówić o posłance KO i "skandalu". Ta nazywa to językiem nienawiści

Źródło:
tvn24.pl

W wyniku spożycia zatrutego piwa w kilku miejscowościach w południowej Zambii zmarło co najmniej 10 osób, a wiele trafiło do szpitala - poinformowała w piątek zambijska policja. Do produkcji piwa wykorzystano alkohol metylowy i pastę do butów.

Pasta do butów w piwie. Nie żyje co najmniej 10 osób

Pasta do butów w piwie. Nie żyje co najmniej 10 osób

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wstrzymaniu w obrocie leku Viglita, stosowanego przy leczeniu cukrzycy. Powodem jest stwierdzenie wady jakościowej. 

Lek na cukrzycę wstrzymany w obrocie

Lek na cukrzycę wstrzymany w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

W piątek przyznano nagrody imienia Janusza Korczaka 2024. Wśród laureatów znalazła się między innymi Justyna Suchecka z redakcji tvn24.pl. "Jestem bardzo dumna i wzruszona, że mogę się znaleźć w takiej drużynie" - napisała dziennikarka.

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Źródło:
tvn24.pl, Głos Nauczycielski

W piątek pasażerowie metra w Buenos Aires zapłacili za bilet o 360 procent więcej w porównaniu do stawki z dnia poprzedniego. Tak drastyczna podwyżka to efekt polityki zaciskania pasa, realizowanej przez prezydenta Javiera Mileia. Jak zapowiadają władze, w najbliższych miesiącach podnoszenie cen będzie kontynuowane.

Bilety podrożały o 360 procent. A to nie koniec

Bilety podrożały o 360 procent. A to nie koniec

Źródło:
PAP

Myślę, że do Polski mogło przyjechać kilkadziesiąt tysięcy osób, które chciały teoretycznie studiować, ale chodziło tylko o to, żeby mieć wizę - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek (Lewica). Jego zdaniem "wiele prywatnych uczelni powstawało tylko po to, żeby ten proceder prowadzić". Przekazał, że jest przygotowana w tym zakresie biała księga.

Wieczorek: to mógł być jeden z elementów afery wizowej

Wieczorek: to mógł być jeden z elementów afery wizowej

Źródło:
TVN24

Trzy osoby, w tym 14-latka, trafiły do szpitala po wypadku w Wierzawicach (Podkarpacie). Jak ustaliła policja, kierujący autem 38-latek podczas jazdy zajmował się psem, w wyniku czego zjechał z drogi i uderzył w betonowy przepust.

Kierował i zajmował się psem. Doszło do wypadku, małżeństwo z córką trafiło do szpitala

Kierował i zajmował się psem. Doszło do wypadku, małżeństwo z córką trafiło do szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci z radomskiej drogówki na sygnałach eskortowali do szpitala samochód z mężczyzną poparzonym po wybuchu butli gazowej. Dotarli na czas.

"Będziemy pilotować pojazd, mamy poparzoną osobę". Nagranie

"Będziemy pilotować pojazd, mamy poparzoną osobę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Woli zatrzymali mężczyznę, który miał szantażować znanego influencera. Według ustaleń śledczych podejrzany zmuszał pokrzywdzonego do zapłaty pieniędzy pod groźbą "rozpowszechnienia filmu w Internecie, który miał go zniesławić".

Groził znanemu influencerowi, że udostępni film, który go zniesławi. Ten zgłosił sprawę policji

Groził znanemu influencerowi, że udostępni film, który go zniesławi. Ten zgłosił sprawę policji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śląscy "łowcy głów" zatrzymali 30-latka, który był poszukiwany na podstawie listów gończych i Europejskich Nakazów Aresztowania. Za przestępstwa narkotykowe, rozboje oraz kradzieże z włamaniem. Najbliższe trzy lata i pięć miesięcy spędzi w więzieniu.

Szukali go czterema listami gończymi i trzema europejskimi nakazami aresztowania

Szukali go czterema listami gończymi i trzema europejskimi nakazami aresztowania

Źródło:
tvn24.pl

Kancelaria prezydent Zuzany Czaputovej rozesłała w piątek do przewodniczących parlamentarnych partii politycznych zaproszenie na zaplanowane na wtorek spotkanie z prezydentem-elektem Peterem Pellegrinim. Czaputova i Pellegrini chcą wspólnego oświadczenia o odrzuceniu nienawiści. Dwie partie koalicji nie potwierdziły udziału w tym spotkaniu.

Spotkanie prezydent Słowacji i prezydenta-elekta z liderami partii zagrożone. "A co ja mam wspólnego z Czaputovą?"

Spotkanie prezydent Słowacji i prezydenta-elekta z liderami partii zagrożone. "A co ja mam wspólnego z Czaputovą?"

Źródło:
PAP

W polskich lasach panują ekstremalnie niebezpieczne warunki pożarowe. W piątek strażacy walczyli z trzema rozległymi pożarami lasu i wieloma mniejszymi, a prognozy wskazują, że sobota również może być niebezpieczna. W części kraju nadal obowiązuje także alert RCB.

Lepiej zrezygnować z leśnych wycieczek. Ekstremalne zagrożenie pożarowe

Lepiej zrezygnować z leśnych wycieczek. Ekstremalne zagrożenie pożarowe

Źródło:
IBL, IMGW, tvnmeteo.pl, PAP, KG PSP

W czwartek wieczorem siły izraelskie odzyskały ciała trojga zakładników ze Strefy Gazy - powiedział w piątek rzecznik izraelskiej armii Daniel Hagari. Według Izraela Hamas w Strefie Gazy nadal przetrzymuje około 100 żywych zakładników oraz ciała około 30 porwanych osób.

Izraelska armia odzyskała ciała trojga zakładników

Izraelska armia odzyskała ciała trojga zakładników

Źródło:
BBC, PAP

815 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Ukraińska armia wzmacnia obronę przygranicznych rejonów obwodu charkowskiego. Rosyjskie straty na tym kierunku w ciągu doby wyniosły 133 zabitych - informuje portal Interfax Ukraina, cytując piątkowy raport Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy. Co wydarzyło się w Ukrainie w ostatnich godzinach.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne przed burzami. Gwałtowna aura spodziewana jest w większości województw, a miejscami porywy wiatru mogą sięgnąć 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie może być groźnie.

Zagrzmi, może spaść grad. Ostrzeżenia IMGW

Zagrzmi, może spaść grad. Ostrzeżenia IMGW

Źródło:
IMGW

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie działalności Mikołaja Pawlaka nie zostało jeszcze złożone, natomiast różne rzeczy mogą się wydarzyć - przyznała Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak, mówiąc o działalności swojego poprzednika. W "#BezKitu" przekazała też, że prawdziwe są informacje na temat zakupu bardzo drogich samochodów przez biuro RPD za czasów Pawlaka. Mówiła też o rzeczach koniecznych do zrobienia w zakresie walki z kryzysem zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Będzie zawiadomienie do prokuratury na byłego Rzecznika Praw Dziecka? "Analizuję materiał. Nie wykluczam"

Będzie zawiadomienie do prokuratury na byłego Rzecznika Praw Dziecka? "Analizuję materiał. Nie wykluczam"

Źródło:
TVN24

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W efekcie kumulacja rośnie do 320 milionów złotych. Odnotowano cztery wygrane drugiego stopnia - w Niemczech i Danii. W Polsce padła wygrana trzeciego stopnia.

Wyniki Eurojackpot z 17 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 17 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Polska gospodarka nie jest przygotowana na przyjęcie wspólnej waluty. W Ministerstwie Finansów nie toczą się prace nad przyjęciem euro – powiedział minister finansów Andrzej Domański w piątek podczas wystąpienia w mediach społecznościowych Koalicji Obywatelskiej. Przekazał też, że od stycznia mniejszy będzie tak zwany podatek Belki.

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Źródło:
PAP

Niemal 10 milionów złotych - tyle wynosi suma roszczeń w sprawach przeciwko Telewizji Polskiej za materiały wyemitowane w latach 2016-2023 z powództwa osób i instytucji o naruszenie dóbr osobistych - poinformowano w komunikacie TVP.

"To cena, jaką spółka zapłaci za szkodliwą działalność Kurskiego". Podano kwotę

"To cena, jaką spółka zapłaci za szkodliwą działalność Kurskiego". Podano kwotę

Źródło:
PAP

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez przewodniczącą nowej Krajowej Rady Sądownictwa Dagmarę Pawełczyk-Woicką - dowiedziała się TVN24. Zawiadomienie w tej sprawie złożył gliwicki sędzia Paweł Strumiński.

Jest śledztwo w sprawie szefowej neoKRS

Jest śledztwo w sprawie szefowej neoKRS

Źródło:
TVN24, OKO.press

Nastoletnia dziewczynka urodziła dziecko w czasie wycieczki szkolnej w południowej Polsce. Matka oraz noworodek zostali przewiezieni do szpitala. Dziewczynka ma mniej niż 15 lat. Ojcem również jest nastolatek.

Nieletnia urodziła dziecko na wycieczce szkolnej. Ojcem również nieletni

Nieletnia urodziła dziecko na wycieczce szkolnej. Ojcem również nieletni

Źródło:
tvn24.pl

Europejczycy sobie budowali i budują całkiem nowy system polityczny. System integracji, który nie jest imperium i nie jest państwem narodowym, a który służy obywatelom i funkcjonuje bardzo dobrze - mówił o Unii Europejskiej prof. Timothy Snyder z Uniwersytetu Yale. Podkreślał też, że "my jesteśmy dłużnikami (Ukraińców - red.), nie odwrotnie". - Rosja stoi na przeszkodzie lepszej ukraińskiej przeszłości - mówił historyk w rozmowie z dziennikarzem TVN24 BiS Janem Niedziałkiem.

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Źródło:
TVN24 BiS

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl